LARP aneb co to je?

Po dlouhém ukecávání se mi povedlo přemluvit jeho milost Mě, k tomu abych napsal pojednání o tom co je to LARP. Tak tady to máte. Pro případ, že byste mi nerozuměli přidávám na konec článku LARPařský slovníček:)

LARP je zkratkou slov Living Akcion Role Play (volně přeloženo: živé akční hraní rolí) dalo by se tedy říci, že se jedná o jakési divadlo. Zčásti je tomu opravdu tak, i ta nejlamovštější bitva má jistý příběh, vy jste jeho součástí a vaše postava (VY) utváříte děj a rozhodujete o tom co se bude dál dít. On je totiž veliký rozdíl, když unesete princeznu/prince a :
1) znásilníte princeznu/prince
2) za výkupné prodáte tatíkovi Králi
3) necháte jí/jeho jít
4) prodáte ji/jeho sousednímu králi, který má spory s jejím/jeho tatíkem
5) zabijete a pak znásilníte princeznu/prince
6) zabijete princeznu/prince, znásilníte ji/jej, pak si ji/jej necháte oživit nekromantem abyste ji/jej mohli znovu zabít a znásilnit, atd.
Takže možností jak ovlivnit příběh je mnoho (ne že bychsi tedy liboval ve znásilňování princezen).
Což znamená, že byste se měli na LARPu chovat jako postava a ne jako „civil“ (to čím jste mimo LARP).
Abych tedy začal od Adama/Evy. LARPů je mnoho druhů, budeme se jimi věnovat níže, ale co je přednější je Vaše postava. Pokud se chystáte vyrazit na LARP, měli byste mít svou (své) postavy již předem promyšlené jako třeba: Budu zloděj který má setsakra rychlé prsty, ale chytne alergický záchvat kdykoli uslyší slovo „garda“ nebo: jsem severská barbarka se slabostí pro alkohol a mladé blonďáky, ale zato to dobře umím s mečem. UPOZORNĚNÍ! Vytvářejte si postavy na které máte schopnosti a kostýmové možnosti. Pokud budu Gotkrieg udatný největší kydlič pod slunkem, ale meč držím za opačný konec a pořeže mě jen pohled na čepel, ve tmě se bojím bubáků a jsem podmíru vysoký a nadmíru rachetické postavy, můžou mít postavy sebelepší RP, ale stejně bude Gotkrieg spíš k smíchu. Proto volte postavy na které máte, nikde však není psáno, že nemůžete být velký hobit, tlustý elf nebo Troll s růstovou vadou, pokud to dokážete uhrát tak si jeďte i za elfa 150cm vysokého a 150 kg těžkého. Roleplaying je hodně o schopnostech hráče takže by mohl být Gotkrieg nejvetším kydličem pod slunkem, pokud tedy všichni jeho nepřátelé umřeli smíchem.
Dále se klade důraz na Kostýmy, tyto jsem napsal s velkým K úmyslně, neboť po RP jsou největším stavebním kamenem LARPu a bohužel často i jeho kamenem úrazu. Pokud jedete za zloděje musíte vypadat jako zloděj, ne jako šlechtic, popřípadě jako brněním ověšený kolohnát cinkající zbrojí na každém kroku. Pokud jedete za šlechtice tak rozhodně nesmíte vypadat jako hadrář nebo jako „lord Teplákovka čímvícproužkůtímvícAdidas“. Nepoužívejte NIKDY teplákovky, bavlněná trička, nic s nápisy, prostěradla (pokud není zbytí tak i to je možno, ale snažte se toho vyvarovat) ani jiné lůžkoviny, maskáče, jeany, manshester apod. Naopak řekněme si jak by mělo takové utváření kostýmu vypadat.
Řekněme, že chcete jet za démoního distributora prokletí pod záštitou obch.spol. P.E.K.L.O. a.s.
1) Jedná se o obchodníka z pekla prodávajícího prokletí a zakázané rozkoše tudíž by měl mít oblečení odpovídajících barev – nejspíše červená, vínová a nachová
2) Měl by vypadat bohatě a exoticky, takže si najděte na netu oblečení třeba kupce z 16.stol nebo nějakého exotického obchodníka z orientu, můžete ovšem obojí vhodně namixovat, takže to chytne ten správný nádech cizosti a exotiky
3) Vůně je taky důležitá, takže nebude vůbec na škodu když svůj kostým pár dní před akcí strčíte do komory a budete ho prokuřovat různými vonnými tyčinkami, získá pak ten správný odér 🙂
4) Jedná se o démona, takže nebude na škodu sehnat či vyrobit párek růžkú, které si přiděláte k hlavě, kůži se hodí namaskovat do ruda, či fialova, tím se stratí okraj růžků, který by šel vidět a budete vypadat opravdu démonsky
5) Doplňky jsou kořením RP, takže nezaškodí zajít k našim oblíbeným šikmookým přátelům a zakoupit si truhlu s patinou věkovitosti (většinou okolo 300 – 1200 kč), kde můžete skladovat smlouvy o obchodu s dušemi, magické artefakty na prodej, cizí duše, nástroje armagedonu apod.
Smlouvy by měly být psány rudým inkoustem na přírodním papíře s opálenými okraji, k nim nezaškodí míti černý brk, na podepisování se krví
6) Vše doplníme vhodnou obuví; rukavicemi; čepcem, turbanem, či něčím podobným; amulety na krk a voilá – démoní kupec je na světě!
Dnes existuje mnoho obchodů, které se zabývají kostýmy pro divadlo, šerm a LARP, dost je jich i u nás v ČR, takže pokud vám chybí nějaké doplňky, nechce se vám šít, či si nechat šít, nebo se jen chcete inspirovat mrkněte se.
Obchody:
http://www.outfit4events.com/index.php česká stránka ale naklikněte si češtinu na pravém boku!
Dále všechny LARPy mají svá pravidla, ty jsou tu od toho aby hra měla nějaký řád, aby rozšířila či omezila možnosti hráčů a aby se při boji nikdo nezranil. Co se týče boje obecně se u nás používají troje pravidla: FAS, DAK a ASF (ty hlavně v čechách) obecně vzato se tam píše jakých rozměrů a z jakých materiálů mohou být zbraně, jak se bojovat smí a nesmí a v neposlední řadě, kam se smí a nesmí sekat.
Dále má káždá akce většinou vlastní pravidla pro jednotlivá povolání, rasy, apod.
Pravidla jsou psána tak aby se v nich dokázala orientovat i ta největší dřevárenská Lama kotvovitá s mozkem o velikosti hrášku, ale najdou se i tací co je nečtou a pak na akci tvrdí, že „to v pravidlech nebylo“, potažmo „jsem to tam nenašel“. Čtěte pravidla! Budou se vám hodit- věřte mi a taky usnadníte práci organizátorům, kteří toho i tak mají dost.
Takže máme kostým i postavu a nejlépe i zbraň, ale na jakou akci jet? Není snad LARP jako LARP?
Odpověď zní NE. LARPů je hned několik druhů a to s různým členěním.
Začneme tedy :
1) Bitva
Jedná se o LARP, v němž se stáváte členem jedné z armád jež jsou v konfliktu a vaším úkolem je hrdině bojovat, padnout, oživit se, bojovat a znovu padnout pro svého velitele. Některé tyto akce mají i hlubší příběhovou linii a v některých se objevují í rozličné rasy (elfové, trpaslíci, trollové, apod.), nebo i kouzla a schopnosti, ale potažmo samotné označení to charakterizuje dokonale: je to bitva.
2) Družinovka
Je bitvou ve které máte družinu/ družiny postav, z nichž každá má nějaké specifické dovednosti. Můžete tam mít kouzelníka, berserka, léčitele, letce, zvěda, atd. Každé z těchto povolání je jiné než ostatní a můžete si nakombinovat družinku tak jak se vám to líbí a hodí. Tyto akce mívají často vypracovaný příběh a krom boje je v něm i nedílnou součástí hraní postav.
3) Svět
Tento druh LARPu staví na RP a příběhu, pořadatelé vám dají volné pole působnosti, většinou narušované pouze občasnými zvraty a událostmi podporující dějovou linii scénáře vytvořeného pořadateli. Souboje tu nehrají hlavní roli, ba naopak jde většinou hlavně o rozvíjení postav a o to abyste se bavili.
To bychom měli to nejzákladnější rozdělení pak se objevují dělení na fantasy LARP, sci-fi, městský LARP, budovatelský, postapokalyptický, prehistorický, historický, novohistorický, atd., ale to by bylo na dlouho.
Takže vím za co chci jet, na jaký druh LARPu jet, mám kostým a zbraň, ale kde je nějaký ten LARP?
Na internetu je řada kalendářů akcí, kde se dozvíte kdy a kde se která ta akce koná, jaký to je druh akce a odkaz na stránky akce, tam se dozvíte vše důležité.
Kalendáře:
Takže jste se přihlásili na akci, máte kostým, zbraň, přečetli jste si pravidla a můžete jet. Na místě si vás prohlédnou, ubytujete se (doporučuju mít kvalitní stan), zaplatíte vlezné a vzhůru mimo realitu do světa LARPu, kde se stáváte svou postavou a nic z „civilního“ světa neexistuje. Večer se obvykle povídá a popíjí kolem ohně, pokud někdo má nejaké nástroje, tak se zvučí a vyluzuje hudba a co je nejhlavnější, je tam pohoda a prima lidičkové, kteří ví, že všichni a to i dospělí si mají hrát.
LARPový slovník:
Axna – sekera
CP – Cizí Postava, bytost jež je ve hře a není hráčem (kovář, hospodský, starosta města, poustevník)
Dřevárna – LARP na němž se bojuje zbraněmi jejichž základem je surovina zvaná dřevo
Kostýmovka – pravidlo o nošení kostýmu po dobu akce
Kotva – účastník, který se při boji nehýbe z místa, tj. neumí se pohybovat v ohledu na protivníka
Kríčry/bísty (Creatury/ beasty) – příšery, povětšinou tvořeny hráči a orgy
Kydlit – zabíjet
Lama – hráč jenž neumí zacházet se zbraní, natož s ní smysluplně bojovat.
Orgové/ Org – členové organizačního týmu/organizátor
Pádlo/elfí šidítko/robertek – nevhodně či neuměle vypadající meč.
Plasťárna – akce na které jsou zbraně a zbroje převážně tvořeny z plastu
RP- RolePlaying, Hraní Rolí – vystupování a chování se jako postava nikoliv jako člověk z „dneška“
Swordpáska/Kobercovka – textilní lepící páska, používaná k obalování zbraní
Tysnout – seknout
Železo – akce na níž jsou zbraně a zbroje reálné a z kovu (naštěstí tupé). Akce jen pro zkušené!
Doufám tedy že jsem vás spíše navnadil, než odradil a že se na nějaké takové akci uvidíme ;-P
Dotazy a připomínky směřujte do diskuze, rád vám odpovím.

20 komentáře “LARP aneb co to je?

 1. Zdravím Lúmenn-verya. Takové divadlo o kterém tady hovoříš v podobě LARPu, já osobně mám velice rád. Zajímavější LARP je tehdy když účastníci takového divadla ovládají skutečně navíc i magii.

 2. Velice zajímavé. O něčem podobném čtu poprvé. Svým principem je to vlastně velice jednoduché, tedy za předpokladu, že většina hráčů chápe a respektuje pravidla takového světa a je schopná si vytvořit reálnou a uvěřeníhodnou postavu. Taky je asi na podobné akce přijet s vlastním příběhem a ten si nekompromisně držet..i když se někdo zeptá " Z kama jsi?"

 3. Zní to zajímavě, už dlouho jsem přemýšlela o tom jaké to tam asi může být, ale nidyk jsem si nepřečetla žádný článek, až teď… pro mě by se asi nejvíc hodil Svět, no tak snad někdy za pár let se tam podívám xD a uvidíme

 4. Nektere kostymy se mi vazne libi, zrucnosti a opravdoveho umeleckeho nadani si u lidi vazim… ale to je asi tak jedine, co me na tomto fenomenu dokaze zaujmout…

 5. Děkuji za vysvětlení toho, co LARP je. Sama jsem taky pevnost odebírala, tudíž bych teoreticky měla vědět o co jde…a někteří si s kostýmy evidentně vyhráli

 6. Zajímavýýý……. Určitě by bylo super něco takovýho skusit… Zvlášť pro mě by to byl zážitek protože jsem neskutečně ulítlá na fatasy atd….. A taky si čas od času ušiju nějakej ten kostým ale zatím žádná sláva.

 7. Ahoj,
  chtěla bych poprosit o radu..teda rady..
  na LARPu jsem byla jen jednou jako zdravotník, ale už pár let sbírám odvahu někam vyrazit.
  Líbí se mi tato akce a volní jsou temní elfové..http://www.warhammer-tos.cz/jednotky/warbandy/?wb=Dark+elves..chtěla bych jít za jednotku KHAINITE..ale nemůžu nikde najít, jak vypadají.oblečení nemám..napadlo mě vzít bavlněné černé triko a přestříhnouta udělat šněrování, pak z nějaké látky udělat potrhanou suknici taky černou a tmavé nátepníky (ty si koupim, páč tuhle věcičku žeru:) )..ale co dál? myslíte, že to stačí? já jsem slyšela, že temňáci, hlavně temňačky se moc neoblékají, což mi vyhovuje..:)
  Další věcí je zbraň.. uvažuji koupi této (z časových a šikovnostních důvadů asi raději koupím:) )http://hurka.uhobitu.cz/product.php?id_product=56
  Další dotaz: musím se jako temňák natírat na černo??? nechce se mi úplně..
  No pokud mi někdo napíšete budu strašně ráda:)
  Mějte se lidičky:)

 8. [15]: jsou to temní elfové, takže nezapomeň na špičaté uši;) Najdi si na netu výraz dark elf a inspiruj se, to co popisuješ by mohlo pro začátečníka bohatě stačit. U hobitů je dobrý obchod, meč by měl být kvalitní

 9. Díky:) uši samozřejmě budou:) musí se s k nim koupit speciální lepidlo nebo se prodává s nimi?obrázky jsem hledala, ale právě, že elfky jsou tu málo a když, tak jen magice..

 10. Díky:) Nejlepší je ta poslední..dyť je skoro náhá:D
  No něco vymyslim. už sem psala orgovy o obrázky tak něco snad vytvořim. Dimy za pomoc:)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.