Odpovědi pro Elu, Ormalin a Laiu (a Aure:))

Tak jsem si všimla, že nějak zanedbávám rubriku „Vy se ptáte, já odpovídám“, kde se mi za celý duben nahromadily nějaké nezodpovězené dotazy…takže vzhůru na ně:)

Ela: No chtela bychz se zeptat proc kdyz ma nekdo neaky problem proc ho lidi nevyslechnou,nepromlivi si s nim a neporadimu?, proc na nej okamzite vsichni zacnou kricet,nadavat mu a rikat ze se s nim prestanou baviz?
Lúmenn: Heh, tak mám pocit, že tato otázka byla spíše řečnická:) Ale i tak – nemyslím si, že je to s lidma až tak zlé:) Fakt ne, stačí jen hledat ty správné lidi a na každém místě na světě se dají najít ti opravdoví kamarádi, co nezradí, vyslechnou a pomůžou. Proč to ale nedokážou všichni lidi? Těžko říct, snad mají sami svých problémů dost a nebo nechápou, že potřebuješ něco jiného než jejich „moudrou“ radu vyřvanou do obličeje. Zkus podávat to, co tě trápí tak, aby tě lidé pochopili a hlavně se bav s lidmi, kterým důvěřuješ. Ne každý, kdo se tváří jako kamarád jím opravdu je a v některých případech je dobré se obrátit i na někoho z odborníků – psychologa, učitele, lékaře apod.
A kdyby ti nikdo z toho nevyhovoval, můj mail je dole v menu, ozvi se a můžem to třeba probrat spolu. Křičet na tebe určitě nezačnu:)
Ormalin: mám jediný dotaz… jak se asi nejlépe vyřeší, když mě třídní seřve za to, jak vypadám a hrozí mi, že mě nebude brát do svých hodin? Nevím, jestli jí jde jen o líčení ale spíše i o styl oblékání. Prostě se mi gothic styl líbí. A absolutně nechápu, proč dvě holky z mé třídy můžou mít linky až někam pod obočí a já nemůžu mít nic. Co bych jí na to měla říct???
Lúmenn: V tomhle případě hlavně klid. Učitelé (zvlášť na základních a středních školách) nemají rádi exoty a lidi, co moc vyčuhují z davu. A ještě míň rádi mají lidi, co jsou drzí a snaží se prosadit svůj vlastní názor. Zkus jí v klidu vysvětlit, že je to jen oblečení, kdyžtak si prostuduj školní řád a argumentuj jím, protože školní řády obvykle zakazují nošení extravagantního, příliš sexy nebo jinak nevhodného oblečení do školy – což gothické oblečení být může, ale taky nemusí.
Záleží to jen na tobě, jaký styl si zvolíš ale určitě je lepší ve škole příliš neprovokovat a pokud už chceš nosit gothické oblečení, vol radši míň šílené věci – krajkové halenky, trička s obrázky a nápisy, sukně, punčochy, kalhoty s přezkami, to vše je ještě okej, ale korzet nebo hodně extravagantní nebo vyzývavé věci nech raději doma a ber si je třeba, když jdeš ven s kamarády nebo na nějakou akci.
Nejlepší je prostě kompromis toho, co se ti líbí a toho, co učitelé ještě snesou. Pokud i přesto budou mít řeči, vysvětli jim, že je to jen druh oblečení, co se ti líbí – někdo má rád rifle a tričko, někdo gothickou módu. Gothika není žádná ideologie nebo sekta, je to hudební a do jisté míry i umělecká subkultura, která má svou specifickou módu, podobně jako ji má hip-hop, pop nebo metal. Když nebudeš po učitelce držkovat, ale budeš mluvit věcně a klidně, neměl by být velký problém jí tvůj názor a postoj vysvětlit.
Laia: Ahoj mám dotaz …. mám strach, že když budu poprvé na larpu a něco zkazím, všichni se na mne budou zlobit je to tak nebo ne?
Lúmenn: No jistě a pak tě rituálně obětují, opečou na ohni a sežerou:D
Ne, dělám si samozřejmě srandu. LARPaři jsou obecně strašně v pohodě lidi a nováčky vítají s otevřenou náručí. Nejlepší je, že na LARPu v podstatě není co zkazit. Jasně, můžeš mít idiotský kostým, ale ten se dá na místě dle rad upravit. Můžeš mít blbou zbraň, kterou ti neschválí – no problem, někdo ti nějakou půjčí. Stane se, že ti nepůjde šerm – takových na LARPech je, takže se nic neděje, maximálně budeš furt umírat a do příště se potrénuješ:) A že budeš kurvit role-playing? V tom případě tě na to někdo upozorní a ty budeš mít šanci to napravit.
Jak tak nad tím uvažuju – ne, na LARPech není nic, co bys mohla zkazit natolik, aby se na tebe někdo naštval nebo aby ses necítila v pohodě. LARPaři teda nesnáší lidi co kradou, ničí někomu věci, chovají se neurvale k přírodě nebo k ostatním hráčům a podobné věci, ale to jsi asi na mysli neměla:)
Pokud jsi začátečník a necítíš se okej, vždycky se dá zajít za orgy a říct jim: „Hele, jsem úplně nov střevo, nevím, co mám dělat, můžete mi nějak poradit?“ Od toho tam orgové jsou, aby ti poradili a nasměrovali tě. Podobně kdokoli ze spoluhráčů a účastníků. Neboj se zeptat, to je to hlavní:) Ale nic horšího, než že se ti někdo bude chechtat, zatímco tě budet tahat z průšvihu, se ti nestane a nějakou pořádně šílenou historkou pak můžeš bavit lidi u ohně:) LARPy jsou především o zábavě, tak se jeď bavit:) Hodně štěstí.
PS: Možná by tě zajímala rubrika Zbraně a LARPení, pokud jsi ji ovšem už nečetla:)
Těmto dotazům předcházel ještě jeden od Aure, která si žádala informace o LARPech. Jí jsem neodpověděla v této rubrice, ale stvořili jsme s Finnýskem dva články na téma LARPy pro začátečníky, které můžete najít kde jinde než ve výše zmiňované rubrice:)

10 komentáře “Odpovědi pro Elu, Ormalin a Laiu (a Aure:))

 1. "co jsou drzí a snaží se prosadit svůj vlastní názor"

  Jak typické pro společnost, kde být inteligentní znamená být psychicky nemocný, mít vlastní názor je drzost a oblékat se podle sebe je na popravu. Vše podstrkované pod rouškou jakési společenskosti a pseudolidskosti.

  Já se třeba oblékám normálně a je mi jedno, jak se kdo obléká, pokud mi někdo něco nevnucuje. A proto nemám rád, když mi někdo vnucuje, abych se oblékl jakoniříkají "formálně" jinak mohu zapomenout na budoucnost v oboru, který na nějakou lidskost kašle.

  Lidi, kteří hodnotí inteligenci a srdce člověka jen podle toho, jak se obléká, nejsou pro mě lidi, ale jakási suita nesympatetických asociálů a rádobyentelygentů, kteří si na lidi jen hrají.

 2. [1]: bohužel to tak funguje a kéž by šlo jen o oblékání, pokud jsi někdy na zš nebo sš opravil učitele, tak víš, o čem mluvím. Vlastní názor (a je-li ještě k tomu správnější než učitelův) se prostě nenosí:/

 3. Učitele jsem opravoval většinou v angličtině, filosofii a zřídkakdy v matematice a fyzice. Zajímavé je ovšem chování, které se liší. U učitelů a učitelek matematiky a fyziky jsem si všimnul, že jsou ochotní přiznat svou chybu a opravit se, zatímco u učitelů humanitních předmětů jsem často musel argumentovat tak dlouho, dokud jsem tvrdohlavému učiteli nepřinesl několik zdrojů z internetu a knihovny a stejně potom mě otráveně odsekli "Tak máš pravdu no, záleží na tom?"

 4. Dostal jsem mimojiné i trojku z chování za to, že jsem řekl, že Češi jsou národ líných prasat, konfidentů a vlezdoprdelků, spolu s tím mi to napařili i s tím, že údajně podporují židovský fašismus, protože jsem nakreslil na papír panáčka vyhazujícího hákový kříž do koše a že jsem údajně emailem vyhrožoval jedné učitelce upálením na hranici. K tomu si dokrášlili ještě další věci, informace se začali šířit, dostával jsem výhružné papírky s nápisem Apage Satanas a také z minulé školy, odkud jsem kvůli pomluvám a proto, že mě jeden student o dva roky starší vyprovokoval tak, že jsem ho zmlátil do krve, se začali šířit pomluvy o tom, že jsem prý ve spojení s ďáblem a že jsem chtěl odpálit bombu ve škole a také, že jsem prý jedné učitelce plivnul do ksichtu a vyhrožoval zabitím.

 5. Škoda jen, že není jediný klidný den. Občas bych si přál na vše zapomenout, ale jakmile zapomenu, tak mi to zase někdo ihned připomene.

 6. Díky moc za radu 🙂 Nakonec jsme to mezi sebou urovnali. Líčení mi zakázala ale oblečení snese. Vážně stačilo být v klidu a slušná.

 7. Ach. Hlavně to s tou rozeřvanou učitelkou mi něco připomíná… ale myslím, že nakonec si zvyknou. Některé byly z mejch "módních" kreací dokonce nadšené 😀 ani učitelky nemají pokaždé rády nudné šedé stádo.

 8. Ormalin: Existuje dokonce zákon (Úmluva o právech dítěte), který    vylučuje jakoukoli diskriminaci kteréhokoli dítěte z jakéhokoli důvodu (článek 2) – to znamená náboženství, rasa, orientace… tedy i to, že jsi goth, nebo že se ti to prostě líbí. Když moje učitelka nebude mít ráda červený sukně, a já jednu budu nosit, tak to neznamená, že mi to může zakázat. Tím se taky dostáváme k článku 12, který zdůrazňuje podíl dětí (participaci) na uskutečňování jejich práv v podobě na vlastní názor, kterému má být věnována patřičná pozornost. To znamená, že můžeš mít vlastní názor, na nějž máš právo, a máš právo ho taky vyjádřit (goth je způsob života a vidění světa). Pokud to nikomu neubližuje a neomezuje to něčí práva, můžeš si dělat co chceš.
  Takže jí to klidně řekni. 😉 A na to ti nemůže nic říct, protože tohle musí znát každý učitel – protože tohle se učí v pedagogice – a pokud vystudovala vysokou školu pedagogickou (bez které vpodstatě nemůže učit, jedině že by byla inženýr a uřila na vysoké, kde by ti do toho stejně nikdo nemoh kecat), tak to musí bezpodmínečně znát. A pokud nezná, tak se očividně minula povoláním, pokud nemá tyhle základní znalosti pedagogiky, a měla by si jít znovu tu školu udělat. (Což jí můžou říct tvoji rodiče, nebo kdokoli z lidí, kterejm tuhle urážlivou pravdu nemůže dát sežrat na písemce. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.