„Úžasná“ budoucnost

V posledních dnech jsme se doma několikrát bavili o budoucnosti. A nemám teď na mysli řešení současné hospodářské krize nebo otázku kdy se s Finnem konečně vezmeme, ale budoucnost obecně. A kupodivu ani jeden z nás nebyl příliš nadšen.
Mamka mluvila o dokumentu, který byl nedávno v televizi, kde nějaký vědec nadšeně popisoval svět za dvacet, třicet let. Každý člověk má čip, kterým komunikuje, platí i díky němuž jeho lékař ví, jak mu funguje zdraví. A taky tento čip neustále monitoruje, kde se daný člověk nachází. Vědec se nad tím rozplýval, mamka málem omdlela.
Já přispěla svou troškou do mlýna s článkem z časopisu 21.století, kde se psalo o domě budoucnosti. Vše na dálkové ovládání (pokud to rovnou nebude ovládat náš čip), všechna světla se přizpůsobí na heslo, stačí říct a zapne se televize, rádio nebo topení. Dům sám bude platit účty a objednávat z internetu donášku jídla. Většina z nás v té době už bude dávno pracovat z domu, budou mít virtuální kancelář a z baráku tak nebudeme muset vystrčit ani nos.
A korunu tomu všemu dal dnešní článek na idnesu, kde se o podobně úžasné budoucnosti rozepisuje počítačový analytik (čtěte tady). Píše v podstatě o tomtéž, akorát už ne tak nadšeně.
Takže si to shrňme – za dvacet až padesát let tu bude populace líných tupců, kteří se pořád válí doma. Celý svět je plný reklam, zato ulice zejí prázdnotou, protože není třeba nikam chodit, vše vám donesou až domů. Lidi na Západě pracují z domu, v zemích třetího světa je katastrofální situace a všichni ti hladoví nebožáci vyrábějí levné věci pro naši vyspělou civilizaci. Když vylezete z domu, jste divní, protože venku je všude akorát smog a jediný, kdo se tam pohybuje, jsou vyvažeči odpadků a poslíčci. Vláda sleduje každý váš krok a když se moc často někde potulujete, jste ten divný, kterého je třeba si podat. S kámoši se bavíte jen po síti nebo pomocí videotelefonu, vaše komunikace je sledována aje-li vyhodnocena jako nežádoucí, máte zase průšvih. Reklamy vám šijí na míru, podle toho, co si kupujete, jaké stránky na netu navštěvujete, jakou hudbu posloucháte atd. atd. Všichni jsme otroci konzumu a materialistického způsobu života, knihy se už netisknou, kvalitní umělci vymřeli a svět je plný domů, v nichž žijí prázdní lidé.
Jen doufám, že se toho nedožijem…

61 komentáře “„Úžasná“ budoucnost

 1. To by byla teda "nádhera". Snad se toho nedožiju. Nám prostě nestačí to, co máme dneska, my musím mít prostě víc a víc. Beztak se už teď ženeme do záhuby. Kdoví jak to všechno bude…

 2. Doufám, že to jsou opravdu jen "plány". A myslím, že za to všechno můžou nadšení vědci…Už teď podle toho, co je venku a jaké jsou zájmy některých lidí, nebo spíše nejsou… příjdou z práce, školy, a sednou k tv či pc. Je mi z toho nanic…Doufám, že to tak opravdu nedopadne.

 3. Přesně tuhle vizi mám já. Jste problémový? Vypneme vám čip, a je otázkou času, za jak dlouho pojdete. Nechutný. Připomíná mi to hodně zajímavý video na Google. Revoluce je teď. Zatímco nad předpovědí nějaký babky, která tvrdí, že tentokrát ten konec světa už OPRAVDU přijde, mávnu rukou, tohle mě nikdy nepřestává děsit. A ještě víc reakce mého okolí, které dělá všechno pro to, abychom se k tomuhle "ideálu" co nejdřív přiblížili.

 4. ouu né! To zní šíleně. Jako v jednom filmu, kde se dostali dva do roku 2500 a lidi měli všichni tetování které je monitorovalo. Je pak chtěli zabít za to že tetování nemají. A zapoměla jsi na odpadky 😀 Svět bude strašný. Nejhorší je, že se toho s největší pravděpodobností dožiju …. uááááá

 5. Odporná představa. Myslím, že až za mnou poběží někdo s čipem, abych si ho nechala nainstalovat, urychleně emigruju někam třeba na Sibiř a radši se tam necham někym sežrat…..

 6. Nesouhlasím, nesouhlasím, nesouhlasím. To že tu bude populace líných tupců není chyba technologie, ale lidí, protože TI to nedokážou zvládnout. Nikdo přece nikomu nebude bránit, aby chodil ven nebo dělal podobné věci. Jinak se teď všichni bouří, ale až na to přijde, tak to přijmou, toho se nebojím, je to tak totiž s hodně věcma.Důchodci taky opovrhují internetem a "samou technikou", ale dnešní generace už ne. Ta zase pomlouvá novinky ve své době, ale další generace…
  A nesouhlasím s tím, že vláda bude takto sledovat lidi, proč? Opravdu myslíš, že by sledovali třeba miliardu lidí, to určitě ne. V dnešní době by to bylo možná k užitku, alspoň by tu byla jedna věc – bezpečí, opak je pravdou, dnes není jistota NIČEHO.
  Takže kdo tvrdí, že je moderní technologie špatná, má problém se sebou, že by nedokázal zvládnout možnosti, které dává. Lidi nebudou "prázdní" kvůli technologii, ale kvůli sobě.
  A já bych se klidně odstřelil dnes, jen kdybych mohl žít za 50let. Teď jen lituji, že jsem se narodil v "pravěku".

 7. Jedinym nasim resenim zbyva prechod na jinou stranu (:
  Ale,ne kazdopadne ne kazdy si bude moci dovolit takto zit.Myslim,ze situace bude jeste horsi..:(

 8. Tohle mi moc připomíná sloučeninu 1984 a Equilibria, takže pokud by měl v budoucnosti nějak vypadat totalitní režim, asi to k němu má blízko. Zatím se to spíš ubírá tím směrem, že všichni budou mít přenosné počítače (něco mezi PDA a 10" notebookem) a budou moci pracovat odkudkoli. Že by všechno bylo až tak automatické se mi nezdá, nikdo jen tak nebude mít tolik peněz, aby si to mohl dovolit, tohle nejsou hračky za pár korun… Na druhou stranu bych ještě věřila tomu, že lidé budou čím dál méně opouštět své bydliště, když budou moci pracovat z domova. Patřím ale k těm, kteří k životu nutně potřebují kus volné přírody a myslím, že nejsem sama 🙂

 9. Řekněme ,že je to hrůza, a ani si to nějak nedokážu představit.
  Třeba podle naší třídní(přírodopis,chemie,hudebka) jednou ,,člověku" zakrní nohy, protože je prostě nepoužíváme skoro ani teď když nemusíme, v autobuse je nám zatěžko vstát a uvolnit místo jinému a tak. … no, doufejme že to nedopadne až tak bledě.

 10. Cha 😀 Prepáčte, musím sa zasmiať, napriek tomu, že je to smutné. Všetci sa sťažujete, aké to bude hrozné ale ja by som sa na takúto budúcnosť docela tešila. Prečo?
  Lebo hrozí, že dovtedy nebudeme mať vodu, europu vdaka roztopeniu ladovcov nie len zaplaví ale postihne nás aj niečo ako doba ľadová alebo tropické teplá, nebudeme mať čím vyhrievať, jedine ťak drevom, pôda bude úplne kontaminovaná, takže nebudeme mať jedlo, stromy uschnú a zvieratá pomrú a my s nimi. A ak nie to, nezabudnime na "milovaný" NSP či NSR a ich známe zredukovanie populácie na 10percent. Daľšia možnosť je veľká vojna alebo pandémia nejakého zmutovaného vírusu.
  Tento článok popisoval našu budúcnosť ako úplne pohodlnú… akosi zabudli na maličkosti, ktoré som sem napísala. Takže dúfajme, že to dopadne lepšie- tak, ako sa hovorí v článku 😉 Ja budem rada, keď o 20 rokov budem môcť pripraviť môjmu dieťaťu na desiatu dva litre vody a mrkvu zo zdravej pôdy 😀 A že pôjde z teplého, vykúreného domova do dobre vyhriatej školy a podobne. Na to ostatné si človek bude musieť zvyknúť…

 11. Ten úžasný vedec sa akosi zabudol zmieniť, že na Zemi bude katastrofálny nedostatok pitnej vody, budeme trpieť poruchami obličiek, pečene, umierať ako tridsaťroční, dýchať len smog a radšej sa zabíjať sami, ako toto trpieť…

 12. No, souhlasím, že tohle je ještě relativně idyla. Ta naše slavná vyspělá civilizace se ale řítí do pekla. Dojdou nám suroviny, voda, planeta už nebude schopná uživit takový množství lidí. Technickej pokrok možná bude ještě chvíli pokračovat, ale nejde to donekonečna. Na to, kolik nás tu je, prostě tahle planeta stavěná není a jednou zkrátka "řekne" dost. A můžeme být technicky vyspělí, jak chceme.

 13. Jak si to lidstvo vysnilo,tak to má!(nebo spíš bude mít).Všechno na elektriku,roboti,nehnout ani prstem….
  Strašný….Toho bych se fakt dožít nechtěla

 14. [13]: to byla myslim i v AHA ale takhle rozepsaný to moc nebylo.No když nad tim přemýšlim….Tak na co vlastně umřem?Na třetí světovou,2012,nebo spácháme sebevraždu kvůli čipům?Radši bych byla aby zůstalo všechno jak je….(I když něco by se ještě zlepšit mohlo)

 15. Celkem mě dostaly komentáře… Většina tu štká nad nevyhnutelností konce (ať už vnějšího, nebo vnitřního – začínám pochytávat vaši terminologii) a přidává svou konspirační, popřípadě ekologicky-politickou teorií do mlýna s tak neochvějnou představou o pravdivosti… Kde berete takové informace?

 16. [33]: A kdo si myslíš že jsi? Píšeš komentář tak jako by automaticky měl být jediný který je pravdivý (já aspoň připisuju – že to je třeba můj názor aspoň) ale ty ne. Ty si píšeš názor jako bys byl v pozici nějaké úspěšného a oceněného vědce. Tak přesvědčivé názory, tak rozhodné postoje, to je až směšné na nějakého kluk se středoškolským vzdělání (a i kdybys měl už teď před dokončením vysoké školy tak je to pořád málo na to že píšeš komentáře jako by je psal úspěšný padesátiletý věděc). Jsi opravdu směšný. Kdo si myslíš že jsi že takto mluvíš?

 17. [36]: Neodpovídáš na otázky kluku.

  [37]: Podívej se Petro, to že se vyjadřuju k uživateli "…" je už ze zábavy. Proč? Protože když se mohl vnucovat ke mně rok na web-stránky (vyjadřovat drze názory s pomocí obcházení blokování IP adresy na mých web-stránkách, že?) tak můžu klidně si dělat legraci teď v pohodě s uživatele "…" já, ne?. A věř mi že má smůlu stejně jak on tak i ty tady na web-stránkách. A víš proč? Protože každý (dle i tvých slov) může vyjádřit na internetu názor, že? A když se řekne "každý" tak je myšleno opravdu každý a ne jen vy a já ne. Takže díky za pochopení. (úsměv)

 18. [42]: Omyl kluku – ty (jak říkáš) "reakce" bývaly většinou DRZÉ a proto jsou to blbé řeči (které navíc ospravdlňovaly tebe jako provokatéra). Co na tom nechceš chápatˇ?

 19. [47]: ty se neomlouvej, i já už jsem z toho debílka, co sežral šalamounovo hovno, jemně řečeno unavená:( Nevím, co ho baví na tom se neustále mstít, ale tak kdo chce kam…znáš to:)

 20. [48]: Tvá slova jsou roztomilá, ale bohužel ukazují jen jak jsi slabá. Podívej se na mě. Vydržel jsem nápor mnoha lidí (i současně) tady na internetu (což mě o to víc jen posílilo) a ty? Tobě stačí se unavit jen z jednoho člověka (ze mě). Tak teď mluv ty hrdinko… V každém případě stejně jako ty si můžeš napsat ke mně jakýkoliv komentář (a psala jsi taky komentáře stejně jako jiní lidé) tak ani ty mně nemůžeš zabránit psát komentáře (tak to prostě je) takže tvá slova opravdu dokazují jen tvou slabost, nic víc. (úsměv)

 21. Podle mne je svět, tak jak ho známe utvářen kolektivním vědomím všech lidí, takže pokud se najde hodně pesimistů, kteří si to vše malují takto černě, tak to tak bohužel asi dopadne.

 22. "Vydržel jsem nápor mnoha lidí (i současně) tady na internetu"// nj, vydrzet neco na internetu, to chce panecku odvahu a vnitrni silu, to ses teda frajer :D:D:D:D:D

 23. Nevim proc panuje ta pitoma a naprosto mylna predstava, ze kdyz je nekdo drzy tak to automaticky snizuje uroven jeho vyjadrovani. U mne to spise snizuje uroven toho, kdo mne z drzosti narkne, protoze rict takovou vec dospelemu cloveku je znamka nevyspelosti a zoufalstvi toho druheho..
  no nic, to jsem jen pridala trochu do diskuze a jdu zas dal se hadat nekam na internet, at to poradne posili meho ducha 😀

 24. dokud bude samozvany vladce olympu brouzdat vodami internetu, nebude o zabavu nouze, nevim jak vy ale ja se tim vzdycky dokonale pobavim:D
  k clanku: budoucnosti se nebojim, jaka prijde takova prijde, stejne nakonec zalezi jen na nas jak se s tim vyporadame a z pretechnizovaneho samoobsluzneho sveta strach taky nemam, mozna se to blizi, ale rekla bych, ze my se toho este nedozijem..a presne jak tu nekdo rekl, nase babicky taky nechapou internet, mobily atd a nekteri stari se k tomu stavi negativne a nam to prijde normalni:)

 25. [56]: nuda? kde? já se směju, Lord Lukáš vždycky patřil k těm lidem, kteří mě na internetu vždycky dokázali dobře pobavit xD V žebříčku přemoudřelých, nafouknaných a směšných lidí zabírá krásné druhé místo –  hned po Alyshe, gothické královně, co je i po ránu k sežrání a z pusy jí voní extrakt z fialek 😀

 26. Jen nevim, proč jde věda pořád tak strašně "Vpřed" (to je hezký, že jsou dotykové telefony a počítače, ale na co nám to je? Vždyť s klávesnicí se píše daleko líp), když se teď máme dobře. Raději se víc věnovat zdravotnictví.

  To budou i domácí liposukce? Jinak ze všech budou jen koule…

 27. Mám takový pocit, že budoucnost popsaná v posledním odstavci je téměř realita dneška. Záleží jenom na nás, jak dlouho udržíme slůvko "téměř" v předchozí větě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.