Utrpení „jiných“

Právě jsem plná pocitů a tak tento článek možná bude citově zabarvenější než jindy. Proč tomu tak je? Dodívala jsem se na film Kód Enigmy, který vyšel v loňském roce a mapuje část života bravurního matematika Alana Turinga, který spolu se svým týmem prolomil nacistickou šifru, pomohl vyhrát Británii válku, zachránil miliony životů a dal základ dnešní počítačové vědě, aby pak zemřel dotlačen společností k sebevraždě – a to jen proto, že byl homosexuál.
Ani se mi nechce psát, jak moc mnou ten film pohnul, protože už vidím všechny ty komentáře o hnusné homopropagandě, hraní na city a určitě se dozvím, že celý film je vymyšlený, žádný gay Alan Turing nikdy neexistoval a za všecko můžou Ilumináti…

Jak jsem koukala na ten film, tak mnou nehnulo ale jen to, že ten člověk byl gay a proto do něj pchaly hormony, které zničily jeho geniální mozek a dohnaly ho k sebevraždě. Hnula mnou ta neuvěřitelná nespravedlnost světa, který odsuzuje ostatní na základě toho, po čem je mu úplné ale úplné (s prominutím) hovno.
Od počátku věků se to tady hemží moralisty, kteří jediní vědí, co je pro ostatní správné. Co se hodí, jak by měli druzí žít. Žena by měla být v kuchyni. Chlapi nebrečí. A nešukají ostatní chlapy. Předmanželský sex je hřích. Strkat ho někomu do zadku je taky hřích.
Fascinuje mě, jak někteří lidé dokážou řešit takové marginálnosti, jako to, kdo s kým to dělá a jak. Všichni mají plnou pusu morálky, jakmile ženská souloží s druhými za peníze, jakmile týpek líbá jiného týpka, když někdo masturbuje u BDSM… ale tihle moralisti nevidí dál, než na špičku cizího penisu. Kdy už konečně lidstvo pochopí, že když spolu v posteli něco dělají dva dospělí lidé po vzájemné dohodě, tak to může být cokoli a nikdo jiný nemá právo se k tomu vyjadřovat?
Víte, že jsou státy, kde vás popraví za to, že jste teplej? Nebo za to, že souložíte mimo manželské lože? Že v některých částech světa třeba nesmíte provozovat orální nebo anální sex? Žijeme v 21.století, na jedné straně světa umírají děcka hladem, na druhé straně se uplácí, krade a lidi skáčou pod vlak, protože nemají na splácení dluhů, ale pořád se najdou ignoranti, kteří nemají nic lepšího na práci, než u piva nadávat na „buzeranty“ a házet na ně strmě klesající křivku na grafu manželství. Ignoranti, co by nejradši viděli homosexualitu zase na seznamu chorob a „léčili“ ty „zvrácence“ stejně, jako společnost vyléčila Alana Turinga.
Já teda fakt nevím, ale co je tak příšerně hrozného na tom, že chlap miluje chlapa a má s ním sex, že je potřeba jim za to neustále nadávat a házet jim klacky pod nohy? Ukazovat si prstem, smát se jim nebo je dokonce fyzicky inzultovat? Chtít je střílet, vystrnadit ze společnosti, léčit a co já vím, co všechno ještě. Jasně, je to nepřirozené, úchylné, blabla…ale vysvětlí mi někdo proč? A jestli uslyším argument, že sex je přece na plození dětí mezi mužem a ženou, tak předpokládám, že dotyčný neužívá kondomy, pilulky ani coitus interruptus a doma se svou zákonnou ženou vychovává aspoň osm potomků, protože pokud ne, tak je takový argument zcela irelevantní.
Kolik homosexuálů si vyžralo za celé dějiny lidstva svoji orientaci, si neodvažuji odhadovat. A už vůbec nedokážu odhadnout, kolik lidí dostalo nabančeno za to, že byli z jakéhokoli důvodu jiní. Moc tlustí či tencí, moc chytří či moc hloupí, moc hodní nebo moc strašpytlové, moc vyčnívající…prostě jiní.
Věnujme jim teď tichou vzpomínku. Jen na pár vteřin, prosím, myslete na ty, kteří neudělali nic špatného, jenom se nelíbili nějakému moralistovi, nějakému „soudci z lidu“, který naznal, že nevyhovují jeho pravidlům. Možná by tenhle svět mohl být o něco lepší místo, kdyby všichni tihle jiní lidé dostali šanci…

PS: Tentokrát extrémně prosím o slušnou diskuzi. Děkuji.

15 komentáře “Utrpení „jiných“

 1. Moc hezký článek, sama bych to nenapsala líp! 🙂
  Film Kód Enigmy jsem také nedávno viděla a mám z toho podobné pocity. Co se týče Alana Turinga, těžko mohl neexistovat. Mezi "ajťáky" (obor IT, počítače) je to jedna z nejvýznamnějších osobností, dokonce se uděluje tzv. Turignova cena – což je ekvivalent Nobelovy ceny, avšak v informatice.

  No a k logice a rozumu některých lidí skoro nemám slov. Když se podívám, kolik životů bylo zničeno nesmyslnými předsudky, rozhodnutími, blbostí jiných lidí, tak si říkám, že snad ani mezi lidmi nechci žít. 🙁 Na druhou stranu, jsem ráda, že žiju v ČR, kde alespoň zákony jsou relativně v pořádku, v tomhle směru… 🙂

 2. Dneska jsem shodou okolností viděla film Stejná srdce (také s tematikou ohledně homosexuálů, pro změnu jejich boje za to, aby vláda USA začala řešit rychle se šířící epidemií AIDS, která se v 80.letech začala šířit v jejich komunitě) a tam o něm byla zmínka. Je smutné, že ti nejlepší jsou často  znevažováni a opovrhováni, a uznání si vydobudou až po smrti

 3. On spravil chybu že sa priznal k homosexualite, čo sa vtedy v Británii trestalo, mohol si vybrať väzenie alebo liečbu hormónmi, on si zvolil druhú možnosť. Takže poučenie ktoré z toho máme: nikdy sa nepriznať k niečomu, za čo nám hrozí (nespravodlivý) trest.

 4. Naprosto souhlasím…
  Jednou (na mé narozeniny) někdo na osavě našel v koupelně kondom, všichni se mi smáli, že moji rodiče spolu spí a td. a, že sem nemanželské dítě a td.
  Jindy: Matka mojí kamarádky byla často v práci a její nejlepší kamarád (gay) mou kamarádku hlídal. Viděla jsem jak na tu matku pokřikují, že z jejího dítěte bude "homouš", protože tráví moc času s gayem. Lidé prostě stále nechápou, že je to něco vrozeného a vlastně i přirozeného, protože prakticky touží neustále po tom samém co všichni ti moralisti.
  Nedávno: Jeden kluk se ukázal být gayem a ostatní kluci na něj pokřikovali, ať se do nich nezamilovává a pod. Podle mě to, ale není možně, gayům se nelíbí všichni muži, stejně jako "heteroušům" se nelíbí všechny ženy. Jednoduše nechápu, že jakmile se někdo ukáže být homosexuálem, tak hned "Ježiš, líbím se jí/mu, vždiť je to lesba/gay"…

 5. Zdravím "Lúmenn",

  píšeš …jak moc to tebou pohnulo… tyto věci by neměly duchovně zaměřeného člověka jakkoliv ovlivnit. Měly bys zůstat chladné ve svém nitru i po shlédnutí takového snímku (ba dokonce i po shlédnutí horších obrazů)

  [4]: jsem si jistý, že by lidé měli tyto věci nechat "být"

 6. [5]:Co to je za nesmysl? Právě naopak. Sama na sobě pozoruju, že čím víc se věnuju duchovnu (a sama sobě), tak jsem vnímavější, láskyplnější a taky soucitnější.

 7. Tito extrémně ortodoxní moralisti mají zjevně ve svém životě nějakou velkou kaňku, co jiného by mohli schovávat hranou čistotou, nepolíbeností a dokonalostí? Článek je (na tvé poměry) kratší, ale naprosto výstižný. A co teprve, když je onen kritizovaný člověk křehká duše a má pocit, že všechno, co řekne někdo starší/výše vystudovaný/cokoliv jiného, je zákonitě pravda, tudíž si vytvoří v hlavě pocit, že to on je ten divný, úchylák a já nevím co ještě. Obzvlášť, když jsou záporného názoru rodiče, protože rodič je vždy moudřejší. Přitom ten divný jetu moralista, protože je omezený a nedokáže si uvědomit, že každý člověk je jiný, a jak se říká, sto lidí – sto chutí, a tak každý má zcela odlišný styl oblékání nebo hudby, jiné sexuální preference nebo co já vím, názor na prezidenta..

 8. Je důležité si tohle přečíst! Ráda o sobě říkám, že nikdy nesoudím žádné lidi, ale tyhle příšerné homofobiky (je horší to slovo nebo to, koho popisuje?) upřímně nenávidím. To oni by se měli (s nadsázkou) léčit, když ihned musí odejít z místnosti a vydezinfikovat si ruce, jakmile jen zahlédnou příznak sexuální orientace odlišné o té jejich.

 9. Buddha kdysi řekl, že je moudré se dívat na lidi nikoliv z hlediska jejich chyb, ale z hlediska jejich potenciálu… myslím, že to platí na všechny předsudky. O to smutnější je, že v tomto případě vlastně vůbec o chybu nejde, jen o jinou variantu. Nevím, zda ten film je ještě v kinech, ale až bude v televizi, určitě se na něj podívám. Snad ho budou vysílat 8.května na výročí 70 let od osvobození… Kromě určité citové zainteresovanosti do tohoto tématu mne mimo jiné vždy zajímaly šifry a kódy obecně.

 10. Možná je tu ještě jeden aspekt:
  Anglická vyšší třída, z níž se rekrutují (a v té době ještě víc) jak soudci tak i vyšší šarže od policie, byla spíše pronacistická. Odtud vycházela jak podpora a organizace britských nacistů, tak i politická podpora Hitlera (až po ten Mnichov). Za války si nemohli dovolit tyhle sympatie veřejně projevit, ale po válce využili příležitost k "potrestání" někoho, kdo měl na porážce nacistů velmi významný podíl jako jednotlivá osoba (tak významní nebyli ani např. stíhači s více než stovkou sestřelů).
  Je to možná trochu paranoidní a konspirativní, nicméně ti příznivci nacistů do konspirace jednoznačně šli. Museli, jinak by skončili za katrem.

 11. Naprosto souhlasím… Nechápu lidi, kteří nemůžou vystát odlišnost. To je podle mě vůbec nejhorší druh omezenosti a zabedněnosti, snažit se všechno zařadit do tabulky a co nevyhovuje, to zničit.

 12. Naprosto s tebou souhlasím! The Imitation Game je nádherný film, který by měli vidět povinně všichni lidé,kteří stále v 21.století odsuzují homosexualitu. Bohužel se setkávám se zabedněností lídí, co říkají že "lesby jsou vpohodě, ale gayové-to je hnus" JAKO WTF? Jaký je mezítím rozdíl? Jen proto, že si nějaký kretén honí péro u lesbického porna je to v pohodě? A taky mě naštvalo, že tento film nevyhrál Oscara za nejlepší snímek 🙁 No, co už… Pro mě absolutně nádherný film, který nám ale ukazuje, že když je někdo jiný tak se s ním zachází jako se špínou!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.