Upřímná recenze na menstruační kalíšek

Pokud jste ženy a menstruujete, pravděpodobně jste již zaregistrovaly existenci moderního vynálezu jménem menstruační kalíšek. A pokud jste muži a máte slabší žaludky, pak raději článek nečtěte dále:)
Menstruační kalíšek je vlastně taková ohebná štamrple (panák, ochtl, kotel, jak kdo chcete;)) vyrobená ze silikonu, která se zavádí do pochvy a zachytává menstruační krev. Na internetu najdete spousty článků, které ho vychvalují až do nebes – praktický, ekologický, příjemný, pohodlný, superlativ najdete bezpočet. I já podlehla svodům jeho praktičnosti a ekologičnosti a po přečtení všemožných recenzí jsem si tuhle legraci koupila taky. Jenomže, jak už to tak bývá, na internetech se moc nedočtete o úskalích této pomůcky a proto jsem si s ní ze začátku mnohé odtrpěla a všecka ta superlativa bych ráda uvedla v této recenzi na pravou míru a vrátila všechny nadšené fanynky, které si jej dosud nezakoupily, nohama trošku na zem.

Tento článek nebude nějakým hejtem na menstruační kalíšky, naopak, abych byla úplně upřímná (fakt to všichni outlocitní pánové už přestali číst?) právě teď ho mám zavedený:) Ale rozhodně nemůžu říct, že bych po zakoupení svého prvního kalíšku byla přesvědčena o hesle „s kalíškem na věčné časy a nikdy jinak“, jako mnohé z dam, jejichž články jsem četla. Tak jak to s ním vlastně je?
Proč je menstruační kalíšek bezva
Nejvíc mě na něm zaujalo to, že je ekologický a přátelský ke zdraví. A to při nejlepší vůli nemůže vyvrátit nikdo. Za běžnou menstruaci spotřebuju průměrně kolem dvaceti tampónů, to je 240 za rok a pokud mi přijde přechod ve čtyřiceti, tak mi to za život nadělá skoro 7000 vatových nesmyslů ušpiněných biologickým materiálem, které se musí odvézt do spalovny. Ženských je na světě kolem tří miliard, tak si to spočítejte – no je tam těch nul vážně hodně:) Vložky narozdíl od tamponů ještě obsahují plastovou část, takže je to fakt vynikající fujtajksl pro životní prostředí. Kvůli různým bělidlům a dalším chemickým látkám přidávaným do tamponů a vložek pak hrozí riziko zadělání si na rakovinu, takže zdraví a ekologie jsou fakt velkým plusem kalíšku.
Dalším faktorem jsou finance – za kus silikonu dáte zhruba pětistovku a při správné údržbě (vyvařování, omývání) vydrží několik let. Dejme tomu, že tři – pak to je 36 menstruací po jednom balení tampónů za 40Kč (vezmu-li v úvahu ty nejlacinější) a jsme necelých patnácti stovkách. Ušetřená tisícovka. Dámy, co si kupují dražší hygienické pomůcky a nebo to mají silnější ušetří ještě mnohem více už třeba za jediný rok.
A poslední věc, která se mi líbí, je bezpečnost. Pokud je kalíšek zavedený správně (k čemuž se ještě dostaneme), pak prostě nemá jak protéct. Pevně přiléhá k poševní stěně, takže i kdyby byl naplněný více než po okraj, což se v krizových situacích nebo v noci stát může, krev v něm zůstane do doby, než ho vyjmete, protože prostě nemá kudy uniknout. To je příjemné oproti tampónu, který může prosáknout skrz naskrz či vložce, jejíž kapacita je prostě omezená.
Takhle nějak to vypadá v praxi;)
Kalíšková úskalí
To všechno, co píšu výše, už jsem v bambilionu obměn sama četla na nejrůznějších webech a většina z vás nejspíš taky. Jenže kalíšek není jenom růžový (hehe, to fakt není, mají i zelené, modré a tak…:D), prostě kalíšek má i jisté nevýhody, na něž jeho propagátorky moc neupozorňují – a nebo jsem prostě divná jenom já, to je ta druhá možnost:) Každopádně je-li tu další divná žena či dívka, třeba jí tohle pomůže proti případnému zklamání, jehož se dostalo mě.
Celá nadšená jsem si totiž kalíšek koupila už asi před rokem, abych zjistila, že asi půl hodiny po zavedení (promiňte mi tu expresivitu) mi krev teče po stehnech. Naštěstí jsem byla doma, takže to vyřešila rychlá sprcha a neméně rychlé zavedení tampónu, jichž jsem se prozíravě ještě nezbavila.
Nastalo horené pátrání na internetech, co jsem udělala špatně. Stisknout, zohnout, zavést, všechno jsem udělala dle návodu a ani brouzdání po netu mi nebylo nápomocno. Zkoušela jsem to s nohou na vaně, ve dřepu, kleku, ve stoje, ale kalíšek pořád protékal. Velikost jsem přeměřila (a připadala si u toho jako když se znásilňuju, ale vše odpovídalo), prostocviky vyzkoušela a menstruační pomůcka, vychvalovaná do nebes, pořád nesloužila svému účelu.
Kalíšek nakonec letěl do koše a s ním i moje chuť to zkoušet. Po čase mě kamarádky přesvědčily, že to bude rukama (nebo, ehm, tou druhou částí) a ať do toho jdu znovu. Inu, nechala jsem se ukecat a pořídila nový mučící nástroj. A heuréka – objevila jsem na webu můj problém, jež se zove děložní čípek. U většiny žen to problém není, ale jsou také, a já patřím mezi ně, které jej mají velmi nízko posazený, takže je při zavádění kalíšku nutné jím čípek obkroužit a jakoby ten čípek zastrčit do něj, jinak prostě sedět nebude. Také se prodávají ultrakrátké kalíšky pro takto „blbě narostlé“ ženy, jenže to já zjistila až pozdě, když už byl běžný za pět stovek doma, takže bych nikomu nepřála zažít ty kreace, které jsem nucena vždy kvůli správné poloze kalíšku dělat (fakt doufám, že muži přestali číst už dávno:)).
Každopádně tohle beru jako svou osobní nevýhodu, nikoli problém pomůcky jako takové, ale je dobré si na to před nákupem kalíšku dát pozor- žena se totiž o velikost a postavení děložního čípku obvykle nijak zvlášť nezajímá, takže ani netuší, že by v něm mohl spočívat nějaký zádrhel;)
Takhle obvykle vypadají ženy v reklamách na vložky –
bílé kalhoty a neuvěřitelné štěstí. Můžu z vlastní zkušenosti říct,
že je to větší sci-fi než Star Wars…
Proč je menstruační kalíšek někdy úplně na ***
A tady už vážně končí část pro citlivky;) Bude hůř;)
Když máte tampón nebo vložku, prostě tu fuj věc vytáhnete v podstatě za použití dvou prstů, které si ani nemusíte u
mazat, zabalíte do kusu toaleťáku a je vymalováno. S kalíškem je to trošku složitější a popravdě doteď nemám vypracovaný grif vyjímání, které je pro mě vždy malou procházkou očistcem.
Musíte skutečně vpravit prsty až tam a kalíšek stisknout, aby se odstranil podtlak. Ale ani pak není vyhráno a je třeba ho opatrně „vyšťourat“ ven – je tam sice šťopička, za kterou by měl jít vyjmout, ale stačí trošku delší nehty a milimetřík pochybení a vážně to bolí. Takže to v praxi vypadá, že máte nad záchodovou mísou malý epileptický záchvat.
Když je ta věc konečně venku, vaše prsty vypadají, jako byste právě zachraňovali někoho s tepenným krvácením a v těch prstech držíte pohárek, co vypadá, jako byste chtěli donést panáka upírovi. Jak nemám slabý žaludek a už jsem ošetřovala nejedno nepěkné zranění, procedura vylévání husté temné krve do záchodu a následné vymývání zkrvavené nádobky v umyvadle mi ale občas zahýbe vnitřnostmi – zvlášť po ránu se ztrátou krve a nízkým tlakem je to občas o mžitky před očima.
Mluvila jsem o umyvadle? Ano, to je ta další věc. V recenzích sice píšou, že není problém si kalíšek vyměnit kdekoli na WC, třeba v práci nebo ve škole, ale já si nedokážu představit, že si vyměňuji kalíšek jinde, než doma na WC, kde hned vedle něj máme umyvadlo, nebo přímo v koupelně na dosah tekoucí vody. A vzhledem k tomu, že ke svým prostocvikům k následnému zavedení potřebuji víc místa, než poskytuje běžná kabinka, je domácí pohodlí nutností.
Stejně tak bych asi nebyla schopná vylívat kalíšek někde na punkáče v lese za stromkem, jak kvůli pohodlí, tak kvůli hygieně. Tampón zasunete bleskovým pohybem jediného prstu a vytáhnete ho i bez doteku vašich intimních partií za šňůrku, kalíšek přeci jen potřebuje jaksi hlubší ponoření do celé věci, jestli mi rozumíte. A tyhle až gynekologické zákroky bez horké vody z kohoutku a dvojité dávky mýdla prostě nehodlám riskovat.
No a poslední věc je u mě spojená také s vyjímáním – onen podtlak, kterým kalíšek drží uvnitř. Já nevím, jestli jsem fakt divná, ale stává se mi, že se mi u vyjímání kalíšku krátce udělá špatně, podobným způsobem, jako když se auto zhoupne na výmolu nebo když horská dráha náhle sjede z kopce. Když k tomu přičtu jistý diskomfort při hledání nejvhodnějšího způsobu vyjmutí a následné manipulování s krvavou nadílkou, je pro mě vyjímací záležitost veskrze stresující věcí. Jenže kalíšek nemá žádný ukazatel, kterým byla dal najevo, že potřebuje vyprázdnit a tak se mi při slabší menstruaci stává, že ho občas vyjmu zbytečně – po pár hodinách je třeba téměř prázdný a ještě by klidně mohl zůstat tam, kde byl. Ke konci tak občas volím raději tampóny, protože několikadenní zavádění a vytahování kalíšku je pro mě natolik stresující záležitostí, že si neumím představit to po x-té absolvovat.
Závěrečný verdikt
Často si říkám, že všechny výše popsané věci, které mi na kalíšku vadí, jsou způsobené jenom tím, že jsem prostě gramlavá. Ale zase si říkám, že manuálně ne zrovna šikovných dívek a žen jistě bude více, tak je fajn je zpravit o tom, že kalíšek neznamená jen duhu, jednorožce a čisťounké bílé kalhoty na rozkvetlé louce, ale pro některé ženy může být trošku náročnějším každoměsíčním pomocníkem.
Já osobně jsem za jeho používání ráda – ušetřím svoji peněženku i přírodu a jsem si vědoma, že dělám něco pro svoje zdraví. A poté, co absolvuju nepříjemnou proceduru zavádění, ani nevím, že mám svoje dny – v tom je nekonečně krát lepší než vložky a ještě o kus příjemnější než tampon. Kdyby ho ovšem stačilo zavést první a vytáhnout poslední den návštěvy tetičky Irmy, vůbec bych se nezlobila:)
Takhle pro mě zůstává bohužel jen doplňkem ke klasickým hygienickým potřebám (i když s poměrem tak 4:1 ve prospěch kalíšku) a nevychvaluji ho až do nebeských výšin před všemi kamarádkami. Rozhodně bych ho ale doporučila když ne jako hlavní, tak minimálně doplňkovou věcičku pro dámskou menstruační hygienu, protože podtrženo a sečteno je to nakonec mnohem lepší, než aby naše planeta skončila zaplavená zkrvavenými kusy buničiny, které jsou ještě napuštěné kdovíčím.
Máte pozitivní zkušenosti s kalíškem? Nebo jste narazili na podobné drobné nesnáze jako já? Podělte se v komentářích:)

46 komentáře “Upřímná recenze na menstruační kalíšek

 1. mám z toho smíšené pocity, na jednu stranu bych ho ráda vyzkoušela, ale při myšlence vyndávání kalíšku je pro mě docela nechutná, protože jsem strašně nešikovná a krev by se mi podařilo rozplácnout snad všude. Ale super recenze 🙂

 2. Parádne som si "početla". A musím priznať, že teda začínam zvažovať používanie kalíšku zas. Totiž, použila som ho raz a nikdy viac, lebo tá prekliata vec po prvom zavedení nešla vytiahnuť. Podtlak nepustil, takže som sa radšej vydala k doktorke, ktorá sa síce smiala, ale mne to zarobilo na traumu :D:D Ale možno mu teda dám ešte šancu (a budem dúfať, že si nevyrvem vnútornosti).
  Páči sa mi otvorenosť a nadhľad článku a celkovo, vďaka zaň.

 3. Já jsem o menstruačním kalíšku už několikrát uvažovala (přátelský k životnímu prostředí, vložená investice se vrátí), ale vzhledem k tomu, že po aplikaci tampónu je mi nevolno i přes to, že je zavedený správně a já o něm nevím.. má strach, že by kalíšek stejně jako u tebe letěl do koše …

  S tím záchodem souhlasím.. už se vidím, jak ve škole vyjdu s kabinky s rukama rudýma, jak kdybych někoho zabila  šla si vymýt kalíšek k umyvadlu, kde je plno dalších holek a pak zase zpátky si ho aplikovat… A co teprve potom, když není chvilka ani místo k výměně..

  Jinak moc pěkný článek.. je fakt, že na netu je jen samá chvála do nebe, ale ty stinné stránky už nikdo neuvádí.. 🙂

 4. Pěkně ses rozepsala, je pravdou, že úskalí kalíšku se moc neprobírá. Osobně ho používám už rok a půl. Trvalo mi, než jsem se s ním sžila a naučila se správný gryf. Pomáhám si svaly pánevního dna. Na jednu stranu je kalíšek skvělý – nepoužívám tolika vložek a intimek, v parném létě se nijak nezpotím a mohu si vzít i světlou sukni.
  Nevýhodou je dodržovat správnou hygienu, takže vyměňovat ho mohu jen doma v koupelně. Opravdu myslím, že není možné někde vylézt z kabinky s kalíškem ruce a mýt ho. Proto ho nosím, když vím, že se do 8 -9 hodin vrátím. Pak je všechno v pořádku. Přes noc je taky hodně pohodlný.
  Takže doporučuji zkusit, jen osobně to ještě kombinuji s vložkami, když jsem víc lenivá, nebo jsem celý den pryč. 😉

 5. Tuhle ekologickou vymoženost už jsem také objevila a čím dál častěji uvažuji o jejím zakoupení, každopádně doposud jsem se setkala vesměs pouze s klady, tak je supr přečíst si i článek bez růžových brýlí. Což nic nemění na tom, že to asi odzkúšám. 😉

 6. Ahoj, kalíšek používám tři roky … a je pravdou, že si už neumím představit použít tampón. Nikde na veřejném místě ho nevyndávám a nečistím, vydrží mi v pohodě i 8 hodin třeba a s tím, že jsem vysokoškolák, ani ve škole už tak dlouho nebývám 🙂 jinak ano, vyndávání jsem trénovala dlouho, poprvé, nanečisto, to dopadlo tak, že jsem se řízla nehtem na nepříjemné místo a skoro mě to odradilo. Dala jsem si pauzu asi týden, zkusila to znovu a už bylo jasno. Hlavně se mi líbí, že neškodí si ho vzít i mimo cyklus, když třeba nevím přesně, kdy to má přijít (vysadila jsem HA), tak nevadí ho mít dva, tři dny předem. To u tampónů prostě nejde. 🙂 Stává se mi, že občas proteče, ale to je v ty nejsilnější dny a to pro jistotu beru ještě vložku, no i tak je to ekonomičtější a více ekologické. Souhlasím, že to zkrátka není pro všechny, ale mi s ním zmizely i zčásti bolesti. 🙂

 7. Ja tiež nad jeho kúpou uvažujem. Ale kamarátka ho má už dlhšie, a prípadné vyčistenie mimo domova rieši pohárikom vody, ktorí si bráva so sebou, a intímnym antibakteriálnym mydlom, v prípade potreby, a nikdy s tým nemala problém 😀

 8. Rozkvetlá louka a bílé prádlo mě irituje v jakékoliv reklamě na menstruační potřeby – znázorňovaná čistota přeci není něco, co by se s periodou ztrácelo.
  Kalíšek vlastním přes tři roky, nic jiného mi pod ruku během té doby nepřišlo. Asi jsem anatomicky "povedená" a možná bych se zařadila do té punkové skupiny; manipulace mi problémy nedělá. Veřejné toalety řeším lahví vody v tašce, stěžejní je spíš mít kde si umýt ruce. Proto se mi zdá použití kalíšku v civilizaci naprosto ok, ale ošívám se při představě festivalů.
  Jsem ráda za příspěvek, který není jen o chvále produktu. (A vzpomenu si na to, až zase budu likvidovat škody napáchané zanedbaným zaváděním. :))

 9. Musím říct, že s těmi problémy, které popisuješ, jsem se vůbec nesetkala. Kalíšek mám už přes tři roky a je to, dle mého názoru, děsně praktický. Jako jo, mám za sebou jeden porod, takže asi tyhle věci, jako je zavádění nebo tak nebudu moc řešit – třeba s tou bolestí při vyjímání, kterou popisuješ, jsem se jednou setkala, ale brala jsem to tak, že holt i mistr tesař se někdy utne a kalíškova chyba to není :D.
  Co se týče toho, brát si kalíšek ven – asi bych to nedoporučovala ve chvíli, kdy to zavádění člověk nemá stopro zmáklý, to se může těžce nevyplatit, mluvím z vlastní zkušenosti. Na druhou stranu, když fakt víš, jak na to, tak je to v pohodě. Ideální je se zašít na invalidní záchodky, tak mají i umyvadlo v jedné kabince. Tak to dělám já ve škole a prakticky kdekoliv, když tahle potřeba nastane. Ale když to pak vychytáš, tak se ti to stává minimálně. Takže suma sumárum: jde jen o cvik a o to znát vlastní tělo.

 10. 1. Já osobně bych se šíleně bál zanesení infekce do rodidel, když se ten kalíšek jen myje.
  Taková legionela může být v teplé vodě a docela by se jí asi v pochvě (i výš) líbilo a krev a rozpadlá tkáň by jí docela chutnala.
  A stačil by i nějaký vzdušný sporulát, naprskaný stafylokok nebo streptokok a… (je toho opravdu hodně).
  IMHO by se to mělo mezi jednotlivými použitími vyvařit, nejlíp v papiňáku.
  2. Není TO krev. Podle učebnice gynekologie je krev jen asi 1/4 menstruační tekutiny a zbytek je rozpadlá děložní sliznice.

 11. [2]: Nebudu dotyčnou identifikovat, ale když slyšela právě o zkušenosti podobné té tvojí, tak si řekla, že jí ani ten případnej trapas za vyzkoušení kalíšku nestojí 😀

 12. Díky za další postřehy a názory, věřím, že cvik u mě taky časem přijde:)

  [13]: vyvařuje se mezi menstruacemi – vždy po cyklu a před dalším, mezitím se uchovává v uzavřené nádobce. Vzhledem k tomu, že je to lékařský silikon, tak infekce hrozí po opláchnutí vodou stejně, jako z tamponu, na který taky sahám rukama, které jsem předtím opláchla vodou;) Druhou poznámku beru;)

 13. K tomu mytí, asi bych se toho nebála.
  Eh, jak bych to… Oni pánové si svůj orgán před intimními aktivitami také nevyvářejí v papiňáku, že ano, ale pouze umývají vodou. 😀

 14. [16]: právě jsem si představila mého milého, kterak si jisté partie před aktem vyvařuje v papiňáku a poprskala jsem si monitor:D Co se týče výběru, protože jsem do všeho hrr, tak jsem prostě tak nějak odhadla – hlavní kritéria byla měkkost a kolečko namísto šťopky na konci.

 15. [9]: Také jsem o kalíšku uvažovala, ale tenhle článek mě celkem utvrdil, že zůstanu u tampónů. Jaké tampóny momentálně používáš?

 16. Tak koukam, ze s tim kaliskem dal bojujes 🙁 no co nadelas, ne kazdemu vyhovuje to same, to sama nejlepe vis. Ja s nim taky docela bojovala, ted si bez nej ale zivot nedokazu predstavit. Zavadeni uz umim na jednicku, vytahovani taky, vzhledem k sile me menstruace ho menim jen rano a vecer a to ve sprse, a musim rict, ze kolikrat i zapominam nejen ze ho mam, ale i ze mam kramy! Pokuzivam ho skoro dva roky a k vlozkam a tamponum se uz vracet nehodlam 🙂

 17. tak o tomhle ted ctu poprve:D ani sem nevedela ze neco takoveho existuje:D co uz nevymyslijou:D no nevim ja bych to nezkousela s tim ze sem taky gramblava a mela bych s tim problem:D asi radsi zustanu u klasiky

 18. dakujem ti za tento otvoreny clanok. rozmyslala som, ze si to kupim – vdaka tebe som si to rozmyslela 😀
  je super, ze nemas problem ani s takymito intimnymi temami.

 19. Moc děkuji za článek, je vždycky zajímavé si o kalíšcích počíst něco na českém internetu. Pár zkušeností a informací, o které bych se podělila:

  Nesprávná informace je, že kalíšek nemá jak protéct. Podtlak nepodtlak, na kalíšek zvnějšku neustále tlačí poševní svaly a přestože tvar si zachová, pokud je krve až k dírkám, začnou ji pohyby svalů (stačí i chůze) skrz dírky vytlačovat. V individuální míře, ale přece. Zkrátka kalíšek není zátka, která tě ucpe na dobu neurčitou.

  Zkusit si to můžeš i nad umyvadlem, naplň kalíšek po okraj vodou, pevně ho přikryj dlaní abys vytvořila podtlak a mačkej dno. Skrz dírky poteče voda.

  Metoda na vytahování kalíšku, která mi zachránila život: 🙂 spodek vysunu až už trochu čouhá a poté ho pevně uchopím zespodu ukazováčkem a prostředníčkem a zvrchu palcem (s tím občas musím zajet trochu výš). Stisknu, povolím podtlak a zatlačím prsty proti sobě, dokud se kalíšek neohne a nezformuje takové skoro céčko. Pak už jde velmi jednoduše vytáhnout (je ho jen potřeba v tomto tvaru udržet), nejdřív jeden roh okraje, pak druhý. Ne všechna krev zůstane v kalíšku, ale pokud se to provádí nad toaletní mísou, není problém.

  Co to mám nacvičené, trvá to pár sekund, kalíšek i sebe očistím klidně i na veřejném wc přinesenou vodou (v lahvi či skládacím kelímku) a toaletním papírem a vše ok. Do vyloženě lesa, divočiny by se možná na čištění hodily intimní ubrousky a na ruce antibakteriální gel?

  Některým lidem s nízkými čípky vyhovuje své kalíšky nosit obrácené, tím se trochu zkrátí – pak i většinou šmikají stopky.
  Vysoký čípek, jen tak pro informaci čtenářů diskuze, znamená s prsty lovit docela hluboko, rozhodně nestříhat stopku a při vytahování hodně pracovat i se svaly (kalíšek vytláčet). No zkrátka taky zábava.

  Kalíškům zdar 🙂

 20. Jen koukám! To ve zprávách na ČT24 nebylo. Takže protože je nesleduju, nevím. Naštěstí už TO nepotřebuju. Taky už bych k manipulaci potřebovala druhou osobu 😉

 21. Je zvláštní, že každý má s kalíškem snad úplně jinou zkušenost. Já osobně jsem s ním někdy moc spokojená, jindy vůbec, a nevím, čím to je. Někdy trošku protéká, jindy vůbec. Někdy jde zavést naprosto v pohodě, jindy při tom dost trpím. S vyndaváním většinou nemám problém, ani nechytám přímo ten kalíšek, jen prostě čapnu tu stopku a vytáhnu ho podobně jako tampon (chce to použít trochu víc síly). Když je člověk opatrný, nemusí se bát, že se zašpiní, ale stejně ho vylévám většinou ve sprše. Párkrát se mi ale stalo, že zalezl hrozně moc hluboko a já ho vůbec nemohla vyndat (vážně nevím, jak je to možné), to jsem pak byla dost ve stresu – nechtělo by se mi jít s tím na gyndu 😀 Nakonec se mi povedlo ho jaksi "porodit" – omlouvám se za nechutnost 😀 Celkem paradox je, že někdy po zavedení je zase moc nízko a vadí mi ta stopka, když čouhá moc ven a nepříjemně škrábe.
  I navzdory všem těmhle starostem jsem s ním celkem spokojená, zvykla jsem si a dokonce mám pocit, že s ním mě mnohem méně bolí břicho. Navíc je to mnohem lepší pocit, když do sebe člověk nedává ty chemické hnusy a ještě šetří přírodu. Takže ve výsledku hodnotím velmi kladně 🙂

 22. Já vlastním takový kalíšek zatím jen pár cyklů a konečně si začínám zvykat. Zkušenost s ním bych trochu přirovnala ke kontaktním čočkám, dlouho trvá, než se naučíte nandat a sundat. Pro mě osobně byly první pokusy o nandání obojího hodně děsivé, ale teď jsem docela ráda, že jsem to nevyhodila, protože mi bylo líto peněz.

 23. Miluju Tvůj blog, Lúmennko! Bez něj by mě ani nenapadlo, že je před koupí kalíšku dát pozor na něco takového, jako je nízký čípek, nebo že to vůbec existuje… 😀

 24. Naštěstí tak negativní zkušenost s kalíškem nemám. Jinak bych ho nejspíš nepoužívala 4 roky. Vytahování kalíšku mi přijde naprosto v pohodě – prostě ho zmáčknu (zruším podtlak) a vytáhnu – otázka několika sekund, fakt se u toho nemusím nijak kroutit. Zavádění je teda trochu složitější, ze začátku jsem ho zaváděla i na 3x, abych vytvořila potřebný podtlak. Ale teď už to mám vychytané. Jinak s tím umýváním  kalíšku mimo domov – stačí mít v kabelce kelímek, při cestě kolem umývadla si stejně musím kvůli hygieně opláchnout ruce, tak snad není problém  kelímek naplnit a pak ho v kabince použít na opláchnutí kalíšku i rukou. Jinak k umývadlu jsem snad nikdy nešla s rukama jako řezník – na WC je většinou i toaletní papír, kterým se dá krev z rukou taky očistit. Já kalíšek naštěstí používám samostatně bez vložek – jinak by pro mě moc smysl neměl.

 25. Jupí!! díky za tenhle článek!! Nejsem jediná divná – uff… ani nevíš, jak jsem si oddechla. 😀 Máš můj obdiv, žes do toho šla znova – můj leží pečlivě uchovaný ve skříni na "potom", které už asi nepřijde.. 😛 Já mám problém ten, že se mi tam prostě neudělá ten podtlak a když jdu třeba plavat, tak krom krve je tam i voda… a když si vezmu koupání v řece a místo krve v kalíšku hnědozelená břečka … no hnus a hnus. 😛 Nepřišla jsem na to, jak ho líp zasunout a to fakt nemám problém s tím, že bych své tělo neznala – jsem experimentátor, takže se toho fakt nebojím. Dokonce by mi ani nevadilo vylevání krve do wc atd. a asi bych to zvládla i jinde než doma, jen by mi to muselo fungovat. 😛

 26. Nevím, jestli je to u vás, holky, ještě aktuální, ale právě poprvé zkouším a hledám. Objevila jsem úžasné stránky kalisek.cz, kde je snad všechno. Některá z vás může mít třeba čípek tak nízko, že pro ni použití kalíšku prostě není vhodné. Měření je také popsané na stránkách. Sama jsem ho ale teda neprováděla a mám kalíšek také koupený na blint ?

 27. Elegantně se do dá vyřešit ponořením kalíšku do roztoku Alunitu, který má dezinfekční a antibakteiální účinky. Vyrábí ho značka Tiande.

 28. Předem děkuju za opravdu příjemně otevřený a vtipný článek. Dneska jsem poprve zkusila svůj první, děsně levný neznačkový kalíšek, který asi ani moc neodpovídá zdravotním předpisům, co se materiálu týče, ale čert to vem, zkusím to a při relativní spokojenosti dokoupím kvalitní, že?
  Ten můj přišel z číny ve dvou velikostech, tedy dva kusy celkem asi za 120 kč, takže na zkoušku paráda. Větší M šel mezi harampání hned, čouhal úplně ven. Menší S jsem zavedla naprosto bez potíží, okamžitě mě z nějakého důvodu přestalo bolet břicho a dvě hodiny jsem se měla krásně. Pak mě ale přepadla zvědavost a vytáhla jsem ho, abych se podívala, jakou mám "spotřebu". A zpátky jsem ho už tak skvěle nedostala. Asi mám taky nízko položený čípek, ale soukala jsem ho "tam" ve stoje i ve dřepu, snažila se ho narvat na čípek i nechat ho sednout si tak, jak potřebuje. Ten spodní úchyt prostě pořád škrábal a navíc stačilo udělat jeden Kegel a kalíšek byl ve druhé fázi porodní. Takže tohle píšu s vložkou a googlem nastartovaným na hledání nepředraženého krátkého kalíšku s ouškem. A taky ještě ta úplně první lekce – je dobré se před zavedením vyprázdnit "z obou stran" 😛
  Co se týče vyndavání, tak mi to trochu připomíná  silikonový pesar. Ten se mi jednou přicucl na čípek tak, že jsem myslela, že ho vyndám ven i s dělohou. Moc nepříjemná věc, ten podtlak. Mytí kalíšku při přímém opětovném použití nepovažuju za nutné – ruce se ušpiní tak jako tak a není nic, co by bylo na něm a nebylo tam, odkud přišel, tedy pokud mám před tím umyté ruce a nespadl mi na zem 😀 A pak doporučuju mít s sebou v kabince či na odděleném zácchodě vlhčené ubrousky, aby člověk mohl vůbec otevřít dveře a pustit si vodu :O
  Já jsem tedy ještě s kalíškem zdaleka neskončila. Jestli budu muset ještě někdy otevřít nové balení vložek, tak se picnu a odjedu na šicím stroji.
  Kalíškům a menstruaci zdar!
  Gabu

 29. Já kalíšek mám, předtím jsem ale hodiny a hodiny pročítala různé weby a sledovala youtube a následně jsem zjistila, že i já jsem ,,postižená´´ nížkým čípkem, takže jsem rovnou objednávala přímo pro to určený. Mám Meluna Shorty a popravdě si ho nemůžu vynachválit 🙂 protekl mi pouze jednou při prvních použitích a jinak bez problémů 🙂 prostě se musí ten čípek zašoupnout do kalíšku, pak s kalíškem trochu pootočit a je to, vůbec ho necítím a co je konec úchytky akoro venku 😀 🙂 na to, že s sebuo na záchod nosím flašku vody, jsem si zvykla, i když věřím, že pro někoho může být přímý kontakt s krví odporný, ale mně to vůbec nevadí 🙂 nevytvářím žádný odpad a nic mně to nestojí, objevila jsem Heuréku 😀

 30. Já používám kalíšek nepřetžitě již sedm let a nedám na něj dopustit. Chce to jen trošinku cviku při zavádění a vytažení,, žádná věda to rozhodně není. Dnes už na to ani nemyslím, prostě je to automatické. Kalíšek mi nikdy nepřetekl, vylévám cca 3-4xdenně. Je trochu nevýhoda, že je potřeba mít WC s umyvadlem, ale dnes to už je standart téměř všude. V nejhorším pomůže láhev vody, ale i to stojí za to pohodlí. Bez omezení mohu sportovat, plavat, cokoliv, nikde žádný zápach a hromady nerozložitelného odpoladu. Dnes už si používání chemických vložek a tamponů nedokáži a hlavně ani nechci představit. Podotýkám, že celých sedm let mám jeden kalíšek, který pravidelně vyvařuji. Značku si už nepamatuji. Za mně rozhodně doporučuji a nikdy bych neměnila.

 31. Mám za sebou 3 porody (vaginální), takže jsem dýl trefovala správnou velikost. Ale po cca 3 mentsruaci jsem se naučila ho používat a přijde mi fakt komfortní narozdíl od vložek. Vnímám tam ještě další plus – když mám měsíčky, tak to moje děti vědí a není to u nás doma tabu. A to je bomba – protože všechny děti (syn a 2 dcery) prostě vidí, jak ta mentsruace vypadá zblízka. I kolik krve ze mě vlsatně teče. Myslela jsem si dřív, že to musí být skorem půl litru – a když to vidím v kalíšku… zůstávám klidná! 🙂

 32. Dámy, tělo je stvořeno tak, aby veškeré odpady odcházely ven, ať se jedná o pot, slzy, moč, stolici. Stejně tak se jedná i o menstruaci. Vložky i tampóny se běžně vyrábí z odpadu ze žlutých kontejnerů ( koukněte se tam někdy ), bělí se chlórem za současného vzniku dioxinů. Tento koktejl si potom samy dobrovolně aplikujete na nejcitlivější sliznice na těle. Kalíšek má výše zmiňované nevýhody spojené s uchováním odpadu v něm a tvorbě bakterií. Tampón není určený na běžné nošení a stejně jako běžná vložka by se měl měnit každých cca 7 minut, aby neohrožoval vaše zdraví. Není to hezké čtení, že ? Řešení ale existuje, je velmi praktické a opravdu pohodlné, podle mnoha gynekologů a vlastních zkušeností mnoha žen z mnoha států světa zdravé a opravdu jedinečné. Napište si o něj ?

 33. Ahoj holky, já si kalíšek teprve zakoupila a dost bojuji s jeho správným zavedením, každopádně věřím, že je to jen o grifu. Zatím čtu samou chválu, objednala jsem přes net tak snad jsem i trefila velikost.

 34. [3]: Sama mám s tampóny fakt problém, prakticky je nepoužívám. Ale kalíšek se mi zavádí dobře, chce to jen trošku natrénovat ;).
  Vzhledem k velikosti,tak i když mám nejsilnější menstruaci, zvládne se mnou celý den v práci a vylévám až večer:D
  Za mě určitě stojí za vyzkoušení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.