Proč slavím Vánoce?

Náhodný rozhovor s cizím člověkem:
„Slečno, věříte v Boha?“
„Ne.“
„A slavíte Vánoce?“
„Ano.“
„A proč? Když je to oslava Božího narození?“
Nestihla jsem opovědět. Ale zamyslela jsem se. A zjistila jsem proč.

Proč zdobíme byt svíčkami, jehličím a sněhovými vločkami? Proč si doma už teď broukáme koledy a vybíráme nejkrásnější stromeček? Proč peče mamka se sestrou cukroví a všude po bytě jsou schované dárky? Proč se celá naše ateisticko-pohanská rodina těší na Štědrý den?
Odpovím zase otázkou…a proč ne?
Nikdy ani v mém dětství, ani teď v dospělosti jsem neuvažovala nad tím, proč Vánoce slavím. Prostě proto, že každý rok uvidím celou svoji rodinu pohromadě, budu se s nimi smát při rozbalování dárků, dělat jim radost svými drobnými překvapeními a sama umírat zvědavostí, co bude v mých balíčcích. Proto, že se spolu všichni sejdeme, povečeříme, poklábosíme, zhltneme mísy cukroví a u rozzářeného stromečku si splníme malá i větší přání.
Na Vánocích není důležité jak a proč vznikly, kdo je vymyslel a kdy. Není důležité zda dárky přinese Santa Claus nebo Ježíšek, zda na stole voní kapr nebo nadívaná krůta a zpíváme Narodil se Kristus Pán či třeba keltské písně na oslavu slunovratu. Podstatné jsou jen tři věci – láska, radost a klid. Tyhle tři pocity mě napadnou, když si vzpomenu na mé první Vánoce v dětství i na ty dvacáté, které budu slavit za pár týdnů.
Vím, proč slavím Vánoce. Není to pro mě oslava Boha, slunovratu ani zimy. Je to pro mě den, kdy rozdávám lásku a radost a stejnou měrou ji přijímám od svých nejbližších přátel a příbuzných. Vzývejte si modly, bohy, anděly…já vzývám jen lásku, radost a štěstí. A někde v hloubi duše cítím, že tak by to mělo být.
Tak proto slavím Vánoce.

4 komentáře “Proč slavím Vánoce?

  1. Ale Vánoce přece nebyli založeny jako rodiný svátek ,ale jako svátek narození Krista …..chápu ,že to dnes lidé vidí jinak ,ale dokonce ani židé Vánoce neslaví a neslaví je právě proto ,že nevěří v Ježíše a respektují křest´any v jejich jak ti asi příjde ,,oslava Boha,,.A proto pořád nerozumím tomu proč je slavíte.Je to jako kbybys nebyla hinduistka ,ale chodila ses koupat do posvátné řeky Gangi.Jen tak.Ano Vánoce sjou svátky lásky, radosti a pohody ,ale když nekdo nevěří v důvod proč se slaví…..nevím co na to říct.Je to jen můj názor a ty jek si už jednou psala za tohle Krěstány nesnášíš.Ale je mi líto ,že se roscházíme názorem zrovna v otázce víry v boha a Ateizmu.NIc proti tomu dělat nemůžu a do tvích názorů ti kecat taky nebudu ,ale čtu tvůj blog hlaveně kvůli tvvím básním ,příběhů a Tvé tak nějak,,přirozené,, inteligenci.Líbí se mi ,že jsi Žena s velkým Ž co si nedá vzít svůj názor na věc čehož si na lidech(i lidech co jsou na půl elf)velmi cením.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.