Kam až může zajít nenávist

Při sledování včerejších zpráv jsem měla doslova slzy na krajíčku. Kdo sledujete zpravodajství jsitě už víte o víkendovém útoku na cikánský dům, kdy z auta vhodili neznámí lidé do okna zápalnou lahev, díky níž celý dům lehl popelem. A pachatelé zřejmě měli všechno naplánované dopředu, protože v domě předtím někdo odpojil přívod vody.
Na celém případě je však nejhorší těžké zranění dvouletého děvčátka, které s popáleninami na 80% těla stále bojuje o život. Přiznávám se, že cikány zrovna nemusím, mám s nimi špatné zkušenosti a mnoho mých přátel a známých také. To ale neznamená, že bych dokázala omluvit čin rasistů(?), kteří podpálili dům, v němž spalo malé dítě.
Dokážu pochopit averzi k cikánům, dokážu pochopit, že lidi štve jejich bordelářství, pozitivní diskriminace a vůbec všechno to, co všichni dobře známe z médií či z osobních zkušeností. Co stále dokážu pochopit jsou rvačky mezi dospělými, dokonce i pochody rasistů, kteří se pak porvou s bandou cikánů. Tohle všechno jsou věci mezi dospělými, kteří vědí, co dělají špatně a dokážou se bránit útoku. Co ale nepochopím a co tvrdě odsuzuju, je, aby za činy svých rodičů platilo malé dítě. Ta dvouletá holčička nikoho neokradla, nikomu neublížila a kdo ví, jestli by třeba až vyroste nešla na vysokou školu a neukázala všem rasistům a lidem plným předsudků, že i cikáni jsou schopni vzdělání a tvrdé a poctivé práce. Teď už tu šanci mít nebude, pokud svá zranění přežije, bude se celý život potýkat s jejich následky, bude zohavená, možná nebude schopná normálního života, pohybu, nebude se smát a hrát si, nebude studovat ani pracovat a možná nebude ani žít. Jen kvůli tomu, že pár idiotů neumí řešit problémy s nepřizpůsobivou menšinou jinak, než ohněm a násilím.
Moje chápání na to nestačí a je mi strašně líto celé té cikánské rodiny, která teď sedí v nemocnici a upírá oči na inkubátor s malým ohořelým tělíčkem. Přežije? Nepřežije? Uzdraví se? Ať k cikánům v mém okolí cítím cokoli, ať mě okradli nebo mi zbili kamaráda, tahle vítkovická rodina mi nic špatného neprovedla a já s nimi soucítím. Myslím si, že smrt dítěte je to nejhorší, co se rodičům může stát, ať jsou bílí, černí, červení nebo pruhovaní. Ani největšímu zločinci bych nepřála, aby se díval na své dítě, bojující o život. O to více mě děsí, kam až může zajít lidská nenávist. Extremismus mi doteď přišel jako strašák, který ve skutečnosti nemá zuby, ale přestávám si to myslet. Tímto napadené rodině vzkazuji, že držím pěsti, ať se malá uzdraví a ať jsou následky popálení co nejmenší. A těm, co to udělali vzkazuji, že jsou to nechutné zrůdy a ten, kdo by tu měl hořet nejsou cikáni, ale oni.
Co vy na to?

14 komentáře “Kam až může zajít nenávist

 1. K tomu asi nemám co dodat. Pochybuji, že tato rodina, někomu něco udělala. Spíše byla jedna z těch, co se stala náhodným terčem idiotů. Na cikány mám stejný názor jako ty, stejně tak na tento případ…

 2. názor na tohle i na vzrůstající aktivitu nácků jsem už včera psala na svém blogu 🙂 ale klidně to napíšu znovu 😀 je to prostě svinstvo,čin,nad kterým zůstává rozum stát…jak je tohohle někdo schopný…skoro jsem se nad tím rozbrečla

 3. jo, taky cikany nemusim.. tak nejak obecne.. ale..
  Myslim, ze jsem uz o tom tady kdysi psala.
  Moje teta, uz starsi, nejak cekala ze se nevda a nechtela byt sama. Ale jako svobodna si mohla vzit bud postizene nebo cikanske dite. Chtela holcicku, ale kdyz byla v decaku, jeden maly klucina za ni porad chodil… a tak uz ho ma nekolik let. Pak si vzala jeste holcicku.. ano, ma s nima problemy, treba ta mala ma bezlekovou dietu, moc neroste a chytra taky zrovna neni, ale i tak je to skvele, vesele dite, z toho kluka se ted vykloubal trochu raubir, jako v puberte, ale tohle se ji mohlo stat i s vlatsnima detma. Navic, teta je dost verici (ovsem zadny fanatik), tak chodi s detma porad do kostela a na ruzna setkani deti a mladeze, k tomu se jeste prida, ze ty deti chodi do polske skoly, kde tolik na ostatni cikany nenarazi a proto toplik nehrozi, ze se daji ke spatne parte.. a v podstate je dost ocekavatelne, ze z nich jednou vyrostou dobri lide. Ja je beru jako soucast rodiny, jako bratrance a sestrenici, a je mi jedno, jestli to jsou cikani nebo ne.. dokud mi nebudou nic delat, budu je mit rada 🙂
  kazdy fanatismus je spatny, kazdy totiz vede k tomu, ze na to dopalati nevini lide..

 4. ano spousta lidí si myslí, že se kolem ultrapravičáckýho extremismu dělá zbytečnej humbuk, ale kam až to musí dojít, aby si konečně lidi uvědomili jak nebezpečný to je? co se týká mýho názoru na naše romské spoluobčany, vidím to stejně, povětšinou s nima nemám dobrý zkušenosti, ale jak může někdo slepě odsuzovat každýho, kdo není bílej, právě jen kvůli barvě? co, když zrovna tihle byli ti slušní? a i kdyby ne, takovejhle čin nic neospravedlňuje…taky mám nevlastní ségru, je to romka a má čtyřletou holičku a když si předtavím že by je někdo jen tak zmlátil nebo jim udělal něco podobnýho, jen proto, že nejsou "čistá rasa",aniž by věděli, co jsou zač, že jsou to normální lidi, kteří nikomu nic neudělali, chodí do práce, nedělají bordel, tak mi z toho běhá mráz po zádech a ruce se mi svírají v pěst…nechápu jak naše administrativa vůbec může tolerovat ty náckovský pochody a další akce, když každej ví, že jsou to odporní rasisti, parchanti jedni zas***í!! ne tohle mě rozhodně nenechává v klidu, ale o tom bych mohla psát třeba ještě hodinu a byla bych hodně hodně sprostá…

 5. Bohužel tohle není ani první ani poslední útok na cikány.Ale že to odnese malá holčička které pár idiotů kteří si myslí bůhví jací nejsou hrdinové zkazí celý život, to už je příliš.Bohužel se všichni cikáni řadí do jedné škatulky nepracující a zlodějské spodiny, ale jak říkáš, z té holčičky mohla vyrůst normální holka, která mohla mít normální život (ale když sme u normálnosti, každý si představí něco jiného…) Ať jsou třeba její rodiče jaký chcou, tohle si rozhodně nezaslouží.A může to být ve zprávách denně a stejně si nějakej "hrdina" veme do ruky zápalnou láhev a vypálí dům.Sme snad v 2. světový aby museli lidi, kteří mají jinou barvu kůže, trpět?
  V tomhle opravdu hledat logiku.Bohužel, jak nad tím přemýšlím, tak těm idiotům, to stejně není nejspíš líto.Je to děs…

 6. Malý dodatek: Na konci píšeš, že hořet by měli oni, ale kousek víše, že bys to nepřála ani nejhoršímu zločinci. To jen tak 🙂 Jinak s názory souhlasím, dokonce znám jednu cikánskou rodinu, nejsou zrovna nejslušnější, ale nic špatného neudělali a některé cikánské zvyky mají něco do sebe.

 7. ragnarok: ani nejhoršímu zločinci bych nepřála vidět umírat vlastní dítě, ale aby někomu shořela jeho vlastní prdel, proti tomu nic nemám;) Příště pozorněji číst;)

 8. koukám na tvé stránky…ty se asi v životě nemáš moc dobře, vid?  😀 – a to jsem pred chvili dopsala clanek o magii 😀 ale odkaz ti radsi neposlu, asi to nepochopis 🙂

 9. Alue: heh? Z čeho tak soudíš? V životě jsem docela šťastná a o magii se zajímám už léta, tak by mě zajímalo, co jsi svým komentářem chtěla říct;)

 10. Tak poznal jsem i ty cikány, kteří dokázali vystudovat a uplatnit se ve společnosti. Poznal jsem i ty, kterým vyhovuje role příživníka. Ti první se na ty druhé dívají skrz prsty. A já ty druhé také moc nemusím. Avšak nemusím nikoho, kdo se chová jako příživník a dobytek a nezáleží mi na barvě.
  Tento a podobné útoky na obyčejné rodiny, kdy to odnese nejčastěji někdo, kdo tento útok nechápe a nemůže se bránit (tedy nejčastěji dítě) jsou důkazem selhání současného systému, kdy je pravicový extremismus v podstatě tolerován. Lidé nedšeně tleskají těm tupcům s holou hlavou, kteří chtějí nakopat těm "nepřizpůsobivým".
  Vím jak to chodí i u Policie ČR (s doslechu). Ta si mne ruce a tiše souhlasí s nácky.
  Ano, je naše chyba, že jsme cikánům dlouhá léta jen dávali a nechali je dělat si, co chcou. Teď to budeme dosti těžko napravovat.
  Je však ještě větší chybou, že tento stát nedokáže ochránit své občany proti bandě dobytků, kteří rádi někoho zmlátí. A když už začně něco dělat, pak až se něco stane.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.