Opravdové celebrity!

Už se nemůžu dívat na blogy přetékající zpěvačkami, modelkami a „klásňouškými“ herci, označovanými jako celebrity. Lidé, kteří se živí hlavně svou krásnou tvářičkou, aniž by měli nějaký výrazný talent, podle mě nejsou hodni obdivu. Vzhlížet bychom měli k těm, kteří opravdu něco dokázali a ve svém životě svedli těžké bitvy s nepřízněmi okolí, aby pak byli oslavování a připomínáni léta po své smrti. Proto přináším svoji galerii celebrit – lidí, kteří jsou podle mě opravdu hodni našeho obdivu.

Marie Curie-Sklodowská
Tahle holka byla vážně dobrá – učila se po nocích, vydělávala peníze jako guvernantka a domácí učitelka, jen aby si mohla splnit svůj sen a studovat na vysoké škole. Jako chudá Polka to neměla lehké, ale naučila se francouzsky, vystudovala na výbornou na pařížské Sorbonně, aby to pak natřela všem chlapům v do té doby pouze jejich disciplíně jménem fyzika. Jako první člověk se stala majitelem dvou Nobelových cen a pokud se nemýlím, zůstává jedinou ženou se dvěmi nobelovkami – za chemii a za fyziku. Zemřela sama, chudá, protože své peníze vkládala do nepříliš podporovaného výzkumu radioaktivity, ale její výzkumná činnost je pro moderní fyziku naprosto zásadní.
John Ronald Reul Tolkien
Tohoto pána si všichni pamatují až jako starce s gandalfovským hlasem a dýmkou v koutku usměvavých úst. Jako pohádkového dědečka, kterým vážně byl. V dopisech z fronty za první světové války poprvé načrtl pověsti světa jménem Středozem, kterým později zasvětil celý svůj život. Pohádky, které zprvu vymýšlel pro své děti, jej zcela pohltily a tak mohl dát základ moderní fantasy literatuře. Stvořil celý svět, se všemi jeho klady i zápory a dal vzniknout literární mánii, která do té doby neměla obdoby. A já se ani nedivím – knihy ze Středozemě pro mě byly nejen vstupenkou do fantasy žánru, ale také ztělesněním mého ideálu. Krásní elfové, moudří čarodějové, pradávní králové, krajina s lesy, horami a řekami jako utkaná z mých snů. Jeho příběhy mají moc, jakou jsem dosud v jiné knize nenalezla…díky ti za ně, Johne.
Kurt Cobain
Jedněmi nenáviděný, druhými milovaný, ale málokomu lhostejný. „Zkurvený feťák“ potýkající se celý život s nesnesitelnými zdravotními problémy, věčný snílek, jemuž sláva nepřinesla vykoupení, po němž toužil, bláznivý umělec, který do svých obrazů a písní promítl kus své zdrcené a zklamané duše. Jak říkám, někteří ho zbožňují, jiní nenávidí, ale jen hrstka chápe. My chápeme, Cobe, a tvé srdce, zapletené v ostnatém drátu tvých písní, nenecháme vyhasnout.
Marie Terezie
První a zatím poslední žena v čele českého státu, která dokázala za jeden život to, co by se mnohým ženám nepodařilo ani za deset. Porodila více než tucet dětí, udržela si na hlavě královskou korunu a uhájila většinu své země před útoky chlapů, co se nebyli schopni smířit s tím, že tak velkému soustátí vládne žena. Dala svým poddaným mnoho užitečných zákonů a zapsala se do našich dějin rozhodně lépe, než mnozí její mužští předchůdci či následovníci. Kdysi jsem ji neměla v lásce za její povinnou školní docházku, ale pak jsem pochopila, co tím dokázala a teď už můžu jenom říct: „Klobouk dolů, Máňo, seš fakt dobrá!“
Jaroslav Foglar
Neobdivuji Jestřába jen pro jeho knížky, které ovlivnily moje dětství. Hlavním důvodem, proč uznale pokyvuji hlavou, je jeho pedofilie a homosexualita, kterou dokázal ze zvráceného chtíče proměnit na vřelý a čistý cit. Všechnu svou bolest nad zklamáním ze sebe sama promítl do knih o svých zbožňovaných chlapcích a nechal všechny smyšlené Franty, Jarky a Mirky prožít úžasná dobrodružství, nad nimiž se kluci šťastně smáli, zatímco Jestřáb plakal. Vedl oddíly, dával skautskou myšlenku dohromady i v dobách pro ni nejnepříznivějších, a ovlivnil životy tisíců mladých chlapců, aniž by své tužby dal jedinkrát najevo. Proto byl pro mě skautem s velkým S více než kdo jiný.
Johanka z Arku
Snad šílená holka, podle mě ale hlavně šíleně odvážná. Sednout na koně, obléknout zbroj a vést muže do bitvy si v té době nemohla dovolit žádná žena. Johanka byla trochu jiná, kromě svých (dodnes zcela nepotvrzených) věšteckých schopností trpěla epilepsií, ale v žádném případě jí nechyběla mužská odvaha ani výřečnost. Vynořila se bůhví odkud, zmátla hlavy mužům, proklela Angličany a zvítězila Francouzům několik bitev, aby pak skončila zrazena svými lidmi na anglické hranici, která hořela pro čarodějnice. Jani, bude trvat ještě mnoho let od tvých časů, než žena bude moci otevřeně a beze strachu říct svůj názor a vydat se do bitvy za správnou věc. Ty jsi bojovala za svůj sen a také pro něj zemřela. Ale v srdcích ženských bojovnic nikdy nezemře tvůj odkaz.
Mohla bych ještě psát o mých milovaných básnících, filozofech, bojovnících, umělcích a dalších, kteří pro mě znamenají víc, než odstavec v učebnici nebo na pamětní desce. Ale bylo by jich příliš mnoho. Tak jsou zde alespoň ti, kteří svým životem zašlapou bez problému do země všechny ty růžové blikající bárbínky a kůl girlsky, které nedokázaly a nedokážou nic a za pár let se na jejich existenci zapomene. Ale váš odkaz je věčný, moje celebrity:).

9 komentáře “Opravdové celebrity!

 1. se mi strasne moc nelibi, jeslti si videla americky film o Johance z Arku, co tam z ni udelali.. z celeho filmu jsem mela jedine pocit, ze ta holka byla normalne blba a hrabalo ji ve vezi.. mam pocit, jakoby z ni schvalne udelali blazna a snazili se zastinit to co dokazala.. lidi chvalili Milu Jovovich za herecky vykon, ale me prijde ze tam ze sebe jenom delala debila.. nemam rada americke historicke filmy 😀 je fakt ze se na ne nikdy nedivam s tim, ze budou nejak zvlast historicky presne, ale tohle uz bylo pro me fakt moc..

 2. onnea: neviděla jsem ho, ačkoli jsem to Finnovi, příteli, slíbila, on tam totiž hraje – pátý voják zleva v osmnácté řadě:D Ale slyšela jsem na něj samou chválu – ale o amerických "historických" filmech si vážně myslím svoje:D Jakože pokud se trochu vyznáš v historických oděvech, zbraních a zbrojích, tak u americkýho filmu ti lezou oči z důlků:D o faktech nemluvě, no:D

 3. no ja v odevech a zbrojich ne, ale kamoska jo, tak dycky mam vyklad od ni 😀 ale vim, ze v Exkaliburu se na zbroji objevily na ramenech takove hroty a od te doby maji tuhle blbost snad v kazdem americkem historickem filmu 😀

  ja se spis trochu vyznam v tech udalostech, jednou jsem videla takovy film, kde bylo tolik silenych blbosti ze jsem se skoro cely film (nebo spis ten kouske co jsem videla) smala, protoze americka neznalost zakladni historie (nebo apson logicke uvazovani, ze pokud prvni konstituce v pravem slova smyslu byla ta americka, tak nemuze ve 13. st. existovat konstitucni monarchie) je opravdu zarazejici 😀

  na tuhle Johanku se uz nikdy nepodivam 😀 ale existuje i tusim 4dilny film s Leelee Sobieski, ten je podle me lepsi..

  ted zacali na nove Tudorovci, tohle obdobi anglicke historie mam asi nejraci, ale spis kvuli obecnym udalostem, nez zebych se v tom moc vyznala, takze se muzu na to divat, uzivat si hlavniho herce, ktery sa mi strasne paci a nerozcilovat se u toho 😀

 4. Tak se všemi těmi zde uvedenými osobnostmi naprosto souhlasím.

  Ty také ráda Nirvanu? 🙂

  Tolkien byl báječnej – tolik let věnoval své vysněné zemi, aby ji měl se vším všudy 🙂

  Možná bych jako dalšího fantasmagora označila G. Lucase, který dal dohromady Star Wars. Byl velmi mladý, když to dával dohromady. Herci ani netušili, o čem to ten člověk vlastně blábolí a nikdo mu nefandil, protože si mysleli, že to bude pitomost…a on z toho byl trhák 😀 V těch sedmdesátých letech to fakt bylo něco přelomovýho 🙂

 5. a dodatek…zcela souhlasím, že převážně puberťáky oslavované osobnosti, jsou z těch, po kterých po srmti nikdo ani neštěkne….

  například bohatou holčinu, co nic neumí, pouze zdědila strašnej majetek, asi po její smrti nikdo nebude brát jako ikonu, protože na veřejnosti chodila bez spodního prádla….

 6. Úžasní lidé. Kurt Cobain, Tolkien…všechny obdivuju. Hlavně absolutně souhlasím u Foglara. Fakt má můj obdiv. Jinak myslím, že název článku Opravdové celebrity je ideální. I když slovo celebrity moc nemusím 😀

 7. Tolkien je pán, Nirvanu jsem jednu dobu taky dost poslouchal. Největšími celebritami současnosti pro mě jsou Björk a Michael Jackson. Asi ho všichni mají za popíkovou superstar, ale to je dost mylná představa. Alue o něm napsala velmi výstižný článek, doporučuji ho přečíst. A Björk lidem už asi 25 let servíruje pravdu, přestože za celoživotní dílo  na youtube tolik odměněná není na rozdíl od různých rychlokvašek pro teen cucáčky. Její FB stránka má ale 2 000 000 liků, které si jako jedna z mála zaslouží. Protože jsou od lidí, kteří ji poslouchají už dlouho a obdivují její dílo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.