Zvíře je kámoš, ne laboratorní pomůcka

Možná už to tu někde problesko, ale pokud jste to ještě nezaregistrovali – mě, zarytému milovníkovi masa, se povedlo dát se dohromady s vegetariánem. Mamut už asi čtyři roky nejí maso a neopomíná mi to dávat najevo – na přezdívky typu masožrout a vrahoun už jsem si zvykla. Nedávno jsme ale s Mamutem a Liz vedli docela zajímavou debatu o tom, nakolik je vegetariánství prospěšné a důležité pro ochranu zvířat a že jsou ještě mnohem horší věci.
Mamut totiž často říká, že pro něj jsou zvířata přátelé a ne žrádlo. Tímto jsme s Liz došli k faktu, že lepší je své kámoše rychle zabíjet a jíst, než je dlouhodobě mučit. A tak také vznikl název tohoto článku…a asi je vám jasné, o čem bude.

Nebojte, nebudu vás krmit žádnými hnusnými obrázky mučených králíčků a myšiček, žádnými opicemi s odřezanými lebkami a obnaženými mozky. To je natolik hnusné, že nemám to srdce to googlit, stojíte-li o to, na internetu existuje takových galerií bezpočet. Teatrální ukázky zvířecího utrpení nejsou dobrým způsobem boje proti jejich týrání při pokusech.
Rozbrečet se nad „chudáškem kjálíškem“ umí každá puberťačka na blogísku, ale nějak účinně se od těch „lidstev“ (protože zvěrstva to teda fakt nejsou) distancovat, to už je jiné kafčo. Na netu najdete deset milionů seznamů firem, které zaručeně nic netestují, ale jak se v nich vyznat a jak se podle nich řídit, to už je věc jiná.
Nejznámější je asi seznam organizace PETA, kterou si všichni pamatujeme jako takové ty eko-teroristy, kteří nás mučili obrázky zvířátek stažených z kůže. Celý tento seznam najdete i na českých stránkách Nadece na ochranu zvířat – konkrétně zde.
Problém je ale s formulací, co ještě je a co už není testování. Čistá a absolutně netestovaná kosmetika totiž reálně neexistuje. Každý krém, každá zubní pasta, se skládá z X složek a každá jednotlivá složka byla někdy v historii na zvířatech otestována. To je smutný, ale nezvratný fakt, který můžeme maximálně přijmout jako složku naší zvrhlé minulosti, ale neuděláme s tím vůbec nic. Štěstí však je, že chemických látek už bylo otestováno natolik obrovské množství, že si z nich firmy dnes můžou vybírat a žádné nové testování už nepodporovat. A světe div se, takové firmy fakt existují, stejně jako takové, které nepoužívají složky otestované po určitém datu, aby nepodporovaly nové pokusy na zvířatech. Seznam takových firem je o dost kratší než ten, který uvádí PETA (a taky PETě některé firmy chybí, jako např. Mary Kay, která je svým odporem k testování na zvířatech proslulá, ale málo přísná PETA je nezmiňuje, zatímco „ortodoxní“ BUAV ano). Seznam takových „echt hodných“ firem najdete tadyhle (pozor, jde o pdf dokument) a má ho na svědomí zmiňovaná BUAV (Britská unie pro zrušení vivisekce (vivisekce se dá přeložit jako pitvání zaživa)).
Pokud to tedy opravdu myslíte s láskou ke zvířatům vážně, není nic snažšího než si vybírat pouze ty firmy, jejichž výrobky jsou „krutostiprosté“ (krásný český překlad anglického „cruelty free“). No, nic snažšího…ony ty firmy jsou docela drahé. Obecně se dá říci, že čím levnější kosmetika, tím je vyšší pravděopodobnost, že byla testována na zvířatech.
Proč? Ono totiž morčátko nebo pejsek stojí pár korun, rozleptat ho v laboratoři zvládne párek vědců a nějaké drahé vybavení na to taky není třeba. Evropská legislativa sice (pozn.: od  r.2004) zakazuje testování hotových kosmetických výrobků na zvířatech, ale třeba v USA nebo v Asii si s tím hlavu nelámou a jen se koukněte, kolik ultralevných sprcháčů je „mejd in čajna“.
Zato pokud chcete vyrobit nějakou kosmetickou sračičku a neublížit při tom „ani mouše“, potřebujete toho mnohem víc. Sice máte jakýs takýs seznam neškodných složek, ale kdo někdy byť zdálky přičichl k chemii asi tuší, že jedna mňamka se smíchá z druhou mňamkou a vznikne jed či naopak jed a jed dá dohromady mňamku. Firma tedy potřebuje počítačový program, který složení výrobků vyhodnocuje a počítá, jestli smíchání ingredience A s ingrediencí B nevytvoří něco vážně fuj. Pro jistotu se výsledné patlámo nanese na buňky lidské kůže, na mrtvou lidskou tkáň získanou z klinik plastické chirurgie nebo od hodných lidiček, co svá těla obětovali vědě. A pokud tohle všecko vyjde, přijde fáze z lidskými dobrovolníky. A pokud to ti chudáci přežijí ve zdraví (no tak chudáci…tihle dobrovolníci to nedělají pro dobro lidstva ale za hodně tučný plat), pak teprve může krém na pulty.
Už začínám chápat, proč je přírodní kosmetika tak drahá…stejně jako chápu, proč farmaceutický průmysl nikdy z pokusy na zvířatech nepřestane…
Celé je to prostě strašně složité. A hlavním problémem jsou opět a zase peníze. Kdyby firmy nechtěly ušetřit, zvířátka by nemusela chcípat po milionech (viz). A kdyby lidi chtěli vydávat stokoruny za sprcháče a šampóny, firmy by nemusely chtít šetřit. Jenomže lidi peníze nemají a když, tak jsou rádi, že si koupí něco dobrého k jídlu nebo dáreček pro sebe a na práva zvířat nezbývá místo v peněžence.
Upřímně se nedivím. Taky to tak mám, aspoň že jsem přesvědčila rodinu, aby začali kupovat věci od L’óreálu, který netestuje, a ne od Swarzkopfu. Ale kontrolovat všechno? Kupovat drahý věci a nebo ty ultimejt přírodní, po kterých nevydrží umyté vlasy ani dva dny a skvrny na oblečení se nevyperou? Kolik jsme ochotní ustoupit ze svého pohodlí, aby kvůli nám nikdo nemusel umírat? A jde to vůbec?
Když se vrátím k tomu, co jsem nakousla na začátku článku: vegetariánství není špatné, pokud to tak člověk cítí, ale jíst zvířata je součástí přírody, silnější žere slabšího, tak to prostě v ekosystému chodí a je to naprosto základní princip na němž funguje celá tahle planeta. Velký žere malého, zkuste lvovi vysvětlit, že žrát antilopu je špatné. Jenomže zkuste si naopak představit lva, jak přiváže gazelu ke stromu a kape jí do očí kyselinu sírovou a do odřezaných kusů kůže jí matle žíravinu. Tohle už není přírodní zákon, ale prostá lidskost…pokud ovšem nejsme schopni začít se změnou u sebe, jak to potom máme chtít po velkých korporacích?
PS:Původně jsem nechtěla aby tento článek vyzněl tak beznadějně a vyčítavě…mělo to být jen shrnutí problematiky a pár rad, co dělat a jak žít, aby zvířata netrpěla naší vinou. Ale jak se tak koukám na sebe, je mi z nás lidí pekelně blbě. A my hajzlové si ještě dovolujeme říkat, že pácháme zvěrstva…ukažte mi zvíře, který by tohle udělalo! Chjo:/
Článek vychází z následujících zdrojů: