Zvíře je kámoš, ne laboratorní pomůcka

Možná už to tu někde problesko, ale pokud jste to ještě nezaregistrovali – mě, zarytému milovníkovi masa, se povedlo dát se dohromady s vegetariánem. Mamut už asi čtyři roky nejí maso a neopomíná mi to dávat najevo – na přezdívky typu masožrout a vrahoun už jsem si zvykla. Nedávno jsme ale s Mamutem a Liz vedli docela zajímavou debatu o tom, nakolik je vegetariánství prospěšné a důležité pro ochranu zvířat a že jsou ještě mnohem horší věci.
Mamut totiž často říká, že pro něj jsou zvířata přátelé a ne žrádlo. Tímto jsme s Liz došli k faktu, že lepší je své kámoše rychle zabíjet a jíst, než je dlouhodobě mučit. A tak také vznikl název tohoto článku…a asi je vám jasné, o čem bude.

Nebojte, nebudu vás krmit žádnými hnusnými obrázky mučených králíčků a myšiček, žádnými opicemi s odřezanými lebkami a obnaženými mozky. To je natolik hnusné, že nemám to srdce to googlit, stojíte-li o to, na internetu existuje takových galerií bezpočet. Teatrální ukázky zvířecího utrpení nejsou dobrým způsobem boje proti jejich týrání při pokusech.
Rozbrečet se nad „chudáškem kjálíškem“ umí každá puberťačka na blogísku, ale nějak účinně se od těch „lidstev“ (protože zvěrstva to teda fakt nejsou) distancovat, to už je jiné kafčo. Na netu najdete deset milionů seznamů firem, které zaručeně nic netestují, ale jak se v nich vyznat a jak se podle nich řídit, to už je věc jiná.
Nejznámější je asi seznam organizace PETA, kterou si všichni pamatujeme jako takové ty eko-teroristy, kteří nás mučili obrázky zvířátek stažených z kůže. Celý tento seznam najdete i na českých stránkách Nadece na ochranu zvířat – konkrétně zde.
Problém je ale s formulací, co ještě je a co už není testování. Čistá a absolutně netestovaná kosmetika totiž reálně neexistuje. Každý krém, každá zubní pasta, se skládá z X složek a každá jednotlivá složka byla někdy v historii na zvířatech otestována. To je smutný, ale nezvratný fakt, který můžeme maximálně přijmout jako složku naší zvrhlé minulosti, ale neuděláme s tím vůbec nic. Štěstí však je, že chemických látek už bylo otestováno natolik obrovské množství, že si z nich firmy dnes můžou vybírat a žádné nové testování už nepodporovat. A světe div se, takové firmy fakt existují, stejně jako takové, které nepoužívají složky otestované po určitém datu, aby nepodporovaly nové pokusy na zvířatech. Seznam takových firem je o dost kratší než ten, který uvádí PETA (a taky PETě některé firmy chybí, jako např. Mary Kay, která je svým odporem k testování na zvířatech proslulá, ale málo přísná PETA je nezmiňuje, zatímco „ortodoxní“ BUAV ano). Seznam takových „echt hodných“ firem najdete tadyhle (pozor, jde o pdf dokument) a má ho na svědomí zmiňovaná BUAV (Britská unie pro zrušení vivisekce (vivisekce se dá přeložit jako pitvání zaživa)).
Pokud to tedy opravdu myslíte s láskou ke zvířatům vážně, není nic snažšího než si vybírat pouze ty firmy, jejichž výrobky jsou „krutostiprosté“ (krásný český překlad anglického „cruelty free“). No, nic snažšího…ony ty firmy jsou docela drahé. Obecně se dá říci, že čím levnější kosmetika, tím je vyšší pravděopodobnost, že byla testována na zvířatech.
Proč? Ono totiž morčátko nebo pejsek stojí pár korun, rozleptat ho v laboratoři zvládne párek vědců a nějaké drahé vybavení na to taky není třeba. Evropská legislativa sice (pozn.: od  r.2004) zakazuje testování hotových kosmetických výrobků na zvířatech, ale třeba v USA nebo v Asii si s tím hlavu nelámou a jen se koukněte, kolik ultralevných sprcháčů je „mejd in čajna“.
Zato pokud chcete vyrobit nějakou kosmetickou sračičku a neublížit při tom „ani mouše“, potřebujete toho mnohem víc. Sice máte jakýs takýs seznam neškodných složek, ale kdo někdy byť zdálky přičichl k chemii asi tuší, že jedna mňamka se smíchá z druhou mňamkou a vznikne jed či naopak jed a jed dá dohromady mňamku. Firma tedy potřebuje počítačový program, který složení výrobků vyhodnocuje a počítá, jestli smíchání ingredience A s ingrediencí B nevytvoří něco vážně fuj. Pro jistotu se výsledné patlámo nanese na buňky lidské kůže, na mrtvou lidskou tkáň získanou z klinik plastické chirurgie nebo od hodných lidiček, co svá těla obětovali vědě. A pokud tohle všecko vyjde, přijde fáze z lidskými dobrovolníky. A pokud to ti chudáci přežijí ve zdraví (no tak chudáci…tihle dobrovolníci to nedělají pro dobro lidstva ale za hodně tučný plat), pak teprve může krém na pulty.
Už začínám chápat, proč je přírodní kosmetika tak drahá…stejně jako chápu, proč farmaceutický průmysl nikdy z pokusy na zvířatech nepřestane…
Celé je to prostě strašně složité. A hlavním problémem jsou opět a zase peníze. Kdyby firmy nechtěly ušetřit, zvířátka by nemusela chcípat po milionech (viz). A kdyby lidi chtěli vydávat stokoruny za sprcháče a šampóny, firmy by nemusely chtít šetřit. Jenomže lidi peníze nemají a když, tak jsou rádi, že si koupí něco dobrého k jídlu nebo dáreček pro sebe a na práva zvířat nezbývá místo v peněžence.
Upřímně se nedivím. Taky to tak mám, aspoň že jsem přesvědčila rodinu, aby začali kupovat věci od L’óreálu, který netestuje, a ne od Swarzkopfu. Ale kontrolovat všechno? Kupovat drahý věci a nebo ty ultimejt přírodní, po kterých nevydrží umyté vlasy ani dva dny a skvrny na oblečení se nevyperou? Kolik jsme ochotní ustoupit ze svého pohodlí, aby kvůli nám nikdo nemusel umírat? A jde to vůbec?
Když se vrátím k tomu, co jsem nakousla na začátku článku: vegetariánství není špatné, pokud to tak člověk cítí, ale jíst zvířata je součástí přírody, silnější žere slabšího, tak to prostě v ekosystému chodí a je to naprosto základní princip na němž funguje celá tahle planeta. Velký žere malého, zkuste lvovi vysvětlit, že žrát antilopu je špatné. Jenomže zkuste si naopak představit lva, jak přiváže gazelu ke stromu a kape jí do očí kyselinu sírovou a do odřezaných kusů kůže jí matle žíravinu. Tohle už není přírodní zákon, ale prostá lidskost…pokud ovšem nejsme schopni začít se změnou u sebe, jak to potom máme chtít po velkých korporacích?
PS:Původně jsem nechtěla aby tento článek vyzněl tak beznadějně a vyčítavě…mělo to být jen shrnutí problematiky a pár rad, co dělat a jak žít, aby zvířata netrpěla naší vinou. Ale jak se tak koukám na sebe, je mi z nás lidí pekelně blbě. A my hajzlové si ještě dovolujeme říkat, že pácháme zvěrstva…ukažte mi zvíře, který by tohle udělalo! Chjo:/
Článek vychází z následujících zdrojů:

20 komentáře “Zvíře je kámoš, ne laboratorní pomůcka

  1. Já furt říkám že věznice jsou plné vrahounů a sadistů, tedy potenciálních pokusných objektů bez úcty k životu jak lidí tak zvířat.

    Je mi z takovejch "vědců" vážně na blití. Mengele byl hajzl, na tom se shodneme všichni, ale dělat naprosto stejné, ne-li horší pokusy na zvířatech je v pořádku a děsně humánní. Když někdo ublíží člověku, pořád je tu naděje, že ho oběť udá na policii, jenže zvíře se asi těžko sebere a řekne – tenhle bílopláštník mi nakapal do očí kyselinu.

    Co se týče vegetariánství tak mi nevadí. Pokud nechceš jíst maso, tak ho nejez. Co je mi do toho že? Na druhou stranu co je vegetariánovi do toho, že jsem masožrout? Člověk je od přírody všežravec takže v rámci potravního řetězce je to ok. My lidi si rádi hrajeme na něco víc, na někoho kdo dokáže potlačit své pudy, ale z velké části jsme pouze zvířata. Ta část co zvířecí není nám zabraňuje vyprazdňovat se na veřejnosti a zabíjet bez důvodu.

  2. Na jednu stranu se dá říct že jsme všichni poloviční vegetariáni."Kuřecí" řízek s 37% masa mluví z vše(bohužel,jednou jsem to musela spořádat k obědu).Mimo to,jistě všichni znáte jak většina blogů dáva do menu(nebo jinam)ikonky typu:"nechte nás žít,bojujte za zvířata…..".Když na ně kliknete,odkáže vás to na nějaký blog kde do komentářů napíšete že jste proti testování zvířat a je to.Jaký to má ale smysl?Většina z nich si to líně šoupne do článku jakože že něco dělá a je to.Ovše kteří z nich proti týrání zvířat a testování kosmetiky nějak bojují?

  3. Tohle řeším tak, že používám minimum kosmetiky a co se týče jídla, tak naše rodina kupuje hlavně maso z chovů, kde jsou (prý) šťastnější zvířata.
    To, co se děje, se mi samozřejmě nelíbí, sama to nezměním, ale kdyby si to řekl každý, tak jak by to pak vypadalo?
    Začínám u maličkostí a třeba jednou skončím u něčeho většího.

  4. Taky nejím maso, jako tvůj milý. Nedělám to ani tak pro spásu světa, jako pro svůj dobrý pocit.
    Co se týče tohoto, přijde mi to ještě tisíckrát horší než celé vraždění a papání zvířátek. Chci říct, i některá zvířata jí maso, samozřejmě, ale jak sama píšeš, žádná nevraždí ostatní jen tak a pro něco, co ani nutně nepotřebují k životu (jó, testování myší na vakcínu proti žloutence bych klidně rozdejchala). Kam jsme se to sakra my lidi dostali? K čemu až jsme klesli? Kupuji jen kosmetiku, která je údajně netestovaná na zvířatech, ale kdo ví, jak je to s ní ve skutečnosti…mnohem horší problém pro mě teď představuje nakupování oblečení, jehož výrobci za to dostali zaplaceno alespoň na základní životní potřeby, to je naprosto nemožné (leda bych si ty hadry šila sama)….žijeme v divné době.

  5. Musím nesouhlasit s tím, že netestované výrobky jsou vždycky drahé – Avon ani Oriflame netestují a ceny mají dost v pohodě..

  6. [7]: no ale právě oriflame ani avon nejsou na tom "přísnějším" seznamu, jsou jen na seznamu PETA, kde je právě i loreál který používám já…takže jak to je? A kdo teda testuje a kdo ne? A jak se to krucinál má spotřebitel dozvědět?

  7. Nechci se absolutně nikoho dotknout, ale celé vegetariánství mi připadá jako pokrytectví, nejvíc pak v extrémním případě, kdy matka je vegetariánka, ale její syn má žaludek takový, že maso dokáže zprcovat v pohodě, ale zelenina a ovoce mu akorát dělají nepříjemnosti, nadýmání a celkově jej ani nijak nenaplňují energií a pohodou (kdo se v tomhle shlédl, tak mi dá jistě za pravdu.)

    Máme zde několik argumentů.
    1. Úžasná studie typu britští (kanadští/australští) vědci říkali…

    To sice může být pravda, ale dělat statistiku na malém vzorku populace žijící v podobném ekosystém (londýnské deštivo) není v žádném případě objektivní. Vrcholem je pak, když nějaký Evropan ohrnuje nos nad tím, že některé africké kmeny pijí krev zvířat, při které alespoň nezabijí zvíře, ale to asi není echt vegetariánství nebo ano?

    2. Chudáci zvířata trpí…

    A co, že trpí. My také přeci trpíme a možná ještě víc, když žijeme v téhle civilizaci, kde člověk pomalu zapomíná na své instinkty a zabývá se totálními píčovinami.
    Ale abych neodbočoval. Když mohou ostatní zvířata jíst maso, tak proč ne člověk? Budou snad vegetariáni vnucovat zvířatum, aby nekonzumovali maso tak, jak to dělají už i někteří "majitelé" (rozuměj otrokáři) psů a koček?

    v-dogfood(tečka)com

    Ukažte mi přesvědčivý důkaz toho, že člověk byl stvořen k vegetariánství a ne k omnivorismu. Právě díky konzumaci bílkovin a vitamínů obsažených v mase získal člověk vyšší inteligenci.
    Více se můžete dozvědět v knize "Meat-Eating and Human Evolution" od nakladatelství Oxford University Press.
    Reklamy PETA, které hrají na city a demonstrace před KFC nad tím nic nezmění.

    3. Moje kámoška nejí maso, protože je to teď móda…

    Což je ta největší blbost, kterou kdo může vypustit z úst, ale takové případy existují.

    4. Zvířata jsou živé bytosti jako lidé. Mají duši, bolí je to a nezasluhují si zemřít…

    Fajn. Proti tomu nic nemám, ale proč tedy konzumují vegetariáni i rostlinnou stravu tedy. Copak rostliny také nejsou živé bytosti s duší? I rostliny bolí, kdý je někdo pošlape, stromy bolí, když je někdo kácí, ale rozdíl je v tom, že nikdo neslyší jejich zoufalý křik. Přehlíží je jakoby zde nebyli. Pokud to někdo dělá kvůli duši, pak je IMO totální pokrytec, protože se stejně nevyhne utrpení, které cítí rostliny anebo prostě lže a necítí vůbec nic.

    Tak a teď čekám, kdy se ozve nějaká potrefená vegehusa.

  8. Jinak přípravky se nemusejí nutně testovat na zvířatech. Stačí specializovaná chemická laboratoř, kde se testuje reakce látky s genetickým materiálem.

  9. Mimochodem, to veganské jídlo pro psy a kočky se testuje na jiných psech a kočkách. To je tady ekologie. :)))) Akorát se o tom tolik nemluví.

  10. [9]: Víš co zbožňuju?:D Když na mě někdo pord článkem na téma A řve kvůli tématu B a přitom ho vůbec nezajímá, že mám naprosto, ale naprosto stejný názor. Přesně takhle argumentuju u vegetariánů já.
    Na druhou stranu – člověk jistě byl přizpůsoben k jezení masa, ovšem jakým způsobem dnes to maso získává je šílené a natolik odlišné od chovu zvířat před pouhými 100 lety, že se vegetariánům ani moc nedivím. Jen díky tomu, že nepřemejšlím v jakých podmínkách to prase muselo chudák žít a umřít, jsem schopná maso jíst. Nehledě na to, že dnes jímě masa moc – většina lidí jí maso i denně a to pro organismus není dobré, vhodné je jíst maso plus mínus třikrát týdně, samozřejmě záleží na typu organismu.
    Nejíst maso je dle mého názoru spíš pro dobrý pocit vegetariánů, aby si mohli říct, cítím se fajn, protože kvůli mě nikdo neumírá. A na tohle krátkozraké pojetí už poukazuje tento článek;)

  11. Mno jo, copak zvířata. Doktoři zabíjí lidi v nemocnicích, místo aby je léčili. Firmy vyrábějí otrávené potraviny, místo aby nabízely kvalitníj ídlo pro lidi. – Jsme přece vyspělá kultúra, ne? Proč to podle toho nevypadá? Protože elity to tak nechtějí. Mají z toho všeho svinstva penízky.

  12. No je to krutý, ale je to zákon přírody, v potravním řetězci jsou nejvýš predátoři, tak to bylo je a bude. Jedno zvíře nepřestane požírat druhý. Někdo opravdu maso nepozře s tím, že se mu v psychice něco "zasekne", jako moje bývalá spolužačka, která říká, že si ze žaludku neudělá hřbitov. Nic proti tomu nemám, ale testování zvířat je opravdu horší problém. Je to zbytečná krutost. Příroda je do jistý míry sice krutá, ale prostě to zařídila moudře, funguje biologická rovnováha, musí to tak být. Ale člověk dělá zbytečná zvěrstva. Naprosto se článkem souhlasím.

  13. A co když je to všechno jinak? Jak můžeme vědět, že ty všechny firmy, co jsou na PETě, jsou opravdu 'míň' bez následků? Co když v tom hrajou roli zase a zase prachy, a všechno je úplně jinak? Zjistit pravdu? Jak?

    Já se třeba meju mejdlem, a šampóny/krémy používám opravdu co nejvíc bez sraček (možná ten gympl a spropadená chemie přece jen k něčemu je). Na ksiftík si nic neplácám, a je po většině problémech =)

    Vegetariánství: souhlasím. Já prostě cítím a vím, že člověk maso potřebuje (tuhl jak řešili Indii- jak to, že lidi tam nemusejí jíst maso, a jedí jen saláty a tak- a pak se zjistilo, že místo masa jedív  těch salátech spousty červíků =D ). Někdo víc, někdo míň, hrajou tam roli i blbý AB či 0 skupiny =) Ale každýho věc =)

    Ať se každej chová, jak uzná za vhodný v rámci svých pocitů, vědomí a svědomí =)

    jinak dobrej článek Lúmm, jen se míň rozčilovat (vím, není to snadný) =)

    s láskou,
    Lirka

  14. mimoto: Člověk, co hází zvířata z mostu, a směje se utrpení, nebo co ubližuje (VĚDOMĚ) ostatním, pro mě člověkem rozhodně neni. Prostě to, o čem píše většina z vás, by člověk neudělal. To neni člověk (bůhví, co to je- a že mezi námi nejsou jen lidi ví tak 99,9% z vás všech) =)

  15. [5]: Ahoj. To je trefná připomínka. Vskutku. "Ryba je kámoš, ne žrádlo" z velice pěkného animovaného příběhu Hledá se nemo. Vidím že nejsem jediný mého věku kdo ten snímek viděl.

    Nicméně k těm pokusům na zvířatech snad toto: po pravdě řečeno nevím jestli existují i jiné způsoby testování látek potřebných pro pomoc různě nemocným lidem. Ono je to těžké…já také nerad vidím když jsou zvířata v laboratořích nějak testována tak aby jim nějak ubližovalo…jenomže na kom/na čem to vědci mají testovat. Ono je to opravdu někdy těžké. Ne vždy je to tak snadné a ideálné. Sic do toho tolik nevidím tak mohu říct s jistotou, že některé látky zaručeně nelze testovat na lidech ani ničem jiném než na živočiších (bohužel).

  16. Myšlienka na to, že používam veci, ktoré bli možno testované na zvieratách nie je ľahká, lenže o tom ja nerozhodujem…u nás nakupuje matka a peňaženka je bohužial príliš prázdna na to, aby bolo z čoho vyberať…automaticky sa berie to najlačnejšie, testované alebo nie, na to sa jednucho nepozerá.

    čo sa týka vegetariánstva…ja som tvrdohlavý masožravec a na maso nedám dopustiť. zelenina mi jednoducho neprospieva…čo už… ale zase…ak niekto nodmieta jest maso, je to myslím jeho vec…ak sa na niečo také nesnaží nahovoriť aj mna samozrejme

  17. L´oreál TESTUJE!!!!
    Jediné seznamy k něčemu jsou ty, co má na stránkách Svoboda zvířat, nebo ze zahraničních organizací BUAV. Tam jsou firmy, které netestují a nikdy netestovaly jak hotové výrobky, tak jednotlivé složky.

    PETA dělala seznamy vždycky jenom podle toho, že jim firma poslala prohlášení, že netestuje, a proto se na to nedá spolehnout. Navíc L´oreál měli vždycky uvedený jako testující firmu, co si pamatuju.

    A testy bez zvířat nejsou dražší, spousta firem je dělá prostě proto, že to tak dělali vždycky a nechce se jim nic měnit, je na to navázaný systém zařízení, kde se množí zvířata na pokusy, a ta by samozřejmě krachla do jednoho, kdyby jim to někdo zatrhnul.  Taky se dělají proto, že jsou nespolehlivé a pokud to pak lidem nějak ublíží, mají firmy alibi, že to otestovali a vesele se vymluví, že testy na zvířatech nic neodhalily.
    Ta drahá kosmetika netestovaná na zvířatech je drahá hlavně proto, že je zároveň v bio kvalitě.

    Aby v tom byl ještě větší chaos, tak jsou i firmy, které netestují, ale nemají žádný certifikát, protože si o něj prostě nezažádaly.
    Nebo si může člověk zkusit vyrobit něco sám (mýdlo, šampon, prací prostředek).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.