Věci cenné a bezcenné

Včera jsem jela tramvají, poslouchala mp3jku a koukala se z okna na probouzející se město a hlavou se mi honily nejrůznější věci. A jak tak koukám a sedím a tramvaj se plouží po kolejích, vzpomněla jsem si, že jsem někde četla, že DPMB (dopravní podnik města Brna) na městskou hromadnou dopravu přispívá několika miliony ročně, aby nebyla ztrátová. A totéž dělají i české dráhy, které z jizdného zaplatí jen část výdajů a zbytek doplácí stát, resp. my z našich daní. A v hlavě mi vyrostla úvaha, zda si vůbec vážíme toho, co máme a zda chápeme, jak moc pro nás někteří lidé dělají.

Určitě jste taky nadávali, když zvýšili jízdné – tedy když pořád zvyšují jízdné na vlaky, na autobusy, na MHD ve všech městech. Nic si z toho nedělejte, já taky:) Ale když si pak přečtete, že kraje doplácí českým drahám miliony korun ročně, taky akorát nadáváme, místo abychom si uvědomili, že cena za jízdenku je vlastně hrozně levná, protože nepokrývá náklady na cestování vlakem.
Většina z nás totiž vidí jen tramvaj/autobus/vlak a benzín či jiné palivo, co se do něj naleje. To vypadá dost lacině, že? Jenomže každý dopravní prostředek musí někdo řídit a ten někdo dostává plat. Potřebujeme průvodčí a revizory, kteří kontrolují, zda lidé poctivě platí za poskytovanou službu. Někdo taky musí prodávat jízdenky, poskytovat informace lidem, starat se o jízdní řády, aby všechno do sebe zapadalo. Nesmíme zapomenout na techniky, co opravují vozidla a udržují je v pořádku. Někdo taky ty mašiny a jiné vehikly musí na noc nebo prostě na pauzu mezi jednou a další jízdou někde schovat a hlídat. Pak jsou také lidé, co natírají zastávky, uklízejí na nádražích, spravují vlakové a tramvajové koleje a troleje…
Tisíce lidí, tisíce platů, miliony korun každý měsíc. Pořád ještě máte pocit, že 50 korun za cestu z Prostějova do Olomouce je tak strašně moc?
Ale pojďme ještě dál. Vlaky a autobusy chceme mít levné. Pokud možno, aby to vyšlo levněji než cesta autem. Ale nejsou to jediné věci, u nichž platíme dvakrát (jednou u přepážky a jednou z našich daní). Co takový „obyčejný“ kus žvance?
Zeptejte se vašich prarodičů, jak drahé za jejich mládí byly sýry, maso, ovoce z dovozu. Maso každý den si mohly dovolit jen ti bohatší nebo ti, kdo měli vlastní hospodářství. Banány, mandarinky a ananasy nebyly běžnou součástí jídelníčku a ne kvůli komunistům, ale ještě dávno před nimi. Proč? Protože si je lidé nemohli dovolit.
Dneska se cpe banány i dítě z rodiny, kde jsou oba rodiče na podpoře. Sýr a salám jíme každý den, masový pokrm k obědu bez problémů taky. Čím to je, že si to najednou může dovolit každý? Někdo musí být okraden, aby ta cena mohla být tak nízká.
Většinou jsme ale zase okradeni my, resp. naše zdraví. Všechny ty tesco sýry, euroshopper jogurty a lidl salámy jsou za pár korun proto, že v nich po mléku, jogurtových kulturách a mase není pomalu ani stopy. Samá chemie, sója a voda. Kdo si to odsere (a někdy doslova:))? Naše zdraví.
Podíváme-li se stejným způsobem na ovoce, které se válí na pultech po celý rok, zjistíme, že jím taky okrádáme často své zdraví, protože mezi utržením banánu a tím, kdy ho sníme uběhne tak dlouhá doba, že nebýt chemie a neustálého zmrazování a rozmrazování, banán už dávno shnije. Ale nejen my tratíme na banánech za 20 korun kilo. Dvacet korun za to, že někdo banán vypěstoval a dovezl přes půl světa je docela málo, nemyslíte? Vzhledem k tomu, že téměř stejně stojí i jablka, vypěstovaná pěkně u nás v ČR…
Ano, správně hádáte. Na nízké ceně tratí pěstitel, který za svou práci dostane mizerné peníze, abychom si my v Evropě mohl napráskat břicha.
A teď se podívejte na všechny ty výrobky z Číny, ty plyšáky, plastové serepetičky, oblečení, boty…vše tak hluboce pod cenou. Možná vám není líto toho malého kluka nebo holčičky, co dře zapár drobných v továrně od svých sedmi let, stejně jako jeho bráškové či její sestřičky, jen aby neumřely hlady. Tak by vám aspoň mohlo být líto vás, protože ve všech těch ultra levných věcech je narváno tolik škodlivých látek, které zlevňují výrobu, že kdyby jste byli chemici a uměli si to rozebrat chodíte radši nazí a vaše děti si hrají s dřevěnými poleny.
Víte koho okrádáte o dětství?
Tolik cenných věcí a my za ně platíme tak strašně málo. Tyhle nereálné ceny nás nutí pořád nakupovat, když je to přece tak levné, a zemědělec v Argentině mezitím umřel vyčepáním, dětí u výrobní linky na trička se vystřídalo už sedm, protože těch přecházejícíh šest umřelo hlady nebo na nějakou ošklivou nemoc a my sami chodíme pořád k lékaři, protože v levných sýrech a salámech je spousta hnusných věcí, co nám ničí organismus. Mezitím nadáváme na revizory, kteří chytají černé pasažéry, což jsou vlastně zloději, ale když někdo krade v obchodě, členy ochranky bereme pomalu jako hrdiny. A že my krademe dnes a denně, že krademe ze svého zdraví, ze svých i cizích daní, že krademe někomu dětství a spravedlivý výdělek, to už si neuvědomujeme.
Jenže tím má úvaha nekončí. Už známe věci, které stojí více, než za ně zaplatíme. Ale jsou věci, u kterých je to naopak? Snad každému se teď v hlavě vybaví jména jako Giorgio Armani, Versace, Dior, Gucci, Chanel, Louis Vitton… Slavná jména a slavné značky, které se na nás smějí z chrámů konzumu, zvaných nákupní střediska.
Kabelka za 15 000,- je u takových návrhářů ještě za levný peníz. Kdo někdy listoval v Elle, jistě zná ten pocit, kdy se vám začnou protáčet panenky u cen 50 956 Kč, 120 999 Kč, 6 895 Kč… Ne, to si nekupujete motorku, auto a špičkový mobilní telefon, ale halenku, kabát a náramek.
Člověk se pak zákonitě musí ptát, co je na tom tak drahé? Odpověď zní: značka. Rozežrané paničky nemůžou chodit v obyčejných věcech, nemůžou si koupit výrobky za přiměřenou cenu, ale musí se prsit s velkým Déčkem nebo eLVéčkem na kabelce, botách, přívěsku, kabátu…
Až vám bude někdo tvrdit, že tak drahé věci jsou ale mnohem kvalitnější, nevěřte tomu. Jsem člověk, co nakupuje v second handech a u vietnamců, občas i třeba v New Yorkeru a podobných obchodech a všechny trička a kalhoty nosím roky a kom toho, že jsou po pěti letech některé už trochu seprané, u 85% věcí nemám nejmenší problém s trháním, žmolkováním ani jiným opotřebením. Jenže i kdyby ty hadry od „předních světových návrhářů“ byly nezničitelné, stejně je příští rok paničky hodí na dno skříně, protože přece vyjdou z módy…
Takže si platíme značku, nějakou imaginární značku, která ukazuje jen to, že „na to prostě máme“. Přeloženo do politicky nekorektní řeči: „že jsme prostě rozežraní až to bolí“.
Drahá krása nebo obludně předražené pozlátko?
Máme tu tedy na jedné straně věci cenné, ale nedoceněné a na straně druhé věci bez své hyper mega super značky bezcenné a s ní odporně přeceněné. Taky z toho máte pocit, že se svět zbláznil a že to tady jde všechno definitivně do prdele? Já tedy ano:)
Ale ať nejsem pesimista, ale poddívám se na tuhle hrůzu i z lepší stránky: Milí zlatí, západ slunce, vůně lesa po ránu, praskání ohně pod hvězdným nebem, úsměv na kamarádově tváři, objetí od milované osoby, uslintaný polibek od psa, smích s přáteli, procházka lesem, zpěv ptáků v korunách stromů… to vše je ještě zadarmo a tak toho užívejte z plna hrdla:) Protože žádná značka, chuť exotického ovoce ani ušetřené koruny nenahradí přátelství, zdraví, štěstí, krásu přírody ani lásku:) A to jsou ty nejcennější věci, co znám;)
A není tohle všechno opravdová, ohromně cenná krása, která je úplně zadarmo?:)

61 komentáře “Věci cenné a bezcenné

  1. Zrovna jsem o tom nedávno taky přemýšlela.. Pravda pravdoucí.:)
    Kuře kdysi řekl.. "Móda je něco tak hnusného, že to musíme každou chvíli vyměňovat." 😀

  2. No hele, ja mam opravdu zkusenosti s tim, ze pokud je obleceni drazsi tak vydrzi dele (snad krome Kenvela). Pokud koupis neco v sekaci, pravdepodobne to obleceni melo nejakou svou znacku, cenu a kvalitu, kdyby nemelo, ani se to sve prodeje v sekaci nedozije.. to, ze ty to koupis uz jako starsi neznamena, ze to bylo levne odjakziva.. samozrejme, sekace maji svoje vyhody, par veci z toho mam, ale jsem spis clovek, co si nerad kupuje pozite zbozi..
    na jednu stranu pises, ze veci jako potraviny, ktere jsou levne, jsou mene kvalitni protoze to a tamto, ale u obleceni to tak neni?
    Tim samozrejme nechci rict, ze by clovek mel kupovat nejake gucci aspol veci, ale uz i rozdil mezi hadrama treba z leckdy predrazeneho skateshopu nebo hadrama od tamanu je opravdu patrny..
    Pokud jde o ty tramvaje a tak. No, Brno nedavno dost zdrazilo, pro nekoho, kdo tady jezdil leta to byl docela schudek, ale tak dejme tomu, brnenska hromadna doprava je dobra, saliny jezdi casto a vcas, navic je tady skvely system nocnich rozvozu, takze clovek vi za co plati. Hodne lidi (vcetne me) nadava taky na jizdne v Praze, ale malokdo vi, ze mesicni studentska jizdenka je v Brne o pet korun drazsi.. a kdyz si to clovek prepocita, 25 korun za jizdenku na hodinu a pul se jeste celkem da, kor kdyz je tam metro, ktere jezdi pres den fakt casto a je fakt rychle…
    Ale CD? To mi jako prominte, ale kvalita techto sluzeb.. no, muze se vubec mluvit o nejake kvalite? Vlaky maji vecne zpozdeni, nektere jsou v rozpadajicim se stavu, kdyz si clovek chce koupit jizdenku, casto musi prijit minimalne o pul hodiny driv, aby to stihnul, a jeste se mi casto stalo, ze kdyz ja cekala, prodavajici si mezi sebou kecali, o zarizovani prukazu ani nemluve.. tak v tom pripade si myslim, ze plati clovek opravdu prilis, navic, ze Brna do Prahy se clovek dostane autobusem za 200 kc (student za i za 150) v polovicnim case, vlak stoji pres 3 stovky.. a co vsechno v tom autobuse dostane, ze 😉
    Samozrejme, ze veci jako pratelstvi, laska, rodina a tak jsou nejcennejsi veci na svete a vlastne zadnou svou stanovenou cenu nemaji. Ale to bys taky mohla rict, ze budeme pit jen vodu z potoka a jist pampelisky, protoze to ze mame spoustu pratel a jsme zdravi nam k zivotu bohate staci 😉

  3. :o))) téda Lúmennko, to mi nedělej…já se u těch obrázků zas dojala :o)) jak tak na to koukám, tak mé hormony pracují na plné obrátky :o))) A teď k článku … také si kupuju v second handech a podobných obchodech a jak už jsem psala, tak své boty nosím až do úplného rozpadnutí. Nenosím značkové hadry. Mě se prostě nelíbí a nejsem zastáncem toho, abych všem ukazovala, že na to mám a že jsem in a že mám vše značkové. Nechápu proč lidé musí mít kabelky z krokodýlí kůže, když by mohli mít levnější třeba z umělé.

  4. Joa ještě k těm banánům a ostatním. Tehdy to opravdu nebylo a bylo to jen o Vánocích :o))) a i tak to bylo nedostatkové zboží :o) akorát nevím jestli to bylo kvůli komunistům :o) Jako malá jsem takové ovoce měla jen o Vánocích.

  5. Ale kurňa, nechme tech dramatickych scenářů.
    Jizdenky jsou drahý, ale vlastně jsou levný??? Jsou drahy jako prase, sama piseš, že na to jsou penize z dani, prostě a jednoduše odmakany prachy lidma.. Kdyby se zmensily dane a nedotovala by se doprava, tak budeme platit nejaky dve stovky za svezeni metrem, tramvaji, ale vyjde to nastejno. Každy kdo pracuje je zvykly na to, ze ma plat hruby 20 tis, ale ze z toho dostane circa 15 tis. Cast tech penez jde na dopravu bez toho, abychom to vnimali. Ve skutecnosti opravdu je to jizdne drahe, jen si to neuvědomujeme, dotuje to stát a tudíž z peněz produktivnich lidí. Je to systém, kdybychom to neplatili z daní a dávali velký peníze za projížďku metrem, nebylo by to fer k lidem v neproduktivnich veku a studentum. Krom toho by se masivně zvýšila doprava autama.

    Co se tyce tech bananau.. dnesní svět žije produkcí. Nebýt produkce, tak ty děti skončí mrtvé možná už dávno a nebo jako žebráci. Dříve tu bylo málo ovoce, protože nebylo tolik prostředků, jako mame dnes. A ze banany stoji par korun? No ano, pokud se vyváží několik tun najednou, tak samotna cena kila banánů klesá, to je ekonomika. Koneckonců, těžko říct, jestli se plantaznici meli lepe kdyz temer nic nevyváželi a nebo dnes, kdy vyvážejí tuny. Je mnoho jiných odvětví, kde toto téma vrže, například u kávy a čaje. Ale ty si už dnes můžeme pořídit fairtrade, jako kupu veci.

    Něco sice je pouze lidská marnivost a vymoženost, ale u hodně věcí je to složitý systém, který má vždy minimálně dvě strany. A ne jenom jednu.

  6. Ahoj, dobrý článek. Mě vadí, že do ceny zboží nejsou započítaný všechny skutečný náklady, třeba zničená příroda, zničené zdraví, férová odměna těm, kdo to vyrobili atd. Vadí mi vládní dotace na různé výrobky (mléko třeba), protože to stejně musíme zaplatit my a navíc to deformuje ceny po celém světě – naši výrobci křičí, že dostávají málo (jenomže to je proto, že je nadvýroba, kdyby ti horší doopravdy zkrachovali, bude zboží míň a ceny stoupnou), výrobci mimo Evropu nemají co vyrábět (jim to nikdo nedotuje, takže nejsou konkurence schopní). U nás se pak vylívá mlíko na chodníky před budovou vlády a v Africe kolabuje místní zemědělství a lidi umírají hlady. To mi teda vadí mnohem víc než to, že si nějaký snob koupí kabelku z krokodýlí kůže (nekupuje si jenom kabelku, ale hlavně prestiž).

  7. Ja uz vazne jednou z tech kecu o hladovejicich v Africe padnu.. lidi zlati, kdy vam konecne dojde, ze oni jsou nekde UPLNE jinde nez my! Co byste chteli? Vozit jim tam jidlo? A jeste nejlip polotovary ne? Kde by si to asi tak uvarili, na rozehratem kameni? A uvedomujete si, ze cely ten system levnych pracovnich sil si vytvareji oni sami sobe, ne my? A ze kdyby ne ta moznost vyvazeni levneho zbozi, tak oni tam nemaji VUBEC nic?? (ba naopak, cim vetsi je poptavka, tim vetsi je produkce a vic pracovnich mist) A jak chcete vtloukat neco o lepsi ekonomice lidem, kteri si mysli, ze kdyz neobrezaji sve dcery, tak jim ty dcery umrou? Tohle je jina mentalita, ktera se vyviji roky, nekdy i staleti, tohle je proste prirozeny vyvoj civilizace, evropska civilizace taky kdysi nemela co jist, nemela techniku, a zivila se obilim.. a byl tady nekdo, kdo jim pomahal? Nebyl! Museli tim vsim projit sami, museli mit renesanci a osvicenstvi, museli se z toho dostat sami, museli se sami naucit obdelavat pudu, vymyslet si na to stroje, vymyslet nejaky ekonomicky system.. jasne, je tady solidarita a snaha pomoct trem lidem.. ale ta ma byt prave zamerena na vzdelani, ktere ale taky musi byt postupne, nemuzete sebrat cloveka z chatrce, dat mu kravatu a kufrik a poslat ho vydelavat..
    Jsou to jenom plane kecy do vetru, o tom, ze my se mame super a oni chudacci ne.. to co mame, je zasluha tisicu generaci pred nami, i nase vlastni, nemam se dobre jen tak z niceho nic, uvedomte si to uz proboha!

  8. [11]: Jsem pokrytec. Každý je svým způsobem pokrytec. Možná tohle nepochopíš (nebo to neumím vyvstělit), ale opravdu nenosím věci, které jsou in (značkové a nebo většinou značkové). Nenosila bych je ani kdybych na to měla :o)

  9. ČD fungují na pytel to jo. Nevím, proč jsem před několika lety platil  za jízdné o 50% méně než dnes a ještě jsou horší služby.Jinak bych ve světě zrušil auta a používal jen MHD ale to je teď jedno.
    Jídlo mně přijde dobré. Samozřejmě se musí umět vybírat: Salámy stojí za houby, šunky někdy taky, sýry jsou dobré,… je potřeba vybírat.
    Teď k výrobkům. Věci na sebe si nekupuji značkové, protože si radši koupím značkovou věc z jinýho oboru. Přiznám se, že neřeším jestli při výrobě někdo umírá nebo ne, protože se umírat na chudobu bude stejně (i když bych to nechtěl), ale s tím v tuto dobu nejde nic dělat. Je to prostě další nereálná věc.
    Já jsem příznivce moderního světa a všemožné technické vychytávky podporuji a nebudu se v nich omezovat, protože to nemá smysl. Bylo by sice pěkné podporovat chudé lidi, ale tímto způsobem to nikam nevede.

  10. [7]: Onni o Africe se nikdo nebavil;) Většina továren, kde umírají děti, je v Asii, tam se obřízka nedělá. A s tou spotřebou – lidi uvědomte si, že výroba je OBŘÍ a spotřeba je přímo TITÁNSKÁ. A to vše úplně ale úplně zbytečně. Nikomu to nedá víc práce, naopak, kdyby všichni na světě měli podobnou spotřebu, vyrábět se bude zhruba stejně věcí, ale tenhle systém je o hovnu. Podívejte se na ten dokument (viz tady http://lumenn.blog.cz/0910/velke-ekologicke-zamysleni)
    a aspoň na tím přemejšlejte. Potřebujem fakt každej rok novou módu?
    A ano, článek působí trochu zmateně proto, že některé věci jsou PŘÍLIŠ LEVNÉ a jiné zase PŘÍLIŠ DRAHÉ a vlastně nikdo nezná jejich skutečnou hodnotu, která bude patrně někde mezi tím. Nehledě na to, že tričko za 50 kč je stejná kravina jako za 50 000 Kč.
    A hlavně tenhle článek neměl litovat děti, co makají od pěti let, ani působit jako óda na služby ČD(který jsou mizerný) jen vás měl dokopat k přemýšlení, co musí kdo dělat, abysme na stole měli čerstvej chleba, zralý banány nebo na sobě nový hadry. A že to nejde nějak samo, ale je za tím spousta lidí, kterým bychom měli být vděční.
    Hlavní myšlenka je: KAŽDÁ VĚC MÁ NĚJAKOU HODNOTU A TA SE NE VŽDY DÁ VYJÁDŘIT PENĚZI. A KDYŽ UŽ DÁ, TAK BYCHOM JI ASPOŇ MĚLI VYJADŘOVAT SPRÁVNĚ.

  11. Lady Rovena: Ale tady vubec nejde o to, jestli ty jíš banány nebo ananas nebo nevím co. Ani jestli bys nosila značkove oblečeni. Jde o to, ze levne oblečeni stejně tak jako některe značkové jde stejně z rukou nějakého asijskeho prcka. A ananas se tady opravdu vypestovat nedá a je to skvělá věc, proto se musí dovážet.

    Lum: mno, v Asii sice není obřízka jako v Africe, ale nedělejme si iluze, že by tam na tom byli nějak vyrazně lepe. Tam jsou už jine "prusery" a jina kultura.

    Co se tyka vyroby vs. spotřeba.. Lum, mrkni se na dokument Food,Inc., tam jsou alespon fakta a ne jen jakesi vypouštění zelené hrozby a katastrofy. Masivni produkce se tyka hlavne USA, stejne tak jako vypouštění spousty škodlivin do vzduchu. V Evropě jsme na tom docela jinak, snažíme se vytvářet alternativní zdroje energie, hybridní auta a i jak bylo zminěno ve Story of Stuff, průměrně nakupujeme mnohem meně než američané. Co se tyče mody a tak, na druhou stranu, jsou lidé, kteří módou žijí a vydělavají si tak na živobytí. Holt lidstvo je vyspělé a nestačí jim jedno oblečení, krom toho např. zde v ČR se prožíval v 90tych letech veliký módní a spotřební boom, protože za komunismu nic takového nebylo. Krom toho, ruku na srdce – malokdo z vas bude chodit rok v tom samem jednom oblečeni.
    Co se tyče lesů a pod.,tak v ČR se lesy rozrustaji. Jsou i zakony na to, ze si nemůžeš porazit bez povolení strom na vlastní zahradě.

    Jasně že člověk hodněkrát nepřemýšlí, odkud ty věci přišly a že je kupa lidí, kteří se na tom dřeli. At už pečivo a nebo elektronika nebo cokoliv. Ale vím, kolik lidí je přibližně v jedné továrně a myslet na každeho z nich a v duchu jim děkovat, to bych nemohla dělat nic jineho :D. Krom toho, i jako pracujici clovek dobře vím, že je sice hezke že moji praci někdo ocení, ale je mi to k ničemu ;).

  12. Krom tohomě ještě napadlo – pokud vše pracuje a funguje jak ma, tak si nikdo ničeho nevšimne. To platí na opravdu hodně věcí.

    Kdybychom každy z nas měli platit těm pracujicim opravdu odpovidajici penize za jejich práci, tak to bychom museli byt všichni opravdu velcí pracháči a nebo si vše vyrábět sami.

  13. Na ten článek někteří vyskočili jak čertíci z krabiček… No jo, stěžujeme si, stěžujeme, na některý věci nemáme, některý věci by mohly fungovat líp a nefungují, nicméně… Tenhle článek asi neměl být moralizování, spíš podnícení k zamyšlení, že na tom nejsme zas tak úplně špatně, jak to někdy dramatizujeme, že všechno blbý, drahý, nefunkční, prostě naprd a my děsný chudáci. Tak to vnímám já.

    Upřímně, imho nikdo nepozná, jestli to tričko stálo dvě stovky nebo patnáct set… V tom máš, Lúmmí, pravdu.
    Já osobně, abych připojila svůj náhled, když vlezu třeba do zmíněnýho New Yorkeru, tak mně subjektivně nepřijde, že tam maj nějaký ultramega pěkný věci, který bych musela mít a musela si je koupit. Tričko ze sekáče nebo odtamtud, vzhledově mi to přijde jedno, jenže když si koupím tričko v tom New Yorkeru, tak pak navíc za každým rohem potkám pipku ve značkovým, co maj všechny stejný ohozy, páč prostě musej bejt in, ale musely by mít na zádech nalepený cenovky, aby to aspoň bylo k poznání, že maj na sobě zkrátka tu ZNAČKU

  14. Alkeantres … vím, že tady nejde o to jestli jím banány nebo ananas. Mimoch. ananas se tady dá vypěstovat, stejně jako banány, ale pak by určitě nestály 20,- kč za kilo. Jakto, že je ti to k ničemu, že tvou práci někdo ocení? Výplata je to ocenění…a jestli je malá? No marné, jak nám vždycky říkali "když se ti tady nelíbí, nemusíš chodit". Dneska není povinnost pracovat…ale to už se dostáváme úplně k jinému tématu…

    Je fakt, že tahle úvaha, kterou Lúmenn napsala může působit trochu zmateně, ale pokud člověk chce, tak se nad ní zamyslí. Myslím, že člověk by měl občas přemýšlet odkud jsou tyhle všechny věci a kdo nebo co za nimi stojí. Můžete zase namítnout "a proč bych se tím měla zabývat? mé problémy také nikdo neřeší". Je mi jasné, že pokud bude existovat otroctví, dětská práce, negramotnost a jiné podobné věci, tak se tyhle věci nevyřeší a je mi také jasné, že by se muselo změnit myšlení všech lidí (na celé planetě), že Evropané to bohužel nevytrhnou.

    Je zajímavé, že tričko jednou stojí 500,- Kč a nakonec ho zlevní na 50,- (hypotetický příklad) kolik je tedy výrobní cena toho trička? Šiju si oblečení, tak vím kolik stojí látky…už toho nechám protože by se našlo hodně pro i proti.

    Každopádně tahle úvaha (článek) je moc zajímavá :o)

  15. Lady Rovena: Nemyslela jsem to hmotné ocenění, ale to, ke kterému nás ponouká článek. Zastavit se a rict si, ty jo, fakt si vážím toho že mám tenhle ananas. Být plantážník, tak mi to jek ničemu že si tamhle na druhy strane sveta nekdo tohle rekne :D.

    Brát to takhle, tak si tady teoreticky můžeme vypěstovat všechno. Jenomže beru logicke a prijatelne (hlavne penezne) postupy, ne že reknu, že ananas si tady mužu vypestovat taky.

    A ještě k těm dětem – stěžovat si můžeme, že naše oblečení šiji male deti, to umíme všeci. Sedět na zadku a stezovat si. Tak zkuste adopci na dalku, sice nevyresite cely problem, ale pomuzete jednomu nebo vice detem studovat a uplatnit se, aby ten jejich svet sel treba pozdeji zrovna jejich zasluhama dal a nestal v mrtvem bode. Jenze tohle je zase o penezich a i v ČR jsou lidé, kteří na tom dobře nejsou.

    Takže at už je sebehezčí se nad tím pozastavit a zamyslet, tak pořad jsme tam, kde jsme byli.

  16. [24]: To je fakt, taky jsem to nekde četla. Myslim že snad v nějake reportaži,jak jel novinař stopem do Číny.. Nevím.

    Ale zas na to platí, že čím větší je produkce, tím menší ty náklady na tu výrobu jsou.

  17. [25]: Alkeantres … však jsem napsala, že by ovoce pak nestálo 20,-Kč za kilo.

    Mimoch. o adopci na dálku jsem samozřejmě uvažovala. Zatím jsem to ale odsunula na vedlejší kolej z jistých důvodů. Jen doufám, že nezůstane u úvahy o adopci a jednou to budu realizovat.

  18. Líbí se mi ta myšlenka, co už tu někdo (omlouvám se, nechce se mi hledat, kdo konkrétně) zmínil a já sama to trochu nakousla u článku, jak my ničíme a devastujeme země třetího světa, protože nám naše zdroje docházejí, ale jsme rozmazlení, takže si to prostě musíme vzít jinde.

    Jsme civilizace, jsme na určitý úrovni, prošli jsme si určitej kus cesty, oni ne. Tak to prostě je, to je holej fakt a my nejsme ti zlí a oškliví, kdo je tam schválně a z čirý zlomyslnosti, aby je mohli vysávat, drží na té nízké úrovni. Jen jsme se dokázali dostat dál a proto si holt vzhledem k vyspělosti naší civilizace můžeme narozdíl od nich dovolit určitý jiný standard.

  19. Kdybych se ted nekoho tady zeptala, co mam na cele, rekl by "Takove.. jakoby ctverecky..", ale nee, to neni od palicky na maso, to je od toho, jak jsem ted jebla hlavou o klavesnici…

    Roveno, ja fakt cumim, napsat tolik nesmyslu behem puldne, to je teda vykon 😀 kazdy prumerne inteligentni clovek by pochopil, ze ananas a banan je priklad, ktery poukazuje na to, ze KAZDA zeme ma svoje vlastni produkty a produkty cizi, z cehoz jsou produkty originalni, ktere jidne nejsou a proto se je vyvazi, s tim, ze u nekterych zemi je toho vic, u nekterych min. Z CR se napriklad vyvazi becherovka, z exotickych zemi exoticke ovoce. Kdybys tohle vazne pochopila, tak nereknes ani slovo o tom, ze ananas nejis. Ale dejme tomu, ze jsi se tech ananasu uz chytla. Produkce ananasu v CR je takova kravina, ze by to snad ani zadneho producenta nenapadlo. Za a by to stalo sileny prachy a za b by to nikdo nekupoval, nejen proto, ze by to bylo drahe, ale i proto, ze normalni clovek si prece nekoupi exoticke ovoce vypestovane v ceskem skleniku.

    A znovu o tech detech.. jezisikriste, uz jsem tady psala, proste jsou ti lidi pozadu, kdysi v Evrope taky pracovali deti, bylo to uplne normalni, takove dite nemelo vubec zadnou cenu, to i krava stala vic, kdyz dite umrelo, no co, bylo mene krku na krmeni a kdyztak se udelalo nove.. ale kdyz umrela krava, to byl vetsinou konec. Stejne tak, jako v arabskych zemich maji jinou mentalitu a proto jim proste nevysvetlite, ze Koran jim proste z nebe nespadl, tak nevysvetlite tem lidem tam, ze prace deti nebo vsechny ty jakze krute procedury jsou spatne.
    A ze jim bereme ejjich zivotni prostor? Hele, nechcete se treba inspirovat Benderem a vyhladit lidstvo? Protoze To, ze ma nekdo vic prostoru a nekdo mene, plati od doby co jsou lide na tehle planete a proste se to uz NEZMENI!

    A vis co, Lumenn.. zase to same, za a, obrizka je i v Azii, a za be, byl to PRIKLAD. A proboha, co ty, jakozto masozrout, co zere furt chipsy a pije kolu, chces kecat o nejake vysoke spotrebe? Uz me vazne vytaci ta tva "zamysleni", ano ano, premyslejte o tom, premyslejte, si myslis, ze lidi co si sedi na zadku a vubec je ani nenapadne ze nekde umiraji deti hlady? Nezijeme v USA kristepane! Se nejdriv podivej na sebe a zamysli se ty sama a az pak nekomu neco kecej, to, ze napises nejakou prevelice super uvahu k zamysleni, si strc nekam, protoze ja ti posledni dobou neverim ani tecku nad I. Menis svoje nazory jakoby ze dne na den, schvalne jak dlouho ti bude trvat, nez se das na vegetarianstvi.. promin, ale tvoje clanky me vazne k zadnemu premysleni nenuti, protoze ja nejsem ta, kdo si porad na neco kolem me stezuje.. jen na to, jaky jsou lidi idioti a to plati momentalne i v tvem pripade..

    Fakt me tu serete lidi, mate jen plnou hubu kecu.. a hlavne zadny zdravy rozum a znalosti..

  20. [29]: a proč se prosím tebe rozčiluješ?:D Já si naopak myslím, že u toho přemýšlení to musí začít, že to, že člověk o něčem přemýšlí a něco ho sere, je krok k tomu, aby s tím něco udělal. Ano, adoptovaný dítě na dálku jsme jako rodina měli mít, ale protožev té nadaci byli všichni neschopní nám vyjít vstříc, tak uběhlo půl roku a kde nic tu nic.
    A na vegetariánství bych se klidně dala, nebýt podvyživená a nemít to maso tak ráda:D
    Ano, chápu, že tě strašně vytáčí že měním své názory poslední dobou hodně často, třeba na to, s kým právě chodím a podobně, ale u zbylých názorů mám dojem, že se naopak vyvíjí a vyvíjí se tím správným směrem. Jestli s tím nesouhlasíš, v pohodě, ale řeči o idiotech si prosím tě nech, to už tu bylo. Holt jsou fakt lidi, kterým není jedno jak to na téhle zemi vypadá a že začínají jen u přemýšlení a planejch keců je prostě začátek. Někdo si řekne "po mě potopa" a někdo chce zase spasit svět, holt každej je nějakej:)

  21. Rovena: zalez

    Lumenn: ale s kym chodis mi je preci jedno 😉 ale rozciluje me ten zbytek, ano, protoze tohle fakt rada nemam. Jak rikam, jsou to dle meho z tvych ust jen plane reci. Nejde o nesouhlas s tvym nazorem (ostatne, jak tak sleduju uz nejaky patek deni na tomhle blogu, rekla bych ze jsem jedna z tech nejekologictejsich osob co sem chodi), ale o nesouhlas s tim, jakym zpusobem to prezentujes. Jasne, ze nejak musis zacit, ale ty mas hrozne sklony vydavat ze sebe jakesi pravdy, i kdyz mas hrozne mezery, to je prave to, co me tak stve a v cem vidim tu idiocii.
    A vis co.. myslim, ze bysme mely uz nekdy konecne zajit na to pivo, me uz nebavi takove veci resit v komentarich 😉

  22. Aha, chybi mi tam jeste veta – "Holt jsou fakt lidi, kterým není jedno jak to na téhle zemi vypadá" – pises to stylem, jako bys byla nejaka osvicena, jakoby snad lidi, kterym na zemi zalezi bylo pet a pul, takovych lidi je strasne moc, a stve me, ze se v tomto smeru citis tak strasne vyjimecne, kdyz nejsi. To je asi vsechno 😉

  23. [34]: já se necítím výjimečně:D Ale bohužel jak se koukám kolem sebe je nás děsně málo, mnohem míň než by nás mělo být;) Hele a o mezerách bych se fakt nebavila, Onni, tvrdit, že za současnou situaci si Afrika může sama je absolutní popření celé historie;) Kdyby těm domorodcům v chýších nikdo necpal naši úžasnou moderní civilizaci, tak doteď žijou tak, jak byli zvyklí po staletí a nikdo nemusí řešit války a hladomory. Ten kdo nejvíc chce spasit svět jsou totiž Evropani, kteří se nacpali úplně všude, v Americe a Austrálii vyhladili a degradovali původní obyvatelstvo, Afriku zotročili a v Asii taky nadělali pěknej bordel, tak není divu, že si teď sypou popel na hlavu;) Není to stěžování, je to prosté konstatování toho, jak to je. To není můj názor, to je fakt:)
    Jo a na to pivo zajdem:P:)

  24. [35]: Ja prece nerikam, ze si za to muze Afrika sama, kde jsem tohle napsala?? Ja jen rikam, ze je to normalni vyvoj, a prave proto, ze se do toho lidi strkaj, i kdyz treba maji dobre umysly, tak ten vyvoj prilis uspechaji a ti "domorodci" si na to nestaci zvykat.. evropani si museli sami sve leky vymyslet, vyvjovym zemim jsou ty leky, ze to tak reknu, servirovany.. V Evrope se preci taky jedny narody vytlacovaly druhymi (i za pohanskych casu), jedni delali otroky z druhych atd. Takze neprekrucuj moje slova, ja mezery fakt nemam 😉

  25. jo a jeste.. (krucinal jsem se asi predavkovala sirupem nebo co:D).. ty rikas ze se necitis vyjimecne, ale na mne to vazne takhle pusobi (a na Alkeou taky, sme to rpave nedavno rozebiraly). A ze to neni stezovani? No vidis, ja to treba taky tak vidim.. protoze, to promin, ale preci jen, neni to tak, ze zatim o tehle problematice pises proste jen clanky na blogu a nic vic? Zkus se na to podivat z tehle strany 😉

  26. [37]: tak to sorry, blbě jsem to asi pochopila;) Hele a s cítěním se výjimečně si myslím můžeme obě založit živnost, protože trpíš tímhle problémem stejně jako já:D Každej beran má patent na rozum, to je prostě přirozená vlastnost:D
    A jasně že píšu články na blogu a píšu je proto, že mi to aktuálně zaplňuje mysl. Chodíme s mamkou třeba na různý přednášky, kde se probírají podobný věci – třeba ta vděčnost. Že nic není samozřejmé a že je vhodné projevit vděčnost za jídlo, oblečení, prostě věci, které bereme jako samozřejmost. Jasně že ten člověk, co to vyrobil se to nikdy nedozví, ale je to jedna příjemná a pozitivní myšlenka vyslaná ven a to co vysíláme se nám vrací;)
    Tenhle článek právě neměl nikoho litovat a zamyšlení taky nemělo být nad chudáčky v zemích třetího světa, ale právě nad tím, jakou mají věci hodnotu a jestli si jich vážíme. Jak napsala Alkea, dokud se něco neposere, tak nikoho nenapadne nad tím přemýšlet. A to je právě hrozně špatně

  27. [40]: Jasně že ten člověk, co to vyrobil se to nikdy nedozví, ale je to jedna příjemná a pozitivní myšlenka vyslaná ven a to co vysíláme se nám vrací;) // Vysvětli mi to prosim nějak logicky. (Jakože to funguje jako elektromagneticky pole nebo co? 😀 To preci nejde.)
    Posledně co jsem vyslala pozitivni myšlenku do světa, tak se mi vratil jeji opak i s urokama:D.

    Jasně, že to na jednu stranu je "hrozně špatné", ale tak už to prostě je. Chválit pekaře za to, že peče housky (a pod.) mi prijde zbytečne i když mužu byt seberaději, že tu housku mam.
    Krom toho, každy normalne uvažujicí člověk se občas zastaví nad hodnotou věcí.

  28. Ale jako jo, chapu članek. I co mi měl asi tak říct. Jen teda ty příklady (v článku) jsou samy o sobě dost nedomyšlene Lum, to se na me nezlob.

  29. [41]: na to abys nekoho drazdila jsem prilis bezvyznamna 😉

    [40]: vis, moje vyjimecnost je preci jen trosku jina, ja si ji nemusim prosazovat 😉
    A neslo mi o chozeni na prednasky, ale o nejake ciny. Snazis se nejak konkretne tu zemi chranit? Treba pomahat v nejaky konkretny zpusob? Zit ekologicky? Nebo pomahat tech chudym lidem? Dty je preco hodne organizaci, ve kterych se clovek muze zapojit, kdyz uz mermomoci chce "spasit svet";)
    Protoze promin, ale k tomu, abych byla vdecna za to co mam, ja teda na zadne prednasky chodit nemusim 😉

    a jen tak mimochodem, clanek jsem pochopila opravdu spravne, pokud jste si nevsimli meho prvniho komentare, nasledne veci byly uz reakci na diskuzi 😉

  30. [41]: melo byt "jses", ale to asi vsem doslo 😉

    jeste k Alkee.. myslim, ze posledni vetou to vyjadrila spravne.. Lumenn nekde napsala, ze kolem sebe moc lidi, co je to zajima nema.. tak asi kolem sebe nema asi ani moc lidi, co nad cenou premysleji a co jsou vdecni.. no, mozna to bude spis tim, jakym druhem lidi se Lumenn obklopuje, jinak fakt nevim 😉

  31. [44]: stačily výsledky té ekologické kalkulačky, byla jsem na tom o dost líp než většina návštěvníků blogu:D A furt mi necpi nějakou ekologii (ne že bychom se o ekologický život a pomoc přírodě doma nesnažili) o té ten článek fakt nebyl:D Ježiš taky nepotřebuju chodit na přednášky abych si uvědomila hodnotu věcí, ale protože jsme na té přednášce byli tak jsem o tom napsala článek:D Onni, prosímtě nerozebírej všecko tak strašně dopodrobna, občas se v té záplavě slov ztratí jakákoli myšlenka:) Mé poslední důležité slovo bylo řečeno v komentáři číslo 17 a od té doby už je to jen tlachání. Kokodák vespolek:D

  32. [51]: jenomze ja ted nemluvim jenom o to clanku, ale celkove o te tvoji "promene".. proste ti to neverim a myslim, ze te to za chvili prejde.. ale tak to je jedno.. a ten kurnik se tedy netykal tebe, ale jinych lidi, s tebou si psat, at uz o cemkoli a jakkoli, mi nevadi 😉

    s Huntmasterem samozrejme taky, aby se necitil menecenny 😀

  33. onni, mám pocit, že tvoje rozčilení bylo i kvůli mému komentu, to já jsme první napsala o těch hladových Afričanech. Ty tady sice nadáváš, že máme mezery a nic nevíme a že oni jsou pozadu a proto hladoví, ale asi netušíš, že v 15. st., než do Afriky přišli evropští kolonizátoři, tak tam měli docela vyspělé říše a skoro žádné hladomory. Já jsem psala, že tam hladoví mj. proto, že v Evropě se dotuje nadvýroba a jejich výrobky tak nejsou konkurenceschopné, a za tím si stojím. Navíc jsou tam od konce kolonialismu mizerné vlády a mizerná ekonomická situace s inflací 1000%, takže si musejí půjčovat od MMF výměnou za to, že budou pěstovat výnosné plodiny jako je káva, a navíc jsou tam pořád války a boje, takže zemědělství v rozkladu. To není tím, že jsou pozadu, oni už na úrovni byli (v porovnání s tehdejším světem), ale teď v globálním světě ovládaným USA a Evropským trhem, prostě nestíhají. Samozřejmě s tebou souhlasím, že lékem na to není dovážet jim naše potraviny (taková pomoc zlikviduje i ty zbytky jejich zemědělství), ale pomoc s rozběhnutím jejich vlastních projektů + projekty typu FairTrade atd.

  34. jeje tady to vypada na zajimavou diskuzi koukam, ale dnes se zapojovat nebudu pac me boli hlava a nechce se mi to vsechno cist, aspon ne ted…a aspon mala poznamka k clanku, konkretne k CD-s tim, ze se veci zdrazujou jsem ochotna se smirit, pokud se zaroven zlepsuje i kvalita a uroven, ale za to, co predvadijou cesky drahy se mi fakt tolik platit nechce…nerikam, ze potrebuju cestovat nejakyma luxusnima vlakama, spokojila bych se se soucasnym stavem (i kdyz se zachodama by mohli neco udelat, ale to je taky hazeni perel svinim, jelikoz lidi jsou opravdu prasata), kdyby aspon jezdily na cas! protoze mi prijde, ze platim vic za cekani nez za cestovani a kdyz uz teda se vlaku dockam, je vetsinou narvanej tak, ze opet stojim…zadna slast..cena proste neodpovida kvalite… mozna nekdo namitne, ze kdybysme platili este vic, kvalita by se zlepsila, ale to je podle me blbost, proste uz su z  toho cestovani otravena :P:D

  35. [53]: K tomu radši nic říkat nebudu, protože nejsem lhář:D A protestuji:D proti tahání psychologických posudků z mé hlavy;).
    Tenhle týden je pro mě opravdu slabý.

    [54]:
    To se dá. Je jasné, že vyspělejší státy se budou "vozit" po "zaostalých". Slovo zaostalých států jako třeba Čadu nemá žádnou hodnotu pro Ameriku nebo Evropu. Tyto státy buďto mohou dělat to, co jim vyspělejší státy řeknou nebo si dál žít podle svého. Já bych taky radši pracoval, protože bych měl alspoň něco, protože takový africký zemědělec nemá šanci s něčím prorazit, chybí mu vzdělání, Africe chybí vzdělání, bohužel.

  36. Pamatuji si na jednu exkurzy do Jaroměře, centra pro opuštěná zvířata, to bylo ještě v šesté třídě, kdy nám takový starší pán vysvětloval, že když každý den sníme jablko z Argentiny (nevím zda to bylo z Argentiny ale to je jedno) za celý náš život bude muset kvůli nám přijet kamion… hrozná představa

    Ale bohužel ani já se nevyhnu nakupování u Vietnamců… cena je cena.

  37. [53]: já vim:D A nevím proč ti to přijde jako proměna nebo něco co mě přejde, já se nijak neproměnila, jsem furt stejnej blázen jako vždycky, jen víc přemýšlím o věcech, který mě dřív nenapadaly a taky o tom pak píšu:) Nemám pocit, že bych se nějak změnila, snad jen jsem víc v pohodě a míň řeším kraviny, míň se nad věcma rozčiluju a snažím se žít zdravěji, což mi prospívá na těle i na duši, takže já jsem v pohodě:)

  38. [54]: No, az na to, ze ty casti Afriky, ktere byly tehdy vyspele, se maji dobre i ted, stejne jako si ani kdysi vyplenena Amerika ci Australie na nizkou zivotni uroven stezovat nemuze 😉
    A pokud jde o tu cast, ktera se dobre nema, tam jde prave o ten vyvoj a klicem je vzdelavani, takovy chlapec z chatrce vetsinou ani nevi, ze existuji blondaci (moje znama byla kdysi v RPA, tedy zemi dosti vyspelou a jakozto dlouhovlasa blondynka tam byla velkou senzaci) tak jak muze vedet neco o nadvyrobe? A jen tak mimochodem, ty vlady tvori mezi jinymi i sami puvodni obyvatele 😉 Clovek clovekovi vlkem..

    Proste se shodneme na tom, ze nejdulezitejsi v tomto smeru je vzdelani, ne nejake zamysleni se nad vlastnim stylem zivota, nejakym ekologickym hektarem, ci co to bylo, ci jakousi vdecnosti za to co mame, prani clanku a premysleni a kdovi co jeste. To je tem lidem na nic. Proto, kdybych uz mela do neceho investovat, tak treba do organizaci jako je ta Leily Abbasove, ktere zrizuji v zemich tretiho sveta skoly. Dej clovekovi rybu, nakrmis ho na den. Nauc ho ryby lovit, nakrmis ho na cely zivot. O tom to presne je.

    [58]: jako promena mi to prijde proto, ze do doby co tenhle blog sleduju, pozoruju jak dokazes menit sve nazory ze dne na den, a to v ruznych kategoriich. A ta doba je asi rok a neco, coz je na meneni nazoru doba dost rychla. Pro me vypada vyvoj trochu jinak 😉 Jiste, bud si v pohode, proc bys nemela byt, ale jak rikam, ja ti to neverim 😉

  39. [59]: a mohla bys být konkrétní? Protože takhle žvanit (jéé ty ses změniiil) umím taky, ale dokázat to je něco jiného;) A Onni, nezlob se na mě, ale tobě dokazovat, že se cítím šťastná jak už dlouho ne, fakt nemusím;)

  40. [60]: vidis, ted se rozcilujes zas ty 😀 konkretni bych byt mohla, ale to bych musela projizdet cely tvuj blog, hledat clanky, ale reknu ti jen treba priklad u gotiky, neni to tak davno, cos tvrdila jablko, ted tvrdis hrusky 😉 a nemusis mi nic dokazovat, o to se te tady prece nikdo neprosi, ja jsem nerekla, ze ti nevrim ze jsi v pohode a stastna, ale ze neverim tem projevum a nekterym tvym slovum 😉 clovek muze byt stastny z mnoha duvodu, nemusi se menit, a mam pocit, ze ty si prave to svoje stesti na tech zmenach zakladas a proto ze jsou tak nahle, je i cele to stesti nahle a pomijive 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.