Pár rad pro „hubeňoury“

Když zadáte do vyhledavače na internetu heslo „hubnutí“ vyjede vám sto padesát milionů odkazů, všemožné reklamy na různé přípravky (zhubněte snadno a rychle bez diet a cvičení!), přístroje (jen deset minut denně vám zformuje postavu!) nebo užitečné rady (nejezte tučná a smažená jídla).
Pro lidi s nadváhou (a někdy jen nespokojené brblaly, kterým se nelíbí jejich roztomilý špíček na břiše) je prostě nespočet cest, jak přebytečná kila sundat.
Ale většinou se zapomíná na nás, kteří těch kil moc nemáme. Místo špeků na nás chřestí kosti a čelíme otázkám „ty máš anorexii?“ a „nedržíš nějakou dietu?“ nebo hůř „nejsi nemocný/á?“. My naopak po krásných zaoblených tvarech toužíme a potřebujeme kila nabrat. Pro nás ale zázračné přípravky, speciální diety a zázračné přístroje neexistují. Občas si sama říkám, že vydávat energii je TAK snadné, ale nabírat ji do sebe hraničí s nemožným.
A tak nezbývá, než zkoušet „babské rady“ a snažit se sehnat kila a kalorie, co to dá. Pár z těchto rad jsem vyzkoušela a dokonce i zabraly, takže se můžete zkusit inspirovat. A je-li zde někdo, kdo už patřil mezi kostlivce a tyčky a podařilo se mu tohoto nezáviděníhodného stavu zbavit, nechť se o své rady podělí.

Pár Lúmennčiných vyzkoušených rad jak přibrat?
Polévka je grunt…
Před obeděm, na večeři, ale klidně i k snídani jezte polévky. Ale žádné pytlíkovky nebo nedej bože instatní „zalej vodou a máš břečku!“. Polévku jedině vydatnou a domácí, nejlépe vývar (hovězí, vepřový, kuřecí) nebo jinou hustou polévku (gulášová, zelná, česneková, zeleninová…).
Polévka má dvě výhody. Za prvé před hlavním jídlem „zahřeje“ trávení a lépe se pak zpracovává přijatá strava a za druhé ačkoli je vydatná, plná výživ i kalorií, nezaplní žaludek, protože je z velké části jen z vody, a tak jsme krátce po polévce připraveni k další konzumaci.
Jez 24 hodin denně, 7 dní v týdnu
Tahle rada se mi opravdu osvědčila a právě po její aplikaci šla moje váha nejvíc nahoru. My hubeňouři, zvlášť když nám jídlo zrona nešmakuje, máme často scvrklý žaludek, do kterého se nic nevejde. Budiž nám ale útěchou, že žaludeční stěna je pružná a tak se tenhle „váček na papání“ dá roztahovat skoro až do aleluja.
Zvětšení objemu žaludku a tedy častějšího pocitu hladu a také většího množství zkonzumovaného jídla docílíme tzv. žravou neboli bodovou dietou = sežeru na co přijdu, co uvidím, to zbodnu.
V praxi to vypadá následovně – mějte u sebe vždy kus žvance. Nemusí to být vždy oběd o pěti chodech, stačí cokoli. Snažte se, abyste každou hodinu pozřeli alespoň něco malého. Důležité je ale důsledně dodržovat maximálně hodinový (v případě nouze jako je porada v práci nebo cesta autem se přežije i dvouhodinový) interval mezi jídly. Jídlem je v tomto případě cokoli – sladká tyčinka, jablko nebo jiné ovoce, jogurt, přesnídávka, tatranka, nějaké chipsy, rohlík… prostě cokoli, co musíte konzumovat aspoň pár minut (takže žádný bonbón! No…pokud jich tedy nebude celý sáček).
V době spánku samozřejmě tento dietní režim dodržovat nemusíte;)
A mimo tzv. „přesnídávky“ je samozřejmě důležité zařadit do jídelníčku alespoň 3 hlavní jídla.
Hobití strava
Hobiti by se měli stát vzorem pro všechny, kdo přibývají na váze. Inu, byli to mistři v zakulacování postav! Jejich největším přínosem pro přibírací diety je ale bezpochyby zdvojení hlavního jídla, nejlépe večeře.
Hodně lidí má pocit, že když si v 6 hodin dá večeři, jídlo pro něj pro dnešní den končí a až do doby, kdy jdou spát, už nic nepozřou. Což je u člověka, co jde spát kolem jedenácté trestuhodná nedbalost – pět hodin bez hlavního jídla! I malé přesnídávky jsou v tomto případě zcela neadekvátní náhražkou.
Proto máme naštěstí hobity, kteří vymysleli tzv. druhou večeři. Kolem šesté se napucneme něčeho dobrého, jak jsme zvyklí. O dvě až tři hodinky později opět použijeme kuchyň a jako bychom ještě nevečeřeli, sníme druhý pokrm. Dvě večeře = dvojnásobek jídla = dvojnásobek váhy, kterou můžeme přibrat.
Hobiti ve své moudrosti zdvojovali všechna hlavní jídla – tedy i snídani a oběd, pokud chcete jít v jejich šlépějích, jenom dobře, ale večeře bude pro našeúčely bohatě stačit;)
Na čerstvém vzduchu vyhládne
Tohle pořekadlo si jistě pamatujeme všichni z dětství. Běhání po hřišti – to byl ten nejlepší recept, jak pak zdlábit celou večeři a ještě si přidat. Vzpomeňme si na dětství i dnes a shánějme kila skrz pohyb – jakkoli se to zdá podivné. Hýbat se rová přibírat.
Musíme ale pečlivě dodržovat zásady, kterými se naši tlustější přátelé zaobírat nemusí. Zatímco oni mohou běhat, skákat, plavat a sportovat až do padnutí, my nikoli. Únava musí být vždy jen do zdravé míry – tedy žádné vyplivnuté plíce a roztřesené nohy! Unavujte se jen tak, abyste byli lehce namožení a velmi hladoví. Pak nastupuje druhá poučka – zásada dvou jídel. Nejdříve se lehce najezte přímo tam, kde se hýbete (šatna tělocvičny nebo bazénu, park, les, zahrada…) a pak teprve vyražte domů, nejlépe svižným krokem. Garantuji, že to něco malého k zakousnutí jen polechtá váš žaludek a vy se budete těšit na domácí baštu.
Toto jsou tedy obsáhlejší a delší rady, na které jsem si pro dnešek vzpomněla. Teď ještě pár důležitých, které by většina z nás měla znát, ale co kdyby;) Takže:
Vždycky snídej!
(protože jinak tvé hladové tělo už od rána žere těžce vydobyté špeky)
Pij po jídle, můžeš při něm, ale nikdy nesmíš před ním!
(tekutina tě na nějakou dobu zasytí a zažene hlad, proto se snaž před hlavním jídlem i při něm pít co nejméně, aby sis zbytečně nezaplňoval žaludek „prázdnými kaloriemi“)
Jez hned, když dostaneš hlad či chuť!
(neodkládej nikdy svou žravou náladu. Hlad i chuť se sice během času zvětšují, ale místo v žaludku ti nenaroste. Čím dříve hlad ukojíš, tím dříve ho opět dostaneš a tedy tím více toho sníš)
A hlavně: Jez s láskou, chutí a co nejčastěji:) Jídlo je cesta ke zdravé a krásné postavě:)
Hodně štěstí, sil a chutí přeje Lúmennka
PS: A pokud přece jen někdo trochu smutní a říká si, že je tlustý a moje rady jsou mu tím pádem na pendrek, ať odhodí smutek v dál a přečte si článeček od Finna, který se v něm věnuje právě opačnému problému než mám já. Recept na hubnutí přímo od kočičáka tedy čtěte zde

13 komentáře “Pár rad pro „hubeňoury“

  1. Pěkný přehledný článek. Pravda je, že některé z těchto rad by měli dodržovat nejen ti, co se snaží přibrat pochopitelně 🙂 A taky je fajn, že tady na tomhle vašem blogu najdeme obě strany mince.
    Tak ještě jednou hodně štěstí a vám oboum 🙂

  2. Kurec já z toho dostala hlad 😀 nutno dodat že mamka si během spánku také dává přestávku na svačinu. Není nad noční plenění ledničky 😀

  3. jak ti to vysvětlit, abys mě chápala 😀 jim každé dvě hodiny (věř mi, nikdo z mých spolužáků nemá s sebou 3 svačiny, a plus k tomu nechodí na obědy), hned, co se najím asi za hodinu dostanu opět hlad. Piju skoro pořád, totiž můj organismus funguje jak má (podle znalců máme do sebe nalít cca 2 litry denně). Nestravuju se dietní ani BIO výživou. Nejsem vegetarián (pochutnám si na domácím vepřovém, i když není snadno k dostání), a jim všechno kromě rejže, která mi z nějakýho důvodu absolutně nechutná. Ani mléko nepiju odtučněné (i když stejně do něj cpou mnoho dietních s*aček). A výsledek? Nepřiberu ani kilo! Dříve mě to štvalo, teď jsem ráda. Opravdu jsem ráda, že můj organismus funguje jak má, a nemám žádné zdravotnické problémy. Možná jsem hubená (někdo tomu říká vychrtlá, někdo si to plete s anorexií) ale radši budu taková jaká jsem, než to dotáhnout do nějakýho maléru (např obezita apod).

  4. ach jo, sice jsem štíhlá, ale řídit se budu radši finnovým návodem… Mám s postavou jediný problém- jsem "špekatá hubená", prostě atrofovaná. A vím že jediným řešením je sport, ale bože, mě to tak strašně nebaví 🙁

  5. Taky jsem vždycky byla ta, co se může převlékat za špejlí, což už ale tolik neplatí. Na přibrání mi pomohly samé špatné věci – stres, výkyvy v jídle (jednou se nacpu k prasknutí, před výplatou týden o chlebu), nedostatek pohybu a málo spánku. Čím méně jím, tím více si tělo ukládá. Ale to rozhodně nikomu nedoporučuji!

  6. Jj, tím bych  se měl řídit:), jelikož jsou moje stravovací návyky hrozivé. Zkrátka nemám jídlo rád, proto nejdu od rozečtené knihy nebo rozposlouchané písničky na večeři, a někdy se večeří ani nechci zdržovat. A jídlo v poslední době spojuji s jinou činností, např. vana + večeře, snídaně + příprava do školy, svačina + počítač, expert na zdravou výživu by mě asi zabil:D

  7. [4]: nemusíš nic vysvětlovat, chápu úplně přesně:D Taky mám tzv. "vysírací" organismus a jídlo musím sníst x-krát víc než ostatní lidi, aby se to na mě vůbec projevilo. Maximálně můžeš zkusit vyšetření na štítnou žlázu a pokud je (stejně jako ta moje:/) v pořádku, pak nezbývá než popřát hodně štěstí v boji s blbečky, co nechápou, že my, co jsme hubení, nejsme vždy na dietě:)

  8. Jít ráno bez snídaně si opravdu neumím představit. Sice mě trochu překvapilo, že by se nemělo pít před jídlem, ale po dočtení myšlenky jsem se jen usmála, je to logické 🙂 Zlatí hobiti, ti měli rozum :))
    Určitě něco z toho vyzkouším a budu doufat 😉

  9. to jsou hezký rady Lumenn, ale někomu s rychlo metabolismem sotva pomůže že se bude cpát do prasknutí.. ale minimálně dvě přibraná a okamžitě neshozená kila vám může zaručit sunar, třeba ke snídani místo méka..

  10. Zdravím, snad abych se také podělila se svou zkušeností. Taky jsem si říkala, že by se mi hodilo víc se zakulatit, "obvinění" z anorexie poslouchávám často. Z toho důvodu jsem začla mnohem více jíst, především kopy sladkostí. Nepřibrala jsem nic, ale zato jsem onemocněla extrémními ekzémy, kvuli kterým jsem musela začít držet dietu – žádný jednoduchý cukr, žádná bílá mouka = tedy žádné sladkosti a pečivo. Tuto dietu držím asi čtvrtý měsíc, na začátku jsem trochu zhubla a teď, světe div se, začínám přibírat! Uvědomte si, že přes zanesená střeva je těžké něco vstřebávat – některým hubeňourům může paradoxně pomoci zdravější strava a očistná kůra. Toť má zkušenost 🙂

  11. Neřeš svoje tělo a ber ho takové, jaké je, jinak ti onemocní – to je zase moje filozofie 🙂 . Velice dlouho jsem vážila 47 kilo, ale před nedávnem jsem se vážila a navážila 56 🙂 . Tělo si to zařídí samo, když si přestanete dělat těžkou hlavu 🙂 .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.