Blogerovo zamyšlení

Mám za sebou už skoro čtyři roky blogování a musím říct, že za tu dobu jsem se naučila hodně. A nemyslím tím umět správně naformátovat vzhled stránky nebo zvolit vhodné záhlaví. Hodně mě toho naučil celý internet – lidé se tu totiž chovají dost odlišně od reálu a ať chci nebo ne, řadím se do stejného proudu a sama dělám obdobné chyby. V souvislosti s tím, že v práci poslouchám rádio a pořád se tam mluví o kyberšikaně a taky v souvislosti s jedním komentářem jsem začala přemýšlet nad tím, kde se vlastně skrývá naše „pravé já“, když přispíváme na internet.
Kam ho strčili ti, co nadávají v diskuzích a posílají do blázince, do prdele nebo i někam dál lidi, s nimiž se nikdy nesetkali. A nebo právě tohle je ta pravá podstata nás lidí, pánů tvorstva, kterou dovedně skrýváme za maskou civilizovanosti?

Máme tu tedy dva extrémy – člověka, co sám sebou v reálném životě být nemůže a tak se projevuje jen na internetu a člověka, který sám sebou je pořád a natolik ho to nudí, že se přetvařuje on-line.
Ale mezi tím máme bezpočet charakteristik, kde ve vyváženém středu leží člověk bez jakýchkoli masek – jak těch internetových, tak i těch běžných. A okolo ideálu a extrému ležíme my všichni – lidé s pár maskami, ale jinak docela sví, lidé, co se občas nemůžeme v reálu chovat tak, jak bychom chtěli a tak si to užijeme ve virtuálním světě. A někde tam jsme i my všichni blogeři, co píšeme články ze života, úvahy či povídky a možná si cele neuvědomujeme, kolik nás samých vkládáme do všech těch slov. Protože, ruku na srdce, nakolik sami sebou jsme na blogu? Kolik bariér před námi stojí, abychom mohli opravdu napsat kdo jsme?
Tohle není deníček skrytý pod polštářem, tohle je hotová kniha hostů, kterou si na stolku v hale může přečíst kdokoli. Pochybuji, že do veřejně přístupného sešitu byste psali vaše nejniternější pocity. Koneckonců i věci více povrchní, jako hádka s rodiči nebo stížnosti na učitelku, jsou už dost nebezpečné – přece jen, internet je přístupný všem a ani anonymita nezajistí, že zůstanete nepoznání člověkem přímo z vašeho života.
Pak nastupují různí chytráci, kteří vás znají osobně a možná nemají tak úplně v lásce a začnou
vám vyčítat, že tohle a tamto bylo jinak a že ve skutečnosti jste úplně jiní. Jsme tedy pokrytci? Zbabělci? A nebo jen vytrháváme nesourodé kapitoly z deníku našeho života a – laskavý čtenáři, mysli si co chceš? Jsou přece jen nálady, o něž se nechceme dělit a pocity, za něž se stydíme i před nejlepšími přáteli. Jsou slova, která raději nikdy nevyřkneme a tajemství, která uslyší jen slzami promáčený polštář. Některé z těchto věcí jsou zásadní pro utváření mozaiky naší osobnosti a života obecně a přesto se o ně nemůžeme…nechceme podělit.
Přesto ale nemám pocit, že bych já sama nebo vy, mí blogoví přátelé, chtěla vypadat na blogu jinak, než jaká jsem ve skutečnosti. Chybí tu některé zážitky, na něž jsem neměla čas nebo chuť sem napsat, není tu každá dobrá ani každá špatná nálada, ne vše, nad čím jsem v reále přemýšlela jsem zvěčnila do písmenek, ale snažím se nic neměnit, nepřikrášlovat ani nezdrsňovat, píšu jako já a chovám se jako já, protože jsem to já.
Nevím ani jaké mám nasazené masky. I když ano, občas některá z nich spadne a když ji sbírám, lepím a nasazuji zpátky, pochopím ji a uvědomím si, že ji mám. Možná jste některé z nich zahlédli mezi sprškou slov a písmenek – drsňačka, která všechno vydrží, všechno přežije, víc chlap než slečna, prase, rozhodnost sama; citlivý romantický snílek v černém, bledá básnířka s jizvami na rukách, ztělesněná melancholie s cigaretou; ztřeštěný blázen, co tančí v supermarketu a zpívá si, když má radost, pláče a řve když je mu smutno…ale jak to čtu, jsou to vůbec masky? Nejsou to všechno jen role jediného herce, jen charaktery z jediné hry? Která ze všech těch masek je má pravá tvář – že by všechny?
Občas si dokonce říkám, že vidíte dokonce ještě víc, než lidé z mého okolí. Protože mezi slovy a gesty se myšlenka ztratí snadno, ale tady v písmenkách se dá snadno číst mezi řádky a občas chápat mnohem širší souvislosti. Myslím, že ten, kdo by si dal tu práci a přečetl si celý blog od prvního článku až po dnešek, všechny ty stovky a stovky mých zveřejněných myšlenek, poskládá si před sebou docela plastický obraz mojí duše.
My všichni blogeři jsme tak trošku pokrytci. Ale jen pro ty, kdo neumí číst i jiné věci než slova. Pro ty, kdo nechtějí chápat víc. Často se vymlouváme, že nikdo nemá právo mít jakýkoli názor na nás, přece jen, nezná nás, zná jen slova z blogu, tu a tam fotku a nějakou tu myšlenku do slov vepsanou. Ale je opravdu tak snadné stát se někým jiným jen za pomoci zápisů a článků? Je opravdu tak těžké odhalit podstatu člověka z toho, co vytvoří a nazve „svým blogem“?
Možná všichni odhalujeme více, než si vůbec umíme představit. A pak jednoho dne nám to dojde a všechno to označíme a smažeme, odkrytí, nazí a otevření celému světu. Zděšeni se podíváme do zrcadla, kde se místo odrazu chvěje naše nahá duše a my se zalekneme.
Hodně blogerů mizí z internetového světa, protože už toho mají po krk, nestíhají psát nebo už je to nebaví, ale další obrovské procento odchází právě proto, že už toho na sebe řekli příliš. Pak se objeví ti opravdoví lidé, kteří se neskrývají za přezdívkou, ale mají tváře, jména a denně je vídají ve škole, na ulici, v práci, doma a tihle lidé se začtou a seznají, že v téhle větě je jim spíláno a v té další si pro ně autor blogu rve srdce z těla. Anonymita se sloupne jako další z masek a v reálném životě se začínají bořit vztahy a dosud pevná země se chvěje.
A možná ani není třeba aby přišel někdo z přátel a blízkých. Možná stačí jen otevřít archiv a přečíst si řádky napsané před pár měsíci nebo lety. Odhalit, co se tehdy dělo v mé duši a zaleknout se toho, jak dalece je to otevřené a upřímné.
Chceme být upřímní? A ke komu – k sobě, k přátelům či k virtuálním lidem v maskách? A můžeme vůbec být upřímní ke všem z výše jmenovaných?
Mám dojem, že se do toho už pomalu zabředávám a kontrolka kdesi v mé hlavě hlásí varovné „podstata problému nenalezena“. Myšlenka ale byla vyřčena, duši se ulevilo a vy máte alespoň podnět pro zamyšlení.