M.Zusak: Zlodějka knih

Markus Zusak – Zlodějka knih
Nakladatelství: Argo
Počet stran: 526
Rok vydání: 2009 (česky), 2007 (originál)
Ani nevím, jakou to webovou stránku jsem otevřela, když na mě vykoukl podivný přebal knihy a já zaujatě četla obsah. Každopádně jsem po přečtení anotace nezaváhala a vydala se na lov do knihovny. Dlouho mi knížka ležela u postele, než jsem se k ní odhodlala – a pak jsem ji už nepustila, dokud nedošustila poslední stránka.
Zlodějka knih od australského autora se prý stala bestsellerem. A já se nedivím. Poutavé vyprávění spojuje vnímání světa dětskýma očima s nebývalou krutostí druhé světové války a do toho všeho zapojuje Smrt jako vypravěče. Tenhle koktejl vás prostě musí chytit.

Hlavní hrdinkou knihy není její vypravěčka – tedy kmotřička Smrt, ale dívka, která Smrt zaujme natolik, že se rozhodne vyprávět čtenářům její příběh. Její jméno je Liesel Memingerová a na počátku příběhu je jí devět let. Její devítileté oči jsou nuceny sledovat smrt jejího bratříčka a vzápětí i vlastní matku, jak pomalu mizí v dálce. Kvůli tomu, že je rodina chudá a trpí nacistickou perzekucí, měla se Liesel na počátku druhé světové války se svým bratrem Wernerem vydat k pěstounské rodině Hubermannových.
Když bráška po cestě podlehne vleklé nemoci, zůstane Liesel v malém domě Hubermannových zcela sama, zlomená ztrátou rodiny i tím, že zaostává ve škole za ostatními dětmi – neumí pořádně číst a psát.
Z pekla osamění ji ale vytrhne její adoptivní otec Hans a časem vzpomínka na vlastní rodinu začne blednout a Liesel se sžije s Hubermannovými i celou Himmelstrasse, ulicí, která se stala jejím novým domovem. Tím však příběh teprve začíná.
Nechci vám prozrazovat celý děj, protože právě v něm je nebývalé kouzlo knihy. Autor lstivě odhaluje střípky děje dopředu, aby k nim pak klikatými cestičkami barvitého vyprávění čtenáře dovedl a napínal ho až do samého konce. Smrt tančí na ostří své kosy a vypráví se zanícením, mluví o barvách i pocitech, zatímco nosí duše do nebe a z povzdálí sleduje osud malé Liesel, dívky, která krade knihy a jíž život ukradne vše, co milovala.
Dovolím si citovat, abyste měli představu naprosto originálního a velmi vtahujícího autorova stylu:
Chtěla jsem toho zlodějce knih tolik říct; o kráse a o krutosti. Ale copak jsem jí o tom mohla říct něco, co už sama nevěděla? Chtěla jsem jí objasnit, jak neustále přeceňuji a podceňuji lidské plemeno – že jen vzácně je dokážu prostě ocenit. Chtěla jsem se jí zeptat, jak může tatáž věc být hnusná i nádherná zároveň, a slova té věci zatracující i skvělá.
Nic z toho jsem ale nevypustila z úst.
Dokázala jsem se jen k Liesel Memingerové otočit a říct jí tu jedinou pravdu, kterou jsem si opravdu jista. Řekla jsem ji zlodějce knih, a teď ji říkám i vám.
POSLEDNÍ VZKAZ OD VAŠÍ VYPRAVĚČKY: Lidi mě děsí.

Po přečtení knihy v nočním brněnském rozjezdu jsem zůstala tiše sedět se slzami v očích a koukala jsem do prázdna. Takhle se u mě pozná opravdu skvělá kniha – že doznívá ještě dlouho po přečtení. A Zlodějka knih taková určitě je.
Knihu doporučuji všem, kteří jsou fascinováni tématy druhé světové války, ale touží po originálním, neočteném zpracování. Všem, co se dívají na svět dětskýma očima a rádi hýčkají slova na stránkách knih. Všem, co chtějí silný příběh popsaný kouzelnými slovy.

+ silný příběh, čtivě napsané, sympatičtí hrdinové
místy trochu zdlouhavé a květnaté

Hodnocení: 9,5/10

5 komentáře “M.Zusak: Zlodějka knih

 1. Konečne som stretla niekoho,kto si to tiež prečítal 😀 Vieš o tom, že to idú sfilmovať?
  Moja najobľúbenejšia kniha zo všetkých- a to som milovník fantasy, lenže táto kniha je iná. Celý ten príbeh je výnimočný.
  Autorov štýl si neviem vynachváliť. Zvyčajne nad úvodmi vzdychám a čakám až sa to rozbehne, ale tu som okamžite spadla do deja a obľúbila si všetkých naokolo.
  Hlavne Smrť bola pre mňa najväčším prekvapením. To,ako mi vyzradil všetko, čo sa vlastne išlo diať- a ja som to aj tak nedokázala odložiť.
  Na konci som plakala ako malá. Dovtedy ma žiadna iná kniha nerozrevala.
  Proste nádhera! Odporúčam prečítať. Oplatí sa to:)

 2. Na túto knihu sa odhodlávam už dlhšiu dobu, no odrádza ma fakt, že ju mám len v elektronickej podobe. Musím ju dať do čítačky a z tej čítam dosť nerada, kniha je skrátka kniha 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.