K.T.Lewandovski: Návrat Kočkodlaka a Kočkodlakova mise

Konrad T. Lewandovski – Návrat Kočkodlaka
Nakladatelství: Laser
Počet stran: 224
Rok vydání: 1992 (polský originál), 2003 (česky)
Konrad T. Lewandovski – Kočkodlakova mise
Nakladatelství: Laser
Počet stran: 209
Rok vydání: 2003 (polský originál), 2003 (česky)
Obě knihy jsem pokořila ve velmi krátkém časovém rozestupu a vzhledem k tomu, že obě mají stejného hrdinu (no, i když ne tak docela:)) a stejného autora, jsem neviděla důvod proč je rozdělovat do dvou článků. Opět se podíváme do světa kočkodlaka Xina a opět budeme muset zachraňovat nejprve království a pak rovnou celý svět.

Druhá část tetralogie o Xinovi, Návrat Kočkodlaka, je ve skutečnosti dílem posledním, ale knihy vycházely chronologicky, jak je autor psal a tak je v tom trošku maglajz. Tato kniha je vůbec celá zmatená, protože v originále se vůbec nejmenuje tak hloupě, vzhledem k tomu, že se v ní žádný kočkodlak nevrátí, ale Růžoočka, podle hlavní hrdinky, která nás knihou provází.
Růžoočka je striga, kterou Xin a jeho žena Hanti adoptovali a pokusili se z ní udělat lidskou bytost. Ona nakonec proměnu v bestii ovládla a nastoupili na místo svého ztraceného adoptivního otce – stala se velitelkou hradní stráže krále Redrena. To s sebou nese mnoho povinností a v neposlední řadě i vyšetřování podivného případu v nedalekém městě, kde mrtví vstávají z hrobů a škodí lidem. Že se z toho vyklube něco mnohem horšího zjistí Růžoočka až v průběhu vyšetřování, kdy jí jde parádně o kejhák. Za pomoci zdatného mladíka a přátelského obřího hada ale nakonec dokáže zjistit, kdo proti ní stojí a dokonce jej i porazit. I kdyby kvůli tomu měl zemřít jeden z jejiích nejbližších…
Ve třetí knize se dějově vracíme zpět a opět se setkáváme s Xinem, přičemž děj knihy je zasazen někde do poloviny knihy první, která se sestává z volně navazujících povídek. Opět zde Lewandovski nepřekvapí zápletkou – něco strašně malicherného se stalo v nějaké zapadlé díře, dostal se k tomu Xin a ukázalo se, že je to věc ohromných rozměrů. A tady už autor netroškaří, ale na Xinovi rovnou stojí záchrana celého světa. Příběh jako z dračáku a hlavní zlý záporák samozřejmě nalevelený jako prase. Ale co by náš Xin nedokázal! Oplodňuje panny, zachraňuje světy a ještě má kočičí reflexy, no nesežrali byste ho?
Tohle fantasy si nehraje na převratný hrdinský epos. Ale je to nádherné, klasické a místy vtipné sword and sorcery, že si ho prostě za dlouhých zimních večerů musíte přečíst.

+ svižné čtivo, napínavost, vtip
mančkinovství všech hlavních hrdinů, místy předvídatelné

Hodnocení: Návrat Kočkodlaka i Kočkodlakova mise 6/10

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.