Pár filmových tipů

Jakožto „posteloležec“ (to je člověk, co se musí léčit z chřipky a ležet v posteli) jsem za poslední týden zhlédla neuvěřitelných šest filmů, což je pro mě, která zkouknu tři filmy za měsíc (jestli hodně…) opravdový filmový maraton;)
A když už jsem tak pilně zírala na obrazovku počítače (televizi s Finnem vážně nevedem;)), aspoň se s vámi podělím o dojmy ze všech těch „hejblacích obrázků“ a třeba vás naladím, abyste se na některý z nich podívali.

Parfém, příběh vraha
Hrají: Ben Whishaw, Alan Rickman, Dustin Hoffman
Režie: Tom Tykwer
Více informací a recenze na čsfd – tady
Trailer tohoto filmu mi běhal asi měsíc v O2 prodejně den co den na očích a už tehdy jsem si říkala, že to vypadá dobře a měla bych se na něj mrknout. Bohužel příležitost se naskytla až teď, ale musím říct, dobře jsem udělala.
Parfém, příběh vraha je hodně zvláštní film. Hlavní hrdina, Jean-Baptiste, prochází svým životem a jakoby přinášel smůlu všem, kdo jej v životě potkají. Ale Jean-Baptiste není nějaký obyčejný smolař, zchudlý sirotek a koželužský učedník, je to génius, obdařený neobyčejnou vlastností rozeznávat a pamatovat si vůně lépe, než je toho schopen jakýkoli člověk. To jej předurčuje k dráze parfuméře, ale Jean míří ještě výš – chce uchovat ty nejkrásnější vůně, které kdy cítil, na celé věky a stvořit parfém, jaký tu ještě nebyl. Pro jeho vášeň ale nemá každý pochopení a tak začínají umírat první lidé…
Moje hodnocení: Příjemně napínavé, nabité emocemi a mimoto taky dost na zamyšlení, jak moc je jinakost škodlivá a jaká moc se skrývá ve vůni.
Doporučuje 8 z 10 parfuméřů, těm zbylým to trošku smrdělo.
Hvězdný prach
Hrají: Charlie Cox, Claire Danes, Michelle Pffeifer, Robert De Niro, Peter O’Toole
Režie: Matthew Vaughn
Více informací a recenze na čsfd – tady
Tristan je tak trochu balík z vesničky Zeď, kterému nic nevychází – dívka jeho snů, Viktorie, na něj kašle a radši by si chtěla vzít namachrovaného floutka, z práce ho vyhodí, svou matku ani nezná a kromě snění o lepším životě a jiných krajích jeho život nic moc nenaplňuje. Vše se ale změní, když pozve svou vyvolenou na večeři pod noční oblohou a nebem proletí padající hvězda. Tristan Viktorii slíbí, že jí hvězdu donese a pokud tak učiní, ona si jej vezme.
A tak mladík vyráží na cestu za Zeď, na cestu do jiného světa, z kterého pochází jeho matka a do nějž se zřítila i Hvězda.
Jenomže nic není tak jednoduché jak se zdá a Tristan není jediný, kdo Hvězdu hledá. Nastává kolotoč dobrodružství, šílených zápletek a setkání s těmi nejrůznějšími figurkami z království Hromotvrze, místa, které od Anglie odděluje jedna kamenná Zeď. Mimochodem tento příběh původně pochází z pera Neila Gaimana.
Moje hodnocení: Tenhle film se mi horzně líbil, zbožňuju pohádky a Hvězdný prach je opravdu spíše takovou pohádkou, než klasickým fantasy. Kromě dobrodružství a té správné fantastické podívané je nabitý i vtipem a trochou té nefalšované romantiky, takže se je na co dívat;)
Doporučuje 10 z 10 snílků.
Znamení ve zdi
Hrají: Gérald Laroche, Clovis Cornillac
Režie: Eric Valette
Více informací a recenze na čsfd – tady
Až do teď jsem nikdy neviděla žádný francouzský horor, i když francouzské thrilerry (třeba takové Purpurové řeky…) jsou pokud vím dost dobré zboží. A Znamení ve zdi dokazuje, že i s mysteriózními horory si frantíci poradit umí jedna báseň.
Na začátku máme jednu celu, kde jsou zavření čtyři vězni – pošahaný kluk, který sežere, co vidí, ať už to jsou papíry, hodinky nebo jeho malá sestra; transsexuál s prsy jako Pamela Anderson a svaly jako Arnold Schwarzeneger; intelektuál, který už nikdy nechce číst a pak podnikatel, který zpronevěřil nějaké peníze a doufá, že za pár dní bude venku. Ty všechny, krom místa pobytu, spojuje ještě jedna věc – všichni chtějí co nejdříve domů a tak, když najdou ve zdi ukrytý téměř sto let starý deník uprchlého vězně, rozhodnou se ho následovat. Jenomže jejich předchůdce ke svému útěku použil černou magii a naši čtyři známí záhy zjistí, že to nebude až tak snadné a že deník dávno mrtvého mága si s nimi hraje svou vlastní, krutou hru.
Moje hodnocení: Tenhle film jsme s Finnem objevili při náhodném brouzdání internetem a byli jsme velmi příjemně překvapeni. Na to, že celý film se v podstatě odehrává v jediné místnosti a kromě čtyř vězňů se setkáváme jen s pár postavami, je to hodně mrazivá a místy i brutální podívaná. Jako zpestření zimního večera je to ideální.
Doporučuje 6 z 10 černých mágů, ti zbylí už dávno prošli zdí bez teatrálních efektů.
Den, kdy se zastavila země
Hrají: keanu Reeves, Jennifer Connelly, Jon Hamm
Režie: Scott Derickson
Více informací a recenze na čsfd – tady
Moc jsem si neslibovala, dokonce mě krom podívané na Keanu Reevese (no dobře, to byl ten hlavní důvod, proč jsem ten film chtěla vidět:P:D) nic k tomuhle sci-fi netáhlo. Ale dobře jsem udělala, že jsem nakonec stiskla tlačítko play;)
Kromě pěkné podívané na spousty efektů a mimozemských technologií, se mi líbila především ta myšlenka. Lidstvo má být zničeno, protože ničí planetu zemi a prostě se chová tak hnusně, že se Galaktická rada naštve a vyšle na něj mimozemšťana Klaatu, který má definitivně zpečetit ortel téhle Modré planety. Jenomže nic není tak jednoduché a Klaatu záhy pozná, že lidi nejsou jen destruktivní hajzlíci, co zničí na co přijdou, ale mají taky srdce a umí milovat, tvořit a dokonce se možná zvládnou i změnit. Jak se rozhodnout – dát těm destrukcí nabitým bytostem šanci a nebo jejich existenci definitivně ukončit?
Moje hodnocení: Já na sci-fi moc nejsem, ale tenhle film mě nadchnul. je to něco, na co myslím už nějakou dobu – zaslouží si být lidé zničeni a nebo vážně mají v sobě něco, co stojí za to zachovat? Něco dobrého, láskyplného a věčného? A váhání Klaatua by bylo asi i mým váháním s prstem na červeném knoflíku a patrně bychom se oba rozhodli stejně.
Doporučuje 7 z 10 mírumilovných mimozemšťanů, ti ostatní patrně nejsou až tak mírumilovní…
Shrek třetí
Režie: Chris Miller
Více infa a recenze na čsfd – tady
Animované příběhy prostě miluju a i Shrek se stal po prvních dvou dílech mým velkým oblíbencem. Ke trojce jsem se ale ne a ne skoro dva roky dokopat a až teď (konečně!) jsem ji viděla. A trochu mě zklamala, trochu překvapila.
Z bezvadné zápletky se dalo vytřískat asi mnohem víc. Starý král umírá a Shrek se má stát jeho nástupcem – což se mu ale ani v nejmenším nechce. A tak se vydává hledat Fionina bratránka Artieho, který je nejbližším následníkem trůnu. Těhotná Fiona zůstává zatím doma jen s bandou nafrněných princezen a princ Krasoň, jenž byl v minulém díle téměř poražen, chystá triumfální návrat za pomoci všemožných padouchů.
Moje hodnocení: Shrek třetí je vtipný, to ne že ne. Kupodivu nejvíc mě pobavily vtipy překladatelů („Dej sem dítě“ nebo „Shrekaroubek“:D) a nějaké klasické shrekovské srandičky se tam taky najdou. Ale celý film mi přišel víc vážný, než ty předchozí, víc plný moralizování a rodinného života. Měla jsem z toho pocit, že Shrekovi dochází dech a ačkoli jsem se docela zasmála, rozhodně to už nebylo to pravé zelené.
Doporučuje 5 z 10 zlobrů, ti zbývající se od svého příbuzného raději distancují.
Sirotčinec
Hrají: Belén Rueda, Fernando Cayo, Geraldine Chaplin
Režie: Juan Antonio Bayona, ale dělal na tom mnohem známější Guillermo del Toro
Více infa a recenze na čsfd – tady.
Čekala jsem horor, ale dočkala jsem se něčeho mnohem lepšího. Čekala jsem mrazení v zádech a mrtvé děti, ale dostala jsem ještě dojetí, napětí a tajemno navrch.
Laura se po třiceti letech vrací do domu, kde jako malá vyrůstala – do bývalého sirotčince, který opustila v sedmi letech, když ji adoptovali. Spolu s manželem Carlosem a adoptovaným synkem Simonem chtějí dům renovovat a zařídit v něm domov pro postižené děti.
Jenomže Simon se v novém domě začíná chovat trochu zvláštně – už dříve si hrával s neviditelnými kamarády, ale v bývalém sirotčinci si jich našel hned šest a jeden je podivnější než druhý. Malý Thomas je ze všech nejdivnější – na hlavě nosí kápi a prozrazuje Simonovi tajemství, která se měl dozvědět až jako mnohem starší.
Matka s otcem nemají pro Simonovi kamarády pochopení a vše si vysvětlují (nebo se o to aspoň snaží) jeho bujnou fantazií. Jednoho dne ale pohár Simonovi trpělivosti přeteče a on se ztratí.
Laura vše svádí na jeho neviditelné přátele a je přesvědčená, že za jeho zmizením stojí právě oni. Carlos ji považuje za blázna, stejně jako psychotroničku, která se jí snaží pomoci a poodhalí hrůzná tajemství starého sirotčince. Zbylé opony tajemství ale musí odkrýt sama Laura a tak s neviditelnými kamarády začne hrát hru…
Moje hodnocení: Jak jsem už napsala, film naprosto předčil všechno, co jsem od něj čekala. Není to klasický horor, u kterého se potíte strachy, ale mrazení v zádech se u něj bezpochyby dočkáte. Než duchové spíše děsí události, co se staly před třiceti lety a rozuzlení, jež je méně fantastické, než by hororový divák čekal, vás rozhodně přikove do židle.
Doporučuje 9 z 10 duchů, ten poslední se šel radši koukat na Ty druhé.

25 komentáře “Pár filmových tipů

 1. Shreka jsem viděla :o) bylo to super. Den, kdy se zastavila země se mitaké moc líbil. Mám ráda sci-fi a tohle se mi moc líbilo. Ta myšlenka o tom jak se chováme k Zemi byla také dobrá. Moc fajn film …vřele doporučuji :o)

 2. Poslední dobou se skoro na žádné filmy nedívám, pokud zrovna nejdou v televizi. Hvězdný prach jsem zkoukla, protože jsem ho přečetla jako knížku a ta se mi moc líbila. Strašně mě zajímalo, jak zfilmovali všechny ty zajímavě popsané bytůstky z lesa a další věci, takže mě docela zklamalo, že je nezfilmovali nijak a místo nich tam vložili scény s travesti kapitánem vzdušného korábu. Ten film mi přijde jako něco úplně jiného než ta knížka, a ta knžka mi přijde mnohem lepší.

 3. No tak z toho jsem viděla pouze Sirotčinec, ten se mi hodně líbil….Parfém jsem viděla začátek a ten fetišista se mi nelíbil, tak jsem to vypnula (ale možná to zkusím najít a napravit)…Hvězdný prach jsem chtěla vidět, ale zatím nebyla příležitost…u Shreka nevím, možná jestli si někdy udělám čas….Znamení vypadá zajímavě a to s tou Zemí bych si možná mohla najít (ať poznám nějaké scifi)….děkuju za tipy, jen musím vyčkat, kdy se naskytne příležitost ke shlédnutí…..je to jako s knížkami, je toho tolik, co bys chtěl okusit, ale času je zoufale málo (leda, že bys ovládal rychločtení)….

 4. sirotčinec se mi líbil moc, v kině jsem si zakrejvala oči a celkem dost jsem se bála:-) Stardust jako pohádka ujde, ale zas tolik mě neoslovil a Parfém je lepší jako kniha. Toho Keanu si ale asi zkouknu, tak dík za tip 🙂

 5. Já tedy viděla a četla z uvedených jen Parfém (a taky se mě na něj ptali u přijímaček :D). Asi se na nějaké doporučené mrknu. Paradoxní, že ač studuju filmovku tak na filmy mého výběru nezbývá čas. Pořád jen samé ty úkolové

 6. Btw komentář u Sirotčince mě dostal :-))) (Ti druzí se mi nelíbilo, zato Sirotčinec patří podle mě k tomu nej, co v tomhle žánru v posledních letech vzniklo 🙂

 7. Na Hvězdný prach se chci podívat už dlouho, ale není čas :/ Na Shreka jsem byla v kině 😀 A jdu stahovat Sirotčinec. Četla jsem podobnou knihu (už nevím jak se jmenovala :(), ale bylo to na podobné téma…

 8. No, já na ty pravé horory a také ty psychohorory moc nejsem…prakticky se na ně vůbec nedívám..nejsem sebevrah…pak být úplně sama v pustém domě…no…to je jedno…
  Viděla jsem z těchto dilmů 2 možná 3…a Keanu Reeves…chm 🙂

 9. z těch všech filmů jsem viděla parfém, příběh vraha a Shreka 😀 Parfém je úžasný film 🙂 A ten Sirotčinec vypadá dobře, asi si ho dám na seznam filmů na které se musím podívat 😀

 10. filmy casto nepozeravam, zistila som, ze na moju vlastnu skodu, pretoze nie vsetko su trapne americke komedie alebo nizkorozpoctove filmy s hlbokou myslienkou, ktoru pokym najdem, som nekonecne vycerpana (a myslim, ze filmy nie su na to, aby vycerpavali :))
  preto, Lumenn, dakujem za tipy, urcite si spestrim nejeden podzimny/zimny vecer 😉

 11. Shreka znám, a možná zkouknu i něco z těch ostatních. Ovšem až dokoukám všechny ty ostatní sraxxxky který jsem si navirovala do kompa xD taky mě teď ty filmy nějak čaply xDDD podzim si to žádá…

 12. Z filmů jsem viděla akorát Hvězdný prach, a i když Hvězda i Tristram se mi líbili, knížka mě okouzlila víc.
  Sirotčinec jsem neviděla, ale už jsem zhlídla ukázky a myslím, že si film brzy pustím. Shreky jsem viděla jen první dva, byli skvělí. Ale Příběh vraha bych vidět nemusela, ať je film jakkoliv zajímavý.

 13. o Sirotčinci sem leccos četla a evidentně je to dobrej film… Den, kdy se zastavila Země si pamatuju jen matně, takže nemůžu soudit… Hvězdný prach sem viděla v kině a škoda peněz – na můj styl moc pohádkový, celkově se mi ten film nelíbil…

 14. Hej Lum, to je znamení 🙂
  Včera večer jsem byla s L. v pujčovně a hledaly jsme nějakej horor, u kterýho UŽ SE KONEČNĚ budeme bát.
  Našli jsme to Znamení ve zdi 🙂
  Sice jsme se nebály, ale  ostatním film vřele doporučuju, vůbec není špatnej 🙂 nízkorozpočtovej, ale šikovnej 😛

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.