Už dlouho mám na blogu rubriku Báje, mýty a legendy a poté, co mi tak nějak došla inspirace na články o bájných stvořeních, tato rubrika strádala. Nedávno mě ale napadlo, co by mohlo mytologickou díru trochu zaplnit – jsou to článečky o bozích a hrdinech z dávných legend, samozřejmě ne nijak paušálně o všech, ale zejména o těch, kteří mě nějakým způsobem zaujali nebo k nim má vztah. První do série zřejmě velmi nepravidelných a spíš kratších článků bude ten o keltské bohyni Cerridwen.

Ve starokeltské tradici byla Cerridwen důležitou bohyní hned z několika důvodů – symbolizovala plodnost, prasata, obilí a měsíc a byla zčásti matkou a zčásti stařenou (Keltové rozlišovali tři stádia ženy-bohyně pannu, matku a stařenu, každá měla rozličné atributy a díky této trojici se v jejich mytologii často objevují tzv. Trojné bohyně, tedy ty, které mají všechny aspekty zastoupeny ve své osobě).

Nejdůležitější však byl její kotel Amen ve kterém vařila nápoj moudrosti zvaný Greal – jistě si vzpomenete na krále Artuše a jeho honbu za svatým grálem. Protože první verze Artušovské legendy byla ještě předkřesťanská, oním předmětem, který se Artuš a jeho družina snažili získat byl nejspíš tento nápoj moudrosti.
Po vypití čarovného grealu získá dotyčný veškerou moudrost světa, včetně vidění věcí minulých a budoucích. Podle legendy se tohoto nápoje při vaření omylem napil Cerridwenin sluha Gwion – trocha nápoje mu vystříkla na prsty a on si je olízl. V tu chvíli vše věděl a znal a protože mu bylo jasné, že bohyně bude pěkně zuřit, utekl pryč. Ale moudrá Cerridwen ho začala pronásledovat a i když se změnil v kámen, trávu nebo zvíře, vždycky jej odhalila. Nakonec se vyděšený a uštvaný Gwion proměnil v zrníčko, ale bohyně ze sebe udělala kuře a milé zrnko sezobla. Jenomže zrníčko v jejím břiše zaklíčilo a z tohoto spojení se pak zrodil bard Taliesin.

Cerridweniným manželem byl Tegid a spolu s bohyní měli tři děti – syn Avagdu byl prý nejošklivější dítě na světě, druhý syn Creivry zase nejkrásnějším a třetí syn Morfan byl obávaným bojovníkem, jehož se báli všichni nepřátelé.

Bohyni Cerridwen můžete požádat o pomoc při rituálech sklizně, což v dnešní době moc nefrčí, ale také se s ní radit ohledně moudrosti, věštění a magie měsíce. Mimoto se s Cerridwen setkáváme častěji, než si uvědomujeme: právě ona, moudrá starší žena která míchá nápoj v kotli, byla předobrazem čarodějnice na svátek Halloween, který se také vyvinul z keltských tradic.

Podobné články:
Tak o mytologii toho zas tak moc nevím, já jsem spíš na nebožtíky a to, co mají v žaludku, ale článek mě potěšil, je to zajímavé. Těším se na další 🙂
Jinak, přidala jsem si tě do ICQ kontaktů (Cecile), ale kdyby se ti nechtělo čekat, tak si něco od Narsilionu můžeš stáhnout tady: http://www.airmp3.net/search/narsilion/mp3/
Veľmi pekný a zaujímavý článok .Takéto články ma bavia. Myti a legendy sú moje .