Už to máme asi všichni za sebou, pět minut našich životů jsem zbytečně proseděli s tužkou v ruce nad jakýmsi papírem pod pohrůžkou desetitisícové pokuty a máme odsčítáno. Super. No a co jako bude dál?
Tuhle otázku si asi klade každý, kdo byl zasažen masovou sčítací kampaní za miliony korun. Takže skoro všichni. K čemu data budou použita? A proč se nás vlastně stát ptá na otázky, na něž dávno zná odpověď? Nemůže někdo zneužít mnou poskytnuté informace?
Podle toho, co jsem o sčítání už četla mám dojem, že jediné, k čemu bude užitečné je, že se dozvíme kolik máme v republice pohanů a Moraváků:) Což je sice super informace, ale musela nás opravdu stát dvě miliardy? Ano, zhruba tolik nakonec stálo to slavné sčítání, dvě miliardy, které by se daly jistě použít i lépe. Protože…
Jméno a rodné číslo evidují matriky, takže každou vteřinu víme, kolik přesně je v republice lidí, když někdo zemře, během pár dní je vyškrtnut, když se někdo narodí, běem pár dní je dopsán, takže počet obyvatel známe i bez sčítání.
Stejně tak evidují matriky sňatky, rozvody a počet dětí. Tyto informace jsme tedy také nemuseli vyplňovat.
Podobně je to s trvalým bydlištěm a to všemi adresami, kde jsme dosud bydleli, stejně jako není problém dohledat adresu naší matky v době našeho narození. Škrtáme dalaší kolonky.
Úřad sociálního zabezpečení a naše zdravotní pojišťovna pak znají adresu našeho zaměstnavatele.
Kolik máme vysokoškoláků a středoškoláků lze také relativně snadno zjistit podle počtu absolventů. Jak kdo jezdí do práce nám prozradí statistiky dopravců, kteří si je dělají poměrně pečlivě, aby věděli, kde přidat a kde ubrat spoje.
Takže je to tak. Za dvě miliardy jsme se dozvěděli, kolik máme v republice Moraváků a kolik lidí se hlásí k jaké víře. Vskutku neocenitelné demografické informace, myslím, že bez nich by náš stát nemohl pokračovat ve své existenci.
Pořád si ale říkám, že sčítání sice bylo předražené a k ničemu, ale zas nemůže nikomu uškodit. Stejně stát všechny informace o nás má nebo si je může snadno zjistit, tak proč ty papírky nevyplnit. Já je vyplnila, ve většině kolonek zaškrtla kouzelnou kolonku „jinak“, zapsala jsem se jako „člověk sám si pěstující obživu“ a stát mi může tak akorát…víte co:) V životě jsem už udělala víc zbytečných věcí, tak mě nějaké sčítání nezabije.
A co vás?:)
Jinak k tématu doporučuji blog Tomio Okamury, který se opět trefně vyjádřil. Čtěte zde.
Pěkný blog
Ahoj,
zapoj se do diskuse ohledně Justina Biebra tady: http://kejty-s.blog.cz/1104/diskuse-justin-bieber
Vyjádři tam prosím názor na něj, budu ti moc vděčná a omlouvám se za reklamu. Díky
Máš samozřejmě pravdu, ale myslím, že neškodí čas od času udělat inventuru, tedy zkontrolovat, jestli fyzický stav odpovídá tomu úředně evidovanému.
Jinak první sčítání v Čechách proběhlo už v roce 1651, další v roce 1829 a od roku 1857 probíhá téměř pravidelně každých 10 let. Pro nás genealogy je to neocenitelný zdroj informací o předcích, jejich rodinných a majetkových poměrech, vzdělání, zaměstnání aj.
[3]: Přesně tak. Plně souhlasím.
některé otázky,jsou podle mě až moc osobní..např,jestli jsem homosexual..co je komu potom?
To jsem jediná kdo četl o zlepšení protipovodňových opatření? Kdo si myslí, že počet obyvatel nevzrůstá jen porodností? Jak mi přijde zajímavá otázka migrace v rámci státu? Náboženství pomůže při rozdělování peněz církevním institucím. Četla jsi stránky sčítání?
Souhlasím s tím, že drtivá většina otázek byla zbytečná
A jejda,asi jsem neco prosvihla a nic nevyplnovala…kazdopadne muj nazor na scitani je asi takovy, ze v dobe okurkove sezony maji media z ceho tvorit pseudo-zpravy. Holt nam budou sdelovat, ze v Cesku za poslednich 10 let vzrostl pocet homosexualu a klesl pocet krestanu.A duvodem je pravdepodobne to a to…asi jako kdysi v lete TV Nova strasne k veci informovala usty Adama Halmusiho, ze vzrostla spotreba toaletniho papiru, zajimava informace, mozna je to dusledek tech GMO surovin v jidle
Jo, a Okamura na Hrad, hned vedle Landy
No, stálo to 2 miliadry..to nové autolékárničky taky a jsou úplně na pi*u.
ještě jsem se k tomu nedotal…
Jojo, na mě se tam taky nic nedověděli, ale bylo to vyplněné po pravdě, akorát ,,jako v záhlaví" ,,jinak" a nepovinné otázky jsem úplně vynechala
[6]: zlepšení protipovodňových opatření díky sčítání? To bude takovej blábol, že se mi ho ani nechce googlit. Počet obyvatel se mění hlavně natalitou, mortalitou a přistěhoivalectvím, o všem jsou dost přesné záznamy. Otázka migrace v rámci státu je možná zajímavá, ale za dvě miliardy zjišťovat něco jen proto, že je to zajímavé? A o počtu věřících snad každá církev má svůj vlastní přehled. Stránky sčítání jsem četla a kromě lží, nesmyslů a polopravd jsem tam nic nenašla. Naletělas propagandě.
Mohu se zeptat, kde jsi přišla na to, že církve mají své věřící spočítané? Církve mohou evidovat maximálně křty a podobné věci, ale ten počet se přece nerovná počtu opravdu věřících. Nebo si to představuješ nějak tak, že každou nedělní mši vyleze ministrant na ambonu a počítá hlavy? Nebo si počítají počet osob stojících v podchodech a rozdávajících časopisy?;))) A stejné je to i u MHD atd…
No ale pokud ti sčítání lidu nepřijde nijak důležité, ani z hlediska historického, toť už Tvůj názor :))
[14]: Jistě že církve mají záznamy o tom, kdo je jejich členem. Člověk, který má v daném sboru zájem o členství se domluví s farářem a může tam být oficiálně převeden (i když pokřtěn byl třeba v nějaké jiné církvi nebo sboru). Pro ty, kdo jsou věřící, ale nejsou členy církve, je tam ještě ta kolonka číslo dvě… Ovšem já osobně si stejně myslím, že do toho úřadům nic není (obzvlášť pokud dáme stranou to oficiální členství nebo nečlenství a zabýváme se pouze tou osobní vírou), takže odpověď na tuto otázku jsem jim neprozradila, kromě toho nejsem v tomto ohledu tak snadno zaškatulkovatelná.:P
Já hold naneštěstí jsem se svým sčítacím listem nemohla dělat nic, páč, naši ho zabavili, ptali se mě na víru a stejně nevím co zaškrtli. Ale říkali jsme si, že jde o předraženou blbost a všeci jsem nevyplńili rodné čísla – do toho jim fakt nic není. (Ještě aby se nás ptali kolik hrnků kafe pijem denně, zda kouříme, jak často děláme tohle a tamto a támdlecto…)
[15]: Tak vidíš, není to tak jednoznačné. A rozdíl mezi osobami, které jsou třeba pokřtěné u katolické církve a chodí do katolického kostela (z nejrůznějších důvodů) a osobami, které si do toho papíru opravu napíšou katolík, může být dost velký ;))
Nemluvě o tom, že já osobně znám i lidi, kteří během svého života dokázali přejít od křesťanství, přes budhismus, až třeba k nějaké sektě.
A jestli do toho úřadům nic není? No, to lze říct o všem a zároveň to neplatí nikde ;))
Jej, my na to vyplňování asi zapomněli No nic
[14]: u MHD existují poměrně přesné statistiky lidí, kolik jich jezdí kterým spojem apod. U těch církví nevím, ale myslím si, že určitý přehled každá církev má, pokud jenom věřím a nejsem členem církve, jako mnoho lidí, pak je tato informace státu užitečná asi tak, jako kterou rukou si utírám zadek.
[19]: Ano, ale pořád je to jenom nějaký přehled, přibližné statistiky, není to přesný počet. Ani u MHD, ani u církví, nikde.
Ale jak jsem řekla, to je jen taková moje poznámka. Vypadá to, že nemá cenu tě přesvědčovat o opačném názoru :)) (Nebo spíše mám tolik práce do školy, že nemám čas abych se snažila ti to dobře podat ;))
At je to tak nebo onak,na validitu scitani lidu se evidentne neda naprosto spolehat, protoze jak je vidno,hodne lidi to vubec nebere vazne-cemuz se nedivim.A k tem otazkm nabozenstvi si myslim asi to,ze je rozdil,zda je jedinec primo clenem nebo se k tomu jen hlasi-pak se samozrejme cisla z evidence tech vericich a cisla ze scitani budou zasadne lisit.A osobne si myslim,ze je-li tato odpoved na otazku dobrovolna, pak v tom scitacim formulari je uplne zbytecne, protoze z toho nemohou ziskat ucelene zavery.Videla bych to asi tak, ze pokud jsou nejake informace ve scitani skutecne relevantni,pak jsou to ty,ktere jsou tak jako tak zjistitelne na matrikacha a uradech.Takze kdyby tohle zadali za ukol kompetentnim panum urednikum,vysledek by byl mozna jeste lepsi a pri pohledu na dnesni urednicke platy by byl rozhodne levnejsi nez ony dve miliardy, na ktere cela tahle sranda, vzbuzujice nekonecne debaty, prisla.
Mě to vysloveně obtěžovalo, protože u každé kolonky jsem si říkala buď – tohle dobře víte, nebo – co je vám kurva do toho?
[5]: A stejně, když nějaký homosexuál tají svou orientaci, tak mu nikdo nedokáže opak.
[23]: Jasně, ta orientace tam stejně vyjde najevo jenom, pokud jde o registrované partnerství, ne? Tedy údaj, který úřady už taky znají. Anebo když nejsou oddáni, tak se to projeví v případě bytového listu, pokud spolu ti dva bydlí – ale kdyby nechtěli zaškrtnout druh/družka, tak tam klidně můžou dát "jiné".
Sčítání rozhodně nebylo anonymní, tak jak se všude prohlašovalo. Souhlasím, že bylo zbytečné, protože formuláře obsahovaly většinou informace, které již eviduje někdo jiný. Kdyby ty peníze investovali k dokonalejší komunikaci mezi úřady a institucemi, nemuseli vůbec obtěžovat občany. Takto může dojít akorát k zneužití údajů ve formulářích. Případným kauzám se ani nedivím.