Sčítací dovětek

Už to máme asi všichni za sebou, pět minut našich životů jsem zbytečně proseděli s tužkou v ruce nad jakýmsi papírem pod pohrůžkou desetitisícové pokuty a máme odsčítáno. Super. No a co jako bude dál?
Tuhle otázku si asi klade každý, kdo byl zasažen masovou sčítací kampaní za miliony korun. Takže skoro všichni. K čemu data budou použita? A proč se nás vlastně stát ptá na otázky, na něž dávno zná odpověď? Nemůže někdo zneužít mnou poskytnuté informace?

Podle toho, co jsem o sčítání už četla mám dojem, že jediné, k čemu bude užitečné je, že se dozvíme kolik máme v republice pohanů a Moraváků:) Což je sice super informace, ale musela nás opravdu stát dvě miliardy? Ano, zhruba tolik nakonec stálo to slavné sčítání, dvě miliardy, které by se daly jistě použít i lépe. Protože…
Jméno a rodné číslo evidují matriky, takže každou vteřinu víme, kolik přesně je v republice lidí, když někdo zemře, během pár dní je vyškrtnut, když se někdo narodí, běem pár dní je dopsán, takže počet obyvatel známe i bez sčítání.
Stejně tak evidují matriky sňatky, rozvody a počet dětí. Tyto informace jsme tedy také nemuseli vyplňovat.
Podobně je to s trvalým bydlištěm a to všemi adresami, kde jsme dosud bydleli, stejně jako není problém dohledat adresu naší matky v době našeho narození. Škrtáme dalaší kolonky.
Úřad sociálního zabezpečení a naše zdravotní pojišťovna pak znají adresu našeho zaměstnavatele.
Kolik máme vysokoškoláků a středoškoláků lze také relativně snadno zjistit podle počtu absolventů. Jak kdo jezdí do práce nám prozradí statistiky dopravců, kteří si je dělají poměrně pečlivě, aby věděli, kde přidat a kde ubrat spoje.
Takže je to tak. Za dvě miliardy jsme se dozvěděli, kolik máme v republice Moraváků a kolik lidí se hlásí k jaké víře. Vskutku neocenitelné demografické informace, myslím, že bez nich by náš stát nemohl pokračovat ve své existenci.
Pořád si ale říkám, že sčítání sice bylo předražené a k ničemu, ale zas nemůže nikomu uškodit. Stejně stát všechny informace o nás má nebo si je může snadno zjistit, tak proč ty papírky nevyplnit. Já je vyplnila, ve většině kolonek zaškrtla kouzelnou kolonku „jinak“, zapsala jsem se jako „člověk sám si pěstující obživu“ a stát mi může tak akorát…víte co:) V životě jsem už udělala víc zbytečných věcí, tak mě nějaké sčítání nezabije.
A co vás?:)
Jinak k tématu doporučuji blog Tomio Okamury, který se opět trefně vyjádřil. Čtěte zde.