Zlý nebo hodný prezident aneb kouzla se sdělovacími prostředky

Jsem asi poslední člověk v téhle zemi, který by se označoval za příznivce prezidenta Miloše Zemana, ale stejně mi to prostě nedá a říkám si, že ta šílená mediální protizemanovská masáž už je trochu moc. Když se řešila „kunda sem, kunda tam“, tak to bylo i docela vtipné, články o tom, jak Zeman někde mezi řečí použil příslovečného necivilizovaného neandrtálce a pak dostal dopis od archeologa, že neandrtálci byly skoro tak civilizovaní, jako my, mi přišly spíš jako takový český folklór „hnidopišsky si kopněme do prezidenta“, který tady fungoval už za Klause. Ale bouře která se strhla po Zemanově účasti na shromáždění na Albertově, to už si říkám, že prezident asi někomu pěkně leží v žaludku. Tohle není obhajoba Miloše Zemana, jenom na tomto příkladu vykreslím práci médií.

Vezměte holá fakta, pravdu a nic než pravdu a sugestivně je popište – můžete získat dva úplně odlišné pohledy na skutečnost a vůbec nemusíte lhát. Už v prváku na žurnalistických fakultách se učí klasické užití některých slov, třeba „bezmála“, „téměř“ nebo „necelých“. Ukážu na příkladu:
Muž si odseděl za svůj čin dva roky a 10 měsíců = fakt
Muž si odseděl za svůj čin necelé tři roky = seděl docela krátce, nemyslíte?
Muži si odseděl za svůj čin téměř tři roky = tři roky, tak moc?
To byla jen kratičká ukázka práce s fakty, vraťme se ale k Zemanovi. na stránkách ČT vyšla reportáž, která skandalizuje účast nějakých 80 příznivců prezidenta na pražském Albertově. Pojďme si zahrát stejnou příkladovou hru jako výše – uvidíte, jaké se budou dít věci:)
Fakta
17.listopadu se konalo na Albertově shromáždění. Bylo tam několik tisíc účastníků, odhady se pohybují od 5000 do 10 000 lidí. Shromáždění se účastnil i prezident Zeman. Jeho kancléř Mynář tam ve spolupráci s politickou stranou SPO dovezl autobusy 80 příznivců Miloše Zemana zejména z vesnice Osvětimany ze Zlínského kraje, které pak pozval na prohlídku Hradu.
Podání „Hodný prezident“ – napsala Lúmenn pro účely tohoto článku, citace jsou smyšlené
Paní Růžena (75) si obléká halenku, ještě vonící novotou. „Koupila mi ji dcera k narozeninám. Když jedu do Prahy, tož musím nějak vypadat, ne?“ směje se.
Paní Růžena spolu s dalšími asi 80 obyvateli malé vesničky Osvětimany ve Zlínském kraji, využila laskavé nabídky prezidentova kancléře Vratislava Mynáře, který pro ně ze zorganizoval výlet do Prahy. Společně mají možnost navštívit shromáždění na pražském Albertově, kde mohou spolu s prezidentem Zemanem uctít památku 17.listopadu a jako speciální zážitek je pro ně připravena prohlídka běžne nepřístupných prostor Pražského hradu.
„Strana SPO mi pomohla s organizací i financováním zájezdu,“ řekl Mynář. „A jsem za to moc rád, tito lidé nemají tolik možností, jak se dostat do Prahy a poznat krásy hlavního města. Den oslavy boje za svobodu a demokracii mi přijde jako vhodná příležitost, obohacená ještě o setkání s lidmi demokraticky voleným prezidentem. Návštěva Hradu je pak taková třešnička na dortu.“
Paní Růžena to s úsměvem potvrzuje: „Co mi umřel manžel, nemám moc vyžití, jsem v důchodu, to víte. Jsem ráda, že na nás, obyčejné lidi, pan prezident myslí. O prohlídce Hradu budu vyprávět vnoučatům,“ těší se.
„Za předchozích hlav státu nebylo něco podobného obvyklé, ale neexistuje důvod, proč by občané neměli vidět místo, kde pracuje jimi zvolený prezident, samozřejmě za dodržení předepsaných bezpečnostních opatření,“ říká k tomu mluvčí ochranky Hradu.
„Považuji to za vstřícné gesto,“ říká k tomu mediální odborník a sociolog. „Prezident tím dává najevo občanům, že jim není tak vzdálen, když jim umožní nahlédnout lidově řečeno „do kuchyně“, nemají pocit, že jde o panáka na jakémsi vzdáleném Hradě, ale o člověka z masa a kostí.“
Podání „Zlý prezident“ – cituji z článku na webu ČT, celý článek čtěte zde
Organizovaný zájezd na Albertov s následnou prohlídkou Hradu ale považuje řada oslovených lidí za problematický. „Jsou vlastně upláceni za nějakou podporu. Předem jsou sváženi s tím, aby se tam nějakým způsobem vyjadřovali, a potom za to dostanou odměnu,“ poznamenal Hvížďala. (…)
„Takto organizované zájezdy a shromáždění byly za komunismu. Vybraní lidé pak byli různým způsobem odměňováni. To by se v dnešní demokratické společnosti v žádném případě nemělo dít.“ (…)
„Trochu to připomíná komunistické první máje, kde všichni mají stejné plakáty. Na demonstracích, které vznikají spontánně, mají přece lidé vlastní transparenty s různými nápisy. Podle toho to i vypadá, že je to jejich vlastní názor. Takto to působí, že tam přišli lidé, kteří ho moc nemají, dostali do rukou plakáty a ty vztyčili,“ podotkl marketingový expert Jakub Horák. (…)
Výlet do Prahy tím ale zdaleka nekončil, jeho součástí byla i bezplatná návštěva veřejnosti jinak nedostupných reprezentačních prostor Hradu včetně drobného občerstvení, které měl nachystat kancléř Mynář. (…)
Materiální výhody, jako je například volební guláš nebo symbolická výhoda v podobě návštěvy Hradu, navíc fungují podle marketingového experta Jakuba Horáka velice silně: „Uvědomme si, že řada důchodců je kvůli obědu zdarma ochotná jet autobusem i na akci, kde jim potom vnutí staré zbytečné krámy.“
„Působí to tak, že si pan Zeman kupuje hlasy a podporu,“ domnívá se i David Ondráčka z Transparency International. (…)
Můžete si o tom myslet, co chcete. Já si o tom myslím, že zpravodajství má být nezaujaté – propagace názoru patří do publicistiky, do komentářů, fejetonů, diskuzních pořadů, ne do zpravodajských rubrik. ČT si evidentně myslí něco jiného. A to je ve veřejnoprávním médiu špatně – dneska je to Zeman, zítra to můžete být třeba vy;)