Včera jsem na fejsbuku ulovila zajímavou fotku, která mě přiměla k zamyšlení. A ještě zajímavější byl text pod ní, který nevymyslel autor příspěvku a bohužel ani nevím kde ho ulovil, každopádně stojí za to. Obrázek vidíte zmenšený tady v perexu, ale samozřejmě vás čeká velký dole v článku. Jsou na něm lidé jedoucí metrem, každý má na klíně notebook, kapesní počítač nebo mobil, jen jeden pán drží papírovou knihu. Nejde mi o to, soudit dnešní dobu, ale to si krucinál lidi neuvědomují, že tyhle technické hračky se můžou kdykoli pokazit, že jim můžou dojít baterky a když spadnou na zem, už je třeba nikdy nezapnou? Že kdyby se cokoli stalo s eletrickou sítí, tak jim ty krámy budou k ničemu? A že až příští generace archeologů budou vykopávat artefakty dnešní doby, nenajdou naše písmo, naše vědění, ale neidentifikovatelné krabičky, které prohlásí za ozdoby a kultovní předměty a nikdo se o nás nic nedozví? A nebo, nebo jsem možná jen staromódní a celý tenhle svět míří k zářným zítřkům. Kdo ví.
Paradox našeho času je, že máme větší budovy, ale menší charaktery; širší dálnice, ale užší rozhled. Máme větší domy, ale menší rodiny; více vymožeností, ale méně času; více expertů, ale ještě více problémů; více lékařů, ale méně zdravých; více vědomostí ale méně moudrosti.
Znásobili jsme bohatství, ale snížili hodnoty; povídáme příliš mnoho a milujeme málo. Píšeme více, ale čteme méně. Jsme schopni letět na Měsíc, ale máme problém přejít přes cestu a navštívit souseda…
Znásobili jsme bohatství, ale snížili hodnoty; povídáme příliš mnoho a milujeme málo. Píšeme více, ale čteme méně. Jsme schopni letět na Měsíc, ale máme problém přejít přes cestu a navštívit souseda…
Technický pokrok nezastavíš. Ale je to dobře? Chcete návrat ke kořenům nebo život ve sci-fi? A nebo od všeho trochu, co myslíte?
Smutná pravda, ze které mě dost mrazí v zádech.
Jsem pro návrat ke kořenům. Jednoznačně.
Koukám, že se tenhle krátký text nějak šíří často internetem v poslední době…
btw: "více expertů, ale ještě více problémů" – není pravda
Smutný pohled- opravdu.
No v MHD bych rozhodně nevytáhla notebook, ale nevytáhla bych tam ani knihu. Jeden nikdy neví, kdy se bude muset přesouvat, uhnout, kdy do něj někdo vrazí, kdy to nečekaně zabrzdí a on si rozbije čumák o podlahu…ale ve vlaku na dvě hodiny jízdy mám buď knížku, ale častěji notebook. Prostě ho používám ve škole, jinak bych u většiny předmětů ani nestíhala psát, a vozím ho sem tam, tak ho používám na poslech hudby a filmů do vlaku. Knížku si s sebou beru jenom, když se mi cesta má prodloužit na tři hodiny a já vím, že jednu přednášku budu ve škole bez možnosti dobití baterky (některé učebny jsou prostě chudé na zásuvky). A nevidím na tom nic špatného. Než jen sedět a čumět z okna, to si radši pustím hudbu, nebo začnu něco psát. Nebo se z noťasu učím, protože vytisknout to je sice příjemnější, ale taky dražší. A já rozhodně nemám vždycky poruce knížku, co jsem nečetla už nějakou dobu a je skladná do kabelky.
Tak já v MHD/vlacích/dálkových busech patřím k těm, co vytáhnou tu papírovou knížku (Můj notebook je prastarý, těžký a nemá ani baterky takže tahat ho by bylo zbytečné…chápu, když ho někdo musí mít při sobě pořád kvůli škole a práci, ale já si teda radši otevřu tu klasickou knihu). Popisek pod fotkou je velmi pravdivý.
Zpátky ke kořenům!
Hm a mě se seká jutub
já osobně čtu knihy ale tyhle "vymoženosti" používám taky… z knihy ale člověk písmo nepozná o nic víc, než z počítače a bylo by mín knih, kdybysme ty počítače neměli. Ale pravda, kniha toho vydrží mnohem víc než třeba čtečka.
Zdravím.
[9]: osobně bych zakázal čtení knih přes počítače – myslím si, že to kouzlo knih ve hmotné podobě by mělo zachováno a upřednostňováno (zatím se zdá že se upřednostňují takzvané e-knihy – ekniha by měla být tak akorát jen z nouze)
Pravda, občas jsou lidi až moc závislí na takových věcech. Třeba do autobusu bych si počítač nevzala ani náhodou. Když někam jedu mám vždycky obyčejnou knihu, ale taky e-book z praktických důvodů, mám prostě víc knih na jednom místě, ale uvědomuju si, že je to omezeno baterií.Miluju obyčejné knihy, hlavně ty starší, ale zároveň používám i tu elektroniku, jen na tom tak nevisím, jako hodně lidí…
no, kindle je sice super, můžu v něm těch knih tahat najednou třeba tisíc, ale bohužel nikdy jako nová kniha vonět nebude…
[9]:Proč by bylo míň knih bez počítačů? Jako, že by se to lidem už nechtělo psát ručně? :-))) Knih bylo vždycky dost už dávno před počítači
Řekl bych to asi takhle. Technologický pokrok by měl jít dopředu. Nejraději bych byl, aby najednou poskočil o těch 800 let, co nám dluží doba temna, ale lidi na to nejsou připravení. Takže není nutno hledat viníka v technologii. Je to ve skutečnosti ta dobrá strana.
Problém je ale v tom, že lidi jsou zvířata. A jsou dělaný na jisté prostředí, jenže to už tu není. Takže tu máme rozpor. Pokrok je kladný, lidi ale taky musí jít dopředu. Ne tím, že si budou kupovat dražší věci, ale tím, že začnou u sebe. Tím, že dají přednost reálnému kontaktu místo FB.
Takže, kdo prohlašuje, že chce zpátky ke kořenům, má otevřenou cestu. Ať odevzdá všechno, co mu technologie a pokrok dala a jde někam do lesa. Šel by tam nahý a pochybuji, že by přežil zimu. Lidské tělo je přece jen designu tropického zvířete.
Navíc není nic špatného na tom užívat si všechnu tu „moderní“ technologii. Co jinak? Brečet nad tím, že tu máme zase výkonnější grafiky? Ty vole.
Je to vlastně jako s ohněm. Nic se nemá přehánět. A když už jsme u toho, ono to taky pomáhá. Ty, Lúmenn, bys to měla vědět, myslím, že jsem Ti to říkal.
Ty jo, naprosto souhlasím s tvým názorem. Řada mých spolužáků si nedokáže představit den bez svých nooteboků a facebooku. Chtěla bych vidět, co by dělali, kdyby se síť pos*ala.
A taky radši čtu knížky, miluju jejich vůni, ale třeba můj třináctiletý bratr snad nikdy nic nepřečetl.
Myslím si tedy, že rozhodně nejsi staromódní. A jestli jo, tak v tom případě já taky…
[10]: Já bych zakázal zelené trička, protože nemám rád zelenou.
Hergot, to je logika…
[14]: +1
[14]: vidím to velice podobně
Proč se pořád pohoršovat nad tím, že někdo čte rád papírové knížky a jiný nedá dopustit na ty elektronické?
[14]: Áno, áno. Přemýšlel sem jak to napsat, ale opakovat nemá smysl
Taktéž dávám přednost knížce před elektronickou distribucí, ale prostě to většinou není možné (místo!!!).
Btw. Archeologové by po knížce našli přinejlepším hromádku popela, kdežto po disku, či jiném paměťovém médiu (které by si určitě nezařadili jako ozdobu – binar je binar) aspoň to hmotné cosi. Navíc velice pochybuji, že by se něco z dnešní doby jen tak ztratilo, jak se dělo za doby minulé, neglobalizované. Vlastně ztratilo, spolu s lidstvem, ale pak by úvaha o archeologii neměla smysl.
No, nechci vám kazit radost, ale ten pán s knížkou vypadá značně znuděně…:P Osobně se mi čtečky jako knihkupci protiví, ale musím uznat, že některé knihy prostě jinak než elektronicky seženete těžko (zahraniční novinky atd.), v tom je jejich výhoda. Ale osobně dám vždycky přednost voňavému papíru, nic se nevyrovná vůni staré nebo nové knížky.:) A s noťasem v autobuse taky občas jedu, zvlášť když mi hoří termín nějakého odevzdávání.:D Těžko říct, kam to povede, tak se nechme překvapit.:)
Vlastně, ještě jsem zapomněl, generace budoucích archeologů? Cítím se trochu zmaten, ale myslím, že teď to nebude kvůli odpolednímu spánku.
Proč by měli činit archeologické vykopávky do dnešní doby? Vždyť tu všechno zůstane, ne? Nebo uvažuješ nějakou katastrofu? Tak tady pak záleží na jejím typu. A po nějaké větší dost dobře ani budoucí archeologové být nemusí. A vůbec, kdy by jako měli učinit ty vykopávky? Já jsem si napoprvé představit dobu tak za 50 let, někdy v pozdní době digitální.
A ještě, proč by si vlastně měli o elektronice myslet, že to jsou nějaké rituální předměty? Buďto dnešní technologie, resp. jejích pár kousků, bude již v muzeích, takže se nějaké takové objevy nebudou konat, nebo tu třeba budou lidi, co budou dnešek pamatovat (to v případě katastrofy), a budou si spíš zoufat, že ta krabička nefunguje. A nebo obecně, v budoucnosti budou mít vyspělejší technologii, takže i kdyby objevili nějaký např. mobil ze dneška, tak přece poznají, že jde o technologii, ne?
Já jen…nechápu, jak jsi to myslela. Hlavně nevidím, proč by budoucí archeologové měli objevovat dnešek. Když o téhle době bude strašně moc dat, a opět díky technologii. S trochou štěstí a prozíravého zálohování si snad budou moct přečíst i Tvůj blog.
[14]: podepisuji se pod větu "je to jako s ohněm", technologie je dobrý sluha ale zlý pán a rozhodně nechci zpátky na stromy, jen by možná neuškodilo se na vymoženosti civilizace spoléhat trochu míň a místo nové hry nebo filmu se jít raději projít na čerstvý vzduch. Všeho s mírou, stromů i techniky. Ale to je pro většinu lidí problém.
[21]: Jasně, že to je problém. To vždycky s něčím novým.
Navíc, někdy to nejde jen tak jít ven.
Hehe, už když jsem článek četla, věděla jsem, že Irwain Nornossa tu bude největší zastánce elektroniky a pokroku. Myslím, že stejnou debatu jsme už kdysi vedli … no to je jedno
Já jsem pro knihy papírově. Jen jednu knihu jsem četla v pc, byl to Krysař
Nedokážu si představit sedět u malého displeje a číst knihu tam.
Mám vytištěné všechny materiály do školy, všechny knihy kupuju originály … popřípadě pokud s povolením dostaneme ve škole nějakou elektronickou, tak si ji vytisknu.
Jezdím domů z kolejí někdy přes tři hodiny a notebook jsem měla jednou, když jsem měla ten den večer odevzdat seminárku. Vozím i knihy, ale ne vždy je otevřu. Někdy mě prostě baví jen se koukat z okna a kochat se.
Přes zimu jsem strávila spoustu času jen na koleji, tak jsem byla odkázána jen na knihy, nebo počítač. A sama si uvědomuju, jak bych byla ráda, kdybych tu měla víc možností, jako doma. Těším se na prázdniny, až počítač budu zapínat jen velmi málo a budu trávit spousty hodin venku.
Jo, a do školy nosím většinou jen sešity, jen na pár předmětů, kde máme dané prezentace předem, si píšu do pc.
Jo. Máš naprostou pravdu! Je mi to všechno taky líto. Jenže s tím nikdo nic nenadělá, jak se říká, jdeme kupředu a ti lidi maj pocit, že to potřebujou. Já třeba vůbec nemám mobil.Je mi 15 let a nijak mi nechybí. Kamarádi už si zvykli, že mě je třeba prostě kontaktovat víc předem osobně. A fejsbuk taky nemám.
[14]: Doba temna? To jako baroko? Tak to asi ne.
Tyhle bitky jsou zbytečný, archeologie si bezesporu poradí. Jednoduše vyvine adekvátní metody tomu, co bude potřebovat zkoumat. Jakožto budoucí literární historik bych ráda k tomuhle podotkla, že o osud papírových knih obavu skutečně nemám (mají mnoho výhod i nevýhod) a jednoduše si každý bude vybírat to, co chce.
[24]: Tak toto ti dlouho nevydrží, přinejlepším do prvního pracovního poměru.
[25]: Myslím, že myslel upalování katolickou církví za jiné názory na podstatu věcí, než tu jejich, což nejde popřít, že se dělo.
[25]: Ne, měl jsem na mysli 800 let dlouhé období bez jakéhokoliv rozvoje vědy. Poklesu ze starověku. Googlil jsem, ale nic kloudného jsem nenašel. Klasika. Pointa je v tom, že jsme o 800 let pozadu. Fakt super.
[27]: …a to taky. Náboženský fanatici, co se chtěli udržet u moci, a bylo jim vcelku jedno, jak to bude s civilizací, jakožto s celkem. Dneska je to vlastně podobné, jen to nejsou náboženský fanatici.
Pokrok nezastavíš, ale podle mě se alespon část lidstva bude vždy vracet k minulosti. Vem si takovou renesanci nebo klasicismus – návrat k antice, jejím ideálům a architektuře. A vždy byla střídána něčím novým (gotika, baroko). Momentálně žijeme v době, která se právě snaží vytvořit něco nového, čemuž jí nahrává i technologický pokrok. Ale lidé si vždy radši zalistují tištěnou knihou, protože tam jde o ten specifický pocit nasávání vědomostí
Neviděl bych to tak černě
[27]: Dělo, ovšem v baroku vzniklo spousta uměleckých děl nesporné kvality. Takže označovat to za dobu temna je prostě dezinterpretace (minulého režimu), kterou si chudák Jirásek dostat na triko ovšem nezasloužil. Každá doba je a bude nějakým způsobem "tendenční", když to hodně vyhrotím. Prostě silná zbožnost a tak se umění hýbalo tímhle směrem a bylo pod tímhle vlivem. Máchu taky ve své době nepochopili, Neruda se taky moc ocenění za života nedočkal, použiju-li naprosto učebnicové příklady. O historii nedávné a literárním socialistickém realismu kupříkladu snad není nutné ani psát.
[28]: Spoždění za starověku? Tak to myslíš? OK, jasně, neměli jsme tu státy jako byla Mezopotámie či Egypt. Ale není to jen o tom. Zemi v průběhu dějin drancují a tím pádem brzdí ve vývoji války a další události. A co pravěké osídlení Čech? Existovalo.
A ano, určitá vládnoucí garnitura se otěže moci snažila držet vždycky v rukou. (Ať už si říkala panovník, ať už to později byla šlechta, ať je to dnešní politik.)
[30]: Ale já tu vůbec nemluvím o baroku a ani nemám nic proti umění. Pochybuji, že … je na tom jinak.
OK, sice reaguji na něco, co není určeno pro mě, ale jaksi jsem si začal. Baroko jsem neměl na mysli. Škoda, že Ti nemůžu říct přesnou dobu, hledal jsem to neúspěšně (kdyby úspěšně, hodně bych se divil), takže jen přiblížím, že to bylo před středověkem, po starověku. Doba temna před feudalismem, pokud se nepletu. Historie je jedna z mých velmi slabých stránek a tohle si pamatuji jen zběžně. Takže věř mi, že tu doopravdy nikdo nemluví o jakýchsi pseudodobách temna týkající se literatury nebo tak něčeho.
Pokud dobře vím, války právě urychlují vývoj. Jo, je to asi nepohodlná pravda, ale je to tak. Taky se mi to nelíbí a nejraději bych byl, kdyby vznikaly nové technologie v dobách míru a pro jeho udržení (i když, tohle si lze taky vyložit jakkoliv).
…a nejhorší na tom je, že někdo vládnout vždycky musí. Takže i kdybychom povraždili současné politiky a dosadili tam kompetentnější, ono by to nebylo zase tak moc lepší. Možná i proto se mi tak moc líbil film The Adjustment Bureau. Raději bych se spolehl na ně, než na nás.
[31]: Ty asi myslíš epochu stěhování národů. Padla antika, ještě se nezformovala raně středověká společnost. V podstatě na troskách antiky se něco začalo formovat. Na tohle se názory historiků docela různí. Zjednoduším to. Jde o to, jestli barbaři předchozí kulturu dokonale smetli, nebylo nic, načež se mohlo vytvořit něco. A to něco bylo holt adaptabilnější a životaschopnější. Anebo pomohli barbaři střepy antiky udržet a přenést dál? Jsem nakloněná osobně spíš druhé variantě, takže pokud myslíš tohle, ani tady bych to s tím spožděním vývoje tak černě neviděla. (Důvody a průběh stěhování národů viz strýček google, nejsem kovaný historik, to moje byl v kostce historický kontext.) Války do jisté míry urychlují vývoj technologicky, ale nemyslím si, že je to životaschopná věc a myslím si osobně, že pro společnost jsou zase podstatnější faktory. (Nejsem přímo historik, pouštět do rozboru se nebudu, tohle je můj osobní názor.)
[32]: Jo, to asi bude ono. Super, takže barbaři v minulosti… No, svoje jméno si zaslouží.
Černě to ale vidí několik lidí, od kterých jsem kdysi kdesi něco četl. „Nebýt doby temna, kolonizovali bychom vesmír.“, abych citoval přesně. Super pocit. Všechny moje sny by byly pravdou, kdyby se civilizace v minulosti nechovala jak kreténi.
Jasně, že to není životaschopná věc. Války nám víc uškodí, než pomohou.
Já nevím. Lidstvo spěje do záhuby už od svého vzniku. Lidé jsou ti nejhorší paraziti a predátoři.
A technický pokrok už neřeším. Běžný člověk ho není v dnešní době vůbec schopen sledovat. Všechno je tak uspěchané a zbytečné.
[16]: to nemusí být logika…to je moje rozhodnutí (svobodné).
[29]: ale pokrok se zastaví…až smrtí lidstva bohužel. Oni si to lidé nechtějí uvědomovat ale ten jejich konec je už blízko a teď nemluvím o roku 2012.
Ten poslední odstavec je moc pěkný a velmi pravdivý. Kdysi jsem v šalině zažila jinou situaci. Když si tak do ní pěkně nastoupím a posadím se, všimnu si, že všichni okolo mne čtou nějakou knihu. No, tak jsem jednu vytáhla taky a pustila se do čtení. Musel být na nás krásný pohled, protože to byl doslova čtenářský kroužek uprostřed šaliny.
je pěkný jak se tady všichni stěžujete, ale kdybyste nebyli jedni z těch lidí, kvůli kterým "dnešní svět vypadá tak jak vypadá," tak byste to asi těžko tady komentovali…
[38]: ho hou…to by ses divil jak a na co někteří jsou schopni si stěžovat.
zajímavé…
je škoda že v dnešní době papírové knihy ztrácí zájem protže elektronciké čtečky je prostě nenahradí… čtečka vám nikdy nezavoní a nebudte si jí moc jen tak volně listovat
je to škoda, ale je také pravda že technický pokrok nezastavíš… ted budeme jen čekat jak to půjde dál…
[40]: Přeháníš. S knihami se potkávám denně a opravdu o papírové knihy zájem být nepřestává. Existuje hodně lidí, kteří čtou někde v MHD a pro ně je čtečka úžasná věc, nemusejí s sebou denně do autobusu tahat knihu. Existuje spousta lidí, která je na knížky trošku "ujetá" a papírovou knížku si koupí už z nějakého pocitu sběratelství fyzicky toho výrobku. Krom toho, ze čtečky/počítače se učit nedá. Tištěné knihy budou mít vždycky navrch minimálně v rovině učebnic/skript/odborné/vědecké literatury.
[41]: Přesně. Čtečku používám, protože je praktická, nemusím s sebou tahat obrovské bichle, stačí jenom malá krabička. A jak říkáš, učit se z nich nedá, takže knihy nevymizí. Zavrhnout úplně veškerý pokrok mi připadá blbost, protože zrovna čtečka motivuje lidi víc číst. Teda aspon mě, protože ji pořád mám s sebou, narozíl od knih
[41]: Učit se z monitoru dá. Dokonce je to podstatně pohodlnější (kromě bolesti zad).
Ale papírové knihy rozhodně nevymizí. Sám mám většinu toho, co mám ve čtečce, v papírové podobě – čtečka na cesty, papír k vínku a cigáru na slunné dny na terase.
[43]: Nevím, jak ty, ale mě z počítače strašně bolí oči (asi by nehrozilo u čtečky) a nejde si v tom podtrhávat a psát poznámky. A taky se blbě listuje a zakládá to důležité a vrací se zpět.
Beru scifi, jednoznačně. A teda, ten text je pěkný blábol.
"máme větší budovy, ale menší charaktery" – to se prosím pěkně posuzuje jak?
"širší dálnice, ale užší rozhled" – vždyť ještě před takovými 100 (i méně) lety žili lidé klidně celý život v jediné malé vesnici, četli akorát Bibli a kalendář a jakkoli svému hospodaření a jednoduchému životu rozuměli, širší rozhled a pohled na svět jim asi celkem chyběl.
"Máme větší domy, ale menší rodiny" – co je na tom špatného? On by snad dnes někdo stál o život ve třech místnostech s dvaceti dalšími lidmi? Nadto lidmi, kteří mu budou asi dost kecat do života…
"více vymožeností, ale méně času" – jako jedno z mála tvrzení je toto trefné. Ovšem i tady záleží dost na tom, jak si to člověk zařídí.
"více expertů, ale ještě více problémů" – ne. Máme JINÉ problémy, toť vše.
"více lékařů, ale méně zdravých" – to je ale TAKOVÁ PÍČOVINA, až mi hlava nebere, že to někdo dokáže napsat. Lidé dřív nebývali zdravější, akorát většinou natáhli bačkory dřív, než je stihla zkosit např. rakovina a hlavně, chyběly diagnostické metody a ne, opravdu fakt, že se nějaká choroba dříve neuměla správně diagnostikovat neřkuli léčit neznamená, že neexistovala. Jen si sakra vemte, kolik dětí umíralo do nějakého pátého roku života na banální choroby, u kolika (nediagnostikovaných a nikdy neléčených) alergiků se rozvinulo dříve či později těžké astma, kolik lidí zkosila tubera, cholera atd. atd.
"více vědomostí ale méně moudrosti" – opět, jak to jako posoudit? O moudrosti lidí, kteří upalovali heretiky i černé kočky, kamenovali cizoložnice a svedená, opuštěná s outěžkem se raději šla utopit, než aby čelila jakési imaginární hanbě, si i bez dovolení dovolím (cha) pochybovat.
"Znásobili jsme bohatství, ale snížili hodnoty" – ale kulový. Dřív se lidi moc nesrali ani s právem na život, neřkuli třeba s právy zvířat (čest výjimkám).
"povídáme příliš mnoho a milujeme málo" – nu, je fakt, že jsou lidé užvanění až běda (ostatně, sama to tímto sáhodlouhým elaborátem potvrzuji), ovšem ten druhý bod je zatraceně neměřitelný. Nehledě na fakt, že např. manželství či partnerství jako akt romantické lásky je těžce moderní pojetí.
"Píšeme více, ale čteme méně" – trefné v prvním bodě, u druhého bych se hádala. A taky docela záleží na tom, co člověk čte, že ano.
"Jsme schopni letět na Měsíc, ale máme problém přejít přes cestu a navštívit souseda…" – navštěvování sousedů je nějaká povinnost?
No, zkrátka mi to neustálé brečení nad tím, jak k sobě mají lidi daleko a kolem je moc techniky už leze na nervy, zejména ve chvíli, kdy si tohle někdo napostuje na facebook a očividně se nad tím ani trochu nezamyslí.
[44]: Právě listování je to, proč se radši učím z počítače – zlaté ctrl+F. Vzhledem k tomu, že se učím vždy nejméně ze dvou variant skript, tak by knížky byly poněkud neohrabané. Nicméně s bolestí očí musím souhlasit i když moderní LCD projektory toto jakž takž kompenzují – 120 Hz je 120 Hz.
Poznámky jdou psát, záleží na programu, což už je opět na uživateli, záložky jdou snad už všude.
[45]: Holt notně zromantizovaná vize minulých časů. Představa ušlechtilého divocha spjatého s přírodou a zlé technikou zkažené civilizace se táhne už stovky let. Technika dělá přesně to, co po ní chceme. Když budeme sedět denně u Facebooku, bude to vina jedině naše. A jo, on středověk nebyl taková sranda, pokud jste nebyli zrovna panovník nebo zástupce církve. I když morové epidemie a podobné legrace si nevybíraly. :-)) (Hygiena nicmoc, očkování věc neznámá, medicína na pofidérní úrovni, léčebné metody svérázné.)
[45]: já bych tu minulost nehledala ve středověku, vůbec ne, bohatě mi stačí se vrátit do doby mého dětství. Žádný internet, počítače, televize, hry. Jasně, něco málo tu bylo, ale neovlivňovalo to naše životy. Mnohem víc jsem se se svými kamarády vídala osobně, lidé ještě tolik nespěchali, svět vypadal trošku jinak a v mnohém i líp. Snad to bylo i dobou euforie po listopadu 89, nevím, ale rozhodně si pod těmi větami nepředstavím středověk, v něm romantiku a dokonalost nevidím – leda tak ve svém imaginárním fantasy středověku s elfy a mágy:)) Ty věty mi připomínají svět nedávno minulý, který nám technika hodně rychle bere a v zájmu svého pohodlí se chováme občas jako kreténi. Mě nevyjímaje.
[48]: No tedy, tak brzy (alespoň jsi psala, že je ti 23?) tesknit po ztraceném mládí?
Pokud to bereš takhle, tak to nechápu tím víc. Jsem jsem o několik let starší a ten pokrok mi pořád přijde zatraceně pomalý, chtěla bych už kolonizovat cizí planety, přesouvate se teleportem a mít implantáty jako v Deus Ex
Mimochodem, hry hraju asi od roku 1990 (to k té čisté době bez her), díky nim (a filmům) jsem se naučila slušně anglicky číst – a pokud si dobře pamatuju, lidi v roce třeba 1995 seděli před TV stejně jako nyní, akorát že teď holt mohou vybírat z více stanic. A pravda, nebyl tak rozšířený internet, což ovšem vnímám opět spíše negativně – je to geniální nástroj pro získávání a sdílení informací. I pro setkávání se s lidmi, nebýt netu, asi jsem na tom stejně jako v tom roce 1995 a nemám žádné přátele.
Zkrátka – to, že se k sobě lidi chovají jak kreténi není problém techniky (a nejspíš ani doby, neb lidi se k sobě jako kreténi chovali vždycky), ale jen a jen lidí. Vyhubit lidstvo a je po problému.
Jsem pro zdravý kompromis. Do knihovničky patří knížky, ale tahat se sebou v batohu je dnes moc už nechci :o) Nic se nevyrovná vůni nové či staré knihy, šustění papíru… ale zase možnost zapisovat poznámky, škrtat, rychle vyhledávat apod. je výhoda elektronických krabiček.
Slečna S. Máš sice pěkný názor, ale pořád je to jenom názor.Argumentuješ sice pěkně, ale zdá se mi, že se na to neumíš podívat tím "jiným" pohledem.Technika je dobrá věc, ale jen do jisté míry.Problémem dnešní společnosti je právě schopnost používat tyto technologie.Lidi to prost přehání- a to vede k jejich změně a ovlivnění.Například je smutné když projdu kolem už mé hodně bývalé základní školy a vzpomínam jak jsme tam s kamarády trávili čas a uměli jsme si udělat zábavu sami a najednou dívám se dívam a vidím jenom děti postávající všude kolem a drřící v ruce mobil tak 4x dražší než ten múj Házejí si tam s ním,pokuřují při tom.Je to prostě smutný dívat se jak dnešní děti neví co je zábava.Jak já byl malý (myslím třeba rok 1980) tak jsem ráno vyšel z domu a vracel se večer.prováděli jsme takový ty klasický neškodný lumpárny,bavili jsme se,potkávali jsme nový přátelé,měli jsme vlastní partu kde jsme táhli jako kolektiv,rodiče jsme respektovali,starší taktéž.Prostě ty ten čas jsme si uměli užit.Mrzí mě když vidím jak se baví většina dnešních dětí..Facebook..Prý je to věc, bez které dnešní děti neumí žít. Ale k čemu je ? Má nás seznamovat s lidmi ? hledat nám přátelé? Zkracovat nudnou chvíli ? Urychlit a zjednodušit domluvu ? Na všechno by mi maminka odpověděla BĚŽ VEN..A uděláš mhohem vic kdyz fakt pujdeš,zažiješ mhohem víc,užiješ si mhohem vic..Neříkám ho uplně odříznout, ale umět to omezit a vědět vůbec kdy ho omezit.
Je to jenom názor v mé hlavě.Nikomu nic nevtloukám do hlavy a nenutím ho změnit názor.Já jen doufám,že lidi pochopí,že i bez nich se dá užít hodně a lepší zábavy.
To je tak směšné až to vůbec není směšné :/
Zrovna jsem k tomuhle viděla i jedno hodně dobré video, kdyby to někoho zajímalo:
http://www.seberizeni.cz/otevri-oci-a-zacni-konecne-zit/