Ministerstvo lásky a sociálních věcí

Kdo jste někdy přišli o práci nebo se dostali do úzkých, co se týče příjmů, jistě znáte budovu „sociálky“ či „pracáku“ a ta okénka, u kterých se stojí dlouhé fronty, jen aby na váš účet přišlo pár chechtáků, aby bylo na jídlo a nájem. Je to fajn, že se stát postará o potřebné a zajistí jim materiální statky.
Ale když na mě včera padl splín a měla jsem náladu na bodu mrazu, říkala jsem si, k čemu jsou v takové chvíli člověku peníze. Jasně, v limuzíně se brečí líp než v autobuse a zalít žal dobrým bourbonem je příjemnější, než v slzách glgat krabičák, ale to je tak všechno, co vám cinkavé mince mohou dát. A tak jsem včera vymyslela ministertsvo lásky a sociálních věcí.

Já vím, že je to směšné. Lásku nemůžete rozdávat u okénka stejně, jako složenky. Ale nebylo by to občas strašně fajn? Proč pořád myslet jen v číslech a měřitelných hodnotách? Mám kolem sebe spoustu lidí, kterým je samo.
Hm, novotvar. Jak ti je? Je mi smutno. Je mi veselo. Je mi samo. A někdy vám může být samo i když je kolem vás spousta lidí. A to se nebavíme jen o cizích lidech, anonymních kolemjdoucích, kteří vás vlastně ani nevidí, ale o přátelích, o rodině, o vašich milovaných, kteří jsou tu pro vás, ale někdy prostě přijde chvíle, kdy pro vás nemůžou udělat vůbec nic, protože jejich objetí najednou neumí zahřát a jejich láska vámi propadává jako děravým sítem.
Proč prostě nejde na ministerstvu lásky vyfasovat někoho, kdo zaplní tu díru? Kdo vás zabalí do hřejivé náruče pocitů a samo najednou zmizí a odejde a zbude jen plno, sdílno, milováno. Kdyby to mohlo být tak jednoduché!
Nechci se rouhat, mám svoje milované přátele, bez nichž bych si nedokázala svůj život představit, a tak se mě netýkají sociální věci mého fantasmagorického ministerstva. Ve dne v noci se mám komu ozvat, s kým si povídat, s kým chodit na pivo a sdílet svoje strasti. A vím, že tento dar nemá každý. Ale stejně je mi samo, stejně když večer usínám a tulím se ke svému kocourkovi Matyáškovi, kočičce z nejmilejších, není to ono.
Poslední dobou se staly věci, které se těžko snáší v jednom. Stíny minulosti se stále mihotají na okraji zorného pole a když je jen na okamžik pustím ze zřetele, zaútočí, kousnou a rány se nehojí, stále krvácí a není nikdo, kdo by je mohl ovázat. Nikdo, kdo by mezi mnou a těmi přízraky postavil velkou tlustou čáru, čáru mezi bylo a je, kterou už nic nepřekročí, za kterou se budu moct bezpečně choulit v náručí někoho, kdo vyfasoval u přepážky tolik poukázek na lásku, že mě v nich bude moci utopit.
A nejhorší je, že stíny minulosti se setsakra snaží mě dohnat a ublížit mi. A ještě horší, že je někdo, vedle koho občas můžu usnout, stulená v jeho náručí, s kým prokecám celé noci a kdo mě hřeje u srdce kdykoli si na něj vzpomenu, ale ten někdo není můj, jenom ho kradu jinému člověku na chvíle, které jsou pro mě i pro něj strašně důležité, ale o to více podpořené pocitem viny. Nechci být zlodějkou lásky, ale když je venku tma a v pokoji úplné ticho, takové, že slyším jen zběsilý tlukot vlastního srdce, v těch chvílích zoufale toužím nebýt sama i za cenu toho, že toho, po kom toužím, vyrvu z náručí jiné.
Proč není na světě dost lásky pro všechny? Dost přátel a vztahů a naplnění? Proč po té, co člověk projde peklem, připraví se o někoho, s kým chtěl strávit zbytek života a skončí psychicky i fyzicky týraný psychopatem, proč po tomhle všem prostě nemůže přijít k okénku s vyplněným formulářem a nafasovat pana Dokonalého i s bílým koněm a svatebními zvony? A žili šťastně až do smrti, znáte to.
Proč je svět vztahů tak složitý a člověk nikdy neví, na čem je? Nechci už psát tyhle výkřiky do tmy, nechci už toužit a nenacházet, prostě si po tom všem, co mám za sebou zasloužím, aby tu moji obří díru v srdci někdo zaplnil. Zalepuji fiktivní obálku a odesílám neexistující formulář na neexistující ministerstvo. A doufám, že i přesto někdo odpoví.

5 komentáře “Ministerstvo lásky a sociálních věcí

 1. Slyšela jsi někdy Stirb nicht vor mir od Rammstein? Myslím, že to celkem vystihuje ten pocit… Ale to jen tak. Bývá mi podobně a spoustě dalších lidí taky. Je to k zbláznění. Formulář mi připomněl jeden článek na Poslu světla o splnění přání. Asi to víš, ale jediná věc, ktará pomáhá je doufání. Že jednou to bude vpořádku.
  A to si piš, že BUDE! 🙂

 2. Možná proto, abychom se se svými stíny naučili trochu poprat sami. Vztah není jen sluníčkový. A až není, nejde to řešit přesně takhle: utéct do jiné náruče a doufat, že to nějak samo od sebe sluníčkové zase bude. Zřejmě musíme dostat od života lekci, musíme se naučit sami za sebe porvat a řešit problémy. Pak je můžeme řešit i ve vztahu a můžeme být oporou našemu partnerovi.

 3. Luménko, kdyby to bylo tak jednoduché, nebyl by to život. Možná by nás takový život vlastně ani nebavil žít, byl by pro většinu moc jednoduchý a přímý. Taky by jsme neměli možnost získat zkušenosti a být víc a víc otužilí, možná by už ani nebylo proč být otužilý..ale tak to prostě je a my se s tím musíme poprat.
  Věřím, že jsi silná žena a zvládneš to…teda co občas kouknu na blog, stránky..a toho pana tulícího ke kterému se choulíš pozdravuj od Vlčete..:)

 4. Keď som to čítala a zvlášť tie posledné odstavce, oči sa mi zaplnili slzami a pustili sa dolu lícami…. je toľko osamelých ľudí a čo by k nim mala byť cesta jednoduchá, lebo sú dostupní, tak je práve tá najzložitejšia.
  Do tej obálky píšem aj svoje meno a dúfam…….

 5. Člověk se s tím musí vnitřně smířit. Ale je k tomu velmi dlouhá cesta a občas po ní nikdo nechce jít.
  Uchovat si nějakou naději v srdci, to může být nejspíš taky taková berlička. Jenže hrozí, že přijde akorát další zklamání a kolik toho taková naděje vydrží?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.