Kreslení hrdinové mého dětství

Hitparádu hororů už tu mám, tak pro se nepodívat úpně na druhou stranu – a to do barevného světa kreslených pohádek. Které kreslené postavičky nejvíce zahýbaly mým dětsvím a na které hrdiny načtrnuté tuží a barvičkami už nikdy nezapomenu? Odpověď zjistíte v hitparádě 7 největších kreslených hrdinů Lúmennčina dětství:)
7.místo – Buzz Rakeťák a Woody
Příběh hraček byl první celovečerní počítačově animovaný film a kvalitě animace je to pořádně vidět. Ale mě v dětství zaujal, ne ani tak kvůli animaci, ale spíš kvůli příběhu. Ještě dalších několik let jsem potichu otevírala dveře do dětského pokoje a doufala, že uvidím, jak se moje hračky hýbou. Kromě této zajímavé hry mi ale tento film přinesl ještě pocit opravdového přátelství a vědomí, že existuje, což je myslím pro osmileté dítě (nebo kolik mi tenkrát bylo) dost důležité. A právě proto se hlavní protagonisté, namyšlený kapitán hvězdné lodi Buzz Rakeťák (pamatujete na jeho „Vzhůru do nekonečna a ještě dál!“ ?:) ) a trochu naivní kovboj Woody dostali do tohoto žebříčku:)
Z nesmiřitelných nepřátel nerozlučnými přáteli
Tyhle hračky ožívali, když jejich malý majitel
nebyl doma…ty moje se nikdy nenechaly přistihnout:)

6.místo – Rákosníček
Tak to byla dvojice, nastupují individualisti – a individualistou Rákosníček bez pochyby je. A taky je to „skřítek neposeda, zvědavý jako opička, který žije v rybníčku Brčálník za mlhou hustou tak, že by se dala krájet“. Hlas Jiřiny Bohdalové je prostě nezaměnitelný a Rákosníčkovy „úžasné“ vynálezy a hrátky s hvězdami a počasím jakbysmet. U jeho večerníčků jsem schopná sedět ještě dnes a smát se jeho roztomilé snaze změnit chod světa…jak mi jenom tenhle zelený ošklivák připomíná mě samotnou:D Snad i proto jsem ho prostě musela zahrnout do hitparády těch nej hrdinů.
Není rozkošný???
Je! 🙂

5.místo – Želvy Ninja
A kromě kreslených jedinců a dvojic tu má místo taky jedna čtyřčlenná skupinka bojovných želváků. Na to, že se jmenovali Rafaelo, Donatelo, Michelangelo a Leonardo bych si ještě vzpomněla, ale barvy pásek přes oči bych nedokázala ani omylem. Přece jen, když jsem hltala jejich příběhy, byly mi asi tři roky, ale i tak jsem je už ze srdce vymazat nedokázala. Chrabře bojovali se zlým Trhačem, vedeni superchytrým krysákem mistrem Třískou a imponovali mi nejen tím bojem, ale i inteligencí (přece jen se jmenují podle čtyř velkých renesančních umělců). Rodiče mi nedovolovali se na jejich příběhy dívat, bylo to přece jen oproti Křemílkovi s Vochomůrkou či Rákosníčkovi „trochu“ víc násilné, ale potají jsme sledovali tuhle pohádku s dědečkem a díky němu obsazuje kvartet zmutovaných želváků páté místo.
Správní hoši z kanálu
Jsme zmutovaní, kdo je víc?
4.místo – Malá čarodějnice
Další Večerníček s hlasem Jiřiny Bohdalové, který se mi zapsal do paměti. Viděla jsem ho celý snad dvacetkrát a vždycky mě pobaví a rozesměje. Malá čarodějnice, která se za každou cenu snaží být dobrou čarodějnicí, nakonec zjistí, že všechny dobré skutky byly vlastně špatné, ale ani trest od těch „správných“ čarodějnic ji neodradí a ona jde dál za svým snem. Právě tahle holčina v roztrhaných červených šatech možná byla zárodkem mých věčných rebelských snah a její ukrákaný havran inspirací pro mé oblíbené sarkastické poznámky. Těžko říct, kterého z těch dvou mám radši, ale čtvrté místo jim samozřejmě přísluší právem:)
Malá čarodějnice a havran Abraxas jsou skvělá dvojka
A ke kouzlení patří co? No přece čarodějnická kniha;)
3.místo – Rychlé šípy
Snad žádný ze všech kreslených hrdinů mě neovlivnil tak, jako pětice správných kluků, kteří se honosili názvem Rychlé šípy. Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka mi ukázali cestu životem, nasměrovali mě ke skautingu a vůbec jim (kromě večerů s lampičkou a jejich příběhy) vděčím za mnohé. Mám doma knihu s většinou příběhů Rychlých šípů a od doby, co jsem ji dostala, jsem ji přečetla ani nevím kolikrát. Kdyby nebyli tak přihřátí a tak strašně moc čestní, posunuli by se v žebříčku nahoru, ale takhle jim, plantážníkům, musí stačit třetí příčka.
Tahle knížka byla po tři roky mého nejvášnivějšího skautování mojí Biblí:)
Jsou to prostě správní hoši!
2.místo – Čtyřlístek
Na tři stovky sešitů s komiksem mi stále leží doma ve skříni a nejsem schopná se jich vzdát. Kocour Myšpulín, zajíc Pinďa, pejsek Fifinka a prasátko Bobík byly hvězdy na mém dětském nebi mnoho let a ještě nějaký ten pátek tam zářit budou. U jejich příběhů jsem mnohdy nedýchala a nepůjčovala je sestře pod záminkou, že jsou to horory (a mnohdy taky pro sedmileté dítě byly!). Díky mamce, která četla Čtyřlístek po léta, mám doma taky snad deset kompletních ročníků z doby před pětadvaceti lety a můžu s klidem prohlástit, že dnešní Čtyřlístek je nic proti tomu, jaké nerváky a srandy to byly před lety:)
Jednoduchá barevná kresba potěší oko dítěte:)
Když mi od mých hrdinů přišel tento pohled, vážně jsem věřila,
že ho vlastnoručně podepsali a chovala jsem ho jako svátost:)
1.místo – Krteček
Jak se může černé ošklivé zvířátko, které se ještě k tomu vyjadřuje jen sadou asi deseti citoslovců, líbit malému dítěti a co hůř, dospělé dívce? Nevím, každopádně na Krtečka nedám dopustit. Chytrý, přátelský, manuálně zručný, zcestovalý a ještě k tomu roztomile vtipný Krtek se stal mojí dětskou ikonou – hrála jsem si na Krtka, sbírala jsem plyšáky Krtka, psala básničky pro Krtka a o Krtkovi, měla všechny knihy s Krtkem, všechny filmy a celý večerníček a vydržela se na jeho příběhy dívat hodiny. Jeho „jejda“, „hmm“, „jéééé“, „áha“ a další nezapomenutelné hlášky se mi vryly do paměti a spolu s Myškou, Zajícem, Ježkem a Žabkami se stal dětským hrdinou číslo jedna, na kterého nikdy nezapomenu. Mimoto jsem se také setkala s jeho tvůrcem, animátorem Zdeňkem Millerem a to, že mi pochválil básničku, co jsem napsala Krtečkovi, mi zvedlo dětské ego až do nebes. Krtek je prostě nej:)
Tenhle plakát mi léta visel nad postelí
A knížku s příběhem Krtek a paraplíčko mám dokonce podepsanou od Z.Millera!
Dalo by se psát ještě o Človíčkovi, Machovi a Šebestové, Gumídcích, medvědím pilotovi Balú, Křemílku a Vochomůrkovi, o Rumcajsovi, Bobu a Bobkovi a mnoha dalších, ale to by nebyla hitpárada, ale vzpomínkové album:) A jací kreslení hrdinové vládli vašim dětským srdéčkům, milí čtenáři?:)

16 komentáře “Kreslení hrdinové mého dětství

 1. Ako som si tento tvoj rebríček prečítala,začala som tiež trošku spomínat na tie staré dobré časy kedy som ako malé dieta sedela celé dni nad rozprávkami a v hlave som si tiež spravila  podobný rebríček.A ako tak vidím,v niektorých rozprávkach sme sa zhodli,aj ked si odo mna o niekolko rokov staršia.Podaktoré rozprávky sú fakt nesmrtelné.Však ktože by mohol nemat rád Krtka alebo Rákosníčka?Tie rozprávky pozná snád každý  🙂

 2. Gumídci…ach 😀

  No jinak… opravdu zajímavá top 7… 🙂 ale prostě pohádky jsou pohádky… nedokážu si představit dětství bez pohádek..naděje, láska a dobro vždy zvítězí… 🙂

  Jinak, když ty jsi Rákosníček… já jsem asi Racochejl 😀

 3. Všechny tebou zmíněné jsem milovala 🙂 No ale největší hrdinové mého dětství byli zkrátka pokémoni 😀 Tolik peněz se za to vyházelo….:D No jo,ale do dneška toho mám plná alba 😀

 4. Krteček je nejlepší, na něj prostě nikdo nemá..x) Krteček a Naruto, mé kreslené ideály..x) Jak tu černou příšerku může někdo nemít rád..?

 5. Jůůůů, Krtček 😀 Toho také ráda sleduju…A pokémoni byli také skoro nekonečná éra mého života…A ještě mám ráda tu pohádku, kde vystupoval pravěký člvíček..:-)

 6. Andy, Andula: no v době kdy letěli pokémoni už mi bylo 13 a to jsem na ně byla už trochu stará:) a hlavně mě ty příběhy nikdy nechytili, já vždycky měla ráda takové ty pohádkové pohádky, se skřítky, zvířátky a nadpřirozenými bytostmi:)

  A jinak Človíček a Racochejl jsou taky super, prostě snad všechny Večerníčky:)

 7. jé, všechny tyhle pohádky se mi jako malé snažili vnutit naši, jenže já už od první třídy seděla každé ráno u televite a koukala na Harryho Pottera nebo na Jetix, tenkrát Fox Kids…rákosníčka sem měla docela ráda ve školce, sem ho měla na kazeťáku a tu malou čarodějnici sem četla, ale jinak nic…

 8. A co teprv Supermax :D.. i když u mě odmala vedl Cartoon Network a moji hrdinové byli tom a jerry, pepek námořník a malá mořská víla :). A kupa dalších, krtečka nevyjímaje.

 9. Všechno jsem kdysi dávno sledovala, ale chybí mi tam Tom a Jerry, Rychlá rota a mnoho dalších. Želvy ninja jsou teď an sleduj.org. Je tam 39 dílů, tak jsem si zavzpomínala na časy dávno minulé (bez komentáře prosím)

 10. Ja by som tiež rada spomínala ale akosi nemám na čo…všetky rozprávky čo poznám som videla už v pokročilom veku keď som sa učila nemecky (učiť sa cudzí jazyk z telky je fakt sranda..:D a je to možné, aj keď moja mama tvrdí opak)…

  A ja to som fičala skôr na anime (a ani som o tom nevedela 😀 )

  Ale to s tými hitparádami je dobrý nápad..asi ti ho ukradnem 😀

 11. jaaj, to ja byla na pohadky vzdycky a jsem dodnes, ackoli z toho co tady mas, mezi me favority patri akorat zelvy a krtecek.. ja byla dycky na disneyovky, Hanna barbera a WB 😀

  a k delani top 5 podle Onni na filmy (kreslene) se chystam taky, zatim je ale jeste hodne hudby 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.