Barvy a já

Samozřejmě, že každá barva má dle symboliky magie (a nejen té) svůj význam. Ale já zkusila prozkoumat své pocity k barvám a abych nebyla zaujatá, vybrala jsem ke každé jeden svůj pozitivní pocit a jeden negativní. Tučně je zvýrazněn nejsilnější pocit, u barev, které pociťuju stejně pozitivně i negativně zvýraznění chybí.

Aby někteří neprudili jen vysvětlivka k černé barvě – temnota je zde ve smyslu úplného zatmění bez jiskřičky naděje, ne ta krásná noční tma plná příjemného mrazení v zádech.
Tak tedy Lúmenn a vliv barev na její pocity. Pokud vyloženě souhlasíte a nebo naprosto nesouhlasíte s mým viděním barevného spektra ozvěte se do komentářů;-).
barva můj kladný pocit můj záporný pocit
bílá čistota, den nicota, prázdnota
černá síla, tajemství temnota
šedá rovnováha nuda
modrá klid chlad
zelená příroda jed
červená láska, vášeň utrpení
žlutá radost hněv
růžová sladkost rozmazlenost, slabost
oranžová přátelství válka
fialová moudrost přetvářka
hnědá hojnost hlad
stříbrná svit hvězd a luny zbraně
zlatá svit slunce mamon, bohatství
Samozřejmě také záleží na odstínu – krvavě rudá bude spíše připomínat vášeň, než červeň třešní nebo jahod, v žlutozelené si spíše představíme jed než něžné koruny stromů a tmavě modrá spíše přinese klid, než mrazení jako tomu bývá u světlých odstínů.
Ale záleží i na předmětu, který je zbarvený – bílé roucho kněze spíše nese význam čistoty a v bíle natřené místnosti nás zase začne dusit prázdnota, růžový bonbon v nás vyvolá představu sladkého pochutnání, ale muž v růžové košili působí slabě a třeba žluté květiny nám vyvolají úsměv na tváři, zatímco zažloutlá tvář mrtvého nám spíš zvedne žaludek.
U abstraktních pojmů jako je přátelství, moudrost nebo rovnováha se mi ale hůře přiřazuje odstín či předmět vyvolávající pocit. Hledám pak spíše situaci, která mě donutila dávat hnědou do souvislosti s hladem (skýva chleba o kterou se perou černošské děti?), fialovou s přetvářkou (maškarní bál se škraboškami?) nebo okamžik v mém životě kdy se mi tyto barvy spojily s těmito pojmy.
Těžké leč poučné bývá často hledání v hlubinách svého nitra. Co všechno se dá najít vidíte třeba na tomto příkladu s barvami. Stačí jen chvíli sedět a přemýšlet.
A co vy a barvy?
Barevná duha, zelené svěží stromy, modrá obloha…..ale nádherně barevný svět se může v okamžiku zatmění slunce proměnit v šedivý tanec stínů a polostínů.

2 komentáře “Barvy a já

 1. Tenhle článek mě velmi inspiroval a docela se divím, že tu není tolik komentářů jako u jiných. Zauvažovala jsem co se vybaví mě pod danými barvami. Takže pokud Tě to zajímá tady je můj pohled na věc:
  Bílá + nevinnost
       – odstup

  Černá + hloubka, tajemství, poznání
        _ temnota,deprese

  Šedá + klid, kompromis
       – nuda, stereotyp

  Modrá + přátelství, meditace, uvolnění
        – smutek

  Zelená + radost, svěžest
         – závist, zlost

  Červená + život, pohyb, láska, vášeň, emoce
          – agrese, zmar, obsese

  Žlutá + slunce, pozitivní energie, štěstí
        – faleš, pokrytectví

  Růžová + roztomilost, něžnost
         – naivita

  Oranžová + spokojenost, dostatek
           – flegmatismus, lenost

  Fialová + okouzlení, nadpřirozeno, krása
          – sobectví, nadřazenost, ego

  Hnědá + stabilita, jistota
        – špína, chudoba, odpor

  Stříbrná + měsíc, vznešenost, kouzlo
           – boj, zbraně, násilí

  Zlatá + záře, moc, bohatsví
        – materialismus, lpění

  …některé asociace jsou možná trochu zvláštní a lehce možná nepochopitelné, ale budiž

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.