Poprvé na LARP – část II. – na LARPu

Pokračování článku, ve kterém se dozvíte základní a užitečné rady pro úspěšné dřevárničení. V minulém díle jsme se podívali na to, co udělat před odjezdem na LARP (čtěte ZDE) a nyní se mrkneme na to, co dělat přímo na akci.
Stejně jako u minulého dílu platí, že je dobré si předtím přečíst článek LARP aneb co to je – pokud jste tak dosud neučinili a na otázku „co je to LARP?“ neumíte odpovědět, čtěte ZDE.

Na LARPu

1) Pravidla nejsou pro srandu králíkům (ani hráčům)
Na stránkách LARPu naleznete pravidla, týkající se konkrétní akce. Pravidla jsou od toho, aby se dodržovala a ti, co je nedodržují se často se zlou potáží. Základní rady zní:
Pravidla čti už před akcí a pokud něčemu nerozumíš, neboj se napsat přímo organizátorům.
Organizátor je bůh a vždycky má poslední slovo.
Nepodváděj! Na LARP jedeš proto, aby ses bavil a dobře si zahrál, ne aby ses choval jako powerplayer a cheatoval jako zběsilý. Takoví lidé bývají často z akce vyloučeni a organizátoři si je dobře pamatují.
Rána do hlavy neplatí, ale potěší. A pokud se ti poštěstí někomu ránu do hlavy či na jiná citlivá místa zasadit, je důležité se omluvit a optat se, jestli je zasažený v pořádku. Šermířský kiks se občas stane každému, ale úmyslné zasahování do rizikových míst bývá často odměněno stejnou mincí.
Pravidla platí pro všechny stejně a pokud vidíš, že je někdo porušuje, nejprve ho na to upozorni a pokud to nepomůže, neboj se jít za organizátory. Takový člověk kazí hru všem ostatním.
sezení
2) Hrej (si)
Role playing je základ těchto akcí. Ze začátku s ním možná budeš mít trošku problém – dobová mluva, oslovování autorit vykáním i když si s tím stejným člověkem den před tím chlastal u ohně a další RP vychytávky, to nejde všechno hned. Hlavní je se ale snažit a důsledně odlišovat hráče (tebe) od postavy. Jako hráč jsi třeba mohl slyšet, jak se spolu baví dva kouzelníci, kteří plánují zničit město, ale herně na sobě měli kouzlo neslyšitelnost a tak tvá postava netuší vůbec nic. Stejně je tomu tak, když něco zjistíš v bezvědomí či jako mrtvola putující k oživení, neboť si z této doby nic nepamatuješ.
Nezapomeň taky, že pokud jsi troll, neumíš číst, jakožto hrdý elf nikdy nezradíš svou rasu a nekolaboruješ se skřety a podobně. Mysli jako postava!
Se hraním ještě souvisí okamžiky, kdy tě LARP přestává bavit, je ti špatně, jsi unavený apod. V tom případě nekaž ostatním hru a jdi někam bokem. Zalez do stanu, odejdi úplně pryč z herního pole a nebo se jdi jen projít a vrať se plný energie. Otrávené ksichty rozladí všechny okolo a jsou zbytečné. Ještě horší jsou hlášky typu „to je blbý“ a „mě to nebaví“. Pokud to tak cítíš, v pořádku, ale zkus to probrat z organizátory, řekni, co se ti konkrétně nelíbí a co bys chtěl poupravit, stěžovat si jinde většinou moc nemá význam a akorát to otráví ostatní hráče.
LARP je tu především proto, aby ses bavil a proto si ho jaksepatří užívej. Zapojuj se do šarvátek, konverzací, buď aktivní.
střílí
3) Družte se!:)
Dřevárníci jsou lidé sdílní, přátelští a družní. Není nutno večer sedět sám ve svém stanu, ba naopak. Vyraž ven, přisedni někde k ohni, zapoj se do konverzace, zazpívej si nějakou tu odrhovačku či pokud umíš sám hrát, bafni kytaru a pusť se do toho.
Na bitvy se nejezdí jenom hrát, šermovat a larpit, dají se tam získat i noví přátelé a skvěle si zakalit.
S alkoholem buďte radši opatrní, během bitev by se pít nemělo vůbec a i večer před bitvou to radši nepřežeň, ať ti druhý den není zbytečně zle.
FINN: V případě, že jedete za stranu nemrtvých, může taková pořádná kocovina hodně přidat na RP. Jelikož to klácení a huhlání nebudete muset hrát:D
LÚMENN: Ale teď vážně:P Alkohol ano, ale jen v rozumné míře. Poblité herní území není zrovna to, po čem by vaši spoluhráči toužili. Hlavní je se ale družit, družit a družit. Dřevárníci jsou sice hovada, ale jinak super lidičkové, kteří se dokážou bavit takřka s kýmkoli a o čemkoli, tak toho využijte:)
Tolik základní rady pro úspěšný start dřevárnického života. O výrobě kostýmu a zbraní se Finn rozepíše v dalších článcích, na které snad nebudete muset dlouho čekat. Základ ale už máte, takže vy všichni, co se nebojíte a chcete zažít něco nového, vzhůru na internet najít si nejbližší akci ve vašem okolí a pak tradá na LARP. Stojí to za to:)

25 komentáře “Poprvé na LARP – část II. – na LARPu

 1. Zdravím Lúmenn. V těch obrázcích vidím že by stálo za to se na ten LARP někdy podívat (pokud to bude někde aspoň v okolí Brna). Mimochodem jsem rád že aspoň na LARPu respektuješ pravidla, aspoň že tam (úsměv).

 2. Bezva 🙂
  Těším se na další články jako malé děcko 🙂
  Celu dobu si totiž při čtení všechno představuju a hrozně mě to baví 😀

 3. [1]: nechci být zlá, lorde Lukáši, ale jestli Tě někdy na nějakým LARPu uvidím a identifikuju, tak mi věř, že Ti tak strašně rozmydlím pozadí dřevěným mečem, že na to budeme oba dva velmi dlouho vzpomínat 😀

 4. Nemrtvý se může více ožrat, dobrý poznatek 😀 no řeknu ti že s hraním bych asi problém neměla, ostatně nějakou roli si občas hraju i v běžným životě, jen by bylo blbé přijít domů a nadále zůstat vznešeným elfem 😀 i když u skřeta by bylo ještě hůř…

 5. [9]: Ale ale ale? – Však jsi sem sám Lordem nazýval a pořád vykládal, že je na Olympu pro všechny dost místa… už tě to přestalo bavit a chceš být normální, tak tě Lord irituje? 😀
  Dlouho nevydržíš, já bych tě na LARPu taky ráda zmydlila.

 6. Pro mě je to docela výzva, protože právě s tím hraním a zejména s uvědoměním si, kde končím já a začíná moje postava, bych měla dost velký problém. Nikdy se ti nepřihodilo, že by se do sebe ty dvě mysli vklínily? 🙂

 7. [13]:
  No.. násilnické sklony… ze srandy někoho plesknout molitanovou palicí přes zadek musí být sranda 😀 – Nejsem násilnická, ale smysl pro humor musí být.
  Kor když je obětí člověk typu Lorda Lukáše 😀
  Sedím na netu a čtu o LARPech. Strašně mě to nadchlo.
  Ještě by se mi líbilo, kdybyste popsali nějaké zážitky z akcí, protože poznámky typu: ,,Provázek mezi stromy je zeď, ne že ho přeskočíte", mě baví 🙂

 8. [12]: Nemyslím že bych měl mít strach… Na LARP se samozřejmě přijedu někdy podívat a dávej si pozor abych nezmydlil já vás…(úsměv) i já mám nějaké účinné možnosti.

 9. [13]: Snad si nemyslíš že mi naženete strach (smích) ? Mimochodem Lúmenn…vždycky uvidíš tady ode mně názor (takže vaše "slinty" na mě nezaberou protože vím že si nemůžu dovolit aby na mě zabíraly).

 10. [21]: tak to tě asi zklamu:) Na většinu LARPů můžeš až od 15ti a to ještě pokud je ti 15-18 tak jen s povolením rodičů. Mladší děcka než patnáctileté nikdo nechce hlídat a je to o hubu, kdyby se tam někomu něco stalo, takže moc mladý na LARPy klidně být můžeš:)

 11. [23]: ti poradím něco, co ale nesmíš nikde říkat:) Povolení ti může napsat kdokoli, si ho napiš klidně sama (akorát některé větší larpy požadují vytištěné povolení, to aby ho nikdo nesepsal na koleně na bitvě;)) – akorát se pak nesmíš zmrzačit, nebo tě mamka s tátou ještě dorazí:D

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.