Poprvé na LARP – část I. – před LARPem

Množí se na nás dotazy, jak to vlastně přesně na takovém LARPu vypadá, co se tam dělá, ale hlavně, jak se chovat, co si vzít a na co se nebát zeptat, když jsem úplný nováček a chci vyrazit na svou první akci.
Pokud vás zlákal svět kobercových pásek, jekorových brnění a bandy dospělých, co si celý víkend hrají na fantasy hrdiny, možná jste si už podobné otázky taky položili, ale stud, strach či nejistota nakonec zvítězily nad touhou na nějaký LARP vyrazit. Dobrá zpráva pro vás – už se nemusíte bát! Svět LARPů vás rád přijme mezi sebe, stačí trocha základní orientace, proříznutá pusa a velké nadšení a všechno půjde samo. A pokud ne tak úplně, tento článek vám pomůže.

Před odjezdem na LARP


1) Nejste na to sami
Vždycky je lepší jet poprvé s někým zkušenějším, proto se ve svém okolí porozhlédněte po nějaké dřevárnické skupině, která vás vezme pod svá ochranná křídla. Nebojte se, dřevárníci nekoušou (většinou…) a málokdo by nevzal s sebou nováčka – pokud bude zdvořilý.
Nevíte jak hledat? Strejda google jako obvykle poradí – zadejte název vašeho města společně s heslem „dřevárny“ „LARP“ a podobně. Dobrý je i server hofyland.cz, kde se scházejí skoro všichni dřevárníci z celé republiky (převážně tedy z Moravy). V různých diskuzních klubech pak určitě narazíte na spřízněnou/é duši/e, kteří vám rádi poradí a pomohou.
Hlavní je nebýt líný a pořádně hledat – dřevárníků je dost!:) A když se mezi ně dostanete zjistíte, že občas až moc. Další dobrou radou je nebát se, není důvod si myslet, že vás někdo bude považovat za blbečka či nedochůdče. Slušný mail ve stylu „ahoj, jsem ten a ten a chtěl bych jezdit na LARPy, ještě nikdy jsem na žádné akci nebyl a tak bych rád jel s někým, kdo už má více zkušeností. Chystá se teď vaše skupina na nějakou akci? (atd. atd.)“ – to je dorbý začátek konverzace:)
Z nejrůznějších důvodů se může stát, že žádnou podobnou skupinu ve svém okolí nenajdete či neoslovíte, popřípadě vám ti nafrněnější z nich odmítnou pomoci (což se většinou nestává) nebo narazíte na starou skupinu, která už nejezdí (což se občas stane). V tom případě můžete na LARP vyrazit klidně i sami, průvodcem vám pak budou jen chytré články a dobře míněné rady dřevárníků z internetu, ale ani tak se není čeho bát.
Řekněme, že tedy máte s kým jet. Dále nám však zůstává otázka – kam jet?
skřeti
2) Správný výběr
Dřeváren (tedy akcí, na kterých se bojuje dřevěnými zbraněmi) je mnoho druhů a je důležité vybrat si tu, která by vám nejlépe sedla.
Pro nováčky nejvhodnější je tzv. bitva. V ní máme několik znepřátelených armád a vy jako hráč se stáváte vojákem jedné z nich. Některé armády se odlišují barvou svého oblečení nebo nějakou drobností, kterou bystě měli mít s sebou a nebo prostě vypadáte jako skřeťáci, krvaví elfové či trolové a pak vás každý pozná:) Bitvy jsou vcelku jednoduché, není na nich tolik potřeba hrát roli (RP), jako prostého boje. Váš kapitán vás většinou pošle tam, kde vás chce mít a díky systému oživování můžete hrdinně padnout za svého vůdce třeba dvacetkrát za bitvu. Zkušenosti z bitev jsou pro začátečníky velmi dobré, protože z trochou trpělivosti se naučí šermovat. Dále si zkusíte, jaké je to být cel den v kostýmu a hrát si na někoho, kým nejste. Nevýhodou bitev může být právě to, že se tam hodně šermuje a pro osoby méně fyzicky zdatné to nemusí být úplně to pravé ořechové. Pokud jste komedianti, taky se tam moc nevyřádíte a tak pro všechny herce, hráče dračáku (DrD) a dalších lidí, co mají zkušenosti z role playingem, je lepší LARP.
šerming
Tahle zkratka znamená living action role play, takže prostě naživo a akčně hraji svoji roli:) Mezičlánkem mezi bitvou a LARPem je tzv. družinovka. Vy a skupinka dalších dobrodruhů máte nějaký úkol. Lidé ve vaší skupince mají různé schopnosti a dovednosti, čímž vám mohou pomoci (a nebo obča přitížit…:)). Výhodou pro nováčka je většinou přítomnost nějakého velitele skupiny, který dělá důležitá rozhodnutí a tak nějak tomu víc rozumí, takže veškeré neúspěchy se dají svádět na něj. Na družinovce se bude patrně bojovat sice méně než na bitvě, ale i tak si tlapky potrápíte.
Pokud si tedy troufáte na opravdu profesionální hraní, zvolte poslední alternativu a tou je Svět. Svět proto, že celý LARP se odehrává v určitém světě na určitém místě, kde se dějí různé divné věci a žijí tam prapodivná stvoření. A vy jste jedním z nich – máte svůj kostým, své touhy a sny, svou zbraň a svoje schopnosti a to vše vás dělá výjimečným. Pro začátečníky je nevýhodou, že hrajete většinou úplně sami za sebe – žádné rozkazy ani rady moc nečekejte. Kromě toho se na LARPu nejde donekonečna oživovat. Jakmile jednou umřete, jste mrtví a vaše postava podchází do věčných lovišť. To sice pro vás neznamená konec hry, ale nutnost zvolit si postavu novou a s ní začít hrát úplně od začátku.
Pokud nejste aspoň trochu dobří šermíři či intrikáni, nevyznáte se v dřevárenské hantýrce a máte problémy s představivostí (ten papírek je vážně velká jáma), je vhodné začít raději na něčem trochu jednodušším. Výhodou LARPu – Světa budiž aspoň to, že za celou dobu akce nemusíte vůbec šermovat – ale záleží na akci. Na některých LARPech je vše jen o RP, jinde se mlátí meči celou dobu.
A na závěr docela důležitá věc – kde si takovou akci najdu? Dříve bylo na netu více různých kalendářů, v současnosti už funguje a je pravidelně aktualizován jen jeden a to na stránkách larp.cz. Dostanete se na něj tímto odkazem a kromě časů a míst konání akce tam vždy zjistíte o jaký druh akce se jedná, zda jsou nějaké speciální požadavky a většinou tam najdete i kontakty na organizátory, odkazy na pravidla a mnoho dalšího.
FINN: Já jsem osobně začínal na bitvách a až časem se dostal k LARPu. Díky tomu jsem dostal patřičnou šermířskou průpravu. Ovšem existuje i mnoho bitev z prvky LARPu, které dokáží okořenit jednotvárné mlácení do protivníka. Ale pro nováčky bych vážně doporučoval bitvu.
LÚMENN: Já jsem taky začínala na bitvě a to na jedné z těch opravdu velkých, kde jsem se se svým obouručákem málem ztratila v davu. Dalo mi to ale velkou školu a úžasný zážitek do budoucna. Pokud pojedete sami, doporučuju jet na bitvu, pokud ale máte nějakou skupinku dřevárníků, které aspoň trochu znáte, vyražte s nimi na LARP, víc si to užijete.
3) Vím s kým jet, vím kam jet, ale co s sebou a na sebe?
Vzhledem k tomu, že LARPy se obvykle konají v přírodě a pod širým nebem, je dobré si vzít tábornické vybavení – spacák a karimatka jsou samozřejmostí, pro ty co nechtějí spát venku (nebo se k někomu přifařit) je důležitý i stan. Dále by se hodilo něco, v čem si připravíte jídlo (ešus či kotlík) – na mikrovlnku holt na LARPech nenarazíte, musí vám stačit ohniště. Nezapomeňte na teplé oblečení a dostatek suchých ponožek. Předem si zjistěte, jak je to na akci s vodou a podle toho se jí předzásobte.
Neberte si moc techniku (mobily, mp3jky, notebooky…) a cenné věci, na LARPech sice není zvykem krást, ale občas se nějaké hovado zlodějském objeví. Pravděpodobnější než krádež je spíš ztracení nebo zničení a tak si sebou takové věci pro jistotu vůbec netahejte.
Na většině akcí je registrační poplatek, za nějž organizátoři zaplatí náklady na akci (věci, pronájem místa apod.). Někdy je to pár symbolických korun, ale dnes jsou už bohužel i lidé, kteří chtějí na organizování LARPů vydělávat. Připravte se tedy na částky od padesáti do tří set korun.
Co s sebou tedy už víte. Ale co krucinál na sebe? Přece kostým!
Kostým by měl být úměrný tomu, za jakou postavu jedete. Tzn. jedu-li na skřeta, nebudu mít na sobě uplé, světle zelené kamaše a zlatem vyšívanou krémovou tuniku. V takovém případě se buď na místě urychleně přeregistrujte na elfa a nebo upalujte šupem domů, je-li vám váš zadek milý:)
DŮLEŽITÉ! Nikdy nesmí být součástí kostýmu – tepláky, maskáče, metalová trička, džíny, kecky a botasky. Pozor si dávejte i na bílá prostěradla a jiné kostýmy vyrobené z lůžkovin. V sekáčích je dost kvalitních materiálů, z nichž se dá vyrobit kostým za pár korun, často i s miminem úprav. Nebuďte líní a před akcí tam zajděte, prohrabte doma půdu a nebojte se být kreativní. Všechno je lepší, než se pak objevit na hofylandu v klubu s nejhoršími kostýmy:)
Nevhodná obuv (a to je bohužel všechna, kromě historické či historicky vypadající) se dá zakrýt onucemi – což jsou návleky na boty, které přechází až po holeně a zakrývají to, co by zraky dřevárníka neměly popatřit. Mohou být z látky, kožešiny či kůže, vše se dá levně opatřit v sekáči.
Kostým „co dům dal“ se určitě hodí do začátku, pokud ale budete jezdit častěji, je lepší do kostýmu investovat nějaký čas i peníze.
kostymek
Rychlá kostýmová orientace podle Finna:
Skřet: hadry černé barvy, roztrhané kožené (koženkové) kusy oblečení od kalhot po pršiplášť, opasky, řetězy, elfí uši (pověšené na krku), lebky, kosti a podobné přívěšky, pro opravdu dobrý kostým latexová nebo papírmašová maska či kovové součásti zbroje
Elf: čisté oblečení zelených, hnědých, kremových, bílých a zlatavých odstínů, zdobné přezky na opasku, kožené doplňky (nátepník, čelenka…), špičaté uši (snadno se dají vyrobit z náplasti)
Běžný člověk: historický nebo fantasy kostým ve stylu – jednoduchá hazuka či košile, varkoč, kalhoty nebo sukně z tmavší látky
Hobit: světlá košile, vestička, tříčtvrteční kalhoty, kudrnatá paruka (není podmínkou:D) a veselá nálada
Trpaslík: vousy (!!!) – dají se vyrobit z chemlonu, kanekalonu, technického konopí nebo i z vlny, zbroj (nemusí být kovová, stačí jekor), sekyra nebo kladivo (trpaslíci neuznávají meče ani luky)
Pro další rasy můžete čerpat inspiraci z internetu – všechny ty trolly, krvavé elfy, barbary apod. už stokrát někdo kreslil a strejda google vám najde celé štosy inspiračních obrázků
Teď už víte, jak se na LARP připravit a jak se na něj dostat. V následujícím článku se dozvíte, jak se na LARPu chovat a další užitečné rady.

33 komentáře “Poprvé na LARP – část I. – před LARPem

  1. Já se na něco takového asi nikdy v životě nedostanu, ale příjde mi to tak zajímavé  a lákavé, že mě moc baví si o tom tady jenom číst 😀

  2. Šikovný Finnister 🙂
    kurňa já už se těším na sezónu, zvlášť ZS budou zajímavý 😛 škoda, že je teď akorát tak Hrobeso a Kahla :-/

  3. Jsem nadšená!!!
    Jednou jsem se přichomýtla k takovému živému hraní Dračího doupěte na Hauenštejně a vůbec jsem neměla zdání, že se něco takového organizuje i ve velkém.
    Napsala jsi to polopaticky a srozumitelně, že snad navzdory své sociofobii ještě někam vyrazím…

  4. [6]: kdyby byl čas tak klidně, ale obávám se, že ho mám málo i na psaní na tenhle blog:) Ale články co tu jsou klidně můžeme nějak dohodnout, že je na larp.cz můžeš hodit, s uvedením autorů a odkazů samozřejmě:)

  5. Rád bych reagoval tento odstaveček: "Na většině akcí je registrační poplatek, za nějž organizátoři zaplatí náklady na akci (věci, pronájem místa apod.). Někdy je to pár symbolických korun, ale dnes jsou už bohužel i lidé, kteří chtějí na organizování LARPů vydělávat. Připravte se tedy na částky od padesáti do tří set korun."

    Ceny za akce jsou stále úměrné nákladům a o čistě komerční akci nevím. To, že se poplatek za bitvu zvedne z 50 Kč na 100 Kč nikoho nezabije. Cena za larpy (světy) je pochopitelně vyšší, tak jako tak mi nepřijde nemravné, když si organizátor započítá do registračního poplatku svou práci. Stejně na tom nevydělá (ve srovnání s normální prací už vůbec ne) a bez něj by žádná akce nebyla. A kdo dokáže udělat stejnou akci za menší cenu, nuže směle do toho, pole je volné 🙂

  6. [8]: po pravdě? Nemáme:) Ale můžeme se zeptat, většina je z hofylandu:)
    Jinak – mám takový pocit, že jsi asi neslyšel o MPP za 300Kč pro registrované(!), plus s poplatky za parkování, stovkou pro nehráče apod. Zeptej se pár lidí, co na té akci byli – za velké peníze skoro žádná muzika. Stovka za akci nikoho nezabije, to je fakt a taky tu stovku mileráda zaplatím za kvalitní larp. Ale tři stovky? To už není na pokrytí nákladů, ale na prachsprostý rejžování. Pokud se mýlím, omlouvám se, na akci jsem nebyla a vím vše jen z doslechu, ovšem lidí, co si stěžovali bylo opravdu hodně.

  7. [10]: Oni to určitě rádi schválí, jen by bylo fér pod fotku dávat jméno autora a odkaz na galerii.
    O MPP nevím, moc na Moravu nejedzdím, ale mezi organizátory mám dost přátel (B5A, Akce ASF a MoL), něco jsem i sám uspořádal, tak mám trochu přehled.
    ALe organizátoři tedy musí počítat s tím, že příště přijede méně lidí právě z tohoto důvodu (což na druhou stranu může být i záměr). Takhle třeba zas hráči pojedu třeba na to ČPP, které je taky na Moravě 🙂

  8. [11]: počkej odkdy je ČPP na Moravě? Já myslela, že to bývá v Doksech, což teda Morava není ani omylem:D Hehe a méně lidí? Co jsem měla tu čest zaslechnout, tak na MPP nebude v podstatě nikdo, krom nováčků apod., ona i B5ka jde úrovní dost dolů, ale furt se to ještě prý dá, já byla teda naposledním BPAčku v roce 2007 a tehdy to ještě bylo super, ale opět hlasy s kuloárů nespokojeně mručí

  9. [12]: ČPP je od 2006 ve Veverských Knínicích u brněnských Říčan, od loňska je akce zajišťována MoL, o.s.
    Na B5A jsem už dlouho jako hráč nebyl, ale mně se spíše zdá že se naopak zlepšuje (názory ostatních, evoluce pravidel, ostřílení orgové), ale nikdy nebudou spokojeni všichni.
    Rovnou říkám, že se snažím být ze své pozice co nejvíce nestranný.

  10. [13]: no tak to je moravský ppčko, to co píšeš:) A ano, dělá to Moravian Larp a dělá to brutálně mizerně za brutální prachy. Ale třeba na takovou B5ku se letos chystáme, tož uvidíme. Na PPčko ovšem za tři stovky nepojedu ani omylem, nejsem milionář a podle toho jaký byl loňský ročník bych ty tři kila nevyhodila, ani kdybych je měla

  11. [16]: přestaň tomu říkat český pépéčko, když je to u Vyškova a dělá to skupina Moravian LARP, to je postavený na hlavu:) Napadá mě jediná otázka – proč to před pár lety, kdy jsem s LARPy začínala, mohlo stát 50 korun a dnes za to chtějí dvě stovky? Zdražily se pronájmy luk? Toitoiky? Zdražily se provázky, papírky, kolíčky a piškoty? A zdražilo se to všechno o tak moc? Nebo co se za ty roky změnilo, že se velká a kvalitní bitva nedá udělat za levný peníz? Proč musí registračku platit i nebojující a fotografové? Atd. atd., vím jak se organizují bitvy a mám s tím zkušenosti a možná právě proto mi nad tím zůstává rozum stát.
    Vím, že třeba v Německu a severských zemích za LARPy zaplatíš třeba sto euro. Jenomže na tom larpu pak máš postavený dřevěný palisády, obrovský peníze vráží orgové do rekvizit, kostýmů a s papírkem připíchlým na stromě se tam nesetkáš. Ale u nás?:)

  12. ČPP a MPP jsem užíval pro rozlišení a z historických důvodů. Jaký je rozdíl oproti dřívějšku? Skoro ve všem: Vyšší cena pohonných hmot, platba za louku, toiky v odpovídajícím množství, tisk dokumentů, veškeré kancelářské potřebnosti, rekvizity, zajištění zdravotníka, platba webovek, zajištění vody, odvoz odpadků atd. To vše (mnohem více) se ti do ceny promítne. Pryč jsou doby, kdy se akce udělala na koleni bandou nadšenců, co o tom nemeli šajn na pozemku, který prostě využili nebo získali zadarmo s vykopanymi latrynami. Možná bych i někde sehnal rozvahu z nejaké velké akce. Nejdůležitější je ovšem to, že pokud někdo tu akci udělá levněji, tak mu v tom nikdo nebrání. Tržní principy funguji kdekoli, i zábavě, jakou je larp. ASF dříve měla z reg.pop. přebytek ,ktery využila k nákupu materialu, chodu Asociace a k podpoře her.  Teď již musíme operovat s vyrovnanym rozpočtem a jsem zvedav jak nám vyjdou finance na stavbu fantasy vesničky.

  13. [18]: z historického hlediska to bylo vždycky MPP, ale to je fuk:) Znám lidi, co dělají akce mnohem levněji – znáš LARP Země smrti? 100Kč za týdenní larp s promakaným úplně vším. Je vidět, že to jde. Třeba na příkladu velké bitvy jako je PP nebo BPA, registračka 200Kč, kdyby přijelo cca 200 lidí (a že jsme byli zvyklí i na ročníky, kde se lidí sešlo 400 a víc) – tak máš 40 000 na zajištění akce. Jen pro představu – jezdím na skautské tábory, kde z rozpočtem kolem 80 000 živíme děcka, zajišťujeme toitoiky a kdeco celých 14 dní! Na co potřebují orgové probohy takový majlant? Copak se dá za dvoudenní (pátek a neděle je půlden) akci, kdy se samotná bitva s rekvizitami aspo. počítá na hodiny, utratit 40 tisíc?
    Vím kolik stojí toitoiky, laminování, tisk, výrova rekvizit a taky vím, že se na tom dá ušetřit. Vím, že času není nazbyt, ale larpy přece neděláme pro peníze, ale pro radost. Nezlob se na mě, ale nevěřím a věřit nebudu tomu, že 40 000 je třeba na vyrovnaný rozpočet akce. Možná to zní jako debilní žvásty někoho, kdo sám nic nedělá a jen kritizuje, ale jak říkám – pomáhám s orgováním bitev, dělám toho hodně pro skauty a věř mi, že to, co předvádí současní organizátoři velkých bitev je zlodějna. Za takový Azeroth nebo dobré larpy naopak chápu vysokou registračku, když vidíš ty rekvizity a kostýmy, často i budovy ze dřeva a celkovou propracovanost, dal bys i víc. Ale za bitvu s papírky a kolíčky – nezlob se na mě, ale za to nemůžeš utratit 40 tisíc, i kdyby ty provízky byly ze zlata.

  14. [19]:OK, vždy to bylo PP a MPP, ale dost už o názvosloví 🙂 Vezmeme-li tedy jako příklad loňské  PP, tak přebytek cca 8 tisíc byl využít na nákup vyslílaček. což je regulérní investice. Uspokují Tě tato odpověď? Jak jsem již však několikrát zdůrazňoval: je pošetilé uvažovat o jakékoli aktivitě socialistickým způsobem – lidé budou dělat to, co chtějí a jak to chtějí a já přeci nemohu jako hráč požadovat, aby orgové udělali hru za 50 Kč, protože si chci za zbylé peníze zajít do kina (což je mimochodem taky komerční aktivita). A i kdyby část z mého poplatku šla na finanční motivaci organizátorů, pak na tom přeci nezáleží, pokud akce splňuje, co poptávám. Pokud ne, pak na ní logicky nejedu.

  15. [20]: to, zda akce splňuje, co chci obvykle zjistím až ve chvíli, kdy na ní jsem:) Možná jsem prostě jenom snílek, který pořád kouká do minulosti, kdy ty akce za 50 Kč prostě byly a byly kvalitní a šlo to:) Toť vše

  16. Tak mi třeba pořádáme bitvu za šedesát korun předem, za stovku platba na místě. Odhadem stopadesát lidí (letos možná i víc – každý rok je to o něco víc). A to budeme hospodařit s přebytkem podle všeho, který vrazíme do nových vysílaček například… napadlo mě například, nakolik orgové píšou projekty a snaží se získat granty? My to děláme každý rok a umožňuje nám to držet cenu akcí nízko.

  17. Soumrak… warcraftovská dřevárna, přičemž se zaměřujeme teda hlavně mladší a začátečníky – třeba i různé dětské oddíly s vedoucími, co si chtějí něco takového vyzkoušet (i když poměr mladších a veteránů je tak půl na půl). I proto se snažíme držet cenu nízko.

  18. A co bys poradila mě? Jela bych pravděpodobně sama, možná s jiným úplným začátečníkem a šermovat sice umím, ale nevím jestli se to počítá protože dělám sportovní šerm.
    Mimochodem má tak trochu kamaráda, který občas někam jezdí a ten má takový krásný drahý kostým. nečeká se, že si budu na první larp nebo bitvu něco drahého a úžasného, že ne?

  19. [26]: dojeď a uvidíš, není se čeho bát:) Na prvnílarp hodně lidí dorazí i v tričku a teplácích (jo, bohužel to tak stále ještě často je:)), takže se nestyď nebo mi napiš na maila a domluvíme se. Já teď orguju bitvu Moravský pán prstenů – http://moravskypanprstenu.blog.cz tak se registruj a přijeď, ráda poradím a pomohu:)

  20. Tak jsem byla letos poprvé na larpu, po pár letech plánování a můžu jen říct, že to bylo super. Jela jsem úplně sama jen s hrubou představou, jednoduchým kostýmem (doma šitá tunika+kalhoty, nenápadné béžové kozačky,luk), ale všechno dobře dopadlo. A teď plánuju vyzkoušet Kahlu, dokonce jsem tě viděla v seznamu registrovaných z minulého roku a jelikož jsi byla taky šotek 😀 a já chci jet šotka-felčaře-knihovníka, napadlo mě, že bych se zeptala, jak by měl vypadat (alespoň přibližně) takový šotkovský kostým. Normální šaty nebo spíš něco divočejšího, když je to taková potvůrka? Vůbec nemám představu .)

  21. [29]: byla jsem reglá, ale nakonec jsem nemohla jet, takže moc neporadím, spíš bych to ale viděla na něco divočejšího, špičatá čepička a barevné hadry, šotci jsou takoví trošku magoři:))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.