Malý průvodce dřevárnou aneb fotoreport z Dívčí války

Nějaké moje kafry z Dívčí války by byly asi pořádná nuda, minimálně pro lidi, kteří na ní nebyli a nebo na bitvy obecně vůbec nejezdí. Takže jsem z reportáže o Dívčí válce, což je bitva, kterou Mamut organizuje již pátým rokem a já mu s ní už druhý rok pomáhám, udělala takového průvodce dřevárnou – jak to tam vypadá, jaké pojmy se hodí znát a co se tam vlastně děje. A protože jsem už téma článků „LARPy pro začátečníky“ nakousla (viz Poprvé na LARP – díl I. a díl II.), myslím, že na pokračování je už nejvyšší čas. Doufám, že to pro všechny, co pořád váhají zda na nějaký ten LARP či bitvu jet, bude konečně argument, proč do toho jít:)

Většina akcí, které nazýváme LARPy a dřevárnami (co to vlastně je viz tady) probíhá někde venku, v lese či na louce, takže musíte být připraveni na to, že budete spát pod stanem nebo pod širákem a hlavně, že večer se bude kalit u ohně. To znamená nějaké to vínko a medovina a občas něco tvrdšího. U ohně dozajista narazíte na zpěv, často doprovázený i kytarou, flétnou nebo bubnem. Pro tento účel se vám bude hodit naučit se co možná nejvíce slok sprostonárodní dřevárnické písně Buďme veselí, kterou naše skupina Lunaris (velké díky však patří zejména Horsetovi) sepsala a zkompletovala, takže si ji můžete přečíst tady. Její sloky ovšem stále přibývají a je sranda je vymýšlet přímo na místě:)
Pokud chcete dělat oheň, musíte nanosit dřevo (ano, toto je OPRAVDU Mamut, jak pracuje!:))
***
Pokud to večer přeženete s chlastem, možná budete vypadat takhle (na fotce Monty)…
***
…ale pokud se moc nezpijete, můžete se ráno s klidem tvářit jako „háj elf“ (jako Nika)
Jsme tedy u rána. To unaveným organizátorům neboli orgům, kteří ještě ke všemu občas trpí i kocovinou, začínají perné chvilky. Musí se totiž pustit nejen do přípravy herního území, ale hlavně provést registraci hráčů. Až se na bitvě ozve řev „REEEGISTRAAACEEEE“, pak všeho nechte a utíkejte za orgy, uděláte jim radost. Čím dříve se totiž zjistí, kdo na bitvu přijel a vyberou se penízky za registrační poplatky, může se postoupit k dalšímu neméně důležitému kroku a tím je schvalování zbraní. Pokud jste někdy měli pocit, že je to jen zbytečná buzerace a na co ty obalený klacky kontrolovat pak vězte, že jakmile vám na bitvu přijede týpek, co má kuši s dvacetikilovým nátahem a téměř neobalené šipky, tak vám dojde, jak nutné to je;)
Dokončíte-li tyto nezbytné orgovské povinnosti, stačí zopáknout pravidla a může začít samotná bitva…
Registrace v praxi aneb mnohé využití štítu:)
***
I takovéto zbraně se na Dívčí válce schvalovaly, inu přišel i cestovatel z budoucnosti:)
***
Zombie zkouší obalenost svých zbraní
***
Nevím, čím to je, ale snad z každé bitvy existuje fotka, která by se dala nazvat – „odchod na bitvu“
Na většině bitev (nikoli LARPů, tam to nebývá vždy tak jednoduché) sídlí armády v tzv. věžích, které jsou symbolizované provázky okolo stromů, místo nichž si musíte představit zeď.
Bivoj instruuje svou armádu na Vyšehradě
Tyto věže mohou být samozřejmě dobyty…pokud noch nezbyde ani jeden živý obránce
Muži se snaží dobýt Děvín (v popředí za stromem bojuje sličná Vlasta … ehm, sličná…Vlasta je hnusná, Vlasta je kluk! (a to ji neurážím, vážně je;)) )
Pokud se zrovna nebojuje kolem věží, tak se na bitvě storpocentně setkáte s tzv. řadovkou, kdy proti sobě stojí dvě řady nepřátel a křešou se navzájem. Tyto boje jsou nazývány fajtěním nebo prostě fajtem, rubačkou, tysání, křesáním apod.
Celá bitva se skládá povětšinou z questů, což jsou úkoly, které musíte splnit, abyste mohli bitvu vyhrát. Dostanete za ně různá vylepšení, schopnosti nebo výhody. Někdy třeba musíte najít meč a jindy zase zabít zombíky…
Zde armáda mužů statně čelí odporným zombíkům
Nedílnou součástí bitev jsou CPčka, tento název pochází ze zkratky CP (= cizí postava) a jsou to většinou poloviční orgové nebo minimálně vědí o něco více, než ostatní postavy. Na Dívčí válce, která je bitva s LARPovými prvky, je taky pár těch cépek, kupříkladu…
…kupec Mamut a vědma Lúmenn (nevšímejte si prosím těch bot, moje LARPové se mi rozbily a tak jsem trapasila v oranžových gládách, stydím se:))
***
…král nemrtvých Zorkal (alias PJ)…
***
…či potulný zaklínač Zaklínač (to nezdvojoju, to druhé je jméno:))
A samozřejmě velkou část bitvení a LARpení tvoří roleplaying, familiérně nazývaný erpéčko ze zkraty RP. Znamená to to, že si de facto hrajete jako děcka jsme si hráli na kovboje, na policajty nebo na indiány, a na dřevárnách v tom pokračujeme. Na Dívčí válce si chlapi často hrají na ženské, všichni si hrají na dobovou mluvu, někdo si hraje na to, že je král a jiný zombák. Hrajeme a snažíme se, aby to v ten okamžik vypadalo co nejvěrohodněji
…i když se nám to občas vůbec nelíbí (ano, jen na Dívčí válce můžou dva chlapi hrát, že znásilňují chlapa, který hraje, že je ženská:))
Po tesání a křesání a erpičení a jiných vychytávkách na většině dřeváren přichází závěrečná bitva, která často rozhodne o osudu všech armád a určí vítěze. Z té už však fotky z Dívčí války nejsou a tak tímto obrazový průvodce končí a dostáváme se k závěru.
Nejhorší částí všech bitev je právě konec, zvaný návrat do reality nebo tvrdé setkání s civilizací. Málokomu se z fantasy světa chce domů a věřte, že jak jednou zkusíte, už nikdy vás tam něco nepřestane táhnout. je to jako otevřít dveře ve skříni, které vedou do Narnie – sice tvořené provázky a kostýmy, ale přesto v srdci skutečné, opravdové a úplně jiné, než šedivý svět okolo.
Autorem fotek je Tomáš Auer a já mu ze srdce děkuji,
že tuhle naši šílenou bitvu zdokumentoval:)


11 komentáře “Malý průvodce dřevárnou aneb fotoreport z Dívčí války

  1. No, jak tak koukám glády tam má víc lidí. 😀 Oblíbená obuv fantasy postav, asi. 😀 Ale do lesa nejsou vždycky úplně ideální, když jsem je měla loni do terénu, dost jsem na ně nadávala. Hlavně tedy tu koupel v potoce moc nerozdýchaly. Pan docent mě, holt, při skákání přes potok na druhé straně špatně chytal, no… 😀

  2. Hehe, vyzerá to na poriadnu zábavu. Ja som bola raz na LARPe ale len ako divák, bolo to v našom lesíku, tak sa tomu nedalo odolať. zúčastniť sa toho, ma popravde veľmi neláka ale sledovať to je riadna sranda 😀
    A parádne fotky 😀 😀

  3. Musim rict, ze po tom co jsem videl tyhle fotky dostavam chut se tam za vama nekdy prijet vyblbnout. Aspon zase dalsi cast republky pozna, co jsem zac! (Jih uz jsem prevratil naruby muhehe) :-))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.