Vodní dýmka- návod k použití

VODNÍ DÝMKA

Tento návod je přejatý ze stránek www.oriental.cz, což je výborný a velice zajímavý obchod nejen s orientálním zbožím, ale třeba i s čaji a právě vodními dýmkami. Najdete v oblíbených stránkách;-)

1. Úvod

Právě jste obdrželi vodní dýmku. Vodní dýmky (taktéž nazývané „šíši“ nebo „nargily“) se již od dávných dob pojí s tradiční východní (tureckou, syrskou, egyptskou …) kulturou. Tato tradice však zůstává živou i nadále, a tak se její popularita rozšířila i do Evropy.

2. Popis

Vodní dýmka se skládá z kovové části (těla), skleněné vázy, hadice (šlauchu), keramické korunky, tácku a kleští. Ne všichni prodejci (obzvláště v zemích původu) však tyto všechny komponenty dodávají.
Kovová část je spojena s vázou těsněním, stejně jako hadice a korunka. Životnost těchto těsnění je však omezena.
Na kovovém těle, zhruba v úrovni vyústění pro hadici, je umístěn zpětný ventil s kovovou kuličkou, který slouží k vyfouknutí přebytečného dýmu, k jehož znehodnocení mohlo dojít např. připálením tabáku.

3. Návod na sestavení vodní dýmky

Do skleněné nádoby nalijte studenou vodu po začátek zúžení nádoby (cca do 2/3). Dále opatrně zasaďte krouživým pohybem horní kovovou část (těo) do skleněné nádoby (váza). Hadici (šlauch) zasuňte do vyústění ve spodní části kovového trupu. Korunku nasaďte obdobným způsobem na vrchní kovový konec. Při všech spojích dbejte na to, aby byly zcela utěsněny, jinak se kouření nevydaří.

4. Údržba

Dýmku doporučujeme pravidelně čistit. Všechny části se dají proplachovat horkou vodou (např. nasazením na sprchovou hadici), korunku můžete i vyvařit. Hadici po propláchnutí pověste a nechejte vyschnout. S ještě mokrou hadicí nemanipulujte, mohlo by dojít k nevratnému poškození. Na důkladné vyčištění vázy a těla je možno použít i běžné saponáty.
Pokud použijete různé příchutě tabáků do vodních dýmek, doporučujeme čistit tělo a korunku před každým použitím. V opačném případě stačí celou dýmku důkladně vyčistit zhruba po 20 použitích.

5. Upozornění

Rádi bychom Vás upozornili na šetrné zacházení. V mnohých případech se stává, že se především skleněné části neopatrnou manipulací rozbíjejí. Doporučujeme dýmku zvedat či přenášet uchopením za obě části (tělo i vázu), dávat pozor na prasklinky, které můžou způsobit prosakování vody. Nenechávejte po dokouření vodu ve váze, zabráníte tak korozi kovového těla. Do vody ve váze nepřidávejte led, může dojít k prasknutí vlivem prudkého vyrovnávání teplot. Nezapomínejte také na opatrnost při manipulaci s uhlíky (rády propalují nevzhledné dírky do koberců). Po dokouření uhlík uchopte do kleští a vhoďte do kovové nádoby s vodou. Po vychladnutí sejměte korunku z těla a ponořte do vody.

6. Údaje o riziku

Vodní dýmky jsou uzpůsobeny k použití speciálních tabáků, určených pouze pro vodní dýmky. Důrazně varujeme před použitím jiných druhů, které by mohly Vaši dýmku poškodit. Tabák do vodních dýmek spadá mezi tabákové výrobky, proto tímto upozorňujeme na zdravotní rizika spojená s kouřením. Prodej tabáku je povolen pouze osobám starším 18ti let.

7. Doporučený návod na přípravu vodní dýmky

Připravte si tabák a korunku. Tabák nasypte do korunky a při plnění korunky dbejte na to, aby byl tabák řádně rozdroben, protože natlačený tabák korunku ucpe. Korunku naplňte asi 2-5 mm pod okraj kalíšku. Více tabáku nemá smysl, protože dolní vrstva neprohoří.
Připravte si čtverec alobalu ( cca 15×15 cm, záleží na velikosti korunky), doporučujeme dvouvrstvý, aby se horní vrstva tabáku nespálila. Alobalem přikryjte horní část korunky s tabákem a uhlaďte odstávající cípy kolem obvodu korunky. Dbejte na to, aby vrchní část nebyla napnutá, nebo zcela prověšená a stlačovala tabák.
Konečné úpravy se skládají z proděravění alobalu. K tomuto použijte nejlépe jehlu, špendlík nebo jiný špičatý předmět. Do alobalu udělejte špendlíkem dírky (cca 15-20). Již zbývá jen uhlík.
Uhlík rozehřívejte z obou stran na plynovém nebo elektrickém vařiči cca 5-8 min. Uhlík musí být nažhavený z obou stran kompletně, jinak při položení na korunku pomalu dohasíná a dýmka rychle končí. Při použití tzv. samorozpalovacího uhlíku stačí jen rozpálit nad zapalovačem. Také v tomto případě nechejte uhlík pořádně rozpálit, teprve pak rozžhavený uhlík položte pomocí kleštiček na připravenou korunku s tabákem a alobalem a můžete kouřit.

8. Příslušenství

Závětří: Plechový kryt na korunku, který zabraňuje rozfoukání jisker do okolí a zároveň zvyšuje výhřevnost již dohasínajícího uhlíku. Vhodné pro použití venku.
Nosič uhlíků: Užitečná a bezpečná pomůcka k přenášení žhavých uhlíků.
Plechové sítko: Náhražka alobalové fólie, praktická na cesty.
Čistící tyče: Dva druhy PVC tyčí, určených pro lepší vyčištění těla a vázy.
Náustky: nasazovací hygienické náustky na šlauch

21 komentáře “Vodní dýmka- návod k použití

  1. Ahojda sem začátečnice a někde sem slyšela že se místo vody může používat i džus? je to  pravda? prosím odepiš.děkuju předem

  2. To Aneta- jo může ale je to drahé a nedobré s většinou tabáků. Dá se používat i chlast, nejlépe čirý a bez chuti jako vodka, ale nedoporučuju hrozí otrava alkoholem. U mléka zase hrozí že se buď strašně zhulíš a budeš v klidu, nebo probliješ a prosereš ještě dva týdny. Zdraví Lúmenn

  3. dobry ale to co tu mate napsane uz vim ale chtela bych se zeptat jestli ma ten tabak byt na vlhceny protoze jsem nekde cetla ze pry jo tak nwm????

  4. Vse dobry, ale chtelo by to napsat neco o samotnem tabaku – ten shit co u nas v EU tak radi hulime, se vubec neda srovnat s tim co je v Turecku a td…

  5. Nechápu co maj lidi na tom kouření, ať už cigaret, dýmek nebo marijánek…Lituju lidi, který si nedokážou navodit dobrou náladu bez hulení nebo i vodnice…Posedlost nový doby – VYHUL CO SE DÁ

  6. No dýmku si dám občas ráda, protože mi prostě chutná a jako doplněk k čaji je výborná. Marihuana mě neláká a nikdy nelákala. Cigarety mi pomohly od lékaři vynucené závislosti na antidepresivech, teď se zase zbavuji pomalu ale jistě jich. A nová doba…indiáni kouřili tisíce let denodenně:)

  7. dobry no… akorat muzes priste zkusit to vymyslet sam no… formu CTRL + C a CTRL + V zná asi každej ale dat si nakou praci twe…. bez s tim dohaje 😀

  8. 😀 Zdar lidi chtěl sem se jen zeptat jestli může bejt tabák do vodnice prošlej protože mam tabák z Egypta ale tam sme byli už ani nepamatuju tak jestli když je uzavřenej může bejt nějak škodlivej díkes

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.