Visual Kei

Je to šílené, je to praštěné, je to šokující a je to z Japonska. Co to je? Přece visual kei!
Vzhledem k tomu, že mám za sestru českého otaku (=zarytý fanda anime), který je ale ve skutečnosti zakuklený japonský homosexuální visual kei zpěvák, mám o Japonské (nejen) hudební scéně zprávy z první ruky. No a protože chci sestřičce udělat radost, vědomosti od ní získané zúročím v tomto článku a zkusím shrnout můj názor na visual kei.

Co to je?
Mnozí lidé si myslí, že visual kei je takový japonský gothic, ale není to úplně pravda. Evropská gothika a japonský visual kei sice vznikly z podobného základu v osmdesátých letech, pak se ale ubíraly úplně jiným směrem.
Prvními průkopníky visual kei a v podstatě zakladateli žánru byli japonští rockeři X Japan. Tato kapela, hrající na přelomu osmdesátých a devadesátých let jako první přinesla do Japonska tvrdou evropskou hudby a to heavy metal. Ovšem namísto klasické drsné heavy metalové vizáže zvolili jakýsi mix death rockové, punkové, metalové a cosplayové (=převlékání se za komiksové hrdiny) image a stvořili tak visual kei.
Typická oshare Kei kapela An Cafe (více)
Typická visual Kei kapela Versailles (více)
A protože Japonci zbožňují vše šílené, praštěné a nenormální, X Japan se stali legendou, která inspirovala další generace. Dnes v Japonsku najdeme desítky skupin ve stylu visual kei, kromě hudebníků se tak ale obléká zejména mládež. Proužky, puntíky, lebky, vyčesané, všemi barvami hrající vlasy, výrazné líčení a doplňky, vrstvení oblečení, náramky, sponky…to vše dohromady tvoří oblečení vyznavače visual kei. Kromě oblečení je samozřejmě důležitá hudba – a tou je j-rock a všechny jeho podžánry.
Kromě visual kei, který je inspirován gothikou, death rockem a horory, existuje ještě jeden podobný styl a tím je oshare kei – mnohem barevnější, veselejší a hravější. Právě v něm je více vidět inspirace v japonských kreslených filmech (anime) a komiksech (manga).
Visual Kei
Oshare kei
Tato móda se bohužel/bohudík dostává i do Evropy, ovšem v trochu pozměněné podobě. Černá emo vlna s patkou do obličeje už se zdá se přehnala a místo ní se sem valí barevná vlna scene. V Japonsku obojí znají už léta – emo je vlastně o mnohé ochuzený visual kei, nyní tak moderní scene zase podobně opižlaný oshare kei. Takže až budete zase někdy dělat proslov na emo nebo scene blogísku, vzpomeňte si na chudáky Japonce, jak se asi cítí oni:)
Pokud chcete něco vědět o j-rocku, visual kei či o šílené zemi jménem Japonsko, klikněte na odkazy:) A na teď pár obrázků – Eii-hime especially for you:)
Co na to já?
Myslím si, že je to dobrá zábava pro mladé, protože většina visual kei modelů není sehnatelná v obchodech, lidi si hodně věcí vyrábějí sami, aby se pak na nějakém srazu mohli pochlubit co nejšílenějším vzhledem. Většina vyznavačů visual nebo oshare kei tak nosí naprosto originální kreace, které by jim kdekterý módní návrhář mohl závidět. Kromě manuální zručnosti v šití a upravování oděvů visual kei mladým přináší i pocit výjimečnosti, originality (což se třeba o emařích moc říct nedá) a přitom zapadají do širšího kolektivu podobných bláznů. A vzhledem k tomu, že v Japonsku (a koneckonců nejen tam) se zvyšuje počet sebevražd, je visual a oshare kei krásnou a potřebnou barevnou kaňkou, která rozveseluje šedivý depresivní svět.
PS: Kdo to nepochopil tohle je skrytá reklama na blog mojí twisted sister Eii-hime, které se tímto pokouším zvednout návštěvnost:)

13 komentáře “Visual Kei

  1. To by nešlo, abych neměla první komentář.xD To přede mnou nepočítám..>-< Když jsem viděla nadpis, myslela jsem, že ti ta nemoc přelezla na mozek, ale..xD Díky za skrytou reklamu.:-P n_n  

    Jinak.. Článek je dobrej, jen s těma sebevraždama je to trochu složitější. Oni Japonci od druhé světové chcou být dokonalí roboti, kteří jsou výkoní a jsou takoví, jak je všichni chcou. A Evropa chtěla barvičky a veselost, tak to mají mít.x) Ale X Japan to mysleli vážně jako záchranu pro Japonce, s nějakou tou národní hrdostí.. Pěknej článek.x) Akorát tahle tématika je na delší diskuse.x)

  2. Něco takovýho bych na sebe sice v životě neoblíkla, ale musím přiznt, že se mi to líbí. Je vidět že to má něco společnýho se scene nebo s emo, ale když vidím na internetu fotečku nějaké emo nebo scene holčičky s patkou přes očičko (případně s nápisem muck), tak se mi chce buď zvracet nebo skočit z okna nebo mlátit hlavou do zdi. Kdežto visual kei má duši, je vidět, že ty lidi to fakt baví, že to nedělají proto, aby byly "cool" a "in"…

  3. Ha, tak radost jsi udělala i mi, protože infa okolo Japonska nebo anime můžu. A protože jsem ještě nestačila prolézt blog tvé sestry, tento článek je tady pro mě fajn překvápkem a potěšením. 😀 Dozvěděla jsem se, co jsem ani netušila.

  4. No,  oni ti Japonci mají furt takové veselé, barevné a střelené věci, takže mě to pomalu už ani nepřekvapuje. Ale jako vždy, někdy mi to přijde přeplácané a ošklivé, jindy je to hezké, prostě celá já …:-)

  5. Visual kei a přidružené styly jsou moc hezké…jen je strašná škoda, že většina VK kapel, které jsem slyšela, je vhodná leda tak ke koukání, poslouchat se to nedá, samý metal, fuj.

  6. Wow…pekne sme sa strafili 😀 Ja som o VK písala pred pár dňami tiež 😀 Aj keď, ja som to zobrala len dosť povrchne a stručne. Ale dobre napísané. Najmä to s tou originalitou. Poznám zopár holiek, ktoré takéto veci vyznávajú (to mám za trest, že chodím raz za čas na otaku stretká 😀 ) a síce nechodia oblečené tak extrémne, ako ľudia na tých fotkách (jo, zrazy a akcie sú predsalen trochu iá káva ako obyčajný deň), ale tiež mali veľa doplnkov vlastných.

  7. ale ono tich kei stylů je víc a přitom všechny spadají pod Visual Kei =) Angura kei, Elegothic kei, Eroguro kei, Iryō kei, Koteosa kei, Kotevi kei, Kurafu kei, Kurofuku kei, Lolita-visual kei, Nagoya kei, Nomuro kei, Oshare kei, Softvi kei, Toroteru kei =D to jsou vlastně všechny pokud nevymyslely zas další =D jinak dobrý článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.