Věděcké pojednání o tom, proč neexistuje Santa Claus

Tohle mi před pár lety přišlo mailem a při uklízení počítače jsem to objevila. Osobně začínám mít pochybnosti o existenci Santa Clause. Co myslíte vy?

Fakta jsou nasledujíci:
Na světe jsou asi dvě miliardy dětí (osoby mladší 18 let).
Protože Santa nenavštěvuje děti Muslimů, Hindů, Židů a Buddihstů, snižuje to počet navštívených na 15%, čili asi 378 milionu (podle Úřadu pro populaci). Průměrna hodnota 3.5 domácnosti na dítě znamená 108 milionu domu, přičemž předpokládáme existenci alespoň jednoho hodného dítěte v každém.
Santa pracuje o Vánocích zhruba 31 hodin, diky různým časovým zónám.
Předpokládejme, ze cestuje na západ (což je logicke). Celkově to znamená 967.7 návštěv za sekundu. To znamená, že pro každý křesťanský dům s hodným dítětem má Santa asi 1/1000 sekundy na zaparkováni saní, vysednutí, sestup krbovým komínem, naplnění ponožek, snězení občerstveni, které pro něj bylo připraveno, výstup komínem, nasednutí do saní a přesun k dalšimu domu.
Když předpokládáme, že těchto 108 milionu domu je rovnoměrně rozloženo okolo země (což není pravda, ale postačí to pro naše výpočty) znamená to 0.78 mil mezi dvěma domy, celkově 75.5 milionu mil, nepočítaje přestávky na umyti a odpočinek. To znamená, že Santovy saně se pohybuji rychlosti 650 mil za sekundu = 3000 krát rychlost zvuku. Pro srovnání, nejrychlejší dopravní prostředek vyrobený člověkem, vesmírná sonda Odysseus, se pohybuje směšnou rychlosti 27.4 mil za sekundu a běžný sob dokáže běžet maximálně rychlosti 15 mil za hodinu.
Náklad saní je další zajímavý element.
Za předpokladu ze každé dítě nedostane dárek vetší, než středně velká stavebnice Lego (asi jeden kilogram), pak saně vezou 108 tisíc tun, nepočítaje v to váhu samotného Santy. Na zemi utáhne bežný sob ne více než 150 kilogramu. I když zaručíme ze „létající“ sob unese desetinásobek normálního nákladu, let by nebyl mozný s osmi, dokonce ani s devíti soby. Santa by jich potřeboval 72 tisíc. To zvyšuje hmotnost (bez váhy sani) o dalších 21 600 tun. Celkově se dostáváme na 130 tisíc tun, což je zhruba dvojnásobek váhy Královny Alžběty (lodi, ne vládkyně).
130 tisíc tun, cestujících rychlosti 650 mil za sekundu vytváří obrovský vzdušný odpor -zahřívalo by to povrch sobů a saní stejným způsobem jako raketoplán vstupující do atmosféry. Vedoucí pár sobů by absorboval 14.3 quintilionu joulu každý. Krátce řečeno, téměř okamžitě by shořeli, vystavujíc tak náporu par za nimi a tvoříc mohutnou zvukovou explozi.
Cely zápřah sobu by se tak odpařil během 4.26 tisíciny sekundy, neboli během Santovy návštěvy v patem dome.
Ale i kdyby toho nebylo. Saně akceleruji z 0 na 650 mil za sekundu během 0.001 sekundy. Přetížení odpovídá asi 17 500 G. 125 kilogramu těžký Santa (a to by vypadal ještě celkem hubeny) by byl přitlačen na sedadlo saní vahou 2 187 500 kilogramu, okamžitě drtících jeho kosti a orgány a to by ho změnilo na třesoucí se skvrnu růžového rosolu.
Proto, jestliže Santa Claus existoval, je teď mrtvý. Smutné, ale pravdivé.
…a tenhle dokonalý obrázek jsem prostě nemohla nepřidat:)

4 komentáře “Věděcké pojednání o tom, proč neexistuje Santa Claus

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.