Lúmennka se poté, co se svými váhovými problémy oběhala všemožné lékaře, léčitele a poradce, uchýlila k osvědčeným radám čínské medicíny a kupodivu – ono to funguje:)
Máte-li problémy s váhou (ať už je příliš nízká jako ta moje nebo příliš vysoká) nebo trávením, možná je váš oragnismus příliš zanesený nejrůznějšími neřády a je potřeba pročistit trávicí orgány, aby mohly potravu zpracovávat tak, jak mají. Je zajímavé, že tato metoda funguje jak na hubnutí tak na přibírání – jde totiž o to, aby se organismus dostal do rovnováhy, jestli do rovnováhy bude klesat či stoupat už není důležité. A co tedy dělat?
Ze tří desetin léčí lék, ze sedmi desetin správná životospráva.
Kvalitní strava nerovná se to, co nám chutná, ale to, po čem se cítíme dobře (Každý jistě zná pocit, kdy se nadlábne, je to hrozná mňamka, ale pak se tři hodiny nemůže ani hnout, popřípadě má parádní křeče v žaludku. To je právě špatně.)
Důležitá je snídaně, která by měla tvořit alespoň jednu třetinu energetického příjmu dne.
Jíst bychom měli střídmě, pestře a pravidelně, nejlépe pětkrát denně (hlavní jídlo, přesnídávka, hlavní jídlo, přesnídávka, hlavní jídlo).

Podle čínské medicíny je nejdůležitější pro trávení dráha sleziny a proto bychom měli denně sníst alespoň 80% potravin, které ji posilují. Jsou to tyto:
veškeré obiloviny (jáhly, pohanka, celozrnná rýže, pšenice, oves, kroupy…)
veškeré luštěniny (hrách, čočka, fazole, sója…)
koření (skořice, zázvor, koriandr, lékořice)
vařená, dušená a napařovaná jídla (maso – hlavně drůbež a ryby, zelenina – hlavně mrkev, dýně a cukety)
polévky (zejména drůbeží vývary)
Denně je také důležité vypít dostatečné množství tekutin – 1,5 až 2 litry vody nebo zeleného čaje. Dobré jsou i ovocné a zeleninové šťávy. Slazené nápoje pokud možno vynechávat úplně.
veškerá jídla z bílého cukru a bílé mouky (sladkosti, bílé pečivo, vaječné těstoviny)
veškeré výrobky z kravského mléka (mléko, šlehačka, sýry, jogurty…)
pečená, smažená, grilovaná a fritovaná jídla (steaky, hranolky, maso…)
syrová zelenina a ovoce
studené a sladké nápoje a zmrzlina
Tato jídla dráhu sleziny zatěžují, takže by měla tvořit maximálně 20% našeho jídelníčku.
Vím, že to zní šíleně, já taky nevěřícně kroutila hlavou, když jsem se dozvěděla, že moje přibírání metodou „sežeru na co přijdu a ať je toho hodně“ bylo vlastně úplně zcestné. Ale už týden se stravuju víceméně podle těchto zásad (a že to není lehké pro milovníka jogurtů, sladkostí a smažených jídel:) ) a po každém jídle se cítím líp – nejsem tak unavená, mám víc chuti k jídlu a víc energie a začínám si na to zvykat a dokonce mi to chutná. Váhu jsem zatím nekontrolovala, ale věřím, že brzo konečně půjde nahoru.
A proč takový článek dávám do magické rubriky? Přece jen čínská medicína a vědy s ní spojené jsou jistým druhem magie – pracují s energetickými drahami, které běžná medicína neuznává a jde v nich o celkovou harmonii těla i duše. A já všem (včetně sebe) ze srdce přeju ať jí dosáhnou:)
Podobné články:
Tak nejdřív bych tě chtěla poprosit aby jsi mi nenadávala že jsem kráva no a taky chci říct že chci umřít a hlavně hubená to že umřu tak s tím počítám ale nejdřív až budu mít 38kg……a pls jestli se ti to nelíbí tak se k tomu nevyjadřuj!
Ahoj, promiň že komentuju starý články, ale jak ti tu brouzdám v archivu, tak mně k tomu často něco napadne, doufám, že ti to nevadí…
K článku: tady musíš vzít v úvahu, že Číňani mají jinej metabolismus.. Jim mlíko a výrobky z něj vyloženě nedělá dobře, narozdíl od Evropanů. Opravdu narozdíl, protože jsou v něm přírodní serotoniny, pomáhá na stres a deprese (stejně jako banány), mam to vyzkoušený 🙂