Kniha mého srdce

Česká televize pořádá anketu o „knihu mého srdce“. Samozřejmě jsem hlasovala a to pro Silmarillion od J.R.R.Tolkiena – ten se do užšího výběru 12ti „finalistů“ nedostal, zato je tam aspoň Pán prstenů.
Ale proto to nepíšu…
Mezi dvanácti nejoblíbenějšími knihami je i Stmívání od Stephanie Meyerové, což mě naštvalo. Je to kniha nová a hlavně příšerně blbá – naivní puberťácký slaďák o upírech, a proto je mi jasné, že je v anketě tak vysoko jen kvůli přízni puberťaček a být anketa o dva roky dřív, žádná Stephanijka by tam nebyla.
A proto vás prosím, hlasujte ZDE o Knihu vašeho srdce a dejte hlas jedné z 12ti knih,které za to vážně stojí, protože nechat se ovládat krátkodobými pubertálními vášněmi mi v případě literatuty přijde přímo kacířské:)
Díky za všechny fajn knihy Lum

33 komentáře “Kniha mého srdce

 1. tam jsem chtěla hlasovat a nebyla jsem s to si vybrat jen jednu knihu, kterou tam napsat, tak já se jdu podívat, jestli je mezi těmi dvanácti nějaká moje oblíbená, že bych poslala hlas 🙂

 2. Dík za info, já jsem předtím hlasovala pro Pána prstenů, ale nevěděla jsem, že už je finále. To jsem ráda, že se tam dostal. Není divu, že Silmarillion neuspěl, je to přece jen hůře stravitelné čtivo. Pána prstenů jsem dosud přečetla šestkrát, poprvé v roce 96, ale Silmarilion mě k častému vracení tolik neláká. Ty příběhy samy o sobě jsou taky hodně zajímavé, ale překáží tomu ta kronikářská forma. Kdyby to bylo psané stylem jako Pán prstenů, četlo by se to líp, ale to by to taky muselo být podstatně delší než jenom jedna knížka!  
  S tím Stmíváním nevím, to jsem nečetla a ani nehodlám číst, ale taky o tom slyším a čtu samé negativní ohlasy, takže asi opravdu jak píšeš, knížka s nevalnou úrovní a pro puberťáky.

 3. Tak už mi přišel potvrzovací mail, tak jsem hlasovala i teď pro Pána prstenů 🙂 Je to opravdu jedna z mých nejdražších knih, i když některé další z toho finálového seznamu jsou taky dobré.

 4. taky jsem hlasovala pro Malého prince… vlastně z celého seznamu Top 100 bych mezi knihu svého srdce mohla zařadit jen právě knížku tuhle a Mistra a Markétku a to dost knih znám, četla jsem je nebo mi minimálně nejsou naprosto cizí

 5. A ač jsem docela velký fanda Harryho Pottera, tak jeho přítomnost v top 12 taky trochu zpochybňuji.. Ale není to nic ve srovnání s tím Stmíváním.

 6. Já hlasovala pro Obraz Doriana Graye a taky pro Noční klub.Silmarilion mě moc nezaujal,nějak jsem se nedokázala donutit číst dál.A Stmívání bych taky zakázala :-/

 7. Taky jsem před tím hlasovala pro tutéž Oscarovu knihu. V užším výběru pro Malého prince. A co se týče Stmívání.. Jak už říkal ředitel městské knihovny, na tohle nadává spousta lidí. Jde o to, že líbit se může (i jako Kniha srdce), ale nebýt spousty faktorů ovlivňujících její úspěch (vsadila bych na zfilmování), tak o ni spousta mladých nezakopne. Ale co já vím, možná je to jenom domněnka..

 8. Chm.. tak kdyz pominu Stmivani, ten uzky vyber celkem ujde.. pritomnost Pottera a nejakeho Tolkiena byla ocekavatelna, stejne tak Maly Princ.. Alchymista na prvnim miste? No nevim teda.. davam hlasy od zacatku a dycky jsem se nemohla rozhodnout mezi Wuthering Heights a Detmi z Bullerbynu… nakonec se WH do dvanactky nedostalo, takze volba je jasna – moje nejoblibenejsi kniha z detstvi a v podstate asi i dodnes :))

 9. Nechci se tu s vámi nějak přít a hlavně nechci dělat nějaké rozboje,ale co se týče Stmívání v pár věcech bych s vámi hodlala nesouhlasit. Je to věc názorů to ano. Já jsem četla všechny díly téhle ságy a není to jen o tom,že to čtou puberťačky. Všichni si spojují knihu s filmem,jenomže většina puberťaček ani neví o tom,že nějaká kniha existuje. Puberťačky o kterých tu mluvíte to milují jen kvůli tomu,že ve filmu hraje "božský" Robert Pattison. Opravdu je to věc názorů,ale knihu bych opravdu hned nepřirovnávala pouze ke stupidnímu a purťačkami milujícímu dílu. Ale nemyslím to opravdu špatně. Je to jen můj názor. A proti Pánu prstenů a ostatním věcem od Tolkiena opravdu nic nemám ani v tom nejmenším..

 10. tak jasne, o Potterovi se taky rika, ze je to blba knizka pro deti, a pritom ja znam hrozne moc dospelych, co to ctou.. ale preci jen, postavit knihu na tom, ze se cela toci kolem 17leteho upira je na me trochu moc..

 11. Taky mě naštvalo, že je taM Stmívání…sice jsem ho četla, ale líbilo se mi…ale myslím si, že pro to hlasují hlavně holky co viděli film….a to s knížkou kromě děje nemá nic společného….jako ona Stephenie umí pěkně psát…ale takové slaďárny mi lezou krkem…to už raději sáhnu po historickým románu, než po tomto…ale co nadělat…já jsem taky hlasovala po Pána Prsten§ (ze všech možný emailu) protože moje Čachtice se tam nedostala 🙁

 12. Chm, koukám, že do užšího výběru se nedostalo nic, čemu bych dala hlas – ne že bych tedy neměla ráda Harry Pottera, Pána prstenů či Egypťana Sinuheta, ale…hlasovala bych pro něco úplně jiného. No, stejně je to další z mnoha anket k Nietzschemu.

 13. A přítomnost onoho "Stmívání" je mi celkem ukradená, je to 'kniha mého srdce' a ne 'nejkvalitnější literatura'.
  Spíš mě pobavila přítomnost Babičky (OK, k Němcové mám slušnou aversi a speciálně z Babičky jsem byla schopna přečíst akorát 10 stránek), tu tam podle mě dávaly osoby, které nečtou nic a jen z hlavy lovily povinnou četbu.

 14. Jo, tak to jsem viděla. A hlasovala.
  Také hodlám dát na svůj blog článek o této anketě.
  Je i docela zábava se na to dívat v televizi.

 15. Asi budu za exota, v lepším případě za dítko, ale.. Hlasovala jsem pro Harryho Pottera:) já že teda fantasy vůbec nemusím, ale tenhle brýlatý kluk mi v některých povahových rysech připomíná mě samotnou.. co mě ale na jeho příběhu fascinuje nejvíc, je  dokonale vymyšlený oddělený svět kouzelníků, propracovaný do nejmenšich detailů, styl života jeho čarodějných obyvatel a hlavně – důraz na sílu skutečného přátelství, lásky… a na straně druhé na lidskou zlobu, touhu po moci a pomstě..
  Ať žije Rowlingová..

 16. P. Bloody, já se tomu nedivím, sice Tolkien u mě vede, ale Pottera mám taky ráda. Ohromuje mě, jak propracované ty příběhy jsou, a jak se často události zvrtly úplně jinak, než bych čekala. Je v tom spousta fantazie, myslím, že i originality, a ani na chvíli jsem se u toho nenudila. Nejvíc na mě asi zapůsobily 3. a poslední díl.    

 17. No, tak Twilight ságu sem četla a musím říct, že za
  a.) je to až nechutně čtivé a za
  b.)mám doopravdy ráda některé postavy (ne hlavní hrdiny!!!)
  ale celkovou úrovní to třeba na zmiňovaného Pána prstenů rozhodně nemá.
  To je jako poměřovat mravence s Argentinosaurem.

  Takže můj hlas dostává (samozřejmě) LotR.

  Ale když tam vidím třeba takového Malého prince, což je pro mě od dětství symbol naprosté idiocie…..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.