Zahleďte se do hlubin Vesmíru

Na aktuálně.cz jsem se dočetla o soutěži, kterou každoročně pořádá Česká astronomická společnost. Amatérští astronomové-fotografové posílají své fotky vesmírných dálav a každý měsíc je jedna vyhodnocena jako nejlepší. Tak jsem se na ty fotky podívala a…jako vždy mě uchvátily.
Zbožňuji fotky vesmíru, fascinují mě, rozechvívají strunu představivosti a nutí mě přemýšlet, kdo tohle úžasné dílo stvořil, proč a pro koho.
Sem do článku dávám jen vítězné snímky (krom únorového, raketoplán mě moc nezaujal) s popisem, co na nich je. Pokud se ale vesmíru nemůžete nabažit, zde se můžete podívat do galerie všech soutěžních prací. Příjemné toulky Vesmírem;)
Holmesova kometa prolétá „okolo“ mlhoviny Kalifornie – ve skutečnosti jsou vzdáleny tisíce světelných let

Velmi stará část Vesmíru zvaná Rho Ophiuci, ve které se rodí nové hvězdy.
Zářivá mlhovina poblíž hvězdy Alnitak…tohle je opravdu krása
Vzdálená Jehlová galaxie, která je k naší planetě otočena bokem
Opět rudá mlhovina Kalifornie, pod ní září hvězda Menchib.
Tahle fotka mě skoro až děsí…mnoha přístroji nasnímané zatmění slunce – takhle vypadá ta poetická koróna, když odfiltrujeme bílou barvu. Je to děsivé, ale děsivě krásné…
Souhvězdí labutě, jedna z nejfotogeničtějších částí Vesmíru…jen škoda že tato panoramatická fotka není ve větším, dokážu si představit se do ní zahledět a zabloudit v ní…krása
Jiný pohled na hvězdokupu v souhvězdí labutě…spočítáte hvězdičky? 🙂
Srážka dvou galaxií, která proběhla před mnoha miliony let, ale my ji můžeme pozorovat až nyní…je to úžasné, vidět ty nepředstavtelně obrovské objekty jako jsou galaxie jen jako dva šnečky na obrázku…myslíte, že se tak někdo dívá i na Mléčnou dráhu?
Autorem téhle fotky (vítězná prosincová) je teprve sedmnáctiletá dívka – jedná se o dvě hvězdokupy Chi a Ha v souhvězdí Persea. Není to jako z vánoční pohlednice?
Fascinuje mě to, unáší mě to do nepoznaných dálav fantazie…jednou snad taky vzlétnu ke hvězdám, i kdyby to mělo být jen v mých snech. Jsme strašně malí, oproti Vesmíru…až příliš malí. Ale každopádně je to nádhera:)

4 komentáře “Zahleďte se do hlubin Vesmíru

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.