Pohled do Vesmíru

Loni zhruba touhle dobou jsem zveřejňovala snímky ze soutěže pro amatérské fotografy vesmírných dálav, kterou pořádá Česká astronomická společnost. A protože mě překrásné snímky vesmíru vždycky fascinovaly, jakmile jsem letos na zpravodajských serverech zaregistrovala, že soutěž opět proběhla, neodolala jsem a musím se s vámi o tu krásu opět podělit.
Následují vítězné fotografie amatérských fotografů ze zmiňované soutěže, z každého měsíce jedna:
Mlhovina Eta Cygnus v souhvězdí Labutě

Galaxie M110
Hvězdokupa M13 – ta je od země vzdálená 10 miliard let. Než to světlíško, na které se díváte na fotce, dorazilo až sem k nám, uběhlo neuvěřitelných deset miliard let! Dokážete si to představit? Tyhle pohledy do minulosti mě neskutečně fascinují!!!:)
Krabí mlhovina a planetka s krásným názvem Fortuna (to je ta červená tečka nahoře).
Ta mlhovina je nádherná!:)
Naprosto úchvatná mlhovina v souhvězdí Kefeus – ta fotka mě úplně hypnotizuje
Uáá, to je nádhera! Mlhoviny Trifid a Laguna. Tenhle pohled mi přijde nejkrásnější ze všech fotek…prostě kouzelné:)
Saturn a jeho oběžnice
Může vůbec něco tak krásného opravdu existovat nebo je to jen výplod nějakého fantastického snu? Na fotce – srpková mlhovina.
Trpasličí galaxie v Drakovi – od země je vzdálená celých 12 miliard let.
Existuje snad lepší stroj času?:) Mimochodem občas si kladu otázku, jak to v tom místě vypadá dnes? A je tam ještě vůbec? Inu, za 12 miliard let se to dozvíme…
Velké Magellanovo mračno
Mlhovina Kosatec. Krásná, krásná, stejně jako ty rozkvetlé kosatce:)
Poslední obrázek si patrně nevychutnáte v malé velikosti na blogu a není okouzlující svou krásou, jako spíš nápadem – kdo by totiž hledal Česko a Slovensko ve Vesmíru? Podívat se na to můžete na tomto odkaze.
Pokud si o snímcích a objektech na nich chcete přečíst něco více, doporučuji tento rozcestníkový článek na aktuálně.cz. Dozvíte se kde ve Vesmíru se tato nádherná místa nacházejí, jak vznikla, jak jsou od nás daleko a mnohé další informace.
Hrozně ráda se na tyhle obrázky dívám, nejlepší je se nimi nechat úplně utopit a pohltit, zadívat se do té dálky a padat a padat…ale dost už, bezpochyby si to dokážete užít sami:)
Předcházející článek se snímky z loňské soutěže najdete ZDE a chcete-li vědět, jak jsme ve Vesmíru malincí a prťaví, podívat se můžete TADY.

16 komentáře “Pohled do Vesmíru

  1. Hi hi, amatérská soutěž, tak to nevím, kam bych patřil já:D:D
    A co taková Orlí mlhovina? Ta se většinou nejvíce líbí:)

  2. Zdravím. Pohled do vesmíru je však mnohem více nebezpečný než krásný. Je v něm tolik síly že nikdo nemůže zaručit co se může vyrojit z tohoto snad nekonečného prostoru tvořeného jak pozitivní tak negativní energií. V každém případě zajímavé to je…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.