Zatracené hemisféry

Možná zařazení do záhadologické rubriky není až tak přesné, ale přece jen – lidé hledají záhady všude okolo, v moři, na souši, v pralesích i pouštích, ve městech, na venkově… a přitom mají tu největší záhadu stále u sebe. Co je to? No přece jejich vlastní tělo, z něhož nejzáhadnejší je každopádně mozek, ta šedivá ošklivá vrásčitá „koule“, co má každý z nás v hlavě a která při tom ovládá celé naše tělo, tvoří naši osobnost, naše rozhodování, představy i touhy (že možná ne stoprocentně se dozvíte třeba v tomto článku).
Ale o tom jak mozek funguje se teď bavit nebudeme. Při čtení časopisu 21.století mi na mysli vytanulo jedno video, které jsem před nedávnem shlédla a s ním se spojily další věci – a ano, tušíte správně, vše se týká polokoulí, či odborně řečeno hemisfér našeho výkonného počítače zvaného mozek.

Poučky o hemisférách znáte určitě z biologie. Každá z noch (tedy pravá a levá) zodpovídá za něco jiného, muži mají většinou dominantnější levou, ženy pravou. A kdo si to nepamatuje, pro toho ve zkratce:
Pravá hemisféra: většinou ji mají dominantní ženy, zodpovídá za city, představivost, intuici a kreativitu.
Levá hemisféra: tu většinou mívají dominantní muži a má na starosti logické uvažování, analytické schopnosti, verbální a pojmové myšlení, řeč a strategii.
Na zjištění, kterou z hemisfér máte dominantní se používá známý obrázek „točící se paní“:
Já osobně tuhle dámu roztáčím vědomě na kteroukoli stranu, což znamená, že žádná z hemisfér není výrazně dominantní. Pokud se vám točí ale za každou cenu jen jedním směrem, máte dominantní jen jednu hemisféru – tu, kterým směrem se otáčí dáma.
Komu se z obrázku točí hlava, může se zkusit otestovat. Ovšem test nevypovídá ani tolik o hemisférách (i když z teorie pravost-levos = ženskost-mužskost vychází), ale spíš o tom, že myslíte jako chlap nebo ženská. Analogicky to převeďte na hemisféry a možná to budete mít jednodušení, než kroucení očima na stínovou siluetu.
Test si vyzkoušejte zde (pozor, nachází se na stránkách milostne-polohy.cz, tak jestli za vámi stojí všímaví rodiče, odložte to na později;))
Možná jste se pěkně otestovali, možná se vám protáčejí oči, ale tahle všechna omáčka byl jen úvod k videu, na které jsem zírala s otevřenou pusou. Nejde o žádnou záhadologii, právěže naopak – tohle bude seriózní věda vážení. Ve zkratce – americká neuroložka Jill Taylorová, která se zabývá léčením pacientů s epilepsií a schizofrenií, se jednoho dne stane sama pacientem neurologie. Dostane mozkovou mrtvici, která jí zaplaví krví celou levou (racionální) hemisféru a ta jí na nějakou dobu vypoví službu. Co zažívá člověk, který pracuje jen pravou (emocionální) hemisférou a ještě mnoho věcí navrch se dozvíte v tomhle opravdu fascinujícím videu (je na dvě části. kvůli délce):
Věřte, že to opravdu stojí za shlédnutí a možná se už potom nebudete na své hemisféry dívat tak, jako dřív. Takže vážení – doleva nebo doprava?

16 komentáře “Zatracené hemisféry

 1. toto video som videl dávnejšie, ale i teraz mi dokázalo vybiť dych… pravá hemisféra je proste dokonalá.. (inak, ovláda ľavú časť tela).

  Čo sa týka hemisfér, mám to vyrovnané, dokonca aj ten test mi vyšiel 150 bodov

 2. Paní se mi točí stále do prava, ale ten druhý test mi vyšel na 150 bodů. Co se týče těch videí, také jsem je už dříve zhlédl a byl jsem z nich totálně nadšený a ne jen z jejich obsahu, ale i z paní Taylor resp. z její osobnosti. Zdvihal jsem ruce nad hlavu a říkal jsem jo! jo! jo!jo! Pa,pa.

 3.    Super video, má v sobě tolik věcí, které mě více než zajímají. Psychologie člověka, emoce kontra rozum.
     Chtěl bych na jeden být zvířetem nebo člověkem s mozkovým postížením, autista, abych věděl jakým způsobem uvažují.
     Několikrát jsem uvažoval jestli není lepší žít bez emocí. Řídit se jen základními správnými pudy. Žít bez levé hemisféry. Ale vždycky jsem došel k závěru, že radši zažiju slasti i strasti všech emocí.
     Je pravda, že kdyby všechny lidi postihla stejná mrtvice, akorát by nadále žili jen s pravou hemisférou, byl by Svět lepší. Žádné přemnožení, žádní století dědové nebo vyvražďování ať už zvířat nebo lidí pro zábavu.

 4. Super, takže komentář se mi smazal. Kur… nik.. snad jen řeknu že video super – mám problém prostě pecka xD ju a jako levák jsem vlastně obráceně viď? 🙂 ženská se mi točí ale doprava a podle testu jsem evidentně chlap 🙂

 5. taky sem vic chlap, toci se mi doleva, i kdyz to dokazu vicemene vedome korigovat a otacet i na druhou stranu, jinak test mi vysel 130 takze taky chlap i kdyz skoro na hranici:D a video fakt super:)

 6. Jojo, to video jsem viděla už dřív a je naprosto úžasné a hlavně potvrzující (dokonce od lékařky), že ty naše "bludy" o splynutí s Univerzem, nejsou nesmysly. Díky, žes ho sem přidala.
  Jinak hemisféry mám dominantní přibližně, stejně, jsem přeučený levák 🙂

 7. Když jsem tenhle točící obrázek viděla dřív, pořád se točil doprava, ale nakonec jsem přišla na to, jakým způsobem se do dá otočit. Jde to, když se soustředíš někam na spodní část nohou, ale teď už přesně nevím na který bod a  už mi to nejde. O hemisférách to podle mě nevypovídá nic, protože jakožto pravák musím mít ve skutečnosti dominantní levou – levá ovládá pravou půlku těla a obráceně.

  V testu mám 65 bodů, takže maskulinita. Žádné překvapení pro mě vzhledem k tomu, jak znám svoj povahu, spíš bych nechápala, kdyby mi to vyšlo na opačné straně. I když některé otázky je třeba brát s rezervou, protože se týkají třeba i vlastností, které člověk bez ohledu na pohlaví ovládá, až pokud se je naučí a natrénuje [jako např. řízení auta nebo opravování přístrojů, o kterých nejdřív musíš něco vědět] anebo ke kterým je potřeba určitý talent.  

 8. Zajímavé 🙂

  Rotující slečna se mi vždycky točila doprava, ale už mi také došlo jak to libovolně otočit, takže to zas asi tak velkou vypovídací hodnotu mít nebude..

  V testu mi vyšel úplný prostředek, 140b., a když o tom tak uvažuji, tak je to asi odpovídající 😉

 9. Mě se postavička nejdřív točila doprava,pak doleva -to by bylo v pořádku až na tu maličkost,že podle testu se 75 body jsem chlap jak něco…což mě dostalo.Jinak video je úplně super,souhlasím s názorem,že svět by byl mnohem lepší kdyby lidi ovládla jejich pravá mozková hemisféra a všichni si užívali nádherného proudu energií…

 10. No je to pěkná blbost, ten test je uplně k ničemu, tak jak bych ho četl v Blesku a ta ženská no coment, hrozně zjednodušuje složitost lidského mozku a nemá pravdu ani ji nevěřím, že je doktorka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.