Skeptik nebo důvěřivec? Od všeho trochu…

Někteří lidé vidí záhady i tam, kde vůbec nejsou. A jiní zase záhadné jevy popírají, i když je mají přímo před nosem. Já se za každou cenu snažím stát mezi nimi, i když je to někdy zatraceně těžké.
Jak se tedy rozhoduji, co je záhadné a co je obyčejný klam?

Někdy stačí zdravý rozum a intuice, jindy je potřeba vzpomenout si na naučená fakta. Proto se snažím informace o všech podivných věcech získávat z více zdrojů, číst si názory skeptických vědců, jako sdružuje třeba spolek Sysifos a zároveň studovat záhadologické publikace. O všemožné záhady se zajímám už dlouho – už jako malé dítě mě fascinovalo UFO, magie, duchové i parapsychologie a když jsem to spojila z mojí obrovskou zvědavostí, zrodila se vášeň pro objevování a luštění záhad v lidských dějinách, i v současnosti.
Ačkoli sama jsem na vlastní kůži prožila jen dva jevy, které by se daly nazvat paranormálními, to co jsem četla a to co znám z vyprávění přátel ve mně zanechává pocit, že je ještě mnoho věcí, které my, ubohé lidské bytosti, stále nechápeme. Přes všechnu svou víru se ale snažím zachovat si alespoň trošku odstup a nenechat si věšet na nos nesmysly. Snažím se pohybovat na té tenké hranici mezi fanatickým příznivcem exaktní vědy a neméně fanatickým vyznavačem parapsychologie a dalších „nevědeckých věd“.
Když čtu třeba časopis Enigma nebo knihy záhadologů, jako Erich von Däniken nebo Ludvík Souček, narážím často na věci, které mi záhadné nepřijdou. Obvyklé taky je, že v jednom odstavci se dozvím vědecké vysvětlení bez jediné skuliny a hned v dalších se dočtu klasické záhadologické „a co když přece…“. Sysifosští skeptikové a jim podobní ale nezůstávají v těhle obratech pozadu. Přednesou úžasnou vědeckou teorii, která je však plná „pokud by tohle“ a „pokud by tamto“ popřípadě rovnou řeknou, že se jednalo o autosugesci a smetou tak záhadný jev ze stolu.
Proč tohle všechno píšu? Asi kvůli mé utkvělé potřebě dívat se na věci ze dvou stran, hledat u každého problému rub i líc. A možná taky chci sdělit všem skeptikům, že ne vždy jsou jejich hypotézy o autosugesci, davových halucinacích a meteorologických balonech reálnější, než tvrzení záhadologů a taky chci říct všem důvěřivcům, aby si uvědomili, že světla na obloze můžou být vážně jenom letadlo a ten obraz ze zdi spadl prostě proto, že byl průvan.
A na závěr se samozřejmě chci zeptat vás, čtenářů, na váš názor:)
Fotka UFO?
Skeptik: Padělek! Meteorologický balón!
Důvěřivec: Blíží se apokalypsa! Aštare Šerane, spas nás!

14 komentáře “Skeptik nebo důvěřivec? Od všeho trochu…

 1. Já bez aspoň minimálního podkladu nevěřím ničemu. Jsou věci jako magie, převtělování duší, čtení myšlenek nebo věštění z postavení hvězd, které považuji za úplné nesmysly. Důvody myslím ani nejsou potřeba uvádět.

     Pak jsou záhady polopravdivé. Třeba právě mimozemšťané. Věřím, že mohou existovat, přestože žádný není žádný důvěryhodný důkaz. Téma, které mě poslední dobou hodně zajímá je hypnóza. Od Vánoc, dky jsem dostal knihu Svět podle prota se o ní snažím dozvědět co nejvíce. Právě mám pučenou učebnici Klinická hypnóza 2, kde čtu velmi zajímavé věci, kterým se také někdy těžko věří.

     Kamarádka mi zaujatě vyprávěla, jak viděla duchy. Přesně ukazovala na jakém místě, popisovala co dělali a jak se tvářili. Poslouchal jsem jí s nefalšovaným zaujetím, skoro z ní šel strach :-), ale je to hodně citlivá osoba s rozvinutou fantazií. Na duchy nevěřím, ale nedivím se, když ostatní věří.

     Hodně zajímavé téma, vydalo by na hodně dlouhou dobu. Nechceš zřídit rubriku? 🙂

 2. sirius: rubriku o záhadách už mám, jinak vyjádřit se můžeš v magická diskuzi (tak různě- diskuze). Jinak proč nevěříš na magii, převtělování a telepatii? Myslím, že důvody je třeba uvádět, protože já mám tisíc a jeden důvod proč věřit:)

 3. Já bych řekl, že svět fyzikálních zákonů a přírodních sil je sám o sobě natolik fantastický, že není třeba vyhledávat berličky typu "nadpřirozeno". To že některé věci nedokáže naše myšlení pochopit nebo vysvětlit, hned neznamená že je to dílo magie…

  Pro pravěké lidi by dnešní technické vynálezy byly také magií… ak nějak to funguje asi i ted – protože lidské chápání odkrylo z Matky Přírody jen strašně málo, spousta věcí jsou pro nás obestřeny tajemstvím…:)

  Je to jen o názvosloví…Říkejme tomu třeba magie, proč ne…

 4. Sorry,ze ti to posilam. posilam to hlavne ze strachu. tento dopis pochazi z venezuely byl vyslam aby zmenil tvuj zivot a udelal te stastnejsi.posli tento dopis 20 lidem do 96 hodin.zmeny se dockas do 5 dnu.alena Kovarikova ktera tento dopis poslala 22 lidem vyhrala v losovani automobil.erik prazak ktery tomuto dopisu neuveril do 5 dnu dostalrakovinu a zemrel.TAK CO POSLES TENTO MAGICKY DOPIS?RADIM TI ANO,JAKO JSEM TO UDELALA JA

 5. Tak jako SiriusNoir musím nejdříve vidět a pak teprve uvěřím.Viděla jsem (nebo spíše zažila :)) už v životě pár nevysvětlitelných věcí,a proto existenci nadpřirozena nepopírám.Proč by nemohli existovat třeba duchové 🙂 Na druhou stranu konkrétně existence duchů se mi nikdy nepotvrdila,z tohoto důvodu nemůžu říci,že bych v ně věřila…ale nevyvracím,že mohou být 🙂

 6. nechápu vás…ty co věří jen v to, co je vědecky dokázaný…magie je…to mi nikdo nevymluví…tolikrát mi pomohla…možná se vám to zdá nemožný, ale už je to tak…každý v něco věří…já jen svoji víru propůjčuji magii…nacházím v ní sílu na přežití…na přežití mé temné existence…

 7. Slečna: já jsem se až tak nesmála, jasně přežití mé temné existence je dárkulínská hláška až na půdu, ale magie opravdu člověku v mnohém může pomoci a já ačkoli to každému nevěším na nos, bez magie bych už asi ležela pod kytkama;)

 8. Věřit-nevěřit, toť otázka. Řekněme že se stane (jako že se často stávají) jevy, které člověk nedokáže vysvětlit. To ale neznamená, že vystvětlení neexistuje. Jenom ho prostě neznáme…

  Jsou to kolikrát i úplné drobnosti –  zkuste schválně někdy (třeba z okna, nebo přes ulici) na někoho zezadu upřeně zírat. Uvidíte, že někteří lidé se najednou  otočí, protože váš pohled prostě cítí…

  Takže ono fakt existuje něco jako šestý smysl. Někdo ho má vyvinutý někdo ho zas nemá vůbec. Vědec by to vysvětlil asi pracovní domněnkou že mozek vysílá nějaké signály či co…Jiný to nazve prostě "magickou silou". Ale obojí je být totéž, jen jinak nazvané…

 9. ALUŠKA KAROLÍNA LOSKOTOVÁ JE VTĚLENÍM ĎÁBLA!!!!!

  ĎÁBEL MÍCHÁ ZÁMĚRNĚ PRAVDU SE LŽÍ, TÍM DÁVÁ LŽÍM DŮVĚRYHODNOST A NAOPAK PRAVDU ZNEVĚROHODŇUJE.
  A PRO CENZURU NA TO NEMŮŽE NIKDO UPOZORNIT.
  LUMEN, DĚLÁŠ TU REKLAMU NA ĎÁBLA!

  CÍLEM KAROLÍNY LOSKOTOVÉ TEDY ĎÁBLA JE SOUMRAK LIDSTVA A ÚPADEK!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.