Pět smyslů versus nekonečný vesmír II.

Lidé a jejich omezené vnímání světa se staly tématem pro mnohé záhadology, amatérské vědce, neovlivněné akademickým vzděláním, spisovatele i nadšence. Mě také baví se jejich (našemu?) postižení smát a doufat, že to dokážeme změnit.
Napadla mě zajímavá myšlenka, týkající se psychických onemocnění. Halucinace, bludy, pocity strachu atd. – každý jste o tomhle jistě slyšel nebo četl, někteří možná sami zažili. Čím jsou způsobeny? To je jasné, jsou to zhmotnělé představy choré mysli, nabídne skeptik vysvětlení. Opravdu?
Napadlo někdy někoho, že nemusí jít jen o představu, nýbrž o jiné vnímání reality?

Představte si svět plný slepých lidí. Nic nevidí, jejich svět se celý skládá jen ze zvuků a hmatu. Náhle jeden člověk prohlédne. Vidí celý svět kolem – je z toho vyděšený, nechápe, když se svěří ostatním, zavřou ho jako blázna. Člověk, co vidí, cha, co to je za nesmysl! Všichni jsme přece slepí a basta!
A teď si představte svět plný lidí, kteří mají pět smyslů. Náhle se mezi nimi objeví někdo, kdo má ještě jeden smysl navíc. Neumí ho pojmenovat, ale má ho, dokáže díky němu popsat věci a jevy, které nikdo jiný nezná. Je blázen, řeknou ostatní a zavřou ho do blázince.
Snad to zní absurdně…ale co když psychická porucha znamená jen zaktivnění částí mozku, které mají ostatní lidé vypnuty? Podle EEG takzvaně nemocných jejich mozek vykazuje jinou aktivitu, než u takzvaně zdravých. A poslední dobou takových lidí přibývá.
Může to něco znamenat? Můžeme (nebo máme?) si díky tomu uvědomit, že přichází změna v našem omezeném myšlení? Kéž by.
Páni doktoři, přestaňte pacienty se schizofrenií, paranoiou a dalšími neurózami léčit tak jako dosud. Zkuste pochopit co jejich „vidiny“ znamenají. Co když je v nich skryto něco víc, než jen choroba? Jistě, mnozí vidí díky svému novému smyslu věci tak strašlivé, že se doopravdy „zblázní“ a jejich mozek je poškozen. Ale co ti ostatní? Jejich mozek není poškozený…je jen…jiný. A nemůže být třeba náhodou i…lepší?

Jeden komentář u “Pět smyslů versus nekonečný vesmír II.

  1. Dobře se o takových věcech uvažuje, ale většina normálně (?!?!?) uvažujících lidí ti řekne  "Kdyby byly ryby v řiti…"…

    Zkus o tomhle přesvědčit stádo…  změníš svět.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.