Odpovědi pro Zuzku a DG (deprese a psychologie)

Lumennka u okna
Dotazy ve „vy se ptáte, já odpovídám“ už překročily stovku a je na čase přinést další odpovědi. Jestli k Vánocům opravdu dostanu web kameru na telefonování přes skype s mojí drahou maminkou, třeba mi šibne a stvořím i videoodpovědi jako jedna nechvalně proslulá růžovka. Ale co, být na titulní straně reflexu (byť v negativním slova smyslu) bych klidně brala:) I když o mě by tam mohli psát jen a jen v dobrém, muhehe (ironie, pro ty méně chápavé:)).
Ale webkou zatím neoplývám, takže mé odpovědi v klasiké, písemné podobě. Ale jen počkejte co doladím výslovnost a přečtu si knihy o rétorice…:P 🙂

Zuzka: Ahoj Lúmennko, zajímalo by mě, jestli víš něco o depresích. Jak dlouho trvá jejich léčba??? Je možné, že je tato nemoc nevylečitelná nebo že by člověk mohl skončit až na psychiatrii??? P.S. Předem děkuji za odpoveď:-)
Lúmenn: O depresích bohužel něco vím i z vlastní zkušenosti. Deprese ve smyslu té klinické má různý průběh u každého člověka, který jí trpí. U někoho se jedná o přechodnou depresi, ze které se při vhodné léčbě brzy dostane – takové deprese většinou spouští nějaká těžká životní událost (těžké zranění, smrt člena rodiny, krach firmy apod.). Vleklá a obtížně léčitelná deprese pak většinou pramení z dlouhodobého stresu a frustrace – člověk není spokojený se svým životem, trpí pocity méněcennosti, sebelítostí, má pocit, že mu nich nevychází a že všechno je na nic. Někdy k tomu má skutečné důvody (šikana, problémy s prací nebo v rodině, dlouhá nezaměstnanost, nízká životní úroveň, vleklá nemoc…), jindy je nešťastný „pro nic za nic“ a ačkoli dělá mnoho věcí a má dobré vztahy, nic z toho jej nenaplňuje. Pak se deprese léčí dlouho a kromě antidepresiv, která stav přechodně zlepší, je důležité, aby člověk našel smysl života, naučil se mít rád sám sebe a svůj život. Lidé s depresemi se neumí radovat a nemají se rádi, což je problém, který je často jen velmi těžko odbouratelný a je to běh na dlouhou trať. Vím to, mám ho více či méně úspěšně za sebou.
Deprese jako taková není vyloženě nemocí, nechytneš virus nebo tě neskolí infekce. Deprese je nemoc mysli a duše a její příčiny jsou dodnes vědcům spíše neznámé. Fyziologicky ti kolísá hladina látek v mozku, špatně se vede dopamin a nevylučuje se dostatek endorfinu a serotoninu. Ale proč tomu tak je nevíme. Někdy za to může dědičnost, jindy právě ty těžké životní zkoušky, ale jindy se to prostě stane.
Protože to není nemoc v pravém slova smyslu, nedá se říci, že by mohla být deprese nevyléčitelná. Dostaneš-li chřipku a neléčíš se, můžeš umřít. Ono neléčení se je ale tvé svobodné rozhodnutí, ty se nechceš léčit. U deprese je to totéž – pokud se člověk s depresemi uzdravit nechce, nikdy se mu to nepodaří. Pokud ale opravdu chce a pracuje na sobě, může se vyléčit i bez běžných psychiatrických postupů, jako je medikace či hospitalizace.
Jinak s depresí na psychiatrii skončit můžeš – ve fázi, kdy se pokusíš o sebevraždu, je to stoprocentní, jinak většinou záleží na tom, zda člověk přijde na psychiatrii dobrovolně a chce se svými depresemi něco dělat a nebo, pokud jsi nezletilá, tě mohou poslat na léčení rodiče.
Pokud tě zajímá i „duchovní“ stránka depresí, doporučuju svou sérii článků o Psychických příčinách nemocí na svém druhém webu Posel světla – najdeš ji tady.

DG: Mě by hrozně zajímalo, jak jsi se dokázala dostat na psychologii. Chodila jsi na nějaké přípravné kurzy nebo jak ses připravovala?
Lúmenn: Hodně lidí se mě na to ptá a já jen krčím rameny. Něco tak jednoduchého, jako příjimačky na psychologii podle mě ani nemá cenu rozebírat:)
Ale ne, jde o to, že tři roky jsem se neúspěšně hlásila na psychologii v Olomouci, kde jsou ústní příjimačky a těmi jsem neprošla ani za boha. Třikrát. Pět psychologů, co na tebe civí a hustí jedno moudro za druhým, to bylo moc i na mě. Nehledě na to, že i když jsem byla našrocená jako blázen a odříkala jim vše, co chtěli vědět, bylo to málo.
V Brně je to o něčem jiném. Na filozofickou fakultu potřebuješ testy OSP, které pořádá sama univerzita, a pokud jimi projdeš, jdeš na oborové testy. Těmi jsem asi o dvě procenta neprolezla:) (jj, už Lenin to říkal, učit se, učit se, učit se, ale to mě nikdy nebavilo:D).
Ovšem na fakultu sociálních studií pořebuješ jen Scio testy a to z obecných studijních předpokladů a ze ZSV. Což byla pro mě poměrně hračka a přes 90% v obou testech (což potřebuješ, aby tě vzali) jsem měla hned napoprvé. Na žádné kurzy jsem nikdy nechodila, na oborové testy jsem se neučila skoro vůbec, jen jsem si jednou pročetla učebnici ZSV pro střední školy a učebnici Psychologie od Marie Fürst. Na Scia jsem se učila podle online testů.
Přípravné kurzy a podobné srandy považuju za tahání peněz ze zoufalých studentů, kdo má trošku mozku v hlavě, oplývá znalostmi ze střední školy a o psychologii se trochu zajímá, by neměl mít ze zkouškami problém.
Lumennka u okna

20 komentáře “Odpovědi pro Zuzku a DG (deprese a psychologie)

 1. Zdravím. Deprese a psychologie… ó jak úzce je to spjaté. Sám o tom vím své. Na deprese se musí psychologicky – jak možná mnozí vědí. Když vznikne deprese, je potřeba ji okamžitě nahradit něčím z čeho má jedinec radost (i kdyby to bylo jen "blbé" sladké jídlo).

 2. Deprese, to je kapitola sama pro sebe. I mě se jednou chytla a trýznila mě asi 2 měsíce, což byly nejhorší měsíce v mém životě. Co je horšího, než prázdnota a naprostý pocit zbytečnosti… Snad ji už nikdy nepotkám, i když o tom pochybuju…

 3. Tak to tě obdivuju, že jsi Scia zvládla tak perfektně, já už se asi na žádnou VŠ nedostanu až budou Scia všude a připadá mi dementní, aby přijímačky dělala nějaká soukromá firma a ještě tak sprostě tahala z uchazečů prachy. Nevím, proč, když se chci hlásit třeba na socped musím u přijímaček dělat nějakou matematiku, brr.
  Když jsem se hlásila na OSU ma anglistiku tak tam byl prostě písemný test z angličtiny a anglický pohovor, nic víc snad není třeba, ne, teď už i tam mají pitomé Scia :-/

 4. No tééétda, ty mě děsíš Lúmennko, s těmi dvěma procenty 😀 Chystám se příští rok do Brna na historii právě na fildu a už jen test OSP vypadal jako nejhorší noční můra..:D Budu to zkoušet i v Praze, kde je to naštěstí jen formou pohovoru, ale zase je menší procento přijatých. Tak teď babo raď…Jaká je vůbec v Brně úroveň té školy,popř. nevíš, jaké tam jsou koleje, nějaké reference…?:)

 5. [5]: Taky jsem měla test obecných studijních předpokladů plus oborový test. A u těch obecných předpokladů byla matika, sice v malé míře, ale pár úloh tohohle typu bylo. Studuju literaturu, podotýkám. 🙂 Mně to připadá dobrý, otestovat, jestli uchazeči nejsou jen našrocené chodící encyklopedie plné faktů o dotyčném oboru. Jestli taky trošku přemýšlí a prokoušou se logickými úlohami i z té matiky.

 6. [8]:Tím se neprokoušu nikdy, ale nemyslím si, že bych byla méně inteligentnější než někdo, kdo ta čísla aspoň trochu chápe 🙂
  Mně jde spíš o ten princip, jak jsem psala, tahání peněz z uchazečů.

 7. děkuju moc za odpověď a na tvůj blog se každopádně mrknu a počtu si:-)
  Mám totiž dojem, že jsem propadla skutečné depresi a začínám mít z toho obavy, přepadají mě už dlouhodobě stavy, které jsem předtím nikdy nezažila. Potřebovala jsem radu a tak jsem se obrátila na tebe 🙂

 8. [14]: Masters of Rock 🙂
  Tak jsem si o tom něco přečetla a nestačím se divit. Do té doby, než se na vizovickou radnici dostali noví radní to přece nikomu nevadilo. Pan Duron dokonce píše, že bývalá starostka festival vítala, protože z něho šly peníze i pro město a místní pdonikatele.
  A Trnkáč by mě taky mrzel, tam jsem byla 2x. Dva dobré fesťáky v našem regionu a ti nahoře zas musí vymýšlet p…viny :-/

 9. [12]: Tož to je jedno jak to vezmeš 😀
  Zajímal by mě jen tvůj názor 🙂

  [13]: Starosta Vizovic chce po pořadatelích nehorázné prachy a když je nedostane, MOR se stěhuje (buď na letiště do Otrokovic, nebo do Holešova)

  [14]: Masters of Rock 😀

 10. [15]: No tak to je jasné, že MOR vítala, my fanoušci tam ročně utratíme cca 35 – 40 milionů. Ale to si nový starosta neuvědomuje a chce víc.
  Obyvatelé Vizovic dokonce sepsali petici proti stěhování Masteru, ale se starostou nehne nic :/

 11. [17]:Tak to je dobrej blb, než aby si nechal zaplatit míň tak radši festival vůbec? Něco jiného by bylo, kdyby si občané stěžovali, ale když teda sepsali i petici tak jim to očividně nevadí, že se u nich konají fesťáky.
  Fakt pěkný tohle :-/

 12. Lum, já třeba kameru mám, ale videoodpovědi bych být tebou nedělala, já na to taky kašlu. Víš proč? Někde se nějak zatváříš, přeřekneš, zaváháš a už to působí trapně a navíc jak jsou ty videa teď populární, tak to z tebe udělá tuctový blogísek. My inteligenti jedeme na písmenkách 😀

 13. [3]: jo, ale pruser je kdyz se nedokazes radovat vubec z niceho nebo si udelas kratkodobe radost tim, ze sporadas par cokolad a pak upadnes do este vetsi depky protoze si zacnes navic este vycitat, ze ses tlusta/y a dostanes se do zacarovanyho kruhu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.