S omluvným gestem se skláním a žádám o odpuštění všechny, jejichž dotazy jsem tak zanedbala a odpovídám na ně až dnes, s více než měsíčním spožděním. Budiž mi dopřána milost od rozvášněného, po lynči toužícího davu čtenářstva mého…:)
A pojďme radši rovnou k věci:)
Venom: Ahoj Lúmenn, nedávno jsem se začala zajímat o meditace, ale když jsem hledala informace z různých zdrojů, každý doporučoval něco jiného. V sedě mě dost brzy rozbolí záda, takže se nedokážu soustředit. Někde jsem četla, že meditovat se dá i v leže. Někteří ovšem tuhle možnost zavrhují, stejně jako mít během meditování zavřené oči, protože to až příliš hraničí se spánkem 🙂 takže bych se ráda zeptala na tvůj názor, popřípadě jestli máš nějaké své zkušenosti a osvědčené postupy? Předem děkuji za odpověď.
Lúmenn: Medituj v takové poloze, v jaké ti to nejvíc vyhovuje, pro mě je taky lepší v leže, protože ze sezení mě taky bolí záda a začnu se vrtět apod., což určitě není dobré pro uklidnění. Stejné je to se zavřenýma očima, pokud chceš, můžeš, pokud ne, nedělej to. Záleží jen na tobě a na tom, co se tobě zdá nejlepší a nejpohodlnější. Medituješ kvůli sobě a podle sebe si také jakoukoli techniku uzpůsob.
Nějaké základní rady kolem meditací píšu na Poslu tadyhle, stejně jako je tam celá rubrika s názvem Meditace a vizualizace, kde najdeš různé techniky, cvičení a rady, jak na meditování. Píšu tam i o svých zkušenostech, takže odpovědi na zbývající otázky nejlépe hledej tam:)
Daniela: Ahojky Lum, toto asi nebude otázka v pravom slova zmysle, no povedala som si, že bude lepšie sa obrátiť na teba ako na pochybné internetové servery. Z môjho laického pohľadu by ma zaujímalo, na akom princípe fungujú antidepresíva a aký účinok majú na organizmus. Vopred ďakujem 🙂
Lúmenn: Nejsem chemik, ale princip antidepresiv je poměrně jednoduchý, nejlépe ho vystihuje asi tento článek na stránkách deprese.psychoweb.cz. V zásadě jde o to, že při depresích má člověk nedostatek serotoninu a noradrenalinu. Ten ale antidepresiva nedodávají, pouze upravují chemické podmínky v mozku, aby se již vyrobený serotonin použil správně a nepřišel vniveč.
Existují i léky, které serotonin dodávají přímo a ty jsou velice nebezpečné, protože jsou návykové. Antidepresiva návyková nejsou a pokud je mi známo, jsou jedny z mála psychofarmak, která nemají žádné výrazné vedlejší účinky (narozdíl od takových neuroleptik). Problémem však zůstává, že řeší jen následek a nikoli příčinu nemoci a brát antidepresiva je jen dočasným řešením problému, pokud je člověk nechce brát celý život, musí ve svém těle sám najít zdroje serotoninu a díky sebelásce a práci na sobě si získat zpět ztracenou emocionální rovnováhu.
Karnius: Ahoj Lum, chtěl jsem se zeptat jestli bys nechtěla založit nějaky forum pro tento web, kde by mezi sebou mohli návštěvnici komunikovat a popovidat si spolu, sdilet videa, obrázky apod. Mě by se to libilo si občas s místnimi návštěvniky popovidat mimo komentářniku pod články :-).
Lúmenn: No, nikdy mě to nenapadlo, ani nevím, jestli by o to čtenáři měli zájem. Tak zkuste debatovat tady pod tímto článkem a pokud bude hlasů pro fórum víc, můžeme se domluvit a něco takového spáchám:)
Veškeré dotazy i nadále směřujte do rubriky „vy se ptáte, já odpovídám„:)Pokusím se, abyste se odpovědí dočkaly trochu dříve:) Lum
Děkuju Lúmennko 🙂 hned se začtu do té rubriky 🙂 jsem ráda že nejsem jedinej neposeda 😀 už jsem si myslela že jsem vadná.
Když medituji jen krátce (taková ta "rychlá" meditace), tak medituji v sedě nebo i v leže. Ale když chci meditovat delší dobu (nebo vizualizovat apod.), tak v leže. Je to fakt pohodlnější.
Fórum není problém,rozhodně ne po technické stránce.a nepřijde mi to jako marný nápad:)
Mě už forum napadlo dávno, na to mé by ale narozdíl od toho tvého nikdo nechodil 😀 Možná to stojí za úvahu ,)
Medituju i se zavřenýma očima. Není pravda, že to svádí k usínání, i když večer je to horší. Každopádně mě to lépe pomáhá v soustředění.
Jen k té meditaci-ona to přeci nemusí být technika, u které sedíš, ležíš, oči zavřené a hurá do sebe. Meditace je každá činnost, kterou děláš vědomě, ponoříš se do ní tak, že není nic jiného. Jde to u malování, u vysávání, u sázení kytek…
Třeba Osho (ne, že bych byla jeho příznivec, spíš mě napadl jako příklad), přímo sestavil dynamické meditace, co jsou založené na tom, že nejdřív utaháš tělo, aby se pak mysl zaobírala jím a ty máš prostor se to celé naučit jen pozorovat. 🙂
To fórum je skvělý nápad. Rozhodně by jsi nad tím měla pouvažovat.;)
forum je dobrý nápad, je fakt že tady bývají plodné diskuse! =) Jsem rozhodně pro.
S těmi antidepresivy je to ještě trochu složitější, dělí se podle účinné látky a podle způsobu, jak ovlivňují chemické procesy v mozku. Popsala jsi léky typu SSRI, ale ještě existují jiné druhy, co fungují jinak a stále se řadí mezi antidepresiva..ale to bude patrně v tom odkazovaném článku, ten jsem nerozklikla =)
[8]:S antidepresivy máš pravdu v tom, že v těle chybí látka zvaná serotonin – a ta se ztrácí vlivem stresů a následkem toho nastávají pocity deprese (můžou to být i obyčejné úzkostné stavy, strach), ale myslím, že serotonin nejde jen tak vyrobit z ničeho. Právě proto vzniká začarovaný kruh – stres – ztráta serotoninu – depresivní stavy, protože chybí serotonin.
Existují léky (nevím jestli přímo antidepresiva), které serotonin tělu dodají. A nejsou návykové. Jeden takový jsem brala (už jsem byla na tom vážně špatně) a závislost jsem si nevypěstovala. Teď funguji bez nich a jsem celkem v pohodě.
Ledaže bych byla mimořádně odolná.
Nebo to bylo placebo.
Nebo byly skutečně nenávykové…
***
K meditacím asi nic moc neřeknu, nejsem zrovna zdravý meditativní typ, jak začnu meditovat, usnu. 🙂
P.S. – k těm lékům, většinou návykové jsou, s tím souhlasím, ale existují i nenávykové. Takže v předchozím komentáři mi nešlo o vyvrácení tvého tvrzení o návykovosti, ale spíš jsem chtěla říct, že návykovost léků není vždy.
Co se tyce toho fora, je to skvelej napad. Ja sem urcite pro 😉
[9]:Jj, to jsou myslím takzvaný antidepresiva třetí generace. Dneska už se ty návykový moc nedělají… Já beru už spoustu let Zoloft a jse s ním spokojená..ten funguje tak, jak Lúmennka popisovala, je to inhibitor zpětného vychytávání serotoninu.
ďakujem krásne 🙂