Odpovědi pro Selenu (permoníci) a Vivienne (škola)

Selena: Ahoj Lumennko.
Chtěla jsem se ještě zeptat na permoníky. Tvrdí se o nich,že někdy horníkům pomáhají někdy jim naopak škodí, jsou zákeřní a nevypočitaví, ale příjde mi to hloupé možná se to na pravdě zakláda, ale určitě takoví nejsou jen pro nic zanic a tak se ptám, zda by jim eventuelně mohlo vadit narušení jejich klidného života ve štolách nebo zda to funguje jako u víl a jiných bytosti a je milé se omluvit a také jak poznám, že tam ti permoníci opravdu žijí? Předem moc děkuji.

Lúmenn: Nejdřív mě tahle otázka trošku zaskočila, protože jsem o permonících nikdy nic neřetla, ale pak jsem od svých jemnohmotných přátel dostala jasnou a stručnou odpověď. Prostě – každý z nás má všechny vědomosti, jen je v sobě musí najít.
Ale teď tedy k permoníkům. Slovem permoník nazývají horníci vlastně dva druhy bytostí, které navzájem nemají mnoho podobného, jsou to gnómové (zemští elementálové) a skřítci (bytosti podobné vílám, ale jaksi hrubší, starající se ne o jemné věci jako květiny, ale spíše o tvrdší, jako kámen, kořeny stromů, některé byliny a dřeviny apod.). Gnómové jsou přímo duchové živlu země a jako takoví těžce nesou, že jim někdo vrtá v jejich domově, většina gnómů je proto k lidem nepřátelská a dělá jim nepříjemnosti. Naproti tomu skřítci jsou ti, kteří pomůžou, mají-li pocit, že je to třeba. Vadí jim, že lidé kutají do těla Matky Země, ale ze své povahy jim nemohou uškodit, protože vidí (podobně jako víly) v lidech hlavně to dobré. Ale (také podobně jako víly) se vyhýbají negativně vyzařujícím lidem a přiblíží se a pomůžou jen někomu, kdo je naladěn na příjemnější vibrace.
Gnómové i skřítci žijí ve všech jeskyních a chodbových systémech (kromě betonových bunkrů – beton prostě není živý, narozdíl od takové žuly nebo pískovce;)) a když jsme byli na návštěvě v javořičských jeskyních, vnímali jsme jich s mamkou a ségrou hrozně moc. Byl to pěkný zážitek:)
Ještě mě k tomu napadlo, že jsem četla o případu, kdy dva horníci našli v chodbě otvor ve zdi a když ho prokopali, prolezli tunýlkem do místnosti, kde seděla mumie starce s proraženou lebkou, která ale měřila asi 30 centimetrů! Mumie byla podrobena zkoumání, ale jak už to u podobných nálezů bývá, ztratila se neznámo kam. Možná tenhle stařeček patřil k nějakému národu, žijícímu v podzemí, se kterým dosud lidé nepotkali. A nebo potkali, ale jen pár zmatených a dezorientovaných horníků, kteří je pak nazvali permoníky:)
Vivienne: Ahojky, jak jsem četla článek Brněnské ozvy, tak mě napadlo, jakou střední školu jsi studovala před tím.
Lúmenn: Studovala jsem šestiletý gympl v Prostějově, celým názvem Reálné gymnázium a základní škola města Prostějova:) Ale nutno dodat, že jsem maturovala už v roce 2007, pak jsem rok studovala žurnalistiku a divadelní vědu (tu nedobrovolně, žurna měla být původně jednoobor ale kvůli problémům s akreditací jsme si nakonec museli zvolit druhý obor), což jsem nedokončila a poslední rok jsem pracovala;)
Máte-li dotazy na mě či na Finna, ohledně čehokoli co o mě nebo o něm ještě nevíte, popřípadě na něco neznáte odpověď a máte pocit, že my ano, můžete se ptát zde.

5 komentáře “Odpovědi pro Selenu (permoníci) a Vivienne (škola)

  1. Permoníci xD Lúmennko, promiň že se směju, ale tahle rasa je naprosto dokonale popsána v knížkách Artemis Fowl, napsal ji Eoin Colfer a musím říct, že si je dost dobře nedovedu představit. Podle tohoto fantasy dílka jsou to potvory, které žerou hlavně hlínu, prokousávájí si tunely neskutečnou rychlostí, a ještě rychleji tuto strávenou hlínu… ehm, vylučují. Jsou špinaví, smrdí, ale dokáží se do země zavrtat velice plavným skokem. Jo a uměj si vyhákovat čelist aby se jim líp tunelovalo. Dobrá, netvrdím že je to pravda ale moji představu o téhle rase už asi nic na světě nezmění xD

  2. Zakopanýho permoníka jsme našli pod naším domem v zatopeném sklepě (pod normálním sklepem). Nojo, v hornickým městě neni divu 🙂 Ovšem Permoník se tady občas prochází jako zjevení – bílá, průsvitná, asi metr vysoká postava a chodí naboso. Je hodnej, ale když jsem ho viděla prvně, bála jsem se pak chodit domů asi měsíc, než jsem zjistila, co to vlastně bylo XD

  3. U  nás na Karvinsku (přesněji Ostravsko-Karvinsku – tedy doly OKD) jsou permoníci známí právě jako důlní skřítkové nebo trpaslíci (trpajzlíci).

    A pokud by někdo pátral dál a hlouběji, tak existuje dětský pěvecký sbor Permoníček (pro mladší zpěváky) a Permnoník (pro starší zpěváky). Tyhle dva pěvecké sbory se vyskytují u nás v Karviné :o) Mimoch. byla jsem členem obou těchto pěveckých sborů :o) takže jsem vlastně bývalý Permoník :o)))

  4. Lady: ano, důlní skřítkové:-) já jsem zase z města Stříbro, těžilo se tu (kupodivu) stříbro a pak uran. Podle stáří našeho kameného permoníka je ale špíše ještě z té stříbrné éry. Muzea a všichni ho hrozně zkoumali chudáka XD a s tím zjevením fakt nekecám…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.