Odpovědi pro Bels (Horset) a Huntmastera (umělý život)

Tak tu máme zase dvě zajímavé otázky z pera vás, čtenářů. Pokud vás taky něco pálí na jazyku a máte potřebu se mě (popřípadě Finnýska, ten poslední dobou píšu málo a vy se ho stejně málo zvídavě tážete) na něco zeptat, neváhejte a učiňte tak TADY. Odpovědi na již pložené otázky si pak můžete přečíst ZDE.
Tak a teď už k dotazům a odpovědím…

Bels: Lúmenn? Dřív ses zmínila o jakémsi Horsetovi a jeho bandě. 😀 Můžeš mi přiblížit o koho vlastně jde?? 😀
Lúmenn: A jéje, Hrdinovo jméno už dorazilo i na tyto stránky (ne že by tu už několikrát nebylo zmíněno;)) a tak je patrně na čase odhalit jeho totožnost.
Horset, zvaný též Hrdina ze Ptenského dvorku a tak všelijak podobně, je můj kamarád, bitvař, chlastač, punkáč, magor a zpěvák a flétnista v kapele Barbarpunk. Horset je Hrdina, neohrožený a slavný, do jeho hrdla se pivo leje proudem samo a ženy mu padají v mdlobách do náručí. Jeho hrdinské historky a životní filozofie už jsou tak proslulé, že jej cituje půlka republiky. To je prostě Horset s velkým, vééééélikým Há.
No tolik trocha ironie, ale Horset je opravdu do jisté míry takový, je to jeden z nejšílenějších lidí, co znám a mám ho i přes všechny jeho šílené nápady moc ráda:)
(jeho fotku najdete i na mém blogu a to tady, pokud máte registraci na hofylandu, můžete navštívit jeho fanclub tady a pokud se toužíte s Hrdinou seznámit, jeho profil najdete tu).
Huntmaster: Ahoj Lúmenn, moc rád bych se tě zeptal na to, co si myslíš o umělém životě? Ve smyslu klonování, genetických úprav, atd. Jelikož ale znám tvoji víru, tak asi vím, co mám čekat:)
Lúmenn: Tak předně mě překvapuje, že znáš moji víru, protože tu neznám ani já sama:) Je příliš složitá a těžko popsatelná na to, abych ji mohla pořádně pojmenovat a uchopit. Ale to tedy ponechme stranou a věnujme se otázce…
Klonování, genetické manipulace…umíme to, my lidé? Odpověď je zatím ne. A budeme to v budoucnu umět? Patrně ano. A co teď s tím? Upřímně řečeno si myslím, že i když zvládnem naklonovat ovci a uměle oplodnit ženu a kdesi cosi, stále toho o buněčné mikrobiologii a genetice víme tak strašně málo, že jediné šlápnutí vedle nás může vyhubit. To se týká zejména genetických manipulací, kdy sice umíme přečíst genofond nějakého živočicha či rostliny, umíme přesunout gen z jednoho organismu do druhého, ale důsledky domyslet neumíme. Protože zjišťujeme, že ačkoli gen A odpovídá za odolnost proti škůdcům, v kombinaci s genem B je jedovatý, s genem C výbušný a s genem D rostlina ožije a sežere nás:) To je samozřejmě nadsázka, ale kombinovat geny dvou různorodých organismů je v současné době hra na slepou bábu s nedozírnými důsledky – i když jsou GM potraviny často zakázané, ty, které povolily se rozmnožují a včeličky létají mezi poli, jako by nic. A tak se GM materiál rozmnožuje a šíří a nikdo netuší, co se s ekosystémy stane za pár let, co se bude dít v našem trávicícm traktu…je to prostě jedna velká oblast na mapě a krom nápisu „zde jsou lvi“ v ní ještě není ani čárka.
Takže o genetických manipulacích si myslím, že do jisté míry mohou být prospěšné, léčit choroby, které jsou dědičné nebo pomáhat s pěstováním, ale vzhledem k tragickému nedostatku poznatků a výhledů do budoucna se těchto manipulací obávám jako ničeho. Tající ledovce, kácení pralesů, desertifikace, vymírání druhů…to vše je nic proti tomu, co s námi a celou planetou můžou udělat GM potraviny či živočichové.
No a klonování. Nevím, zde opravdu nevím, otřepaná fráze „člověk si hraje na boha“ je možná na místě, ale já ji používám nerada. Jistě , kmenové buňky a z nich vyráběné orgány pro určitého člověka, žádný dárce, žádné čekání na transplantaci, žádná imunitní reakce; ano, to zní nádherně, ale každý vědecký pokrok je dvojsečná zbraň a tak, jak může pomoci, může i uškodit. Naklonované armády poslušných, geneticky upravených vojáků, otroků nebo pokusných „zvířat“. Věčný život pomocí klonování a přenášení vzpomínek z mozku do mozku. Někdo je nadšený, ale mě se zvedá žaludek. S klonování nastává i etická otázka: kdo je víc, originál nebo kopie? Kdo má větší práva? A do jaké míry je lze považovat za stejnou bytost? A co duše? V kterém těle sídlí, rozdvojí se či to, že má někdo stejný genetický materiál neznamená, že má stejnou duši?
Otázky etické i náboženské ale naštěstí zatím nepotřebujeme, protože stále je dost otázek vědeckých, které nejsou zodpovězeny. Ale bojím se budoucnosti v tomto ohledu, protože jak může být krásná, může být i děsivá. Místo toho, aby se lidé snažili nemoci neustále léčit měli by se jim snažit ze všech sil předcházet.

8 komentáře “Odpovědi pro Bels (Horset) a Huntmastera (umělý život)

  1. Čo sa týka klonovania.. vlastne aj všetkých výskumov.. ja fakt čakám už len na to, kým stúpia do mláky, ktorá bude príliš hlboká. Ale myslím že týchto 10 rokov je ešte pokoj, potom to bude horšie.. aspoň sa ľudia nebudú nudiť 😀

    Ospravedlňujem sa za môj nevhodný humor, no osobne sa na to teším, pretože to večné klamanie, gumovanie mozgov a prázdne argumenty ma nudia 🙂

  2. Výborně, děkuji:)
    Vlastně jsem to myslel podobně. Pokud se člověk naučí "vyrábět" lidi bez vad, prostě lépe než příroda, kdo pak bude bůh? Tohle by věřící v boha neunesli. Jasný, hodně lidem to bude vadit, ale postupem času by se toho odporu mohli zbavit a začli by věřit jen v lidskou sílu a úsudek. Etická otázka je sporná, osobně bych klony řadil na stejnou úroveň jako "originály", protože k vytvoření klonu je potřeba kus originálu. Samozřejmostí je využití klonování spolu s přenosem myšlenek, paměti, aby to mělo ten správný smysl.(2 identičtí lidé by nemohli existovat v 1 světě).
    A dnes je dobře, že jsou genetické manipulace na člověku zakázané, důvody jsi uvedla.

  3. Tak mimochodem… Znám tvoji víru jen natolik, abych dokázal vydedukovat některé tvé názory;) A neptej se mě jak znám "tvoji víru jen natolik", když máš 2 weby;)

  4. Myšlenky nebo paměť přenášet nejde.. Navíc když se naklonuje nějaké zvíře, jako byla třeba ovce Dolly, je sice po narození samozřejmě mládě, ale biologicky je stejně staré (=opotřebované) jako zvíře, od něhož byl genom odebrán.. Čili věčný život pomocí klonování je nesmysl. Klonování je užitečná věc co se týče kmenových buněk, ale jinak může být nebezpečné, v tom s tebou souhlasím..

  5. Ve Ptenském dvorku jsem byla nedávno xD Hrdina ze Ptenského dvorku.. Milé 🙂

    Co se týče klonování, mám na to názor, jako byl jednou v Simpsonech (Homer měl stovky klonů a nakonec ho zničili díky jeho neopatrnosti) – dokud člověk nebude znát moc klonování, může se snadno spálit…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *