Odpovědi pro Axela Edelsteina (bůh) a lady madonnu (anorexie)

Zas po dlouhé době tady máme várku mých otázek na vaše dotazy, na které jsem (ostatně jako na všechno…) neměla poslední dobou moc času – za což se stále, zas a znovu, omlouvám:)
Otázky tentokrát pokládali Axel Edelstein a lady madonna – máte-li nějaký dotaz i vy, můžete ho napsat do rubriky Vy se ptáte, já odpovídám na tomto odkaze.

Axel Edelstein: Je pravda, že židovský (a tedy potažmo i křesťanský) b*h má manželku? Jsou tedy židé a křesťané vlastně „pohané“ v tomto smyslu?
Zdrojem pro můj dotaz je úsek z článku na Wikipedii.
A jak by pak případně židovská a křesťanská církev chtěla odůvodnit tuto, pro nich nepříjemnou pravdu a že 2000 let byli lidé obelháváni aby žili v nenávisti a strachu a persekuovali a zabíjeli druhé jen pro odlišný názor.
Proč se tedy musíme učit ve škole Bibli a její text k maturitě, když to může být jen snůška lží, která měla za úkol vytlačit rovnost obou pohlaví a nastolit nespravedlivý patriarchát?
Spousta lidí dodnes žije v přesvědčení, že b*h je jen jeden a že je buď muž nebo bezpohlavní bytost. Jak to tedy vlastně je a jak by ses k tomu vyjádřila Lúmennko?
(Disclaimer: Jsem ateista.)
Lúmenn: Nevím jestli je to pravda, natolik se s křesťanským bohem neznám:) četla jsem ale, že původně byl význam slova Elohim, dnes překládaný jako bůh, nikoli singulárem, ale plurálem a označoval tedy bohy. Ostatně i židé byli prý původně polyteisté a až časem se u nich „vyvinul“ monoteismus – tedy že jediný bůh nad ostatními zvítězil.
Jak chce církev ospravedlnit lži a postihy nesouhlasných názorů, to opravdu netuším a vzhledem k tomu, že sama nosím na triku nápis „ve vzpomínce na miliony obětí krutovlády inkvizice“, pak je mé stanovisko asi jasné:) K maturitě se asi Bibli učíme proto, že je to zajímavá kniha, plná archetypů, které ovlivňovali naši kulturu po tisíce let a stejně tak je i plná podobenství a zajímavých metafor, které stojí za to znát. Ostatně celá naše kultura stojí nejen na řeckých, ale také na křesťanských a židovských základech a určitý pojem o této kultuře by měl každý vzdělaný člověk mít.
V přesvědčení, že Bůh je jen jeden žiji také. Ovšem dle mého není ani mužem, ani bezpohlavní bytostí, není totiž bytostí v pravém slova smyslu vůbec. Je vším – planetami, hvězdami, energií, lidmi, stromy, kameny…taková ohromná forma existence se bytostí nazvat ani nedá. Doufám, že jako mé vyjádření k této otázce to stačí:)
lady madonna: Jsi anorektička?
Lúmenn: Tak tahle otázka mě upřímně řečeno docela zaskočila, její autorka zjevně neprojížděla tento web nijak pečlivě:) Vlastně asi vůbec, protože už na úplném konci stránky mám „přibírací graf“ (bohužel neaktualizovaný, vzhledem k tomu, že už jsem dovršila padesáti kilo:)) a z něj je snad dostatečně patrné, že anorexie není můj problém. A dokonce ani nikdy nebyl, ačkoli z mé nedávné váhy by se to mohlo zdát (koho zajímá proč jsem zhubla, tak na tento dotaz jsem nedávno odpovídala tady).
Ještě bych chtěla dodat, že anorexie je něco, proti čemu se snažím bojovat už od puberty, kdy tahle strašná nemoc dostala moji tehdy hodně blízkou kamarádku a ona nejen skončila v nemocnici, ale následky anorexie si nese dodnes. Nejvíce bojuji proti tzv. pro-ana mánii, kdy se dívky snaží si v sobě anorexii uměle a za každou cenu vyvolat, jen aby zhubly. To je něco, co by měly potírat i majitelé a provozovatelé internetových serverů (jako je třeba blog.cz), protože je to stejné, jako navádět lidi k hromadné sebevraždě. Koho tahle problematika více zajímá, nějaké materiály jsem dala dohromady tady na blogu v rubrice poruchy příjmu potravy.
(doufám jen, že moje odpověď ne (ačkoli trochu rozvleklá) je dosti patrná:))

13 komentáře “Odpovědi pro Axela Edelsteina (bůh) a lady madonnu (anorexie)

 1. Jen upozornění – máš na začátku "mých otázek na vaše dotazy".:) Anorektička? No jo, to je tak, když někdo nečte pozorně..:)

 2. Přibírací graf nemá chybu a co ti Tokio Hotel? 😀 nedávno jsem taky měla náladu na starej dobrej monzuuun :-))) a stejně jako tobě mi furt vrtá hlavou proč Billovi ty vlasy tak drží…

 3. No teda pardon, ale zeptat se někoho takhle na plnou pusu jestli trpí anorexií, to se mi spíš zdá jako nějaká forma provokace, kor když nevypadáš jako kostra… já bych to normálně ignorovala.

 4. [4]: Aluš, co si budem nalhávat – vypadám, teda ještě nějaký ten měsíc zpátky jsem vypadala:) Možná je to provokace, ale já se provokatérů nebojím a snažím se je vítat s láskou a vždycky jim odpovědět:)

 5. No, 50 kilo je teda paráda, fakt ti držím palce, ať se dáš trochu do pořádku a tu váhu dostaneš na nějaké ideální číslo. Já jsem kdysi měla podobný problém, jenže se přišlo na to, že mám infekční mononukleózu, ale to už mám za sebou a zase začínám mít těžkej zadek 😀

 6. Zdravím "Lúmenn". Vezmu to téma "Bůh" trochu z jiného úhlu pohledu přičem navazuji na tuto myšlenku z textu "Proč se tedy musíme učit ve škole Bibli a její text k maturitě, když to může být jen snůška lží…" – je to snadné moji milí…učit se to musí každý proto, neboť Bible představuje (objektivně vzato) moudrost z hlediska morálky, etiky a určitého práva (a to ať už věříte nebo nevěříte v nějakou božskou bytost). Tak jest a tak bude. Dále pak…
  Co se týká ostatních věcí v rámci diskuzí o Bohů…tak to je ireleventná porovnávat s lidmi kteří necítí víru v Boha či bohy. Nemá smysl někoho přesvědčovat. Jakoukoliv víru člověk prostě musí vnímat sám a ne se nechat přesvědčit. Tak tomu bylo, je a vždy bude. (úsměv)

 7. "že sama nosím na triku nápis "ve vzpomínce na miliony obětí krutovlády inkvizice", pak je mé stanovisko asi jasné:)"

  Lúmenn, také tričko sa dá aj zohnať? Ak hej, tak aj cez net? 😀

 8. No, ale víte o tom že "inkvizice" zabila ve skutečnosti asi šedesát tisíc lidí? To číslo, které se udává (cca 9 milionů), není zlá propaganda ale pouze špatně použitý výpočet trojčlenkou…mimochodem, inkvizice  z otho má na svědomí jen minimum obětí…..většinu procesů si vunutili sami lidé a občas byli i inkvizitoři zhrozeni….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.