Odpověď pro Míšu

Tady máte možnost ptát se autorů (mě a Finna) blogu na všechno, co vás zajímá – osobní záležitosti, zajímavé věci na něž chcete znát náš názor, ale také otázky, na které neznáte odpověď a myslíte si, že my ano. Další kdo této možnosti využil je Míša.
Míša: Já bych se chtěla zeptat kde jsi přišla na přezdívku Lúmenn a jaké je tvé křestní jméno 😉
Lúmenn: Tak začnu nejprve druhou otázkou – moje křestní jméno nesnáším už od mala, nemám ho ráda, je tvrdé, ošklivé a pitomé. Na internetu a mezi přáteli ho nepoužívám, ale pokud přece jen prahneš po tom vědět, co je to za jméno, na tomto blogu ho najdeš – nápověda třeba tady.
A teď k té Lúmenn. No mám pocit, že už jsem na tuto otázku někdy odpovídala, ale v této rubrice to nebylo, takže se do toho pustíme, ať to máme za sebou:) Když mi bylo dvanáct/třináct let a začínala jsem chodit na chat, potřebovala jsem nějakou přezdívku – a protože jsou chodila zejména do místnosti Pán prstenů, potřebovala jsem něco fantasy, pokud možno elfího, že ano. A tak jsem ve slovníku elfštiny našla frázi „Elen síla lúmen omentielvo (hvězda svítí na hodinu našeho příštího setkání)“ a nějakou dedukcí z toho vyvodila, že lúmen znamená hvězda. Pravděpodobně chybným přepisem jsem z tho stvořila Lúmenn s dvěma „n“ a přidala ještě přízvosko verya, statečná. No znělo to prostě báječně, odvážná nebo statečná hvězda, to je nádhera (tedy pro třináctiletou puberťačku, nepokrytě milující elfy a vše, co se jich týká).
Po založení přezdívky a po rozepsání mého díla Paní prstenů (více zde) jsem ale záhy zjistila, že lúmen znamená hodina. Co teď s tím? Hodina odvahy, no to je mi jméno! Ale pak jsem si natolik zvykla, že už mi to ani nepřijde, mimoto lumenn znamená latinsky světlo a být odvážnou světlonoškou taky není k zahození. Poetičtější vysvětlení výzanmu tohoto jména si taky můžete přečíst v Paní prstenů, konkrétně v druhé kapitole na Elrondově radě.
A na závěr jen dodám, že nesnáším, když někdo tuto (už tak dost zkomolenou) přezdívku komolí ještě víc. Lúmenn s dvěma n, dlouhým ú a jedním m, to jen tak pro pořádek. A ne že se mi za ten elfsko-latinský nepovedený mišmaš budete smát – ono možná ani není tak důležité, co to znamená, ale zní to hezky a pasuje to k mojí osobnosti už několik let a to je hlavní.
Btw.: je tomu už pár let, co jsem používala i jinou přezdívku Naraníel. Mohli jste na ni narazit v pověsti o Naraníel, která předchází Paní prstenů. Naraníel znamená ohnivé slzy a není snad slovní spojení, které by lépe vystihovalo moji podstatu, respektive podstatu mojí duše;) Ale jméno je to příliš složité a na oslovování se nehodí a proto zůstaňme u Lúmenn;)

7 komentáře “Odpověď pro Míšu

  1.    Mě se líbí přezdívky, které mají aspoň nějakou malou myšlenku. Jen jednu přezdívku mám jen protože to dobře zní. Athares – to slovo vůbec neexistuje. Totiž jednou na hodině fyziky jsme koukali na dokument o vesmíru a já uprostřed spánku zaslechl slovo, které podobně znělo a hned jsem si ho napsal podle sebe a občas používal jako přezdívku.
       Až po asi tak šesti letech jsem se dozvěděl, že existuje hvězda Antares. Je to nejjasnější hvězda v souhvězdí štíra. No a to už je lepší 🙂

  2. Zdravím Lúmenn-verya. Tedy na to, že o sobě hlásáš že jsi více jako muž tak se ukazuješ ve světle pravé ženy. Hmm, zajímavé.

  3. Dahak: nic nehlásám, ani nejsem víc jak muž – mám totiž vlastnosti obého pohlaví vyvážené, stejně jako mozkové hemisféry (to vím z psychotestů). A jsem žena nebo muž podle kdy se mi to hodí – tedy pouze myšlením a chováním, pohlavní orgány měnit nedokážu:)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.