Odpověď pro Kláru (druidi) a Criwo (JJCHP)

Klára: Ahoj Lúmenn,
prosím mohla bys mi osvětlit trošku něco z dějin druidu?
Co myslíš, že je pravdy na tom, že “učení“ takového druida podle Caesara trvalo pouhých 20 let?
Lúmenn: Tak o tomhle tématu toho popravdě moc nevím. S druidy je potíž, že veškeré jejich vědění bylo přísně tajné a předávalo se pouze ústně, z učitele na žáka. Když staří bohové ustoupili nové křesťanské víře, druidové postupně přestali vyučovat a vzali si svá tajemství do hrobu. Takže vše, co dnes víme o druidech je jen z archeologických nálezů, mýtů, legend a zápisků Římanů a dalších národů, co s Kelty a jejich druidy přisli do styku. To znamená, že máme jen nepřesné informace z druhé ruky a jen těžko můžeme soudit, co vlastně byli druidové zač, natož jaký měli vliv, moc a jak dlouho se kupříkladu učili na své povolání.

Criwo: Lumennko docela by mně zajímalo podrobnosti o té knížce Ježíšku já chci plamenomet.:) a ještě tvé pravé jmeno..(jestli ho tedy chceš zveřejnit.)
Lúmenn: Upřímně řečeno sama nemám tucha:/ Už několikrát jsem psala pořadatelům, jestli můžu zveřejnit na netu svou soutěžní povídku a neozvali se. Původně mělo být oficiální vyhlášení na Festivalu fantazie o prázdninách, to se ale posunulo až na Festival fantazie Speciál, který skončil minulý týden, ale na stránkách nebylo (a není) vůbec nic, sborník zatím v knihkupectvích není, takže jediné, co vím je, že mi pořadatelé psali, že jsem obsadila 5.-7.místo a tím pádem ve sborníku určitě budu.
A k mému pravému jménu – nepovím, nepovím, někde tu na blogu už myslím je a kdo hlodá, ten najde:) A v JJCHP si ho pak určitě přečteš u povídky Deník vraha:)

2 komentáře “Odpověď pro Kláru (druidi) a Criwo (JJCHP)

  1. Moc nesouhlasím s tím že když Římská říše přitáhla novou křesťanskou víru do koutů pohanských,osidlovaným kelty a dalšími přírodními národy,vznikl jakýsi střed-náraz-a ústup původního náboženství novému,bylo to spíše splynutí tomuto "proudu" který patrně vznikl se často říká keltské křesťanství,to jest původní víra žila dál ale byla obohacena prapůvodní křesťanskou naukou tedy hlavně ,morálkou,vzájemnými vztahy…druidi si nevzali do hrobu své znalosti z nástupem křesťanstvím ale kupodivu naopak je vesele předávaly v klášterech,a pěveckých školachá až do 12století..a to máte jedno z druhým,pak vnikaly i zápisky (Irsko-Book of kells),pak Artušovské legendy až po dnešek tak jaké pak hroby :),jsme stále pohané(katolíci)a celá naše kultura je pohanská a to především ta česká akorát to zkrátka někdo přemáznul -katolická církev aby nás mohl ovládat to je politika ale to už není o prapůvodním křesťanství to hlavně mluvilo jak jsem již psal o etice,morálce mezilidských vztazích…

  2. Ju děuji. 🙂 Myslímjsli ta knížk nabyla z mynulého roku tak jsem ji v knihkupectví viděla. ;)) ale to as bude z mynulého roku,nevadí. Ráda si počkám. xD

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.