Další porce odpovědí

Jsem hrozná, že nejsem schopná pořádně zase oprášit rubriku s vašimi otázkami a mými odpověďmi. Ale když se tam objeví jeden dotaz za měsíc, je mi líto plýtvat na každou otázku jeden článek, takže to beru po hromádkách. Asi mě musíte začít víc bombardovat, abych vám neodpovídala s takovým šíleným spožděním:)
Dneska je to jeden dotaz zajímavější než druhý a mimochodem už jsme se dostali k číslu 120, což je pěkné číslo. Začínám si připadat jako Natalia Sadness (a ne že se mě někdo zeptáte, jakou používám řasenku!:)). Tak dost řečí a jdeme na to. Za otázky všem děkuju a pokud chcete nějakou položit, směle s ní SEM.

Chloë Noir: Mňa by veľmi zaujímal tvoj názor na návrh SOPA (Stop Online Piracy Act), ktorý je momentálne dosť veľkou témou najmä v zahraničí, a ktorý by, v prípade, že by ho prijali, mohol veľmi nepekne ovplyvniť internet.
A ešte aktuálne k tomu aj čo sa týka ACTA (A)
Lúmenn: Svoji odpověď jsem shrnula sem.
Raven: Zajímalo by mě..co ty a Blázinec ? To jak dlouho jsi nic nenapsala asi o něčem vypovídá, ale ..nemáš třeba plánu se k tomu vrátit? Četla jsem to hrozně ráda 🙂
Lúmenn: Asi tě zklamu, ale bojím se, že k tomuhle příběhu se už nevrátím. Zjistila jsem, že mi tam pár věcí nesedí, pustila jsem se do přepracovávání a pak to ustrnulo na mrtvém bodě. Příběh je vymyšlený, ale chybí mi ta správná nálada na psaní. Snad jednou…
Allegra: Ahoj, moc baví mě číst si tvoje často odvážné názory, máš skvělý blog.
A teď k mým otázkám ( když nebudeš mít náladu na odpověď, prostě mě ignoruj).
Jaký je tvůj názor na myslivost?
A jestli jsi někdy hrála WOW ? 🙂
Lúmenn: Děkuji:) Názor na myslivost mám poměrně složitý. Je jasné, že je třeba nějak regulovat počty zvířat v lese, protože by se přemnožila a sežrala úplně všechno. Na druhou stranu ale potřebujeme myslivce jen proto, že v lese již nežijí přirození predátoři – vlci, medvědi. A opět tahle mice má dvě strany – přirození predátoři mohou být nebezpeční i pro člověka, takže kdyby se po lesích proháněly šelmy, asi by výlety na houby nebyly tak časté a tak pohodové, jako jsou dnes. A teď babo raď. Co vím od kamarádky, jejíž děda je myslivec, existuje mezi myslivci mnoho lidí, kteří svoji práci berou zodpovědně a starají se o svěřený kus lesa dobře. Větší skupinu ovšem tvoří hajzlíci, kteří si dělají co chtějí a doma jedí zvěřinu častěji než chleba. Ale to už je lidský faktor, který ovlivňuje vše a nedá se podle něj soudit ta určitá věc. Shrnuto a podtrženo – pokud myslivec provádí svoji práci dobře, je to v pořádku.
A WOWko jsem nikdy nehrála a asi ani nikdy nebudu, onlinové hry jsou strašný žrout času, kterého nemám nazbyt a RPG styl počítačových her mě nikdy moc nebral, já mámhttp://admin.blog.cz/clanky/clanek/upravit raději strategie.
m1tn1ck: aká je tvoja najobľúbenejšia filmová a knižná postava? viem, že bola už kedysi taká téma týždňa ale neviem či si na ňu písala, aspoň ja som nevedel nájsť ten článok…máš ich tu naozaj veľa, som na tvojom blogu prvýkrát a určite ešte prídem 🙂
Lúmenn: Na podobnou otázku jsem už tuším odpovídala, ale měla-li bych to shrnout stručně…hmmmm. Asi jednou z nejoblíbenějších postav z knihy je pro mě v současnosti Dracula v podání Jenny Nowak, pak zaklínačka Lota od Petry Neomillnerové a Tobiáš z Nočního klubu od Jiřího Kulhánka. A pak samozřejmě moje milované stálice a vzory z dětství, které najdete v tomhle článku.
Z filmu bych si asi vybrala Střihorukého Edwarda, Jacka Sparrowa (ano, oba v podání Johnnyho Deppa:)), Aryu a Tyriona z Hry o trůny, Nea z Matrixu a Barbara Conana v podání Arnolda Schwarzeneggra:)

pietro25: Mladá slečno- jen námitku a zároveň i dotaz. Nemáš dojem, že za dobu tvého kritizování všech příspěvků 12-ti či 13-ti letých dětí, nad kterýma se očividně povyšuješ (což jen značí tvou nevyzrálost a slabost) jsi už mohla postavit mrakodrap nebo vidělat valuty?? Je vidět, že jsi jen úplně ta samá mladá pubertální cuchtička, která nemá nic jiného na práci. A ještě dotaz pokud dovolíš.. nešálil mě zrak, když jsem se tady dočetl že snad studuješ psychologii? 😮 měl jsem dojem, že takto zaměření lidé se umí vcítit do druhých- ne jen lacině kritizovat. měj se a vzpamatuj se :p čiao pietro
Lúmenn: V prvé řadě bych ocenila nějaký příklad povyšování se nad dvanácti či třináctileté děti, ale toho jsem se nedočkala. Máš-li na mysli kritiku pop kultury, bravíček a krásné.cz, tak za tu se v nejmenším nestydím a ano, lidmi, kteří toto vzývají upřímně pohrdám. Když bylo dvanáct mě, psala jsem příběhy (viz rubrika Paní prstenů tady na blogu), hodně četla, zajímala se o literaturu, umění, vědu. Jezdila jsem do přírody, vedla děti ve skautu a sbírala odpadky po lesích. Byla jsem užitečná a chytrá. Mnoho dnešních dvanáctiletých nikdy nečetlo nic, kromě Slabikáře, v přírodě by nepřežili ani pět minut a nevědí, jaké je hlavní město Francie. Divíš se, že se nad nimi povyšuji?
Pubertální cuchtička, hezké označení pro dospělou ženskou, ale což, asi jsi natolik starý a zkušený, že si to ke mě můžeš dovolit. Víš, kdybych chtěla stavět mrakodrapy nebo VYDĚLÁVAT (ano, píše se tam tvrdé y kámo:)) valuty, dávno bych to udělala. Ale já mám jiné cíle, na kterých pracuji. Pomáhám lidem díky svému webu Posel světla, píšu pro metalový časopis, organizuju dřevárny a užívám si koncertů a akcí s přáteli, protože jsem koneckonců mladá a chci se bavit a radovat se ze života. To, co jsem v životě chtěla dokázat jsem zatím dokázala, vyšší cíle mám před sebou a věřím, že od nich nejsem daleko. Já jsem se sebou spokojená:)
A k psychologii – ano, tu jsem studovala, ale skončila jsem, protože nenaplnila má očekávání. Vcítit se do druhých totiž rozhodně není předpoklad ke studiu a to mi vadilo. Nevím, do kolika lidí ses vcítil ty, kolika jsi pomohl a kolik jsi vytáhl ze sr**ek. Já je počítám na desítky a beru to jako svoje poslání.
Taky se měj:)

45 komentáře “Další porce odpovědí

  1. Děkuji za odpověď 🙂 Čekala jsem to, myslela jsem si to,jen jsem to chtěla mít tak nějak…potvrzené. 🙂 Je to škoda, ale ..co naděláme že.

    A hodné, hodně se mi líbí tvoje odpověď na poslední otázku. Myslím, že si to dokonale vystihla 😉

  2. Chmm, ano, v pubertě jsi byla naprosto výjimečná a integentní dívka, která nedělala nic z toho, co dělají dnešní mladí. Zato, pokud vím, jsi se jako náctiletá pokusila několikrát o sebevraždu a byla jsi hospitalizována v psychiatrické léčebně.
    Promiň, ale neznám jedinou matku, která by chtěla, aby její dítě prožilo to, co jsi prožila Ty. Takže, rozhodně budu dávat přednost tomu, aby můj syn byl v pubertě součásti maintreamu (jelikož většina mladých lidí z toho časem vyroste, že), měl prostě normální dětství s nárokem na krátkodobou hloupost, než aby si hrál na pseudointelektuála a skončil jak Ty, promiň ;))

    Btw., pomáhat někomu na internetu (třeba prostřednictvím blogu) je hrozně jednoduché. Jelikož nemáš za ty lidi žádnou zodpovědnost. Takže nějaké zásluhy bych si tímto vůbec nepřipisovala.

  3. [8]: "Pomáhám lidem díky svému webu Posel světla" – co tedy měla na mysli, než to, co napsala? Možná žiji v nějaké jiném světě, ale lidé kolem mě si navzájem prostě pomáhají, nemusí mít k tomu žádný blog a rozhodně si tím nepotřebují nic dokazovat. Ani to, že jsou lepší, než studovaný psycholog ;))

  4. [9]: s lidmi, kteří mě najdou přes web, se často vídám i v reálu, sejdeme se, popovídáme si, vyložím jim karty. Kde jinde se o mě mají dozvědět, než na internetu:)  Btw. znám spoustu lidí, kteří měli stejné zájmy jako já a byli psychicky v pohodě, takže si nemuseli prožít to, co já, ale rozhodně z nich nevyrostli prázdní lidé bez názoru, jako z dnešní generace rostou.

  5. [11]: Chm, podívejme se na to logicky.
    a) Jak je známo, nerada se stýkaš s lidmi, o kterých je řeč. To znamená, že osobně jich moc neznáš a poznání přes internet se nepočítá, jelikžo tito lidé nemívají takto osobní blogy, jako máš ty.
    b) Pojem "prázdní lidé bez názoru" je relativní. Věřím, že tito lidé mají názorů hodně, jen Ty tyto názory nepovažuješ za důležité. Věřím také, že jejich život není prázdný ani omylem, a to třeba jen proto, že mají menší nároky.
    c)  Mluvíš o lidech, kterým je dejme tomu v přůměru 14 let. To znamená, že ještě nevyrostli. To znamená, že nemůžeš vědět, jací lidé z nich vyrostou.
    Když si spojíme tyto body, výjde nám jedno, a to fakt, že jsi pouze předpojatá a podleháš stereotypům.

    Každá generace je jiná a nečím výjimečná. Nad každou generací stojí jiná generace, která tu mladší považuje za méněcennou, pltýkou, prázdnou. Ovšem i toto dnes mladí lidé, kteří si pouze užívají bezstarostného života, mohou jednou změnit svět. A nebo možná ne. Ale budou mít práci, která je bude bavit, budou mít děti, které budou milovat a život, který je bude naplňovat. A k tomu nemusí prožít pubertu dle Tebou schválených standardů. To, že Ty to nevidíš, je jen Tvá omezenost.

  6. [12]: Podle této logiky je omezená celá lidská populace, nebo alespoň její většina.
    Úkolem mladých už prostě je pobuřovat a provokovat, zatímco staří se budou chytat za hlavu… Výjimky exitují, ale nejsou příliš četné. A nikdo tento řád chování jednotlivých generací nemá šanci změnit.
    Proto je i bezdůvodné se kvůli tomu dohadovat ;o)

  7. [12]: osobně jich bohužel znám až příliš mnoho, spolužáci mých mladších kamarádů a mých nevlastních bratrů jsou toho důkazem. Možná jsem skutečně plná předsudků, to nepopírám, ale když vidím, jak můj dvanáctiletý nevlastní bráška nečte, nechodí ven, nezajímá se vůbec o nic, jen pořád dokolečka hledí na televizi, co si mám myslet? Možná z toho vyroste. Možná z něj jednou bude člověk, který bude žít spokojený život. Možná z něj ale bude další tupan, kterých moje mamka v práci zaměstnává desítky – lidi, co si berou půjčky a pak je nejsou schopni splácet, ale oni to viděli v reklamě! Lidi, co jediné co čtou je Blesk a nechápou ekonomické souvislosti, nechápou svět kolem sebe, jen chodí do práce a z práce a sledují televizní výplachy mozku (=zprávy) a ordinaci v růžové zahradě.
    A pak mám kolem sebe mladé lidi, kteří studují umění, pořádají akce, demonstrují, zajímají se o svět, vymýšlí různé alternativní projekty, přednášky, koncerty. Dělají v neziskovkách, tvoří povídky a malby. Tihle lidi si zaslouží podporu a uznání. Ti, co nečtou a válejí se doma u telky nebo PC si zaslouží akorát nakopat do zadku. Možná je to názor plný předsudků, ale já si za ním stojím.

  8. [16]: V tomhle věku mi to přijde normální. Já v tomhle věku taky nedělal skoro nic jinýho než hrál hry a koukal na TV… je fakt že jsem se taky hodně zajímal o přírodu, ale stejně jsem ty PC hry atd. hrál hodně a strašně rád. Přesně typ o kterých píšeš… teď mi je měsíc 18 let a úplně jsem z toho vyrostl 😉 Ale máš pravdu v tom, že to tak určitě není u všech a spoléhat se na to nedá… ne všichni jsou na tom tak dobře jako já 😀

  9. [16]: Ale lidé, o kterých píšeš (Blesk, splátky, TV), jsou přece i lidé v Tvém věku, ne? Nebo lidé starší než Ty. Nebo lidé jakéhokoli věku, každá generace má své idioty i své intelektuály. Každý generace má svou Tv Nova i svůj Blesk. Tak jak staří jsou vlastně lidé, o kterých jsi v odpovědi mluvila? Nebo je to zas a opět Tvá předpojatost k lidém obecně? Víš vůbec, kdo Ti to vlastně vadí? Nebude problém spíše v Tobě?;) Tak napiš, že Ty máš zkušenosti s nějakým druhem lidí (to mám vesměs všichni), ale netvrď, že jsou takoví všichni, nebo snad všichni náctiletí, a už vůbec tenhle názor nikomu necpi, protože je evidentně špatný a špatně podložený. Kde vubec bereš tu jistotu, že Tvá puberta a Tvůj současný život, je ten správný? Já jsem sice taky prožívala pubertu ve spíše te intelektuální úrovni, ale moc dobře vím, že jsem nadělala taky pár blbostí a v životě bych neměla odvahu něčí období puberty bagatelizovat, kritizovat, dokonce ho za jeho vlastní pubertu považovat za méněcenného.
    Pokud jde o nějaké Tvé známe alternativce – promiň, ale tyto lidi já za vzory a už vůbec za budoucnost lidstva nepovažuji. To ani omylem. Nepředpokládám, že bys mohla pochopit proč, jelikož k nim patříš. Ale třeba si to povíme za takových… 5-10 let, ok? To už budou dnešní náctiletí skoro dospěli a lidí, o kterých mluvíš, budou pro změnu sedět bezčinně na ulici a nevědět co se sebou ;))

  10. Btw., nemyslím si, že dnešní náctiletí nečtou. Čtou dost. Sice čtou věci jako Twilight :), ale kdo říká, že ve 14 letech musí každý číst Vojnu a mír?:))

  11. [19]: Nerad bych mluvil všeobecně, abych tě zbytečně nedráždil, ale dnešní mladí lidé opravdu nějak zvlášť nečtou (hlavně kluci). Kamarádi nemohou pochopit proč čtu 🙂 Proč čteš? Proč tě to baví? atd., Holky asi čtou o něco víc a asi dokonce i normální knihy (nic proti Twilight). Ale stejně to je špatný, kolik procent kluků čte? Reálně, kdo vážně čte (třeba každý den nebo několikrát do týdne) určitě nebude víc jak 10%, to bych se klidně vsadil. Ale ani se nedivím, v dnešním světě plném zábavy se skoro divím, že ještě někdo čte 🙂

  12. [16]: Když mi bylo čtrnáct, měla jsem počítač a mastila jsem hry. Na knihu jsem nesáhla, jak byl rok dlouhý. 😉 V sedmnácti jsem byla těžký intelektuál, co četl Prokleté a Krchovského a připadal si kvůli tomu děsně cool. Co ze mě vyrostlo? Student umění, co přímočaře neodsuzuje Blesk a jeho konzumenty. Prostě to nečtu, neposlouchám, nevyhledávám, neřeším a jsem tolerantní. (Hm, tak na podobné téma jsem psala závěrečný esej v Antropologii umění, haha.)
    A že děti nečtou bych netvrdila, čtou, jen čtou něco jinýho, než to, že bychom jim nejradši nalinkovali to, že každý patnáctiletý musí dát Dostojevského. Lúm, smiř se s tím, že kdo není podle tvých standardů, tak není horší, jo? 🙂

  13. [21]: Tak to máme dost podobně. Teda až na tu část, že dost čtu, ale "cool" se kvůli tomu opravdu necítím 🙂 Jestli děti čtou nebo ne nevím, ale když si vezmu lidi v mém věku (17-18), tak kluci rozhodně moc nečtou, maximum je povinná četba. Ale tak to možná bylo vždycky, nebudu říkat že tahle generace je horší než minulé (i proto, že jsem její člen :), navíc dnešní mladí lidé žijí v úplně jiném světě…

  14. [21]: ty jo, tak nevím o kolikatiletých se bavíš jako o mladých, ale ze třídy mého mladšího nevlastního bráchy (12 let) nečte de facto nikdo, kromě pár holek, které čtou dívčí romány (nic proti dívčím románům, taky jsem je v 10ti, 11ti četla:)). U staršího bráchy (16) je to ještě horší, je na škole plné kluků a v jeho třídě nečte taky skoro nikdo, max pár fantasáků.
    Hlavní je, že děcka čtou, je jedno co, taky jsem začínala na Tajné sedmě a Lence Lanczové:)
    Já jsem asi fakt zlopozérskej intelektuál plnej předsudků:) Ale aspoň mi to dává takovou nějakou jistotu, že ten můj svět je lepší než ten okolní, byť by to byla jen laciná iluze, mě se v ní žije fajn:))

  15. [23]: Že svoje okolí intelektuálně převyšuješ bude asi pravda, ale to, promiň, že ti tu iluzi beru, neznamená, že jsi nutně o milion procent lepší a mně osobně teda nepřipadá OK si na tom budovat pocit vlastní výjimečnosti. Žít a nechat žít. Kde bereme vizi, že všichni by fakt měli číst Dostojevského a jakmile se na tuhle metu nedohrabou, jsou póvl? V pubertě jsem dělala různý koniny, vyrostla jsem z nich jednak docela zdárně a jednak si už nepřipadám jako lepší, pokud mám nějaký intelektuální potenciál. Mám. OK. Ale po světě taky nemůžou běhat jen osobnosti s IQ 140. To se musí tak brát a ne to otáčet stylem: "Jsem lepší, vy jste nuly." Ad čtivost: studuju literaturu na vysoké škole a myslím si, že uchazeči zajímající se o studium se tam každý rok najdou. 🙂 A pokud děti mají odpor k povinné četbě a nevezmou na střední škole nic z maturitní četby do ruky? Tak jsou učitelky blbé, že fantasy je pro ně brak, kterému nehodno věnovat pozornost a Babičku musí každý milovat a za takových podmínek bych nečetla taky. 😉

  16. [22]: Každý bude zkušenostmi svých let úsměvně vrtět hlavou nad dnešními patnáctiletými. Jenže přiznejme si to, když mně bylo patnáct, byla jsem podobné telátko. Když mi bylo šestnáct, sedmnáct, okázale jsem opovrhovala vším komerčním, povrchním, protože: "Bé, vy jste blbí, já jsem lepší, vy mi nerozumíte." Dneska už jsem docela dost vyrovnaný tvor, svoje ego mám ukotvený na něčem jiným a fakt nepotřebuju svět pozérsky ohromovat tím, kolik jsem toho přečetla (dost btw. :-)) a že vím, kdo to byli impresionisté. 🙂

  17. [24]: tak myslím, že každý má rád iluzi vlastní výjimečnosti – kdo si rád nehoní ego:) Někdo si připadá nejlepší kvůli svému vzhledu, jiný se považuje za nejlepšího sportovce, hudebníka, whatever:) Já jsem prostě nejchytřejší na světě a basta:D
    Ne, samozřejmě přeháním, neberu to jako vyložené povyšování, jen v podstatě dobře míněné rady, jak vidím svět já a jak si myslím, že je správné ho vidět. Nikomu jeho názory neberu, ani ho nepřesvědčuju o své pravdě. Buduju si svůj píseček tady na blogu a kdo se mnou nesouhlasí, nikdo ho nenutí si moje výkecy číst. Nejsem guru ani spasitel světa, ale tak nějak mě život přesvědčil o tom, že kdyby všichni viděli svět jako já, bylo by tady o dost míň bezpráví, křivd a smutku. A hodně z toho, co utvořilo můj (podle mě bezchybný:D) náhled na svět jsem poznala v pubertě – literatura, příroda, hudba. Člověk se vzdělává celý život, ale pokud zahodí náctileté roky, jen těžko mu některé věci docvaknou později (možná se mýlím).
    Btw. se přiznávám, že Dostojevského jsem nikdy nečetla:)

  18. [26]: Já také ne… a to mám ruské spisovatele hrozně rád. Ale nejraději jednoznačně Puškina! Ale k Dostojevskému se snad dostanu přes prázdniny 🙂

  19. [26]: Jenže bych ti mohla oponovat, že to, jak sis zařídila ty svůj život je bezesporu nejlepší pro tebe. Ano. Že máš nějakou zkušenost na základě svého okolí, taky ano. Že ji ventiluješ na svém blogu, budiž. Taky mě to popíchlo jako by to byla snaha všem ten správný světonázor prostě vnutit. A to si neber zle, že jsou to tvoje subjektivní názory, to vím a prostě jsem ti ale musela oponovat, protože taky vím, že tak, jak sis zařídila život a tak, jak ho považuješ za nejlepší, bych s tebou zrovna neměnila a myslím si, že správně je to úplně jinak. 🙂 Pokud to bereš jako chlubení se světu, jak si připadáš úžasná a jak si myslíš, že sis život dobře zařídila (a to nemyslím vůbec nijak pejorativně), tak krčím rameny a přestávám polemizovat. Je to tvůj život, na názor a na spokojenost s ním máš svaté právo a bez ironie ti přeju, aby ti pořád bylo tak fajn.

  20. [28]: máš naprostou pravdu. Každý nechť si žije život dle svého, ale faktem je, že tenhle blog je moje území a já zde ventiluji svoje názory, které (ostatně jako každý:)) považuji za správné. Někoho inspirují, jiného znechutí, toť každého svaté právo. Každý si v dnešní době může ventilovat své představy o dokonalém světě, internet je svobodný a můžou tu vedle sebe psát anarchisti, náckové i jehovisti.
    Už mám ale pocit, že se oddalujeme od tématu. Jediné, co jsem chtěla říct k dnešní mládeži, že být to moje děti, vedu je k něčemu úplně jinému, protože věřím, že to pro ně bude nejlepší. Zda mám pravdu já nebo rodiče dnešních puberťáků ukáže až čas:) Tímto myslím, že debatu můžeme ukončit:)

  21. Když mi bylo nějakých 15, nečetl kolem mě skoro nikdo. Jen pár holek četlo Lančovou a max jsme všichni četli alespoň to minimum, které bylo v seznamu povinné četby. Ještě na střední skolě většina kluků četla max. Starý člověk a moře. Někteří četli Tolkiena, jelikož v té době začal být populární. Ti, které jsem znala i během studijní doby, začínali číst právě až na výšce. Kluci v pubertě obecně nečtou a nečetli prostě nikdy. To je prostě fakt. Stejně tak, jak se obecně učí kluci na střední hůr než holky, a na výšce se to přehoupne (neříkám, že je to tak vždy, ale bavíme se obecně). To vám potvrdí každý pedagog.

    Znala jsem taky hodně holek, které se na základce a střední považovalo obecně za ty chytré. Měly přečtený celý seznam povinné literatury, na vysvědčení samé jedničky. Ale byly naprosto blbé. Pak přišly na výšku a prostě ji nedávaly. Jelikož tam po nich někdo chtěl, aby PŘEMÝŠLELY, což ony neuměly.

    Takže ano Lúmenn, mýliš se. Zas a opět. To, že jse člověk v pubertě nezajíma o vysoce intelektuální věci ani omylem neznamená, že ho to nemůže chytnout později. A rozhodně to nezamená, že pouze v pubertě může získat jakýsi nadhled. (Btw., vážně je naprosto nereálné, aby si člověk už v pubertě získat pořádny nádhled, to se na mě nezlob)

    Pokud jde o pocit vlastní výjimečnosti, převyšování intelektem – no, Lúmennko, to vždy záleží na prostředí. Jednooky mezi slepými králem. Pokud jsi průměrně chytrá a bavíš se s idiotama, budeš je samozřejmě intelektuálně převyšovat. Stačí ale změna prostředí a zjistíš, že jsi de facto naprostý ignorant a nevzdělanec.

    A masírování ega? No ano, to je právě Tvůj základní problém. Skutečný intelektuál tuto potřebu nemá. Ví co umí, ví co zná a hlavně ví, kde má rezervy. Ví, v jaké oblasti může něco komentovat, oponovat, ba dokonce soudit. Ví, že jeho mysl má nějakou hodnotu a současně si dokáže sebekriticky přiznat, že nesežral všechnu moudrost světa. Nepotřebuje si vytvářet žádnou iluzi světa, jelikož stojí pevně nohama na zemi a víceméně ví, jaké místo má na tomto světě.
    Chápu, že Tvá intelektuální úroveň prostě neni schopná pojmout fakt, že ne všichni vnímají svět jako Ty a jsou vážně schopní své ego ovládat. Ale takoví lidé prostě existují a každý z nich má za sebou nějakou minulost, a rozhodně nemusí platit, že ta minulost je podobná te Tvé.

    Nedávno jsem četla článek – názor studenta soukromého anglického gymnázia v Praze. Studenti tam dělají jiný druh zkoušek, než je naše česká maturita. Mnohem, MNOHEM náročnější. A autor článku se vyloženě snobsky vysmíval českým maturitám a současnému humbuku kolem nich. Tohle je ideální příklad. Věř mi, že tento člověk by se Tvému vzdělání, znalostem, četbě a všemu dalšímu, co z Tebe podle Tebe dělá inteligentího člověka, naprosto povýšenecký vysmál a připadala bys mu naprosto hloupá, omezená – prostě nic. Jen proto, že jse v pubertě stejně jako on neměla větši ambice, nechodila na správnou školu a nechtěla jít studovat třeba na Oxford ;)) A de facto by měl pravdu.

    Já jsem například schopná naprosto v pohodě priznat, že zkoušku, o které psal zmíněný student, bych nedala ani omylem, a už vůbec ne v mých 18 ;)) přesto jsem vystudovala vysokou školu, v bytě máme jednu místnost vyhrazenou čístě na úschovu knih a obecně se pohybuji mezi inteligetními lidmi :))

    Doufám, že se už chápeme (omlouvám se za tento sloh :))

  22. [30]: neříkám, že se nemýlím. Je možné, že se k takovým věcem dá dospět i později, ale myslím, že puberta je pro mnoho věcí základ, kudy se náš život bude ubírat. Záleží, jaké si vybereme zájmy, vzory atp. Ale osobnost se samozřejmě utváří celý život.
    J8 si ego masírovat nepotřebuji, já ho namasírované mám:D Třeba tu zkoušku, o které mluvíš, věřím, že bych ji zvládla – dnes asi ne, přece jen, středoškolské znalosti už jsem způlky zapomněla, ale kdybych měla čas se připravit, nebála bych se toho. S učením jsem nikdy neměla problémy, jen mě to zatraceně nebavilo, rvát si do hlavy věci, které nikdy nepoužiju a ještě tak pitomým způlsobem, jakým výuka na našich školách probíhá.
    Mám své rezervy, nevím všechno a nejsem nejchytřejší na světě, to vše, co jsem psala je míněno s nadsázkou:) Ale znám výšku svého IQ a mám to štěstí, že mám mezi přáteli lidi stejně inteligenčně nadprůměrné, jako jsem já, takže si máme co říct a naše debaty mi hodně dávají.
    Nepovažuji za důležité číst povinnou četbu, ta Lanczová je dobrý základ, i takový Twilight, hlavně číst, rozšiřovat svoji slovní zásobu, a taky se zajímat o věci kolem nás, ne tupě hledět do učebnic, ale číst populárně vědecké časopisy, koukat na dokumenty nebo třeba listovat v odborných knihách. Když tomu dáš základ ve 13ti, máš pak na čem stavět celý život. A to je vše, co jsem svojí odpovědí na dotaz chtěla říct:)

  23. Zde odkaz na zmíňovaný článek – http://www.ceskapozice.cz/domov/veda-vzdelavani/cechacci-versus-snobove-u-maturit?page=0,0

    Ne, věř mi, že bys tu zkoušku nedala. Už jen proto, že bys musela na tu danou školu chodit, mít jiný styl výuky, jiný styl přípravy. Po dobu 6 let. To je právě to – to není jen o tom, že se na něco naučiš. že se na to prostě tzv. našrotíš a dáš to. Klasické středoškolské znalosti by Ti tam byli k ničemu. Co třeba ta zkouška z matematiky nebo chemie? Chm?:)) Jedná se o mezinárodní zkoušku, na základě které se příjimá na zahraniční univerzity. Vážně si myslíš, že bys na tohle měla? Navíc, pokud toto prohlašuješ aniž bys nejdřív věděla, co ta zkouška obnáší? Pak je Tvé ego ještě v horším stavu, než jsme si myslela.
    Tohle je škola pro elity.

    Zkus na naučit držet své ego na uzdě. Věř, že jakmile se toto naučiš, žádnou iluzi ve svém životě nebudeš potřebovat.

  24. [30]: Asi bych se s tebou shodla v tom, že všichni nevnímají svět stejně a každý nemá potřebu dávat najevo, jak je ten jeho názor skvělý. Je skvělý pro něj. Což beru. Jen se vždycky najde někdo, kdo se tedy potřebuje vymezit v duchu: "Pro mě tohle skvělé není". Já se tohle naučila až na vysoké škole, kde mě ty úžasně inteligentní osobnosti naučily zmlknout, vstřebávat vědomosti a uvědomovat si, že sice ledasco vím, ale nevím všechno a mám se pořád co učit. Což je na vysoké docela fajn stav, naučí vás to myslet a nepředstavovat si, že jste nej nej a všechno okecáte.

  25. [32]: říkám, že kdybych měla čas se připravit (ne našrotit, připravit) tak to dám. To není otázka ega, ale zhodnocení vlastních schopností. Dneska už asi ne, většinu věcí jako je právě chemie, fyzika, matika, už jsem zapomněla, ale před pěti lety, kdy jsem maturovala, bych do toho šla.

  26. [35]: Předpokládám, že nemáš vůbec žádně ponětí o mezinárodních stáních zkouškách (co se divím, když jsi neudělala ani blbého bakaláře), a nebo jsi článek ani nečetla, proto to výrazné přeceňování svých schopností.
    Už vidím, jak se svým přístupem – já žádnou výšku dělat nebudu, já vím sama všechno nejlíp – děláš zmiňovanou střední školu :))))

  27. [31]:
    Teda Lumenn teď si mě hodně zklamala, měla sem tě za fajn holku, ale jak si se uplně zapletla do této konverzace….
    ty že si nadprůměrně inteligentní? asi nás všechny považuješ za tupé stádo ovcí…
    já čtu, sleduju svět kolem sebe,a dělám všechny  TY věci o kterých píšeš že "tupé stádo ovcí" nedělá, ale rozhodně se nepokládám za nadprůměrně inteligentní a jestli si to o sobě myslíš jenom kvůli pár bodům IQ navíc tak to je smutné

  28. [34]: Tohle je žabomyší válka ve stylu "my víme, že sis život zařidila dobře, ale to my taky a neznamená to, že spolu musíme všichni souhlasit". Já nebývala jiná. Taky jsem si myslela, že kdyby ta banda tupoňů byla jako já, tak by byl svět perfektní, protože oni jsou prostě blbí a nechápou. Pak jsem naštěstí zjistila, že inteligentních lidí po světě běhá dost, že zas tak nepřekonatelná nejsem a že troška pokory a tolerance mi neuškodí. A nakonec, vždycky, když mám o někom chuť říct "ten/ta je úplně blbý/á", tak mi dojde, že kdybychom byli všichni stejní, tak to bude dost pruda. Nehledě na to, že ano… považuju se za člověka sečtělého, s rozhledem kulturním. Nic to nemění na faktu, že nenaprogramuju žádný software, nevystduju jadernou fyziku, ani nepostavím dům a poklona těm, kdo umí zase tohle. Inteligence a schopnosti nejsou jednostranné. Humanitní vzdělání se sice v naší společnosti nedoceňuje, ale zas ho nepřeceňujme v duchu, že se budeme poměřovat na počty přečtených knih nebo machrovat, kdo dal víc klasiky.

  29. Souhlas s Jen. …….ve dvanácti seděl v knížkách zavrtanej málokdo a horšího nebo hloupějšího to nikoho neudělalo. Začli s tím třeba později. Zníš mi ve svých odpovědích trochu namyšleně.

  30. [36]: článek jsem četla a jak říkám – mít čas se připravit (protože se jedná o komplexní a složitou zkoušku v cizím jazyce, asi by byl potřeba jeden celý školní rok), tak věřím, že bych ji složila. Ano, musela bych se učit, na což nejsem zvyklá a nikdy jsem to nepotřebovala, ale kdybych opravdu chtěla, věřím, že bych to dokázala.

    [37]: nikoho nepovažuju za tupé stádo ovcí, rozhodně třeba konkrétně tebe v žádném případě a mezi lidi, které považuji za naprůměrně inteligentní, počítám většinu svých přátel, své rodiče, mnoho svých bývalých učitelů a spolužáků atd. atd. Naprůměrná inteligence začíná od 120ti bodů IQ nahoru, takže ano, jsem nadpůrměrně inteligentní, to není žádné namyšlené tvrzení, to je prostý fakt vyzkoušený společností Mensa.

    [38]: na pokoře a toleranci musím těžce zapracovat a jsem si toho vědomá. Jsem namyšlená a přehnaně sebevědomá a myslím, že mám patent na pravdu. Nicméně jsem si této vlastnosti vědoma a to je myslím dobrý základ s ní něco udělat:)) Jen pořád čekám na tu autoritu, která mi pořádně nakope zadek, někoho, ke komu budu moci vzhlížet (a nemyslím tím významné myslitele, ale někoho z mého života) a kdo mi ukáže, že jsem malá nicotná hloupoučká holčička. Dokud ho nepoznám, jen těžko budu moci být pokorná, když jsem ve svém životě dosud nepoznala nikoho, kdo by mě významně převyšoval intelektem.

  31. [29]: Jak tak čtu, tak nevím, jestli mám vůbec právo a či to má cenu vyjádřovat se ve svých 15-ti letech ohledě mojí generace a výchovy mládeže, ale k poznámce, že bys vedla své děti jiným směrem, se musím vyjádřit. Nic proti tomu nemám, jsi mi sympatický člověk, nicméně jako mamku si tě zatím představit neumím. (Neber mi to za zlé.) Jasné, jakým směrem bys chtěla vést své děti, otázka však je, jak by to vnímaly ony a jestli by si nepřipadaly ve svých dejme tomu dvanácti letech, kdy jsou ovlivněné svými spolužáky a kamarády, divně proto, že tys byla v jejich věku jinší (což ti taky za zlé nemám) a část z této doby jim chceš předat (čtení, lásku k přírode…). Vím z vlastní zkušenosti, že spousta mladých má období, kdy chce zapadnout, být stejní a pak zase se trochu odlišovat (což si troufám tvrdit, že sice odlišná od většiny jsem, ale ne ve všem, kdejaké pubertální kraviny provádím a pak jsou tu zase lidé stejného věku mě podobní, takže jakápak velká odlišnost). Ve dvanácti mě štvalo, že jsem měla oblečení od Vietnamců a né z H&M, jako všechny kamarádky. Dneska je mi to celkem jedno, před týdnem jsem u nich koupila kalhoty.
    Vlastně jsem chtěla říct, že ta vidina snažit se z nich udělat jinší, než většinovou mládež, se ti nemusí povést, protože nás ovlivňuje všechno kolem a rodiče jsou jedním z vícero okolností.
    Což si ale myslím, že ty víš, takže můj komentář byl víceméně zbytečný. 🙂

  32. tak moje puberta probihala presne ve stylu cteni bravicka, zajimani se o kluky, o modu a takovy ty "povrchni" veci a kdybys me tenkrat znala, tak bys mnou podle toho, co tu pises pohrdala. dnes je ze me vystudovanej clovek s vlastnima (troufam si tvrdit, ze inteligentnima) nazorama, kterej rad cte, vraci se ke hre na klavir (kterou prave v puberte opustil), ma sirsi rozhled nez vetsina svych vrstevniku a pratel, ale presto nema pocit, ze by byl neco vic nez oni. protoze kazdej z nich zas umi neco jineho nebo ma znalosti v oblastech, kde ja nevim temer nic.takze opravdu nevim kde beres tu jistotu, ze puberta je zaklad toho jak se budes vyvijet, protoze u me to rozhodne neplatilo a pochybuju, ze jsem jen vyjimka potvrzujici pravidlo.
    zase ale netvrdim, ze z toho vsichni vyrostou, sama dost kritizuju lidi, za jejich pohodlny styl zivota, kdy jen sedi u televize a tloustnou, ale tohle hazeni vsech do jednoho pytle je smesne.
    je fakt, ze se sama jednou budu snazit svoje deti vest k tomu aby delali neco smysluplnejsiho nez jen sedeli u kompu, ale zase vim, ze jsem sama casto delala pravej opak toho, co se mi v dobre vire snazila mama "vnutit", protoze ostatni to tak nedelali a ja v tomhle veku chtela proste zapadnout.
    je fajn, ze si to aspon priznas, ze by ti trocha pokory prospela. snad se toho, ve svem vlastnim zajmu, dockas. protoze jses chytra, to ano, ale tve ego te dost omezuje:)

  33. [16]: Jojo, pořádání koncertů u Vaňkovky (docela obtěžování kolemjdoucích, sorry =D) a demonstrace, to je umění. Netoužím v životě po ničem jiným, než abych se objevila v novinách s transparentem v ruce.
    Wake up.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.