Triquetra

Triquetra (z latinského tři rohy) je důležitým symbolem pohanských náboženství, zejména keltského a vikingského, a jako taková provází i rituály související s magií těchto starověkých kultů.

Triquetra v sobě skrývá moc posvátného čísla 3, které je základem většiny (nejen pohanských) náboženství. Stejně jako Keltové mají Trojnou Bohyni, mají křesťané Svatou trojici atd. Neméně důležité jako číslo 3 je v magii a teologii i číslo 9 – násobek čísla tři sebou samým, tedy tři na druhou. Devítka je považována za posvátné číslo z mnoha důvodů, ale především se jí říká číslo stvoření, jež se vrací samo do sebe. Jen tak z legrace si zkuste vynásobit číslo devět jakýmkoli číslem, výsledné číslice sečtěte a dostanete zase devět (8 x 9 = 72, 7 + 2 = 9; 12 x 9 = 108, 1 + 8 = 9 atd.).
Ale dost numerologie a vraťme se ke triqutře. Tento nikde nekončící a nikde nezačínající propletenec pravděpodobně vznikl v Egyptě na počátku našeho letopočtu a původně sloužil pouze jako ochranný symbol. Později jej převzalo mnoho náboženských hnutí právě proto, že číslo tři bylo a je vnímáno jako důležité v našem životě.
Trojka může vyjadřovat mnohé věci – minulost, přítomnost a budoucnost; matku, otce a dítě; dětství, dospělost a stáří. Jejich propletení pak značí to, že vše je v harmonii a dobře funguje.
Pro určité kulty však má trojka specifický význam – pro Kelty je to jejich Trojjediná bohyně, zosobněná Pannou, Matkou a Stařenou, třemi aspekty ženství, které se právě ve triquetře spojují do jednoho celku.
Pro Vikingy byl typickým vyjádřením čísla 3 Valknut, který, ačkoli ostrý a na rozdíl od jemněji splétané triquetry tvořený z trojúhelníků, vyjadřuje totéž – trojku a veškerou moudrost obsaženou v tomto čísle. Pro Vikingy byl Valknut symbolem boha Odina, smrti (valr – zabitý válečník, knut – uzel) a devět vrcholů Valknutu také představovalo devět světů, popsaných v severské mytologii.
A nebyli by to křesťané, aby nepřebrali starý symbol a nepřivlastnili si ho, takže v křesťanském pojetí samozřejmě triquetra představuje Boha Otce, Syna a Ducha svatého.
Podobným symbolem jako Triquetra je, zejména v Kelstké tradici, trojnoží a pak symbol Trojné bohyně, tvořený třemi fázemi měsíce – přibývajícím, úplňkem a ubývajícím. Oba tyto symboly vyjadřují v podstatě totéž co triquetra , tedy spojení tří částí do jediného harmonického celku.
Bohatě zdobené trojnoží
Symbol Trojné Bohyně
Triquetra s ochranným kruhem
V moderní podobě je nejčastější zobrazení triquetry s přidaným kruhem, který původně k symbolu nepatřil a byl dodán později jako ochranný a uzavírací prvek. Přesto se mi přívěšky s triquetrou nejen líbí, ale také jeden vlastním a nosím často na krku. Přijde mi chaotický, ale nesoucí řád; složitě propletený, ale obsahující jednoduchý princip života. Prostě jako by těch pár spletených čar odpovídalo na všechny naše otázky…jen se jich musíme umět zeptat:).

11 komentáře “Triquetra

  1. Och, další můj milovaný znáček… och… já si prostě musím koupit přívěsky a amulety s těmito znameními, jinak se zvlázním 😀 ale jak se říká, když ti je někdo dá, přináší to větší štěstí…tak ale snad,… u některých to nbude vadit 😉

    Jinak ten znak jsem hodně viděla v jednom seriálu… toť otázka, který to byl 😀

  2. Taky bych si ho to koupila,jenže u nsá to nikde neseženu..A anvíc mi to třídní určitě zakázal,protože by se podle něj jednalo buďto o sektařinu nebo satanismus..://

  3. Awe, opravdu mě článek zaujal, takže si z dovolením trochu projedu tvuj blog =) Je celkem důležitý vědět co jaký symbol znamená, aby člověk věděl čemu se má vyhnout když si de rozšířit svuj komplet z Nosferatu o něakej přívěšek =)

  4. Orhea: Tak to byhc se hádala do krve. I kdybys nosila triquetru na krku a tím dokazovala, že patříš k satanistům, tak je mu do toho stejně hovno. To je jak kdyby chodil po ulici a trhal lidem křížky z krku s tím, že jsou buď sektaři nebo křesťané. Mimo to jsem  nikdy neviděla satanistu s tímto symbolem … a jestli ho nějaký satanista přece jenom má, určitě nevyjadřuje jeho vyznání.

  5. Ahoj, chtěla bych tě jen trošku poopravit. Triquetra a Valknut je správně, ale obrázek se třemi spirálami se nazývá Tiskelion nebo také Triskele a jedná se o další trojný symbol a ač je podobný, rozdíl je v tom, že Triquetra je trojROŽÍ, kdežto Triskelion je trojNOŽÍ, které má mezi významy také symbolismus slunce, což Triquetra nezastává. Případně můžu dovysvětlit. Ale jinak to máš super! 🙂

  6. [10]: opravy netřeba, neboť v článku je to správně 😉 U trojnoží je jasně napsáno, že jde o trojnoží a uvádím ho v článku o triquetře proto, že je symbolem s podobným významem. Totéž i symbol trojné bohyně, tvořený třemi měsíci 😉 Ale pravda je, že přímo výraz triskelion v článku chybí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *