Pentagram

Pentagram je pěticípá hvězda, nakreslená pěti čarami. Název vznikl z řeckého slova pentagrammon, označujícím právě oněch pět čar.
Číslice pět je v magii hodně využívána a u pentagramu může symbolizovat hned několik věcí. Nejčastějším a pravděpodobně původním výkladem pentagramu je postava člověka s rozpřaženými údy – dva cípy pak symbolizují nohy, dva ruce a poslední hlavu. Dalším výkladem pentagramu je pak zobrazení čtyř základních živlů – vody, země, ohně a vzduchu doplněných o pátý živel – éter, neboli akášu, zjednodušeně řečeno je to duše nebo společné nevědomí všehomíra, z něhož prý vše pochází a do nějž se vše po smrti navrací.

Pentagram však není jen magickým symbolem – důležitý je třeba pro pythagorejskou matematiku. Když narýsujeme pravidelný pětiúhelník a spojíme jeho vrcholy přímkami, uvnitř vznikne pěticípá hvězda. V středu tohoto obrazce nalezneme další pětiúhelník, jehož poměr k původnímu pětiúhelníku dává tzv. zlatý řez (ideální poměr stran, přibližně 1:1,618, který je esteticky příjemný a hojně ho využívá zejména antikou inspirovaná architektura).
Pentagram je velice silný symbol, ale jak platí u každého symbolu – pokud v něj nevěříte, nemá žádnou moc. Pokud tedy věříte, můžete pentagram využít pro zažehnání zlých duchů, invokaci (vyvolávání) nebo jako ochranný symbol či talisman. Pentagramů existuje vícero druhů, jsou-li čáry tvořící symbol zdvojené a navzájem se proplétají, značí to ovládnutí jak dobrých, tak i zlých sil. Proplétají-li se jen jednoduché čáry, značí touhu po ovládnutí magických sil obecně. Jednoduchý pentagram bez naznačení propletení čar je pak ochranným symbolem.
Ve středověku byl pentagram zakázaným symbolem odkazujícím na čarodějnictví, ale lidé jej hojně kreslili na dveře, aby ochránili stavení proti zlým duchům. Křesťané přiřadili pěti cípům pentagramu význam pěti ran Kristových, ale tato symbolika se příliš neujala.
V současnosti se pentagram zase vrací do povědomí lidí, kromě toho, že jej mají ve znaku některé zednářské lóže a sdružení hermetiků, se stal oblíbeným doplňkem zejména black metalové mládeže.
Je důležité rozlišovat pentagram klasický, s cípem nahoru, a pentagram černé magie, který je otočený cípem dolů a představuje tak hlavu kozla Bafometa, jeden z archetypů ďábla. Obrácený pentagram je symbol postavený na hlavu a tudíž působí opačně – z ochranného symbolu se stává symbol, který místo aby odpuzoval přitahuje. Kdo dovede zacházet s magií, snadno si z přívěsku udělá kondenzátor energie.
Bohužel platí, že lidé jsou hloupí a tak na vás možná budou hledět skrz prsty, i když budete mít na krku pentagram pozitivní. Možná je to pozůstatek doby, kdy tento symbol nosily zejména čarodějnice, ale kdyby každá žena s pentagramem na krku byla čarodějnice, tak by jich dneska po ulicích chodilo trochu moc:). Většina lidí s pentagramem na krku nemá ponětí o celkovém významu tohoto symbolu…a pokud tento článek čtou někteří z nich, snad jsem jim trochu rozšířila obzory;).

12 komentáře “Pentagram

 1. Miluji pentagram… och…měla jsem i přívěsek s tímto krásnýma mocným znamením, ale…jaksi mi ho někdo ve škole ukradl 🙁

  Takže teď už žádný nemám, bohužel 🙁

 2. Ahoj, no pentagram….jsem teďka dostala od kamaráda:-)….jsem blázen:-)

  Hele, ty se vyznáš ve psaní povídek?=D….jsem se koukala na Kiqi a míváš výhrady=D….To je dobře, aby nám nespyšněla=D…ne kecám, ona taková není….máš super blog:-)

 3. Hm, děkuju za rozšíření obzorů 🙂 Tedy symboliku obou pentagramů jsem znala, ale jejich "účinky" ne.. Jinak mívala jsem obrácený pentagram ze stříbra, i s kozlí hlavou na něm, ale máma mi ho vyhodila 🙁

 4. Miluji magii…umím s ní dobře zacházet a teď se věnuji lovu duchů…já a můj kámoš jsme dobrý team a vždy najdeme spoustu záhad. Miluji to. Pentagram mám pořád po ruce…stejně jako sůl, která odpuzuje negativní energii snad nejlíp.

 5. Ahoj..mám moc ráda Pentagramy a vždycky mě přitahovaly. Před týdnem jsem byla v lese,protože jsem byla naštvaná a v lese se vždycky uklidním. Nekoukala jsem pod nohy a zakopla…a spadla jsem,ale přímo přede mnou ležel Pentagram…..nevím co to znamená,vzala jsem si ho domů..ale co mám dělat..byla to náhoda?? Díky moc..máš úžasný blogy..

 6. skus si o narvat do prdele budes srat hvezdicky jinak pro ty intelignetnejsi skus si ho dat na retizek a nosit ho!!! na krku ne na prdely !!!

 7. o tom pentagramu pises neuplne informace nekde kde jsi narychlo vyhledala oba pentagramy josu dobre a obraceny pentagram je znakem vedeni a byl i znakem templaru

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.