Ankh

Ankh je symbol ze starověkého Egypta v podobě písmene T se smyčkou nahoře. Říká se mu také „nilský kříž“ nebo kříž života či smrti. Původ tohoto symbolu je nejasný, pravděpodobně se jedná o jedno z mnoha znázornění křížů, která se vyskytují napříč všemi kulturami a náboženstvími. Podle některých vysvětlení symbolizuje člověka stojícího vzpřímeně s rozpřaženýma rukama, podle jiných klíč. Další výklady mluví o spojení symbolu boha Osirise (T kříž) a bohyně Isis (ovál), což byla jedna z nejvýše postavených božstev v Egyptě. V hieroglyfech se symbol ankh překládá jako život, ale toto slovo není úplně přesné, protože ankh je zároveň symbolem znovuzrození, universa i cesty do říše mrtvých a zase zpět.

Se ankhem se setkáváme častěji, než si myslíme, protože jej v upravené podobě přejali Řekové a Římané a učinili z něj symbol bohyně Venuše. Později se tento piktogram (kolečko a pod ním křížek) vžil jako označení pro ženy, které vídáme v učebnicích biologie, na tričkách i toaletách.
Piktogram pro ženu vycházející ze symbolu ankh
Ve své původní podobě je však ankh silným energetickým zářičem, který se používá při ochraně, léčení a očistě. Staří Egypťané jej ale používali také při pohřebních rituálech, kde měl ankh pomoci duši zemřelého dostat se na onen svět a projít bez úhony Říší mrtvých. Smyčka na vrcholku kříže tedy neslouží jen jako okruh, kterým může proudit energie, ale představuje taky nekonečné putování duše člověka. Koneckonců bůh Osiris vstal za pomoci své ženy Isis z mrtvých a oba představovali moudrost – tedy to, co má člověk na cestě inkarnacemi předně získat.
Chcete-li využít ankh, je to velice silný pomocník při energetických rituálech. V místnosti je také schopen zachycovat negativní energii, kterou po průchodu smyčkou přetváří na pozitivní a vydává zase ven. Ale pozor, totéž dokáže i naopak! Možná proto mnozí od používání ankhu zrazují. Jeho moc je ukrytá v dávných staletích a jako u všeho starého si nikdo nemůže být jistý jeho silou. Každopádně se jedná o symbol pozitivní, ale v nesprávných či naivních rukou se jeho moc může obrátit proti tomu, kdo jej používá.
Podobné články:

5 komentáře “Ankh

  1. Jo, nedávno jsem přišla do školy s ankhem na krku a spolužáci "Ježiš, to je zas nějakej satanistickej symbol…" (Normálně totiž nosím pentagram. To jim taky člověk může vysvětlovat tisíckrát, jakej je rozdíl mezi normálním a obráceným pentagramem…)

  2. Pěkný článek. Je to zvláštní symbol, zajímavého tvaru, ale mrzí mě fakt že nemá rozsáhlejší historii nebo přesnější význam, celkem škoda.

  3. No..dá se říci..že Ankh je takový neutrál… co se týká využití 🙂
    Jinak…já jsem ho poprvé "potkala" při mých "toulkách Egyptem" (myslím knihy atd…) 😀 je krásný…a…já jakožýto milovník Egypta…má pro mě hluboký význam a nejen proto… 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.