Dobro a zlo

O článku na toto téma uvažuju už řadu měsíců. Ale stále nebyly ty pravé myšlenky ani ta správná slova k jejich vyjádření. Dneska to na mě ale tak nějak sedlo a myšlenky se nahromadily.
Tak tedy – dobro a zlo. Všichni ta slova známe, všichni je používáme. Známe dobré lidi, dobrá místa, dobré energie, ale taky zlé lidi, zlá místa a zlé energie. Někdy to nahradíme slovem pozitivní, prospěšný nebo negativní, škodlivý. Už odmalička víme, že to, co je zlé (negativní, škodlivé) musíme zničit – ať už je to satan, myšlenka na vraždu, nemoc, deprese, černá skvrna na bílých šatech nebo plevel. A taky víme, že to, co je dobré se musí podporovat.
Jenomže už zde nastává první háček:

Co, je špatné pro mě, nemusí být špatné pro tebe a naopak. Třeba taková nemoc není jen špatná – nebýt nemocí, doktor by neměl práci, pro doktora je tedy nemoc vlastně dobrem, příležitostí k obživě. A analogicky můžeme pokračovat.
Můžeme si říct, že tedy budeme hodnotit svět subjektivně – nemoc je pro mě špatná a zdraví je dobré, to by šlo, ne? U některých věcí jistě, ale v celkovém důsledku bychom s tím moc nepochodili. Tak jsme si my, lidé vymysleli zákony, které relativně objektivně určují, co je dobré a co je zlé. Když děláš zlé věci, budeš potrestán, když děláš dobré věci, budeš si v pohodě žít. To už by šlo?
Který je dobrý a který je zlý? Ani jeden a přece oba:)
Ne, zklamu vás. Nešlo. Jde totiž o to, že ve své podstatě nic dobrého ani zlého, nic negativního ani pozitivního neexistuje. Na světě nenajdete věc, vlastnost, místo, časový úsek ani člověka, který by byl jenom dobrý, ani člověka který by byl jenom zlý. Zákon duality nám říká, že všechno obsahuje dobro i zlo, bílou i černou, jin i jang. A teď se podívejte na tuhle analogii – dobro = bílá = jang, zlo = černá = jin. Podle toho, co máme naučené by tedy bylo nejlepší všechno černé a jinové, všechno to zlé zničit. A to je právě ta největší chyba.
Ono totiž dobro a zlo jsou tak zavádějící termíny s tak neurčitými definicemi, že prosté pěstovat versus zničit tady nikdy nemůže fungovat. A co když si dobro a zlo nahradíme slovy „konstruktivní“ a „destruktivní“, popřípadě „energii dávající“ a „energii beroucí“?
Ovlivněni vsugerovaným myšlenkovým konstruktem o ničení zla vás jistě jako první napadne, že to, co ničí a je destruktivní je přece samozřejmě špatné a nemělo by to existovat. Ale vůbec ne. Když nic nezanikne, nebude místo pro to, aby vzniklo nové. Když nic nebude energii brát a budou jen entity, které ji dávají, bude energie narůstat a narůstat až nám celý Vesmír exploduje. Když nebudou lidé umírat, noví lidé se nebudou moci narodit. A tak dále a tak dále. Stejně tak, nebude-li nic energii vydávat a každý bude jenom brát, všichni zanedlouho umřeme v chladném mrtvém místě, které se kdysi nazývalo Vesmírem.
Dobro a zlo? Ne, jen černá a bílá.
Je vám to jasné? Pak gratuluju, právě jste pochopili smysl obrázku, který si dnes lidé tetují na záda, věší si ho na krk a na zdi domů, aniž by chápali co znamená – pochopili jste, proč je tak důležitý jin a jang a proč celá povaha Vesmíru je duální – a taky, proč ve své podstatě neexistuje nic dobrého a nic zlého. A jestli to ještě jasné není, zkusím to velmi snadno na závěr shrnout.
Zlý člověk je většinou takový, který vám vezme energii, majetek nebo dokonce život. Ale kdyby vám nevzal vaši energii, neměli byste důvod si ji dobít na příjemném místě. Kdyby vám nevzal majetek, neuvědomili byste si, jak moc na něm lpíte a zda je to opravdu nutné. Kdyby vám nevzal život, nemohli byste pokračovat dál v reinkarnačním koloběhu, ale lpěli byste na životě a dál si naplňovali karmickou nádobu.
Nejsou zlí lidé, jen lidé co berou, ti destruktivní a lidé, co dávají, ti konstruktivní. Totéž platí s místy, věcmi, pocity, myšlenkami, se vším, co na této planetě potkáte. Ten, kdo je konstruktivní, takový není vždy, i ti, kteří by se pro svět rozdali, občas potřebují někde brát a i ti nejdestruktivnější lidé ve svém životě někomu něco dali. Být konstruktivní nebo destruktivní není nadávka, není to ani trvalý stav, který je s vámi po celý život. V každé vteřině svých životů dáváte nebo berete a díky obému udržujete věčnou rovnováhu ve Vesmíru.
Nahraďte aspoň pro jeden den slovo „zlý“ slovem „destruktivní“ nebo „ten, co bere“ a slovo dobrý zase slovem „konstruktivní“ nebo „ten, co dává“. Možná si díky tomu uvědomíte zajímavé souvislosti, které jste před tím neviděli. Přemýšlejte nad tím, co by se stalo, kdyby nikdo nebral a každý jenom dával, i nad tím, kdyby každý jen bral a nikdo nic nedával. Važte si křehké rovnováhy a vnímejte štěstí z toho, že je všechno přesně takové, jaké to má být. A věřte mi, že díky jednomu jedinému dnu s podobným smýšlením, budete lehčí, než ve stavu bez tíže:)
Podobné články:

10 komentáře “Dobro a zlo

 1. Je to skvěle vyjádřené něco si musíš brát a přitom něco dávat. Ale lidé v poslední době hodně berou a téměř nedávají.. podle mě se ta rovnováha brzy poruší ..
  např.: kácí se pralesy – porušuje se ekosystém, a sadí se nové stromy? příliš ne… a hle, ihned už rovnováha není..

 2. ja do posledného slova súhlasím s Lúmenn….Dualita a rovnováha je to čomu skutočne verím.
  Niekto má nepriateľov, ja mám ľudí, ktorí ma svojim správaním a ubližovaním posúvajú na vyššiu duševnú úroveň.
  Niekto vidí zlo v kácaní pralesov, ja vidím ľudskú hlúposť, ktorej sa skôr či neskôr dostane satisfakcie.
  Netreba meniť svet, stačí pochopiť jeho chod a naučiť sa žiť.

 3. S pocitem a "vědomím", že neexistuje dobro ani zlo žiju už spoustu let…bylo to pro mě snadné už proto, že od dětství mám problém dobro od zla odlišovat. Vím, co lidí myslí dobrem a co zlem, ale nevěřím tomu. Jsem ráda, že jsi šla do tohoto tématu.. je to jedno z těch témat "na dlouho" a ty mě baví 🙂

 4. Tímhle tématem už se zabývám delší dobu. A dobrala jsem se ke stejnému názoru 🙂 Máš silné mýšlenky a mimo jiné i krásný sloh 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.