Zločinní metalisti aneb Enigmo tos přehnala

Dnes jsem se začetla do svého oblíbeného časopisu Enigma a co nevidím – článek o metalové hudbě a jejím spojení se satanismem. Přečetla jsem ho se skřípěním zubů a vzápětí napsala redakci naštvaný e-mail. Proč?
Netvrdím, že mezi metalisty nejsou satanisté – stejně jako jsou mezi nimi křesťani, ateisti, budhisti a příznivci kdo ví jakých náboženství ještě. Ale spojovat satanistickou víru hned se zlem, démony a nebo dokonce vraždami? To už je trochu moc. Pár satanistů znám a ačkoli jsou to většinou sobečtí a egoističtí lidé, nejsou zlí a už vůbec to nejsou zločinci. Vím, že black metalisté ve Švédsku svého času vypalovali kostely, ale myslím, že ta doba je dávno za námi a kromě tohoto případu nevidím žádné spojení mezi metalovou hudbou a zločiny.
Dále se v článku píše, že fanoušci se na koncertu Metallicy poprali – a na kterém koncertě se fanoušci neporvou? Vzpomeňme si na Czech Tek před pár lety. Techno hudbu si pak taky nikdo nespojoval s temnými silami.
Kromě výše zmíněných faktů jsou v článku ale taky naprosté lži – zkoušeli jste si někdy pustit písničku Starway to heaven od Led Zeppellin pozpátku? Koho by to taky napadlo, že. Ale redaktoři v Enigmě tvrdí, že tato píseň puštěná pozpátku vzývá Satana, což je nesmysl až na půdu (mimoto tato píseň byla zvolena nejkrásnější písničkou minulého století).
Takže metalisti se i v 21.století musí bránit nařčením ze satanismu, vražd, násilí, černých mší a orgií a ačkoli většina interpretů záměrně píše provokativní texty a volí děsivou image, aby šokovala, v médiích jsou pak označováni za úchyly a zločince. To je jako kdyby herec, co ztvární Othella byl nařčen z toho, že ho baví škrtit ženy. Pro zajímavost najdete pod perexem dopis pro Enigmu, tak jak jsem jim ho poslala a mě samozřejmě zajímají vaše názory na zobrazení metlošů v médiích jako podivných, zlověstných individuí.
pozn.: od Enigmy mi už přišla odpověď a tu si také můžete přečíst po perexem

Vážená redakce časopisu Enigma,

váš časopis odebírám už rok a půl a zatím jsem byla s každým číslem velice spokojená. Je fakt, že se mnohdy pohybujete na tenkém ledě, co se hodnověrnosti informací týče, ale u takového zaměření časopisu je to pochopitelné. Vím, že se své čtenáře snažíte získat především kontroverzními tématy, do nichž se jiná periodika nepustí, ale v posledním čísle (5/2009) už jste zašli příliš daleko.
V článku „Slouží metalová hudba Satanovi?“ neuvádíte jen zavádějící ale přímo lživé informace. O písni Schody do nebe (v originále Starway to heaven) píšete, že „pokud ji prý pustíme pozpátktu text zní schody do pekla atd.“. Nechápu proč používáte slovo prý v tomto případě, kdy puštění písně Starway to heaven pozpátku zabere pár minut a informaci si redakce může ověřit. To by ovšem neměla co dát do článku, protože píseň Starway to heaven puštěná popředu ani pozpátku Satana nevzývá.
Další mylné informace se týkají třeba Ozzyho Osbournea, ten totiž nikdy netopýrovi hlavu neukousl, pouze se o to pokusil a netopýr mu uletěl.
S tím souvisí další věc – pořád spekulujete nad nahými ženami na podiu, satanskými texty apod. Pokud byste se ale zeptali přímo metalových hudebníků, zjistili byste, že v 90% případů se jedná pouze o image, o děsivou show, která má lidi šokovat a provokovat, ale ne navádět k vraždě. U kapel jako Gorgoroth nebo Canibal Corpse je to něco jiného, tito hudebníci se otevřeně přiznávají k satanistickému vyznání, ale zase jedním dechem dodávají, že satanismus nikomu neubližuje, pouze vzývá svobodu, sexuální volnost a originalitu jedince. Což vy sami píšete v materiálu o satanismu v jednom z loňských čísel.
Bylo by tam jistě víc věcí, které jsou z vaší strany záměrně podbarvené tak, abyste z metalové hudby udělali hudbu zlou, špatnou a amorální. Jenomže tomu tak není. Dle mého názoru článek vyloženě vybízí k tomu, aby rodiče zakázali svým dětem poslouchat metalovou hudbu, protože je v ní zakódované jakési zlo. A jak jistě víte, metalová hudba se neustále potýká s podobnými nařčeními a je pro nás, metalisty, velice těžké se těmto útokům ze stran médií ubránit. Váš článek je jeden z mnoha, který naší subkultuře škodí a kazí její velmi špatnou pověst – ke které však není jediný důvod. Fanoušci se rvou na hiphopových, rockových, techno, popových i metalových koncertech stejnou měrou a není důvod z toho usuzovat nějaké zlo skryté v hudbě. A kromě i vámi zmíněného incidentu v severní Evropě, kde black metalisti vypalovali kostely, metaloví fanoušci nikomu neubližují kvůli svojí hudbě a ať vám to připadá uvěřitelné nebo ne, jsou to lidé jako všichni ostatní.
Váš článek ukázal opak a proto vás prosím, abyste v příštím čísle v listárně otiskli část mého dopisu a omluvili se alespoň krátce metalové subkultuře za článek, ve kterém ji pomocí nepravdivých či záměrně zkreslených informací obviňujete ze zločinných úmyslů a dalších zvěrstev, která nikdy nepáchala.
Za všechny metalisty Petra Vavrouchová

Vážená paní Vavrouchová,

článkem „Slouží metalová hudba Satanovi?“ jsme nechtěli nikoho pobouřit.
Netvrdíme, že metalová hudba je špatná (dokonce sám autor článku tuto hudbu
poslouchá). Pouze uvádíme extrémní případy, jako vraždy, sebevraždy nebo
žhářství osob vyznávajících tento hudební žánr, které jsou spojovány se
satanismem.
Možná, že 90% hudebníků se opravdu snaží jen šokovat a nechtějí nikoho
navádět k vraždění, jak píšete. Kde ale berou jistotu, že se nenajde
metalový fanda, který si jejich poselství nevysvětlí po svém? Inteligentní
člověk jistě chápe, že vystupování některých metalistů je jen jejich image,
a v podstatě jde o normální lidi. Jsou ale i „neinteligentní“ lidé, kteří
nerozumí nadsázce a slova písní nebo některé teatrální výstupy si vykládají
doslovně. Není to náš článek, ale jsou to právě tito lidé, kteří svým
neuváženým napodobováním a chováním vrhají na metal špatné světlo.
Část Vašeho dopisu i s vysvětlením zařadíme do čísla 7/2009.

S přáním pěkného dne,

Jana Trnobranská, DiS.
šéfredaktorka časopisu Enigma

19 komentáře “Zločinní metalisti aneb Enigmo tos přehnala

 1. Pekne jsi jim to napsala, to snad neni mozny ze nekdo napise takovy kravoviny, to muze napsat jen clovek co v zivote s zadnym metalistou nemluvil a vubec nevi jaky nazory treba zastavaji…muj pritel se treba k satanismu taky hlasi, ale presne jen v tom zneni jak jsi tam zminila- svoboda, volnost, zadny prikazy a zakazy…ale tohle naprosta vetsina lidi nevi a kdyz pak o sobe takovej clovek prohlasi ze je satanista hned se vsichni pakujou ze strachu ze by je mohl chtit ukrizovat ci co ja vim……casopis nectu tak doufam, ze pak budes informovat, jak to dopadlo:)

 2. díky za upozornění, to byla rychlost:)no jo lidi vždycky vidí jenom to špatný a to že na to autor článku ještě zvlášť upozorňuje, subkultuře jenom škodí místo toho aby napsal, že ano sice se to stane, ale většina taková není…bych chtěla vidět co je to za metalistu, když si špiní vlastní subkulturu..ale tak je to všude, pár metalistů zničí ňákej kostel bo někoho zabijou a hned jsou všichni vrazi, stejně jako punkáči jsou všichni fetky, jenom kvůli těm nádražním individuím a takhle by se dalo pokračovat dál a dál..

 3. Elysia: Jo no, když jeden punkáč zachrání život tak to nikdo s punkem nespojuje, ale jakmile punkáč fetuje tak je to kvůli punku. Totéž s metlošema a třeba i gothikama…je to na nic no:/

 4. Ještě jsem to nečetla,ale říkala mi o tom kámoška a vlastně jsme se tomu smály.Je to vrchol,ale což,berme to s nadhledem.Tvoje reakce je ale rozhodně skvělá,takže k tomu nemám co dodat 🙂
  Ale to,že v Stairway to heaven žádný satanistický podtext není,potvrzoval mistr Plant snad někdy před 30 lety,takže to už je vážně staré.To samé se říkalo i o Beatles 🙂

 5. Uááá, tyhle bláboly mě taky točí až na půdu :-/ Třeba nedávno jak ti kluci v Rusku utopili, rozřezali a snědli spolužačku, tak hned se poukazovalo na to, že kluci byli emo a spolužačka gothička. I kdyby tak co to má společného s vraždou? Psychopat je prostě psychopat a může poslouchat klidně i dechovku. Nebo, že ti kluci, co postříleli lidi v Columbine poslouchali tuším Mansona…nikdo normální se přece nenechá ovlivnit k vraždě nebo sebevraždě něčí hudbou :-/

 6. marieke: přesně, a když nechá tak za to nemůže hudba ale jeho vyšinutý mozek, ale vykládej to "normálním" lidem, co pak zakážou děckám koupit si cdčka Cradle of Filth:)

 7. Napísala si to veľmi dobre… je pravda, že ľudí baví stále dookola rozoberať, či a prečo je metal zlý a my všetci potom vyzeráme ako nejaké nechutné individuá, ktoré vedia len páliť kostoly a mlátiť sa. A práve preto je dôležité sa brániť 🙂 ja to robím stále a znova dva roky, a napriek tomu sa stretávam s reakciami  "Ty počúvaš metal?! To si určite satanistka, však?" a niekedy to vie pekne nasrať. Ale čo ma štve ešte viac je, že niektorí "metalisti" svojím správaním len podnecujú tieto táraniny…

 8. To je…hnus! tss.. Je moc zajímavé,že to,že uvádí jen extrémní případy napsali jen tobě mailem. Do článku ale né,že. Je to furt dokola. My metalisti jsme ale hnusní lidé.. Heyky,ten časopis si musím koupit,to si prostě musím přečíst.

 9. Četla jsem to….zpočátku jsem tomu vůbec nechtěla věřit,panebože má nejmilovanější Stairway To Heaven jakože satanistická ? No pak mi ale došlo,že autor článku mohl utrpět nějaké ošklivé zranění mozku,což by tento článek vysvětlovalo…předsudky,předsudky,předsudky….v tomhle se lidi nikdy nezmění.No zrovna včera mi někdo vmetl…"hej co ty seš to za styl ? jo vlastně gothička viď? (-moje pozn.nepovažuji se za gotha :)-) a to se jako i řežeš ? a vyznáváš satana ?"…jest-liže si takový dotyčný spojuje gotiku s metalem,přečte tenhle článek v Enigmě,těžko mu budu vyvracet,že já předci nejsem žádná satanistka.

 10. No… ja si myslim, ze jedine o co im islo je urobit z metalu zlo, pretoze pisali clanok o tom zlom v metale, vyzdvihli to a dobre neuvideli-zamer je jasny.

 11. Jsem metalistka a když jsem před několika dny četla článek o metalu v Enigmě tak jsem se nestačila divit. Naštěstí slíbili, že vysvětlení k tomu otisknou v dalších číslech…

 12. Já ten článek četla. Miluji Freedom Call,Nightwish, Within Temptation… a jsem úplně normální člověk a depresemi ani nějakými nebezpečnými sklony netrpím. – Nicméně mě tento článek vůbec nepobouřil.
  Myslím Lum, že by jsi občas mohla házet věci za hlavu a neřešit 🙂
  Jeden blbý článek, který říká hluposti stejně ničí názor nezmění 🙂

 13. Stairway to Heaven. Když jsem si poprvé přečetla, že pozpátku je to satanistická píseň, začala jsem se smát. Pusťme si například Rihannu, a nemusíme ani pozpátku. Ne, vážně. Stairway to Heaven vypráví o lásce k povrchní a bohaté dívce, pokud jsem to správně pochopila, a kdo by jí poslouchal odzadu, sakra! I Led Zeppelin přece řekli, že jde o náhodu!
  Jinak, naprosto s tímto článkem souhlasím. Ten časopis bych asi roztrhala na milimetrové kousíčky…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.