Zavřete okna, protikuřácký zákon přichází

Dneska si můžete naposledy vychutnat cigaretu pod střechou vašeho oblíbeného podniku, zítra to už bude pod hrozbou pořádné pokuty. Od 31.května 2017 se i Česká republika zařadí mezi země, které se ohánějí zdravím a pod tímto bohulibým záměrem tak vyhání kuřáky do ulic. A samozřejmě se inspirujeme na západě, kde je kouření v pohostinských zařízeních úplně a totálně zakázáno už nějakou chvíli, ačkoli způsobů, jak zachovat rozumný poměr mezi zdravím a svobodou, by se dalo najít bezpočet.
Mimoto – je mi velice líto všech nekuřáků, nedejbohové ještě třeba rodičů malých dětí, kteří bydlí nad některou z donedávna kuřáckých hospod. Blíží se letní vedra, ale řekla bych, že s otřevřenými okny se můžou tito nebožáci rozloučit. Kromě hluku, na který se prý dokonce chystají nějaké speciální patroly, je totiž čeká hlavně porce dýmu, která mohla v klidu zůstat uzavřená uvnitř.

Hrozně mě fascinuje, jak tolik nekuřáků oslavuje, že od zítřka konečně budou moci chodit do hospody. Jako by doteď byla ve dveřích s nápisem „kouření povoleno“ zakutá nějaká magická moc, která jim to znemožňovala a jako by všichni měli jen hrozně zlé kamarády, kteří s nimi odmítali chodit do nekuřáckých podniků.
Jakožto obyvatel Brna, kde na každém rohu najdete hospodu a půlka z nich je už teď nekuřácká, nějak nerozumím tomu, že člověk musí trpět touhou posedět si v hospodě, ale nemůže, protože by se tam hned zakuckal. Výběr všemožných nekuřáckých podniků je tu tak velký, že spíš pozoruju problém, když chcete najít slušný kuřácký podnik, který nevypadá jako nádražka.
Ale co já z velkého města vím. Třeba na vesnicích postávají nešťastné hloučky nekuříků přilepené na sklo obecní špeluňky a zvenku mlsně pozorují pípu s pěnivým mokem, která je jim dnes ještě zapovězena. A zítra, zítra v ten slavný den, se tyhle nešťastníci konečně budou moci nahrnout dovnitř a zplna hrdla si užívat ten čerstvý vzdoušek a k němu lahodné točené pivíčko. Karta se konečně obrátí. Kuřáci? Ti ať si postávají venku.
Venku? Venku…
Jo, venku. Pod okny obytných domů. Na ulicích, kudy procházejí lidé. Na dvorcích a zápražích. A všechen ten kouř, který doteď hezky zůstával uvnitř a přežvykovalo ho ventilanční zařízení, než ho zředěný vyplivlo ven, všechen ten kouř se teď narve nekuřákům do plic – bez varování a bez možnosti s tím cokoli udělat. Gratuluju, to se povedlo. Tomu říkám ochrana veřejného zdraví.
Dneska ještě můžete díky cedulce na dveřích poznat, jestli vás uvnitř čeká pasivní kouření a nebo zda je uvnitř „zdravo a bezpečno“. Dneska si ještě můžete vybrat, jestli nikotinem, dehtem a dalšími ňaminkami prosycený vzdoušek chcete lokat nebo radši změníte lokál. Zítra už ne.
Nádherně to na webu Echo24 v článku Danajský dar pro nekuřáky shrnul Ladislav Tajanovský:
Zatím se nenarodil nikdo, kdo by musel být dobrovolně vystaven kouření v hospodě, ať už jako host nebo jako zaměstnanec, který v takovém prostředí musí roznášet pivo. Dobrovolně je zde klíčové slovo. Jinými slovy „o své vlastní vůli“. Teď se stane, že kuřáci budou nuceni svému zlozvyku holdovat na chodníku před hospodou nebo na její zahrádce. A všichni, kteří budou chodit kolem a kteří se hospodám právě kvůli zamoření tabákovým dýmem vyhýbají, kouře budou mít víc, než dosud měli. (…) Svou porci dýmu dostanou, i když do hospody ani nevkročí, jak byli po celý život zvyklí. V žádném případě tak nepůjde ani v tomto ohledu o beznákladové opatření, které nikomu neublíží a většině prospěje, jak je nám předkládáno.
Jaká je cesta? Jasně, zakázat kouření úplně, že jo, to se v diskuzích objevuje vcelku pravidelně. Stejně to škodí zdraví kuřáků i nekuřáků v jejich dosahu a k ničemu užitečnému to vlastně není, tak co. A když u toho budem zakázala bych i ty hospody. Pití alkoholu stejně škodí zdraví, jak opilých tak často těch, kteří s nimi přijdou do styku. A k ničemu užitečnému to stejně není. V zájmu veřejného zdraví zakažme všechno, co by náhodou mohlo někomu uškodit, občane, budeš zdravej, třeba proti svojí vůli.
Teda, ty občane, co jsi chtěl chodit do hospody a nemohl jsi. Ty, co jsi chtěl sedět doma a hospody ti byly ukradené, budeš čuchat v zájmu veřejného zdraví dýmec, protože smůla, bydlíš nad hospodou. Přestěhovat se je totiž mnohem snazší, než nejít na pivo. Nebo ne?
PS: Na začátku jsem psala, že existují lepší způsoby. Já za něj považuju už ten, kdy je na každých dveřích cedule jako kráva, na které se píše „tady to smrdí rakovinou“ a „tady to nesmrdí“. A každý si může vybrat. Pokud tohle v zájmu zdraví není dostatečné, pak je možné pro kuřácké podniky zavést nějakou speciální úpravu, umožnit kouření v podniku jen za splnění určitých hygienických norem apod. A pokud jde o zdraví zaměstnanců, měl by to vyřešit rizikový příplatek, který pobírají všichni, kdo pracují ve zdravotně závadném prostředí – patří tam třeba prašné haly firem, ale taky strojírenské podniky s kovovým prachem, chemické továrny atd. Taky nezavíráme všechny železárny jen proto, že tam zaměstnanci dýchají svinstvo. Řešení prostě vždycky jsou – a plošné zákazy by měly být vždycky až to poslední, když to nijak jinak nejde. Jenomže v době, kdy je nekouření stále víc in a zdravý životní styl je modlou západního světa, by stačilo prostě dát společnosti ještě pár let. Víc o tom píšu v článku S křížkem před funusem.

58 komentáře “Zavřete okna, protikuřácký zákon přichází

 1. Podle mě je protikuřácký zákon úplná blbost. Celkově protikuřácká kampaň je hloupost, do které se sypou hory peněz ročně. Ve škole míváme skoro pravidelně besedy o prevenci kouření a škodlivosti kouření. Na mě to mělo akorát takový silný efekt, že jsem se na kouření stejně dala a řada mích spolužáků taky. Kdyby se tak ty prachy cpaly raději na výzkum léčby rakoviny, ale to by bylo z hlediska farmaceutického průmyslu dost nevýhodné…lepší je vykládat lidem o tom, jak špatné kouření je, ale přitom vydělávat na léčebných procedurách, které léčka už jakékoli rakoviny obnáší a v mnoha případech je i neúspěšná.  Tak raději kouření nejprve znemožníme a později třeba i zakážeme.
  Zadruhé taky nechápu, proč by se měl stát starat o to, jestli občané kouří nebo ne. Začít kouři, je svobodná volba každého člověka a pokud to OPRAVDU neomezuje nekuřáky v jejich svobodě, může může mi každý políbit šos. Svoboda jednoho přeci končí tam, kde začíná svoboda druhého a měl by se spíš vyřešit problém vzájemného respektu, než v zájmu "obecního blaha" omezit jednoho.
  Proto nechápu, proč by se mělo kouření v hospodách ÚPLNĚ zakazovat.

 2. Já se hlavně bojím toho, jaký bude všude bordel 🙂 Už teď jsou chodníky, trávníky plné vajglů, které nemá kdo uklízet. Co teprv teď?
  Podle mě byla opravdu značka ideál, že si podniky určovaly samy, jestli se u nich bude kouřit. Teď fakt, aby si maminka s kočárkem dobře rozmyslela, kudy půjde s dítkem na procházku.
  Osobně jsem nekuřák a nevadilo mi jít s přáteli do kuřácké hospody. Stejně jako když jsme šli s přítelem na jídlo, šli jsme do nekuřácké restaurace, protože výběr je velký. A argument typu chci se najíst a ne vdechovat kouř – jako kdyby nebyl všude kotel solidních restaurací, kde se stejně kouřit nesmělo ani teď. A už vidím, jak se teď pohrnou rodiny do nějaké ušpiněné vesnické putyky na slavnostní večeři. Ha…

 3. Tak ono nejde jenom o hospody. Třeba nádraží a zastávky budou taky osvobozeny. A pochybuju, že lidi, co bydlí nad hospodami doteď svobodně větrali, znám spoustu lidí, co chodili kouřit před hospodu i před tím.

 4. Nechápu to. Proč tohle všechno? Jsou přece kuřácký i nekuřácký hospody, a každej si může vybrat, do jaký jít. Přece když jsem kuřák, tak nepůjdu do nekuřácký hospody a nepoprosím je o popelník, ale když si sakra chci jít dát skleničku vína a cigaretu s kamarádkou, tak nemůžu? Tohle už je opravdu omezování svobody.Jasně, kouření není zdraví, ale co alkohol? Zakážou za chvíli i ten? Myslím si, že stát se opravdu séře do věcí, po kterých mu nic není a jen tímhle způsobem zlikvidují nejen podnikatele, ale následně i českou ekonomiku. Jistě. Jen tak dál, vládo. Děláte to hezky.

 5. Je to hloupost.. Obvykle, když jdu do hospody, tak předpokládám, že pak budu větrat oblečení..
  Když jsme byli s kamarády mladší tak nějak jsme se dohodli, že by bylo nejlepší legalizovat všechny drogy, ať si lidi dělaj, co chtěj, jejich blbost..
  Bude zajímavý sledovat, jak se tohle dodržuje, když vidim lidi kouřit zásadně u nápisů "nekouřit".. No uvidíme.

 6. Mohli bychom vést dlouhé debaty o pro a proti. Mě spíš vadí to diktování majitelům podniků. Když mám svůj byt, tak mi nikdo nic nemůže, ale když mám svojí hospodu, kde dodržuju hygienu a všechny tyhle normy, tak pak přijde nějaký úředníka  nařídí mi, že v MOJÍ hospodě se nebude kouřit. Je to na hlavu postavený.

  Je tolik nekuřáckých podniků a přesto se zbrojí proti kuřákům dál. Je to k smíchu, ale už i na tohle je menší páka. Stačí, když se z hospody stane klub, členové budou platit "klubové přispěvky" a můžeš si tam kouřit od rána do večera.

 7. Souhlasím, to co si napsala, dává smysl. Jsem kuřák, mám řadu kamarádek, kamarádů, kteří nekouří a já nemám problém jít si sednout do nekuřácké restaurace a prostě nekouřit. Někdy to bývalo opačně, že ta či ona kamarádka neměla problém, abych si zapálila. Na druhou stranu i mně osobně vadí překouřená restaurace, ale vždy mám možnost volby – sebrat se a odejít.

 8. Já tedy kouřím vždycky a všude, i v posteli, obchodě či při porodu, který jsem zatím ještě neměla, a nezajímá mě názor druhých. Kdo nechce někde sedět a čuchat to, nechť jde tam, kde se to neděje = nekuřácká místa.
  Zákaz vztahující se na všechny majitele hospod a kavárniček je likvidační a nemá snad ani právo být odsouhlasen.
  Je to jako zakázat, aby do hospod nebo obchodů chodili lidé s deseti kily navíc nebo krátkými vlasy – to se máme měnit jen pro jakýsi debilní nařízení kohosi ?!
  Kouření je věcí každého z nás.
  Nicméně peklo nastane poté, co někdo protlačí názor panující ve Švýcarech, kde se nesmí kouřit ani na ulicích či doma. A s tímhle ať jdou skutečně do prdele.

 9. Kdysi jsem spočítal (na základě oficiálně zveřejněných úmrtnostních statistik a atributivního rizika pasívního kouření), že pokud by celý národ od kojenců v náručí matek až po starce na propustce z úmrtního lože šel odpoledne do zakouřené hospody a seděl tam až do jejího zavření, tak že by přibylo něco přes sto úmrtí na rakovinu ročně a necelá tisícovka úmertí na choroby srdečně cévního systému. Při zohlednění reálné expozice reálných obyvatel se dostaneme někam na počty úmrtí při dopravních nehodách o špatnějším víkendu.
  Jinými slovy: pokud by se zlomek prachů, o které stát zavíráním hospod přijde, investoval do lepšího dopravního značení v "profláknutých" místěch s častými fatálními nehodami, tak by to mělo na lidské životy pozitivnější dopad.
  Ale vykládejte něco takového fašistickým fanatikům, kór když jsou z humanitních studií a nezvládnou ani trojčlenku.

 10. Je to blbost. Prej chránit zdraví. Už vidím ty naše vesnický opilce, jak stojí v centru vesnice u hlavní cesty, vyřvávají a pokuřují cigaretku. A to tu máme zóny ve kterých se nesmí konzumovat alkohol, právě kvůli těmto lidem, aby byl ve vesnici "klid". Zákonodárci se postarali o to, aby tyto naše zóny byly zbytečný. Ale co. Však ať si opilci vyrzí zajuchat do ulic. 😀

 11. Ono vážně co my z velkých měst víme, už jsem nejednou zažila, že v okruhu několika kilometrů existovala právě jedna hospodo-restaurace a v ní seděla klasická partička chlapíků u piva s cigaretou. Ale to není argument pro protikuřácký zákon, přesně proto, že stále je svobodné rozhodnutí člověka do takové hospody jít na oběd během výletu nebo třeba bydlet ve vesnici, kde je jen jedno stravovací zařízení. A i kdyby se člověk nakrásně nastěhoval do vesnice, kde je podnik nekuřácký a majitel by to záhy změnil, holt svět kolem nás se mění.

  Jiná věc je, že v současné době věříme, že kouření přispívá ke vzniku rakoviny, a z mého platu nekuřačky šly peníze i na léčbu aktivních a pasivních kuřáků. Přijde mi, že to smést ze stolu není tak lehké.

  Ale jaké by bylo dobré řešení? Často by se mi líbilo, kdyby bylo zakázané kouřit na ulicích, ať ten smrad nemusím dýchat. Nicméně máme rodinnou známou, která je kuřačka, a když je u nás na návštěvě, chodí kouřit ven. A ano, sobecky jsem radši, že smí kouřit venku, než aby to dělala u nás doma.

  Takže asi přesně nechat to být a spolehnout se na lidskou ohleduplnost…

 12. Když vláda šťourá do míst, kde to doteď funguje, jenom protože pár ubulených nekuřáků a protože móda, kterou má ale v míře (tj. plošný zákaz v restauračních zařízeních) jenom pár zemí v rámci EU, ostatní mají zákon rozumný, ne plošný.  
  Já chci aby zakázali auta, protože jsem ubulený astmatik a smrad z nich mi vcelku vadí.
  Taky mi vadí, že se někde vaří maso, protože jsem ubulený vegetarián/vegan a ze smradu vařenýho masa okamžitě bleju.
  Taky by bylo už kdyžtak fajn zakázat i alkohol samotnej v restauračních zařízeních, když už nám chce teda někdo kecat do zdraví. A že alkoholem neobtěžujete okolí, ale jenom sami sebe? Aha, tak mi potom vysvětlete otravný opilce, který se chtěji družit a jinak bavit a jsou neodbytní. Navíc i těm pěkně smrdí z huby chlast, což je mnohem nechutnější smrad, než z nějakých cigár. Smrad čtyřky, kde je cejtit zatuchlý pivo. Fakt hnus. Je to cejtit až na ulici. Jsem ubulený abstinent a tak bych ráda, aby se zakázal plošně alkohol.

  Ten zákon je sračka. Místo kompromisů a diskuze nastaly zákazy, jak se zakazuje malým fakanům na základce, nebo ve školce. Po učitelsku. Výchovně. Jenže občané nejsou malý fakani ve školce, který musí poslouchat vyžilou hnusnou učitelku s učitelskýma způsobama minulýho století. Všechno se dá vosrat, lidi jsou vynalézaví.

 13. Když je někdo blázen a chce se zabít – pošleme ho do ústavu a nakrmíme práškama. Svoboda, že?  Teď se něco zakáže chudáčkům kuřáčkům, těm bláznům co se sami dobrovolně zabíjejí, a všichni se kvůli tomu můžeme zbláznit ¯\_(ツ)_/¯

  PS: Bydlím vedle hospody a jestli si tu někdo myslí, že zůstávají kuřáci poslušně zavření uvnitř ve svých vlastních plynech, pak se mýlí.

 14. Pod ten článek se mohu podepsat, nějak je těch zákazů na demokracii trošku moc. Co bude na řadě zítra? Internet proto, že tam jsou dostupné stránky, které by neměly být nějakou skupinou lidí otvírány. U nás snad kromě klasických pivnic není ani jedna restaurace kuřácká. A je to vždy o volbě. Nebo je snad občan taková blbá ovce, který se to musí zakázat?

 15. Taky si myslím, že spousty lidí si teď bude víc zapalovat na ulicích a venkovních prostorách- hlavně těch, kteří si normálně zapálili v nějaké hospodě nebo podobném podniku.
  V Brně se taky hodně pohybuji a občas zavítám do míst, kde je to rozděleno na kuřáky a nekuřáky. Myslela jsem, že kuřácké salónky a místnosti to jistí, ale evidentně ne -_- prostě si to musíme stěžovat o sto šest. No hlavně, že v těch hospodách teď bude "čisto"… -_-

 16. Jsem z Brna a nezdá se mi, že by tu bylo až tolik vyloženě hospod, kde by se nekouřilo (nemyslím tedy kavárny apod.). Zároveň si všímám, že i před kuřáckými hospodami postávají kuřáci a kouří, takže na tom se nic nezmění.
  Já mám na tenhle zákon dost neustálený názor. Na jednu stranu si myslím, že není důvod zavírat nekuřáky do rezervací v podobě nekuřáckých restaurací (tolik k častému argumentu "vždyť máte nekuřácký restaurace!", nejsou to koneckonců oni, kdo svým návykem obtěžuje ostatní. A nepřijde mi ani vhodné srovnávat pivo a cigarety na styl "tak teda zakážeme pivo, vždyť to taky škodí". Jo, škodí. Ale jenom tomu, kdo ho pije.
  Na druhou stranu mi přijde dost hloupé, že před časem museli majitelé restaurací investovat do oddělení části kuřácké od nekuřácké a teď jsou z téhle investice vyhozené peníze.

 17. Myslím, že obě názorové strany si dokážou najít dobré důvody, proč je právě to jejich vidění reality lepší a přirozenější a proč ten opačný názor je nesmyslný. Osobně nemám vůbec rád, když stát řeší podobné věci stále novými zákony, zákazy a represí místo toho, aby dobře a efektivně dělal to, co je opravdu jeho věc. Ale uvidíme, třeba se ukáže, že některé obavy se nenaplní, jiné – nečekané – nově vyvstanou. Teď má smysl počkat, až si novinka "sedne" a po nějaké době téma znovu otevřít diskusi a udělat rozumné korekce, aby to celé nebylo – jak je bohužel našímnepříliš dobrým zvykem – ode zdi ke zdi!

 18. Souhlasím s tebou, bude to opravdu velmi zajímavé a také smutné, u nás byla jedna taková speciální kavárno-hospoda ve které se samozdřejmě kouřilo, bylo to k tomu určené – kafe, pivo a cigarety, brzy se to stalo velmi oblíbeným podnikem, ale na co se teď bude chodit do kafárny? Dým je venku a kafe mají na každým druhým rohu. Je témeř nepředstavitelné jít tam teď, bez kouře z cigaret, bude to divné a rozhodně to nikomu nepomůže, ten kdo prostě o toto prostředí neměl zájem, nemusel, ale vzít ho těm, pro které je to určené? Děs.

  Niela

  niela-s-blog.blog.cz

 19. No, ja s tým zákonom súhlasím, aj nesúhlasím.
  V reštauráciách a podnikoch, kde sa skôr podáva jedlo mi to príde normálne, pretože aj z fajčiarskych miestnoti smrad a dym do nefajčiarskych neraz prechádzal a to vie znepríjemniť gurmánsky zážitok.
  Ale v krčmách a podobných podnikoch mi to príde trošku aj nezmyselné. Mať fajčiarske aj nefajčiarske puby a krčmy a človek si už vyberie, kam chce, napríklad. Jednoduché riešenie.
  Ale pri koncertoch by som fajčenie napríklad zakázala, u nás v našom kvázi punkovom podniku je to všetko super a tak, je to veľký priestor a dá sa to prežiť, aj keď sa tam fajčí, ale počas koncertu, keď pri človeku poguje úplne schlastaný týpek s cigaretou v ruke, oháňajúc sa kade-tade, tak to už nie. Známu tak už neraz popálili a nemyslím si, že je to zážitok nutný koncertu, aj keď punkového. 😀

 20. [12]: Jsem z humanitních studiích a zvládám si tu trojčlenku vždycky znovu vymyslet. Taky přemýšlet, poučit se, být tolerantní, přiznat si, když něco nevím a dokonce si zvládnu sama utřít i prdel. Co umíš ty?

 21. [Smazaný komentář] Vystudoval jsem medicínu, na což pravděpodobně nemáš (to, co se učí na "humanitních studiích", jsme měli v rámci tehdy povinného marxáku víceméně jako bokovku k hlavnímu studiu) a několik desetiletí pracuji v oblasti zdravotní prevence. Proto se mi otevírá kudla v kapse při takovýchto idiotských opatřeních, jejichž pozitivní efekt je nulový, ale jen přispívají k diskreditaci zdravotní prevence jako takové.

 22. Často kolem sebe vidím etatisty, kteří na stát neustále nadávají. Někdy dokonce víc než my anarchisté. Je ze dvou důvodů pochopitelné. Za prvé, stát je prostě fakt strašnej :), ale za druhé, je jasné, že i když je někdo pro-státní, nebude se mu líbit všechno, co stát dělá. Bylo by ode mě asi zvláštní a možná trochu nefér říct, že etatisté nemají žádné právo si na stát jakkoliv stěžovat. To je jako kdybych řekl, že když chodím nakupovat do sámošky naproti přes dům, musí se mi líbit úplně vše, co se tam odehrává. A přitom já si klidně můžu taky postěžovat, že ty jablka jsou moc drahé a to kiwi je plesnivé.

  Přesto mi však připadá všechno tohle nadávání kapku pokrytecké. Když vidím některé jedince nadávat na Klause za jeho amnestii, popřípadě na Zemana za to, že pustil na svobodu Kájínka, nerozumím tomu, co jim vlastně vadí. Chtějí stát? Chtějí! Chtějí prezidenta? Chtějí! Chtějí, aby tento prezident měl pravomoc kohokoliv pouštět na svobodu? No, chtějí. Ale i kdyby nechtěli, tak obvykle chtějí, aby ty pravomoc prezidenta definoval opět stát. Čili nemělo by jim vadit, když je definuje způsobem, jaký je jim proti srsti.

  A pak jsou tu etatisté, co nadávají na některé zákony (střelcům vadí omezování zbraní, některým matkám vadí, když jim stát zakazuje rodit doma, kuřákům vadí zákazy kouření a tak dále), stejně tak zuří, když stát utrácí veřejné peníze za nesmysly (třeba MotoGP). Opět, pokud někdo souhlasí s tím, že stát má mít moc tvořit nějaké zákony, musí počítat s tím, že bude tvořit i ty, co se jim nemusí líbit. Pokud souhlasí s tím, že stát má vybírat od lidí peníze a rozhodovat, co s nimi bude dělat, musí počítat i s tím, že rozhodne tak, jak se jim nemusí líbit. Zkrátka, chtějí etatisté stát? Chtějí! Tak ať si ho teď užijou.

  zdroj: http://stoky.urza.cz/index.php?action=showdrop&DID=640

 23. Já jsem ráda, že tento zákon je, protože nesnáším jak jdu po chodníku a někdo kouří a jde předemnou a já musím dýchyt ten smrad, ale zase v hospodách stačí jen cedulky a nejlepší je 2 místnosti u nás v hospodě je místnost kde se mmůže kouřit a místo pro nekuřáky

 24. Souhlasím s Vámi. Viz i http://krehotova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=607000

  [3]: s Vámi souhlasím s drobnou výjimkou – prostě když bude venku dostatečně velký popelník, tak tam nepořádek (vajgly) nebude. Jinak ano – kuřácké hospody, nekuřácké hospody – a vybermež si.

  [8]: Ano, ale tak snadné to nebude. Zřízení "klubu" se pojme jako obcházení zákona, což je taky trestné.

  [28]: Kde jsou diabetici, potažmo všichni, co příliš sladí? Kde ti, co příliš solí; kde ti, co jedí tlusté ;případně kdejaké smažáky? 🙂

  [31]: Tenhle zákon zatím neřeší kouření na chodníku. Musíte počkat na novelu…

 25. Mnohem radši bych teda byla, kdyby byl zákaz kouření v centrech měst, popřípadně na nějakých chodci frekventovanějších ulicích. Protože tady si kolikrát nevyberu, kudy půjdu. Jenže s tím by se nikomu nechtělo hrát, tak by udělali další plošný nesmysl – zakázat všude. Ačkoliv mám dojem, že k tomu to už teď tak nějak směřuje.

 26. [30]: tak to, že člověk chce stát, ještě neznamená, že ho chce takhle silnej a bez možnosti do jeho chodu nějak zasahovat. Já bych se asi popsala jako libertarián, zatím mě žádný anarchista nebyl schopen přesvědčit, že je dobrý nápad se státu úplně vzdát a myslím, že v určitých aspektech lidského soužití je stát výhodnější. Ale stát by měl být naprosto minimální a většina věcí by měla zůstat v soukromých rukou a na rozhodování občanů. Nemusí být člověk hned anarchista nebo anarchokapitalista, aby nemohl kritizovat stát.

 27. [33]: jen podotýkám, že na ulici popelníky být nemůžou, resp. není to tak snadné. Restaurace by si totiž musela vyřídit zábor plochy a to je administrativně složité a stojí to peníze.

 28. Jsem sice kuřák, ale nemám moc ráda těžce začouzený hospody. Kouření v restauracích mi přijde nechutný, kazí mi to chuť. Přesto jsem ráda chodila do kuřáckých hospod a když na mě bylo dýmu moc, zašla jsem se na chvíli provětrat ven (nebo když bylo přetopeno atd.). Tenhle zákon je pitomost přesně z důvodů zde uvedených, od Lumenn, i od jiných. Nekuřáci budou mít kouření pod nosem úplně všude. A jak chcete dětem vysvětlit, že kouřit a chlastat není normální, když to budou mít každej den před nosem? Místo toho, aby se kuřáci schovávali vevnitř (kam děti nesmí – hospody – a nekuřáci si můžou vybrat nekuřácký podnik), tak je vystavíme všem na obdiv. Hurá!
  A taky…můj oblíbený začouzený brněnský studentský klub bude mít minimálně 14 dnů zavřeno, protože budou celej obří podnik přemalovávat, aby dostali ze zdí ten letitej smrad. Představte si tu ušlou tržbu…
  Další podnik, tentokráte bohémského rázu, je situovaný vevnitř jakéhosi… obchoďáku nebo co to je. Kouřilo se tam vždycky snad všechno, co se kouřit dalo. Tam nepůjde jen o to, vyjít ze dveří a pokouřit si tam, ale jít až kamsi před budovu.
  Další věc, která mě zaráží je, jak to bude reálně fungovat. Normálně sedí lidé v místnosti a společně se baví. Přítomný nekuřák je smířený se svým pasivním přísunem. Teď půjdou kuřáci ven. kdo bude hlídat místo a věci? Nekuřák. V případě samých kuřáků je to otázka, ale místo toho, aby si mohli pokouřit a pokecat všichni, tak se budou dělit na skupinky. Tyhle dvě scénky se mi fakt nelíbí a doufám, že to tak fungovat nebude. Nicméně sama už nikam chodit nehodlám. Proč? Protože nezávisle na tom, jak brzo přijdu (abych našla místo nebo získala to své oblíbené), tak budu chtít na tu svou cigaretu, několikrát. A když půjdu, příjdu buď o místo anebo o věci. Stát celej večer v hospodě nehodlám, to si radši koupím stáčený víno za pár kaček a popiju si doma, kde si otevřu okno a mám vystaraný.
  Těžká to doba. Třeba jednou budem se smíchem vzpomínat, jak jsme se vztekali kvůli EET a zákazu kouření, když to byly jen prkotiny. Třeba se budeme smát, jaký absurdity se tu snažili zavádět. Toho prvního se každopádně dožít nechci, díky.

 29. No, jediné dobré, čo by sa dalo z toho získať je, aby na krabičky cigariet začali dávať fotky zvieratiek ( ľudí), ktorí chýbajú a stratili sa, lebo naozaj všade a stále budú fajčiari 🙂

 30. [37]: Přítel se bavil s majitelem jedné hospůdky o tom, co mu s tímhle zákonem hrozí. Jak budou lidi chodit kouřit ven, tak je samozřejmě nebude moct hlídat. A pokud sem tam někdo už nepřijde zpátky do hospody a odejde si bez zaplacení, tak bude muset hospodu zavřít.

 31. [2]: Ámen!

  Jsem nekuřák a jsem si jistá, že to tak zůstane. Jak zmínila Veruce, lituju všechny obyvatele prostor nad hospodou. Mnozí mí přátelé a známí kouří. Pokud s nimi jdu do hospody, tak za účelem se socializovat. Už vidím, jak budeme všichni společně po skupinkách vybíhat z hospody a zase zpět, když si někteří z nich budou chtít zapálit, aby zůstala témata konverzace nepřerušená…

  Jsem proti veškerým celoplošným zákazům, jakkoliv se nyní ohánějí zdravím, je to jednom další smutný příklad toho, jak je ze svobody obyčejného člověka ukrajováno pod záštitou bohulibých myšlenek.

 32. Zajisté jste slyšeli o tom, že někdo prodal draho nějakou zavedenou oblíbenou doménu, o co zde jde? Jde zde o to, že když si koupíte novou doménu tak její zviditelnění na internetu trvá minimálně pět let! Já hovořím o zakořenění, které umožňuje růst návštěvnosti, stránka je jako strom a takový strom roste velmi pomalu a trvá mnoho let, než začne dávat majiteli zisk.

  Můžete sice existovat bez domény pod provozovatelem blogovacího systému, nebo pod sociální sítí, zde ale nemá vaše existence žádnou hodnotu, která vám přinese v budoucnosti zisk. Nestačí si jenom zaplatit; optimální doménu s koncovkou com, profesionální tvorbu stránky, rychlý stabilní hosting, atd.

  Nejdůležitější je být každý den aktivní, a vytvořit zde zajímavý obsah, který je originální a mazat nevhodné komentáře. Nemyslete si, že obsah ukradnete z internetu, vyhledávače dneska už jsou inteligentní, a velmi rychle poznají kradený obsah!

  Podnikání je nejvíce o vytrvalosti a profesionalitě, ideální je mít dvanáct domén s podobným zaměřením a věnovat minimálně 30 minut každý den jedné doméně. Zapomeňte na vše, co se snaží vás okrást o čas, na internetu je mnoho systémů, co se snaží vás okrást chytře o čas, jde hlavně o; Seznam, Google, Facebook, YouTube, Novinky, atd. základem je budování zpětných hodnotných odkazů, hodnotu u stránky vytvářejí nejvíce zpětné odkazy!

 33. Po zákazu kouření přijde zákaz pití piva, pak zákaz konzumace kávy a čokolády. Pak bude upraveno, kdy smí kdo a jak provozovat sex a pak už budeme všichni totálně … v pr…

 34. Souhlasím se článkem. Kouření se má zakázat úplně a nejen v hospodách, aby kuřáci neobtěžovali ostatní vůbec nikde. Tohle je poloviční řešení.

 35. [29]: Ježišmarjá, strašně se omlouvám, to vám skutečně nesahám ani po kotníčky 😕

  I když moment – vědu o těle jsme sice měli jako jeden z hlavních předmětů, ale zato už na základce. To asi vyhrávám, co?

  Mně se kudla v kapse otevírá zase při podobných velkohubých prohlášeních přírodňáků, myslících si, že sežrali všechnu moudrost a že humaniťáci jsou póvl.

  Jako vážně? Ještě tak před rokem jsem si myslela, že tenhleten nesmysl je už tak dvě století vyřešenej.

  Omlouvám se Lúmenn, že vůbec nereaguju na téma článku, ale… kurva.

 36. Přesně. Já sice nekouřím a nelíbí se mi dýchat kouř, ale dokáže mě vytočit každé nesmyslné omezení svobody. Takový zákon neprospěje vůbec nikomu. Podle mě bylo správný, když si člověk mohl vybrat, jestli půjde do kuřácké, nebo nekuřácké hospody. Proti tomu se nedalo nic říct. Včera jsem slyšela, že někdo navrhl zákon, který bude zakazovat prodat alkohol někomu, kdo už je opilý. To už mi přijde jako hodně velká šílenost. Prostě budeme zdraví i proti své vůli. Měli jsme se známými nedávno rozhovor na téma omezování svobody v téhle zemi a došli jsme k něčemu, co se dá shrnout jako "Můžeš si dělat, co chceš, pokud chceš to samé jako ostatní". . .

 37. [45]:[46]: Zákaz nalévání podnapilým tady byl už za komunistů. Problém je, že hospodský nemá žádnou možnost zjistit, jestli někdo nalitý je nebo není. Ono se to úplně stoprocentně nedá určit ani z odběru krve.

 38. [44]: Nahrála jsi mi na smeč a já do toho práskl.

  Jinou věcí je, že znám spoustu lidí, kteří dělají na světové úrovni třeba transplantace, nebo bádání na téma umělého oplodnění nebo třeba základní výzkum buňky a jsou k tomu, coby koníček, s to docela kvalitně popsat, jaký přesah toto jejich bádání (hlavně výsledky) má do filosofie. Na druhé straně neznám žádného filosofa (nebo jiného humaniťáka), který by dokázal na světové úrovni třeba transplantovat srdce. Je tu zkrátka docela drastický rozdíl v kvalitě lidí, co tyhle obory dělají (i studentů, co na ně jdou).
  Když k tomu vezmeš fakt, že "přírodověďák" dokáže bez problémů napsat "vědecký" článek z humanitních oborů a humaniťáci nejsou s to poznat, že je to záměrný a rozmyslný blábol… – Jméno Alan Sokal by ti něco říkat mohlo, když, tak si najdi na Wikipedii. O penisu coby příčině globálního oteplování, to se podařilo zase jiným, viz:
  http://echo24.cz/a/i3KVh/ze-vsim-zlym-je-penis-publikoval-vedecky-casopis-nepoznal-hoax
  Prostě humaniťáci mají mezi opravdovými vědci pověst totálních hlupáků, kteří nedokáží ani porozumět textům, týkajícím se jejich vlastního oboru, a intelektově zpravidla nepřevyšují to, co dělalo (jak starší z nás pamatují) politruky na vojně.
  Konec konců, tihle intelektuálně a vědomostně utlumení jedinci stojí i za zákazy GMO, bojem proti jaderné energetice, i za hoaxem zvaným "lidmi způsobené globální oteplování".

 39. Nechápu, proč jsme o tomhle nemohli udělat referendum!!!! Teď už jen doufám, že to hezky zruší a bude klid :D. Jinak Tvůj článek mě nejen obohatil, ale také pobavil. Super argumentace :). Takovéhle lidi jako jsi ty, potřebujeme ve vládě :).

 40. [48]: Sorry jako, ale ve svým plivání na humanitní vědy jste totálně nepochopil, o čem ten článek o penisu je. Cogent Social Sciences, kde ten článek publikovali je to, čemu se říká predátorský časopis – to je časopis, co parazituje na systému, který nutí vědce co nejvíce publikovat, tváří se jako free access, kde se za příspěvky do časopisu platí, ale články prochází jen fiktivním peer review, a do publikace projde všechno, protože z toho časopis má peníze, i když se jako vědecký jen tváří. Tyhle časopisy jsou i v přírodních vědách a taky se člověk občas nestačí divit, co za články tam projde. To, že to předkládáte jako důkaz toho, že humanitní obory nestojí za nic znamená, že nechápete, co tím autoři té falešné studie chtěli naznačit – že u těchto seriózně vypadajících free access časopisů selhává peer review a do vědy se dostává bordel, který tam nemá co dělat.

 41. 1. Časopis, ve kterém publikoval A. Sokal, rozhodně predátorský nebyl.
  2.Nejsem si jistý, zda je Cogent Social Sciences opravdu predátorský čaopis, nebo zda je to jen hoax vyrobený humaniťáky.
  3. Ten bordel ve vědě je především dán tím, že se o ní rozhoduje pologramotnými lidmi na základě zcela podružných kritérií. Predátorské časopisy jsou jen logický důsledek tohoto stavu.

 42. [51]: 1. Ne, ale má impact factor 0,31, takže publikovat tam nějakou blbost asi nebude úplně problém

  2. Je to free-access pay-to-publish časopis, kde evidentně projde každá blbost, takže to asi splňuje podmínky pro to, aby byl predátorský

  3. Jo, to je pravda, vědci jsou dnes nucení publikovat co nejvíce, i na vysokých školách na úkor výuky, a jediné co je živí jsou jejich publikace. Pay-to -publish open-access časopisy z toho pak těží, ne všechny jsou špatné, ale všeobecně jsou pak ve střetu zájmů a predátorské časopisy pak žijí z toho, že se vydávají za seriózní. Není to ale problém jenom společenských věd, bylo i několik afér podobných té Sokalově co se týkaly časopisů z oblasti matematiky a teoretické fyziky.

 43. [52]: 1. Vzhledem k tomu, že některá "objektivní kritéria hodnocení" vyžadují jakýkoli IF a konkrétní hodnotu neřeší, tak to stačí. Druhá věc je, že i na Wikipedii se dočteš, že časopis utrpěl po Sokalově aféře značnou ztrátu prestiže a že měl v Sokalově době IF výrazně vyšší.

  2. Nemyslím, že by pay-to-publish časopisy nutně musely otisknout každou blbost. Navíc peer review tam byla a její ohlasy byly kladné (jako v případě toho Sokala).

  3. To, co uvádíš, je pravda. Je to do značné míry důsledek pauperizace vysokoškolsky vzdělaných lidí (takže časopisy nepřežijí z odběrů a koupí, potenciální čtenáři na to nemají dost vysoké platy). V podstatě se hledá nový model publikování vědeckých dat. Pay-to -publish open-access jsou jeden pokus, jak se z téhle krize dostat. Alternativní model v přírodních vědách aktivně propaguje Jaroslav Flegr (teorie zamrzlé evoluce, studium vlivu toxoplasmy na lidskou populaci), viz:
  http://www.osel.cz/8817-nove-modely-vedeckeho-publikovani-svetelko-na-konci-tunelu.html

 44. [53]: 1. To nevím, možná, nikde se mi nepodařilo dohledat impact factor před rokem 2000

  2. To určitě nemusí, neplatí to pro všechny a jsou kvalitní open-access časopisy, jsou ale i ty, co vydělávají peníze na tom, že publikují úplně všechno, co jsou jim autoři ochotní zaplatit. Ta peer review tam může být jenom pro efekt, aby to vypadalo jako seriózní časopis, ale u predátorských časopisů nejsou revieweři moc kvalifikovaní a redakce na ně tlačí, ať pustí všechno, protože z toho má peníze. A u Sokala tam snad ani žádná peer review nebyla, ne?

  3. Ten Flegrův model je zajímavý, u pay-to-publish je tam z principu střet zájmů, protože mnohdy nechtějí odmítat články, za které jsou jim autoři ochotní zaplatit, aby je publikovali, takže to je model, co moc důvěry nebudí.

 45. [54]: Stačí číst zdroje: Sokalův článek prošel peer review s velmi kladným hodnocením. Právě to více-méně aféru akcentovalo.

  O poklesu IF postiženého časopisu se zmiňují některé zdroje o Sokalově aféře.

 46. [55]: Právě že na wiki je hned v prvním odstavci napsáno: "At that time, the journal did not practice academic peer review and it did not submit the article for outside expert review by a physicist."

  A o poklesu prestiže se píše, ale přesná čísla jsem nikde nenašel, ale to je asi jedno.

 47. Problém je v tom, že kuřáci jsou bezohlední a neuvědomují si, že pro nekuřáka je kouř odporný. Svým kouřem kazí vzduch, je to OMEZOVÁNÍ SVOBODY ostatních lidí. Kouř na ulici před hospodou je zředěn nejméně tak jako z hospodské ventilace. Aby se neomezovala svoboda kuřáků, je nutné zřídit na odlehlém místě kuřácké hospody s výstražnou tabulí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.